Navrat na hlavni stranu

Tem, ktere vital Halifax
V Halifaxu nikdy nezil velky pocet krajanu. Vyjimkou snad bylo jen kratke udobi po bratrske navsteve armad varsavskeho paktu v roce 1968 kdy v Halifaxu zilo kolem 400 Cechoslovaku. Dnes se krajane daji pocitat jen na nekolik desitek. Snad vetsina z nich prisla na schuzku se skupinou torontskych a s hosty z Ottawy, velvyslancem Vladimirem Kotzym, jeho pani Michaelu a kulturniho a tiskovym atase Janem Bubna. Sesli se v patek 24. rijna v krajanske restauraci (Halifax ma dve a obe vyborne). Setkani ridil predseda halifaxske odbocky, Miloslav Cerny. Za ustredi Ceskeho a slovenskeho sdruzeni v Kanade ucastniky pozdravila prvni mistopredsedkyne Blanka Rohnova. Zvlast ocenila pritomnost hostu z velvyslanectvi: "Pro nas osmactyricatniky je tato udalost a Pier 21, kde jsme pred lety zakotvili, velice dulezitou casti naseho zivota. Vase pritomnost ji dodava zvlastni dustojnosti. Tim jste nas potesili a jsme Vam za to vdecni. Druhy duvod k memu poteseni je setkani se s Vami, cleny te 'mysticke', halifaxske odbocky, vedene tajemnym p. Cernym. A je to prave on, kdo je tretim duvodem, proc jsme zde radi. Jeho obsahle, informativni dopisy, naplnene pratelskou pohodou, ochotou pripravit pro nas co nejprijemnejsi pobyt me opravdu dojaly. Takze bych mu zde, za nas vsechny chtela podekovat. Posledni dik je pro Honzu Waldaufa, ktery se cele udalosti ujal a tak jak je u nej samozrejmosti, ji perfektne zorganizoval."
Velvyslanec Kotzy hovoril o nekolika zajimavostech a zodpovedel otazky Miloslava Cerneho o pasovych problemech sve dcery.
Deska byla odhalena v Pier 21 v sobotu 25. rijna. Jeji anglicky text byl uverejnen v Novem domove a Satellitu pred dvema mesici. Oslovuje Kanadu za vsechny Cechy a Slovaky, kteri nasli v Kanade svobodu od politickeho utlaku a hospodarske tisne, zacali novy zivot, meli prilezitost prispet k budovani Kanady, stali se hrdymi Kanadany, kteri si soucasne udrzeli svoje bohate ceske a slovenske kulturni dedictvi Autory textu jsou Blanka Rohnova a Jan Waldauf.
Program byl zahajen projevem nynejsi predsedkyne Pier 21 Foundation, Ruth M. Goldbloom O.C. Pani Goldbloom nacrtla historii Pier 21, dojemne okamziky prichodu imigrantu z celeho sveta, kteri prosli touto budovou, prvnim zastavenim v jejich nove vlasti.
Po pani Glodbloomove promluvili velvyslanec Ceske republiky v Kanade, velvyslanec Vladimir Kotzy a Josef Cermak.
Z projevu velvyslance Kotzyho cituji (v ceskem prekladu): "Je mi cti i potesenim stat na miste, ktere po nekolik desetileti bylo svedkem vstupu generaci ceskych imigrantu do Kanady. Pier 21 byl prvnim krokem v jejich uspesne integraci do kanadske spolecnosti a je symbolem pohostinneho privitani a prislibu nove budoucnosti, kterou jim Kanada nabizela.
Stejne tak mne tesi, ze po tolika letech muzeme konecne vzdat hold tem tisicum statecnych Cechu, kteri prisli do Kanady ze sve rodne zeme, aby zacali novy zivot v lakajici nesmirnosti Kanady.
Pier 21 samozrejme nebyl pro ceske imigranty jedinou branou do Kanady, ale byl nepochybne jednou z nejdulezitejsich ­ Ceskoslovensko je na sedmnactem miste v celkovem poctu imigrantu, kteri prisli do Kanady behem udobi, kdy Pier 21 byl v provozu...
Pri rozhodovani o novem domove vetsina tech, kteri prchali pred komunistickym utlakem, hledala predevsim svobodu.
Chtel bych podekovat za vsechny Cechy kdekoliv, kanadske vlade a Kanadanum za jejich trvalou podporu behem cele doby komunistickeho utlaku v Ceskoslovensku.
Od sveho prichodu jako velvyslanec v roce 1998 mi bylo cti setkat se s ceskymi imigranty v ruznych spolecenskych postavenich. Jsem hrdy na to, ze se jich tolik stalo uspesnymi a vazenymi obcany teto velke zeme, a ze vyznamne prispeli vyvoji Kanady v mnoha odvetvich...
