Navrat na hlavni stranu

Uvaha predvelikonocni
Narozdil od Vanoc jsou Velikonoce svatky pohyblivymi a ridi se prirodou. Zalezi na mesici, kdy dospeje k uplnku a pak prvni jarni uplnek nalezite oslavime. Zatimco vanoce urcuje slunovrat, velikonoce ma na starosti mesic. Tak nam to aspon ve skole rikali.
Pri uplnku se meni vetsinou pocasi a nektere korenarky sbiraly urcite byliny prave pri uplnku. Na obloze muzeme pozorovat i skutecnost, ze mesic dorusta a pak je ve tvaru pismena "D" a nebo couva v "Cecku". Nevim jestli jine jazyky maji podobnou mimotechniku. Nakonec mame obdobi, kdy mesic nesviti.
Prave tento okamzik byl vhodny proto, aby zacala posledni valka. Jiz dlouho dopredu se vedelo, ze zacne a nezalezelo na tom, jak budou probihat jednani, jak se bude ci nebude hlasovat v OSN. Nezalezelo na nicem. Bylo to jako s pocasim. Veci byly nastartovane s antickou osudovosti a jiz se nedaly ovlivnit. Tezko lze urcit datum, kdy se vse rozhodlo, jestli to bylo nekolik dnu predem, vloni na podzim, po valce v Afganistanu, po 11. zari 2001, pri problematicke prezidentske volbe (ci soudnim dosazeni) George W. Bushe, ci jeste driv
Leonard Cohen zpiva It is war Ano je to valka. Nejen mezi Amerikou (ci Spojenci) na jedne strane a Irakem (pro zmenu bez spojencu) na strane druhe. Je to valka, ktera se prenesla i do nasich zivotu. Prestoze se navzajem ujistujeme, ze se nic nemeni, opak je pravdou. Tato valka nici nase mezilidske vztahy. Z lidskeho pohledu nevidim vychodisko. Zvitezi-li Bush, zustava otazkou, co bude nasledovat, kolik nam ubude svobody. Ktera zeme je na rade pak? Nemohu byt nadseny z toho, ze se nam lze a lez, ze dostava zelenou. Nemohu byt nadseny z toho, ze je to prave zde na tomto kontinentu. Nemohu byt nadseny z obeti, ktere toto vitezstvi prineslo. Jako jeden z nejvetsich podvodu beru deleni obeti na civilisty a vojaky. Takze se vlastne nerika, kolik nepratelskych vojaku zahynulo. Nepriznava to, ani iracka strana, ktera chce ukazat svou armadu v nejlepsim svetle. Udrzi-li se Saddam, coz je nepravdepodobne, pak nemohu byt nadseny z diktatora u moci. Navic kazdy diktator je diktatorem podle toho, kolik ma moci. Pred zahajenim valky byl zkroceny a zahnany do kouta, jak moudre rekl jinak ne prilis v nasi komunite popularni premier Jean Chretien. Nevim, jestli by byl tak krotky i potom (vzpomenme, ze po prvni valce potlacil kurdske povstani). Treti moznosti je, ze valka bude pokracovat a zbytecne bude stat stovky zivotu. Tato valka byla chybou. Jenze tohle je pohled muj, ktery rada lidi nesdili.
Na televizni obrazovce muzeme spatrit radu odborniku. Ti jiz nepouzivaji stare mapy a ukazovatko jako Kutuzov, ale digitalni obrazovky, ktere jsou tak neuveritelne podobne hracim automatum v pochybnych barech. Jen nejaka pekna blondynka tam chybi, aby zatancila. Tu vetsinou nahrazuje slicna novinarka davajici misto milostnych navrhu vsetecne otazky. Torontska City TV to dokonce v nocnim vysilani doplnila tim, ze redaktorka/hlasatelka pri tom odhazuje sve svrsky.
Ponekud hure jsou na tom v rozhlase. Tam jiz k dokresleni mohou slouzit pouze stereoefekty a sireny. V Ceskem rozhlasu se objevil i odbornik pan Robejsek, politolog z Hamburgu, ktery vse dokaze vysvetlit: Francie je proti valce, protoze ji nikdo nebere vazne jako mocnost. Nemecka vlada to dela zase kvuli volicum a ceska vlada svym nerozhodnym postojem dela jen ostudu. Ten, kdo je proti valce je naivni az hloupy. Ano, kazdy ma pravo na svuj nazor, tedy i pan Robejsek. Podobny nazor zaujima tentokrat v rozhlasove debate vojak v zaloze pan Marhoul proti Petru Uhlovi.
Prekvapuje mne, jak tito "nenaivni" odbornici ignoruji fakt, ze komunismus padl nenasilnou cestou a ve trech pripadech, kdy se proti nemu vystoupilo vojensky (Korea, Kuba, a Vietnam) stale preziva. Takze jaksi ta vojenska cesta moc nefungovala. V ramci objektivnosti priznejme, ze k padu komunismu doslo po mensich bojich v roce 1989 v Rumunsku. Ve skutecnosti zde vsak doslo i k nejpomalejsi transformaci a komunismus prezival dal (bez Ceausesca s Ilescem). Spanelsky filosof Ortega Y Gasset, ktery zemrel v roce 1955 tvrdi, ze nasilne revoluce malokdy, co zmeni, jak o tom svedci desitky vojenskych prevratu v jizni Americe.
Nejde o to zmenit vladu, ale o to vytvorit jakesi jine kvalitnejsi prostredi a to lze tezko silou. Neni bez zajimavosti, ze se psychologove shoduji na tom, ze nejvetsi inteligenci v historii meli nabozensti "naivni" myslitele jako Pascal, Komensky a ja bych k nim priradil i treba svycarskeho dramatika Friedricha Dürrenmatta, zatimco skutecne v inteligencnim prumeru zustavaji velci vojevudci a stoupenci silovych reseni. Ti vetsinou nepresahuji, jak tvrdil dr. Matejcek na jedne prednasce, IQ 105.
Petr Uhl se vyslovil proti iracke valce. Ostre se postavil proti nabozenskym fundamentalistum, kteri podle nej za touto valkou stoji. Jiste tomuto nazoru nahrava i stanovisko ministra zahranicnich veci Cyrila Svobody, ktery je pro silove reseni. Nemel jsem a nemam rad tzv. krestanske strany (v CR je to strana Lidova), protoze krestanstvi ze sveho principu nemuze pusobit jako politicka sila a nazev strany a predvolebni hesla slouzi spise k nalakani volicu nez k prosazovani Kristova uceni. Je zajimave, jak v pripade potreby najednou ministr zahranicnich veci, predseda tzv. krestanske strany neciti nejmensi potrebu projevit respekt k postoji hlavniho predstavitele katolicke cirkve Jana Pavla II. Od Petra Uhla mne pripada trochu neseriozni, ze tento odpor krestanskych cirkvi nezminil.
Vzdyt prave krestane o velikonocich si pripominaji nikoliv uplnek na nebi, ale nenasilnou obet Jezise Krista na Velky patek a to, ze tato obet ma smysl pak oslavi o Velikonocich v nedeli, kdy je dan teto obeti smysl ve vzkriseni.
Ales Brezina
***


Navrat na hlavni stranu