Navrat na hlavni stranu



Na navsteve u baptistu
Neni to tak davno, kdy jsem si splnila prani navstivit baptisticky kostel na Annette Street 200 v Toronte. Priznam se uprimne, vzdy me to lakalo. S baptisty jsem se setkala velice davno. Pred takovymi triceti lety jeste doma. Ucila jsem tehdy v porubske materske skole a kolegyne, s niz jsem stridala smeny, mi jednou zaseptala ­ maminka tohoto maleho kluka to chce tak a tak - udelejte to, aby to reditelka nevedela, oni jsou baptiste Uz si nevzpominam presne, oc tenkrate bezelo, ale to neni dulezite. Dulezite je, ze po teto vete se ve mne rozlehlo nejake podvedomi, ze byt baptistou je neco vyjimecneho. Ani mi nedoslo, ze moje vira ceskobratrska, stejne jako baptisticka, ma v sobe historicky zakodovano neco zakazaneho, neco, za co byli lide pronasledovani a co je svym zpusobem od jinych oddelovalo ci vydedovalo ze spolecnosti mnohem vice, nezli ostatni viry, ktere se tehdejsim papalasum zdaly byt "citelnejsi". Ovsem tim vetsi zajem ve mne baptiste vzbudili.
V Toronte jsem se s nimi setkala vlastne mnohokrat a vzdycky jsem k nim citila sympatie. Byla to setkani nahodna, ale mila. Treba kazani reverenda Jana Banka pod sirym nebem na Masaryktownu anebo pisne jedineho peveckeho sboru v ceskoslovenske (ceske a slovenske) komunite pod vedenim dirigentky Natasi Legierske. Konecne jsem tedy prijala pozvani podat si ruku alespon s nekterymi z nich.
Slovo baptiste je ponekud zvlastni, odkud pochazi a co vyjadruje?

Nazev jsme prevzali z reckeho slova baptisma, coz znamena krest, a sice krest ponorenim ­ odtud nazev. To znamena, ze kdyz nekdo uveri v Jezise Krista a kdyz mu odevzda a zasveti svuj zivot, tak potom vyzna sveho Pana a Mistra krtem. O krest pozadaji cirkevni sbor pratele z nasich rad sami, kdyz dosahnou takoveho veku, kdy uz mohou na sebe vzit odpovednost za sve rozhodnuti.
V cem spociva filosofie baptisticke viry?
Z historickeho pohledu jsme soucasti reformacniho hnuti, tzn. ze se radime k cirkevnim denominacim jako je evangelicka cirkev augsburskeho vyznani nebo evangelicka reformovana cirkev nebo cirkevni spolecensktvi metodistu, krestanskych sboru, bratrske cirkve a jinych evangelikalnich denominaci. Na tomto miste bych rad zduraznil zejmena to, co nas se vsemi denominacemi krestanske cirkve spojuje.Verime v trojjedineho Boha ­ Otce, Syna a Svateho Ducha. Vyznavame Bibli, coz je Bozi slovo, ktere je seslano cloveku, kteremu chtel Pan Buh o sobe neco povedet a kteremu chtel ukazat k sobe cestu.
Teziste baptisticke mise spociva v prinaseni evangelia, to znamena v prinaseni dobre zvesti o zachrane v osobe Pana Jezise Krista, Boziho Syna, coz je duchovni prace. Vedle toho se zabyvame i praci krestanskeho poradenstvi, pastoraci, navstevujeme rodiny, ktere potrebuji nejen nasi radu, ale i socialni pomoc.
Jinak jsme zacleneni do sirsi ekumenie. Pochopitelne v ni i spolupracujeme s ostatnimi, napr. pri akcich jako je Cesky a Slovensky den Kanady. Zucastnujeme se ho ne jen jako pevecky sbor, ale i kazanym slovem ­ prikladem muze poslouzit blizka spoluprace pri Bohosluzbach spolecne s predstaviteli Slovenskeho evangelickeho kostela augsburskeho vyznani sv. Pavla a Rimsko-katolickeho kostela sv. Vaclava v Toronte.
Velice blizko mame k ceskym a slovenskym sborum v okoli, a tak se napr. setkavame se sbory z Windsoru a Kingsvillu, kde se take nachazeji ontarijska baptisticka spolecenstvi s nasimi krajany.
Pravidelne se v nasem kostele v nedeli schazi na 60-80 lidi. To zalezi na tom, o jaky druh akce nebo setkani se jedna. Pochopitelne pri vetsich slavnostnejsich setkanich, jakymi jsou Vanoce ci Velikonoce, jich prijde vice.
V dobe, kdy prichazivali novi emigranti, tak jsme s nimi chodili na prislusne urady, pomahali pri vybavovani zamestnani apod., tedy komplexne jsme se o ne starali, aniz by museli byt cleny sboru. Zamerili jsme se na misii mezi krajany, kteri prichazeji do velkeho Toronta, presneji do Ontaria - za nami totiz chodi navstevnici a clenove nejenom z Toronta, ale i z oblasti Peterborough, Actonu, Burlingtonu, Oakville, ale take z mist od Scarborough az po Pickering...
Historie vzniku torontskeho Ceskoslovenskeho baptistickeho sboru je zajimava a zahrnuje celou radu jmen a dat. My se vsak spokojime s temi nejvyznamnejsimi. Ktera byste pri teto prilezitosti vzpomnel Vy?
Je dulezite vedet, ze prvni data o schuzkach baptistu v Toronte pochazeji jiz z roku 1929 a ze baptiste tehdy jeste nemeli svuj stanek, v nemz by se pravidelne schazeli.
Casopis Pravda a slavna nadeje z cervence 1929 tehdy napsal: Na ohromnem uzemi kanadskem je Toronto druhym mistem, kde se kaze evangelium Pana Jezise Krista ceskoslovenskemu lidu v jeho materskem jazyce prostrednictvim baptistu. Presbyterni cirkev daleko na zapade v Saskatchewanu tez kona nejakou praci mezi nasim lidem. Zde na vychodni Kanade, kde ziji tisice ceskoslovenskych pristehovalcu ­ jenom v Toronte bylo 1500 Cechoslovaku a v prumyslovych oblastech, napr. v Hamiltonu, mnohem vice ­ nejcasteji prichazeli z Moravskeho Slovacka a severovychodniho kouta Slovenska, nebylo po teto strance dosud vykonano zadnou cirkvi niceho. Bratri baptiste polskeho jazyka zapocali misijni dilo mezi svym lidem v Kanade v roce 1920, podobne jsou cili i bratri narodnosti madarske, nemecke ci ruske.
Prvnimi sluzebniky Boziho slova byli Karel Jelinek a George Fabok, ktery prisel do Kanady za praci a zil nejdrive v Edmontonu. Do Toronta pricestoval na jare roku 1936 a vzhledem ke svym jazykovym znalostem, mohl kazat nejen slovensky a srbsky, ale i anglicky, rusky, ukrajinsky a castecne i polsky. A protoze v Toronte nebylo slovenskeho a ceskeho shromazdeni, chodival G. Fabok do polskeho a ukrajinskeho sboru. Rodina Fabokova tehdy zila na Maria Street v Toronte, kde byla v jejich sousedstvi kanadska baptisticka mise, kam se ceskoslovenska misie na nejaky cas uchylila.
Bezprostredni popud k zalozeni Csl. bapt. sboru v Toronte dal Frank Dojacek z Winnipegu. Tehdy jezdival sluzebne do Toronta a se zajmem sledoval praci tamejsi skupiny. Ceskoslovensky baptisticky sbor v Toronte byl zalozen 17.2.1942 ve sborovem dome Polskeho baptistickeho sboru na Richmond Street.
Ovsem problem se stankem, kde by se mohli schazet ceskoslovensti baptiste, trval. Adresy jejich docasnych utulku se stridaly, az nakonec se nasla moznost uzivat kostel na soucasne 200 Annette St., a sbor se usidlil s konecnou platnosti tam, cimz se tento kostel stal patym pusobistem sboru. Historicky jsou s vyvojem cinnosti torontskych baptistu spojena mj. jmena reverendu Josefa Zajicka, dr. Jaroslava Zemana (doktor teologie, ktery ucil i na teologicke fakulte), Jozy Novaka, ktery slouzil v tomto spolecenstvi nejdele - celych 24 let, a Milose Solce ml. (jenz dnes pusobi opet v CR), a prede mnou, pred rokem 1997, kdy jsem byl poveren funkci staleho kazatele, tu slouzil Martin Alac.