Z projevu Josefa Cermaka cituji (v ceskem prekladu):
"23.dubna 1949 pristala v Halifaxu lod nesouci jmeno General LeRoy Eltinge s 113 ceskoslovenskymi uprchliky. Ctyri clenove teto skupiny jsou dnes mezi nami: Jan Waldauf, ktery se spolu s Miloslavem Cernym tak velice zaslouzil o organizaci tohoto setkani, Miroslav Pouzar, Jiri Brandys a ja. O sest mesicu pozdeji pribyl dalsi ucastnik dnesniho setkani, Jerry Kytl.
Pamatuji si velmi malo z naseho prijezdu krome matneho dojmu majestatnich, fascinujicich a tajemnych lodi v halifaxskem pristavu. Pamatuji si ale na cestu pres more: lod pro mne navzdy zustane jednim z nejvelkolepejsich vitezstvi cloveka, hracka vzdorujici i nejzlostnejsimu besneni oceanu.
Nebyli jsme v Kanade zdaleka prvni. Ta cest pravdepodobne patri Tomasi Stitnickemu, podle vsech naznaku slovenskeho puvodu. Priplul jako clen posadky lodi zvane Veverka, ktera 3. srpna 1583 zakotvila v Newfoundlandu v oblasti, kde dnes je pristav St. John a ztroskotala v bouri na zpatecni ceste o pet tydnu pozdeji. Stitnicky byl zrejme znamy basnik, jehoz ukolem bylo popsat vsecko, co cestou videl a zazil. Zachoval se po nem dopis, dnes dychajici ironii: Je tu neuveritelne mnozstvi ryb... jen ponoris udici, uz ji muzes vytahnout s peknou rybou.
Po Stitnickem nasledoval Prince Rupert, syn 'zimniho krale' a anglicke princezny Alzbety, ktereho malem zapomneli na prazskem hrade pri uteku ze zeme po bitve na Bile hore.
Rupert, ktery, jak kanadska historicka Edith G. Firth napsala, do jubilejniho cisla Nasich Hlasu, v clanku nadepsanem Imigrant, ktery neprisel, dostal od sveho stryce anglickeho krale Karla II chartu, kterou se Rupert a jeho spolecnost Hudson Bay Company, stali vlastniky 1,846,000 ctverecnich mili, vice nez tretiny Kanady. Clanek Edith Firth konci: Prince Rupert nikdy Kanadu nenavstivil, ale z Londyna ridil podnik obrovskeho kanadskeho vyznamu.
Dalsi vyznamnou stopu po sobe zanechali Moravsti bratri, misionari mezi Eskymaky a take cernochy jak v USA tak v Zadni Indii (jejich potomci v Torontu jeste dnes vyznavaji viru podle uceni, ktere melo svuj pocatek v Cechach pred temer sesti sty lety).
O nejakych sto let pozdeji prisli zemedelci, kteri se usazovali v Saskatchewanu a v Alberte, kde casto stravili prvni rok v zemljankach, hornici, hlavne Slovaci, kteri pracovali v dolech kolem Lethbridge v Alberte a Fernie v Britske Kolumbii...
A prichazeli dalsi a dalsi: remeslnici, lekari, delnici, spisovatele, dirigenti a prumyslnici, muzi a zeny zvucnych jmen a muzi a zeny temer neznami. Vsichni hledali lepsi zivot nebo svobodu ci oboji. Vetsine z nich se jejich sny splnily, predevsim sen o zivote zitem ve svobode. Prijali jsme od Kanady hodne. Ale i my hodne dali. Za nepsanou umluvu, kterou jsme s Kanadou uzavreli, se nemusime stydet.
Cast kazdeho z nas zustane navzdy v zemi, v niz jsme se narodili: jeji historie, hudba a poezie je prilis hluboko vepsana do nasich dusi. Navzdy zustaneme rozdelenym domem. Ale jak cas plyne a nasi potomci splyvaji s kanadskou spolecnosti, stavame se stale tisi ozvenou v nasi nove vlasti. A na tom neni nic tragickeho. Nas velky Komensky napsal pred tremi sty lety ve sve Panergesii: Tataz zem nese a zivi nas vsechny... totez slunce sviti stridave na kazdeho z nas.. vsichni jsme obcany jednoho sveta.
Po projevech byl promitnut film, zachycujici imigranty z ruznych obdobi a zemi, kteri prosli touto vpravde historickou budovou a torontska skupina (vcetne generalni tajemnice Radmily Locherove) si budovu prohledla. Pri prohlidce byly do archivu predany ruzne materialy, vcetne knihy It All Started with Prince Rupert ­ The Story of Czechs and Slovaks in Canada.
Pro torontske navsteva Halifaxu, ktera pokracovala v nedeli navstevou Peggy's Cove, zustane dlouho v pameti. Jednak proto, ze nam slouzilo pocasi, ale jeste vice proto, ze nas provazel, ci spise provazel Halifaxem clovek, ktery nese mimoradne osobni bremeno a presto se o nas staral s peci, na kterou nezapomeneme. Pro mne osobne k teto sbirce zazitku prispelo setkani s davnym pritelem George Brandysem, ktereho jsem nevidel pres padesat let a ktery (a jeho inzenyrska firma) pracoval snad na kazde novejsi vetsi budove moderniho Halifaxu.

Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu