Navrat na hlavni stranu
Anketa
Jelikoz jsme vzhledem k vypadku elektricke energie nemohli v minulem cisle uverejnit vsechny odpovedi, prinasime dnes i ty odpovedi, ktere prisly na minulou otazku az po uzaverce.
Nejprve tedy odpoved na otazku cislo osm: Otazka znela: Do jake miry je stat zodpovedny za ochranu deti?
Radovan Holub, publicista Spicak:
U nas se ted rika, ze kazdy je odpovedny sam za sebe. Kdyz nekdo jde po ulici a vidi, jak nekdo vykrada auto (tuto situaci jsem zazil vcera v Praze, Salmovska ul.), jak nekdo bije psa nebo dite, neni mu tedy do toho nic. Je to jen vec toho, kdo bije a kdo krade a take majitele auta. Nikoho jineho. Ja si myslim, ze tenhle vyvoj je zcestny. Kdyz je pak auto ukradeno a dite v noci krici, lide se rozciluji a volaji: Jak se to mohlo stat? Kde je stat? Kdo se stara? A tak si myslim, ze by se stat mel starat driv nez bude pozde. Ale citlive a pokud mozno malo byrokraticky.
Olga Misek, Ontario: Stat musi byt zodpovedny do absolutni miry. My jako lidi jsme v teto dobe na velice nizke moralni urovni. Mame takove politiky jake jsme si zvolili. Jejich kvalita ukazuje jak jsme jako lidi moralne zkazeni.
Petr Munk, chiropratik, Toronto: Stat zodpovedny je, a stanovi ochrance pokud dite nema schopne rodice. Existuji zakony, ktere definuji rodicovskou zodpovednost vuci detem a jejich nedodrzeni se tresta. Ochrance nebo rodice musi zarucit strechu nad hlavou, stravu, osaceni, skolni dochazku atd. Co se tyce fyzickeho nasili, problem je v definici. Druhy priklad nema s ochranou deti nic spolecneho. Dokud se jedna o zarodek t.j. pred porodem, nepovazuje se to za vrazdu .
J. Ort, duchovni Praha:
Nedavno jsem cetl knihu Marie-France Hirigoyen: Psychicke nasili v rodine a v zamestnani. Hodne me zaujala - silne napada soucasnou spolecnost, ktera se schovava za ideu svobody jednotlivce, aby nemusela resit pripady, kde je ublizovano slabsimu. Cestu ven vidi v tom, aby mela obet moznost zastani. Tedy pravni rad, ktery se nechova alibisticky. U tech deti je to trochu problem, protoze je mozne nepochopeni a zneuziti - znam i pripad, kdy se soudkyne tvrde spletla a vse videla jednostranne v neprospech rodiny. Ale jinak vetsi riziko vidim v alibistickem zavirani oci. Knihu vrele doporucuji.
Petr Ruzicka, hudebni manazer, Dubi u Teplic:
Stat by mel mit urcite jistou odpovednost za vychovu sve budouci generace, urcite by mel sledovat takove okolnosti jako jsou interrupce, skolni dochazka, vyziva a podobne. Nelibi se mi ty zapadni novinky jako je zasahovani do domaci vychovy deti, tyto zapadni metody sleduji s manzelkou uz od konce osmdesatych let kdy jsme poprve mohli vycestovat ven do Anglie a dalsich statu tehdejsi zapadni Evropy. Mame doma tri deti a snazime se je vychovavat podle sveho presvedceni, lidove receno tak trochu postaru. Nemam tedy zabranu obcas sve dite placnout pres zadek (uz jsem to nemusel udelat nekolik let) a nebo na nej zvysit hlas. V USA jsem poznal i jinou vychovu deti a tato vychova mne byla cizi a odporna. Je otazkou doby co je spravne ale jisty respekt k hlave rodiny a k rodine same neni podle mne na skodu. Tady bych si do vychovy svych deti od statu nenechal nikdy mluvit i za cenu problemu stretu se zakonem.
Otazka cislo devet:
V minulych dnech ubehlo 35 let od vpadu vojsk Varsavske smlouvy do Ceskoslovenska. Otazka znela: Prispelo Prazske jaro k padu komunismu nebo to naopak nemelo zadny vliv a komunismus zahynul vlastni sebedestrukci?
Zdenek Fisera, Edmonton:
Myslim, ze pad komunismu se jeste nekonal - o cemz svedci spousta vyznavacu Lenina v parlamentu i senatu CR. Snizeni napeti mezi Sovety a Zapadem bylo umozneno nekolika udalostmi, z nichz nejsilnejsi vliv mela tak zvana SDI - STRATEGIC DEFENCE INITIATIVE, kterou levicaci skodolibe prejmenovali na STAR WARS (hvezdne valky). Nastesti Michajl Gorbacov si uvedomil, ze Sovetsky svaz si nemuze nadale dovolit souperit ve zbrojeni se Spojenymi staty a doslo k nekolika konferencim, ktere umoznily situaci, pri ktere v zemich za "zeleznou oponou" (zacinaje ve Vychodnim Nemecku a Polsku) nastal kvas, ktery prinesl alespon nektere svobody, o kterych se cela leta mohlo jen snit. Lvi podil na tom vsem mel president Ronald Reagan a jeho SDI.
Radovan Holub, publicista, Spicak:
Prazske jaro patri z dnesni perspektivy k historickym udalostem a je mozne uvazovat, nakolik bylo myslenkove revolucni ve srovnani s revolucnosti modelu trzniho kapitalismu. Pad komunismu urcite urychlilo, protoze bylo jednoznacne herezi proti vladnouci totalite a svym zpusobem inspirovalo pozdejsi perestrojku, bez niz by se panstvi komunismu nerozpadlo tak rychle. Na svou dobu slo o dulezite myslenkove hnuti, ktere dnes nekteri politici u nas tak radi znevazuji, mozna proto, ze sami nejsou myslenkove tak daleko, jako protagoniste Prazskeho jara
Tomas Hruby, publicista, Praha:
Komunismus (ve vychodni Evrope) zahynul vlastni sebedestrukci. Jednim ze zasadnich aktu teto sebedestrukce byl vpad vojsk Varsavske smlouvy do Ceskoslovenska. Podle vsech informaci, ktere mam, to byl moment, kdy se od sovetske rise odvratili posledni poblouznili priznivci ve svobodnem svete. Jiste se najde spousta lidi, kteri budou videt zasadni momenty obratu dejin ve vojenskych presunech ci usmernovani toku velkych penez. Ja ho proste vidim ve stretu ideji, ktery byl (mimo jine) vybojovan v roce 1968. Pak uz zbyvalo jen "pockat" pro nase zivoty nekonecnych, pro historii smesnych 20 let.
Karel Kroc, technik, Novy Bor:
Komunismus zahynul vlastni sebedestrukci jako vsechny spolecenske systemy.
Zdenek Vesely, technik Praha: Prazske jaro ukazalo, ze totalitu pod Medvedem, kdyby to bylo mozne, tak bychom chteli zmenit. Nemyslim si, ale s odstupem doby ani to, ze by k padu komunismu prispelo. Ten nejvetsi marasmus (samozrejme krome let padesatych) prisel po srpnu. A tak zastavam nazor, ze komunismus se znicil sam. Samozrejme, ze k tomu pomohly externi kroky mimo RVHP a Obranne spolecenstvi Varsavske smlouvy, hlavne politika pana Reagana. (Tak trochu postradam u nas v Cechach jeho jmeno v souvislosti jmena namesti, ulice, letiste, ci neceho takoveho). Kdyz ve  stredu 22. listopadu 89 prijeli pod praporem KSC predvest nam demonstrantum silu milicionari, uz to byla jenom krec.  Doslo jim, ze dohrali Take z tohoto duvodu jsem nikdy v souvislosti s listopadem 89 nepouzil slovo Revoluce - my Cesi, jsme pro to udelali hodne a hodne malo. Snad jsme pomohli tim, ze jsme kradli. Tento nazor mi umocnuje i ta skutecnost, ze jsme byli pred Rumunskem posledni.
Lida Zikova, ekonomka, Praha, Praha:
Prazske jaro podle mne pad komunismu neurychlilo, ale jeho nasledky, tedy vlna politicky aktivnich emigrantu a disidentu ano. Ale hlavni vliv na pad komunismu melo podle mne to, ze SSSR to ekonomicky a tim i vojensky neudejchal a vycpela ideologie to uz nevydrzela.
Anketa cislo deset: V techto dnech probiha v Toronte filmovy festival. Ceska republika je zastoupena filmem Pupendo. Slovensky film jsme od Sulikovy Krajinky zde na festivalu nevideli.
Otazka zni: Da se soucasna ceska ci slovenska tvorba srovnavat s filmy, ktere vznikly u nas v sedesatych letech?
Odpovedi muzete posilat E-mailem satellite1-416@rogers.com nebo faxem v Torontu a okoli na cislo (416) 530-0069, mimo Toronto na cislo 1-877-333-6371. Rovnez lze s patricnym predstihem pouzit postu. Uzaverka pro anketu je 21. zari 2003.
Ales Brezina
***

Navrat na hlavni stranu