My jsme jedinym ceskoslovenskym baptistickym sborem v cele severni Americe a Mexiku. Jen pro zajimavost, jeste pred rokem 1930 jich v severni Americe bylo 36. Ovsem postupne, jak se nasi krajane asimilovali a prizpusobovali okoli, tyto sbory prerustaly do anglicke prace, pripadne se clenove rozesli do anglickych kostelu. Jeste dnes jich mimo nas, existuje sest, ktere maji velmi silne ci urcite ceskoslovenske, ceske a slovenske koreny a ktere jsou soucasti Csl. baptisticke konvence USA a Kanady, sdruzujici krajany baptistu z USA a Kanady.
Proc jste si vybral baptisticke vyznani Vy sam?
"Kazdy ma pro sve rozhodnuti jine pohnutky. Jedni tak nalezaji v zivote sve misto, jini se do prostredi rodi a v nem setrvavaji. Ja jsem sice pochazel z evangelickeho prostredi, ale jen formalniho. Nevyrustal jsem v zapalu pro vec. Ani do kostela jsme nechodili. Vyrustal jsem jako ateista, byl jsem na opacne strane.
Vim, je ponekud nezvykle, ze se z technika stal reverend. Je pravda, ze jsem puvodne inzenyr - vystudoval jsem technologii na Elektrotechnicke fakulte Vysoke skoly technicke v Bratislave, zamereni na pocitace, elektrotechnologii a fyziku tuhych latek. Dlouhou dobu jsem v teto problematice i pracoval. Zhruba od roku 1975 jsem spolecne s bratrancem zacal navstevovat baptisty v jejich kostele v Jablonci nad Nisou. Tam jsem poslouchal a pochopil jsem, jake mam chyby, v cem spocivaji, hlavne vsak, jak se jich mohu zbavit.
Natolik me to vsechno za ty roky oslovilo, az jsem sam prijal pozvani se postavit do role kazatele. Nakonec jsem mel vedle sebe i velky vzor ­ sveho vlastniho tchana. V 90. leteech jsem se venoval teologickym studiim v Rakousku na seminarich a doplnil jsem sva studia na teologicke fakulte"McMaster Divinity College", ktera spada pod asociaci "Baptist Convention of Ontario and Quebec" (BCOQ), jejiz jsme jako sbor soucasti. Po vystudovani mne byl priznan statut ordinovaneho kazatele, ktery ma v cirkevnim sboru konvence BCOQ, ktery kazatele zamestnava, plne povereni vykonavat sluzbu kazani Boziho Slova, pastoracnich navstev a krestanskeho poradenstvi, jakoz i vysluhovani Vecere Pane, pozehnavani novorozenatek, vykonavani obradu krtu a svatebnich obradu.
Jaka je budoucnost sboru, zmeni se jeho poslani?
Pokud tady nekde v Toronte budou nasi krajane ­ Cesi, Moravaci a Slovaci, nemuzeme povazovat ulohu tohoto sboru za ukoncenou. I nadale chceme nasim krajanum prinaset poselstvi o tom, jak vyznamnou hodnotu ma pro nas zivot osobni spolecenstvi s Panem Bohem. Hodlame i nadale budovat a utuzovat nase krajanske vztahy. V tomto smeru se nase poslani nemeni.
Perspektivu vidime v lidech, kteri jsou pro takovou praci zapaleni. Budoucnost vidime nejen v mlade a stredni generaci, ale take v tom, ze starsi generace predava sve zkusenosti tem nejmladsim. V generacnim propojeni vidime teziste. Bohuzel, clenu moc nepribyva, ale prirozenou cestou ubyva. Nucena emigrace z nasich zemi uz neexistuje, takze ani odtud nam neprichazi posila zakladny, a navic mnozi mladi lide jiz vice tihnou k anglickemu prostredi, coz zase pocitujeme jako ubytek vlastnich zdroju clenstva.
Nas sbor byl ustaven jako ceskoslovensky a jako takovy i zustane. Narodnostni problemy tady nemame a nikdy jsme je ani nemeli. Vsichni se citi byt Cechoslovaky, a proto jsou vsechny aktivity provazeny obema jazyky, k nimz zcela prirozene pribyva anglictina, coz dokumentuje urcitou jednotu Cechu a Slovaku mezi sebou a v emigraci nezbytneho zaclenovani se do anglickeho prostredi. V nedelnim bulletinu muzete dokonce cist i nemcinu, ktera je nekterym nasim clenum, prestoze umeji cesky, blizsi. Mame proste vuci sobe navzajem respekt.
Za rozhovor dekuje Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu