Navrat na hlavni stranu

Brzy se rozezni znelka naseho televizniho vysilani
O televiznim vysilani pro Cechy a Slovaky se hovori s cim dal tim vyssim zajmem. Proc take ne. Kdysi tady televizni vysilani bylo a lidi na ne vzpominaji velice radi. Tehdy plnilo ponekud jine poslani, nez jake mu prisoudime dnes, i kdyz nektere aspekty se jevi jako shodne. Napr. udrzovani jazyka ceskeho a slovenskeho jako rodneho jazyka emigrantu a jako druheho jazyka jejich potomku (a koneckoncu i pro ty vsechny, kteri maji chut si cestinu a slovenstinu nejen udrzovat, ale se v ni zdokonalovat anebo se ji dokonce ucit).  Jde take o udrzeni ceske a slovenske kulturni tradice v zahranici a o zlepseni vzajemneho generacniho porozumeni.
"Chceme pokracovat v rozvoji kulturniho dedictvi  ceskeho a slovenskeho naroda v Kanade tak, jako to zacali uz davno nasi predkove," hovori Marketa Slepcikova o motivaci, ktera ji vedla k premysleni o ceskem a slovenskem televiznim vysilani v emigraci naprosto vazne. "To je to, oc nam jde predevsim. Dale chceme informativni formou vypovidat o celkovem komunitnim zivote v Ontariu. Chceme dat potrebny prostor  i novym podnikatelum, mladym lidem a vznikajicim spolecenskym aktivitam, nabizime setkani se zajimavymi osobnostmi. Musime si uvedomit, ze se nam po dlouhe dobe znovu otevrely hranice mezi Zapadem a Vychodem, a to je velka prilezitost zacit spolu medialne komunikovat, a navic to vidim i jako prilezitost vytvorit jakysi most mezi Cechy a Slovaky v Kanade a jejich domovskymi zememi za Atlantikem," vyjmenovava dale.
Ze je toho dost, co se od vysilani ocekava? Mate pravdu a kazdy z tech aspektu ma svoje specifika. Nemyslim si, ze vsechny bude mozne realizovat hned od pocatku, ale jiste je, ze pri pravidelnosti vysilani a pri vybudovani trvaleho pracovniho tymu se mohou postupne do zivota uvadet.
Vudci osobnosti v celem tom snazeni a konani je  Marketa Slepcikova, s niz jsme se doposud nejcasteji setkavali na strankach ctrnactideniku Novy domov jako s autorkou jiz mnoha clanku s nejen zajimavym obsahem, ale i s pritazlivym profesionalnim zpracovanim.
Ovsem ne jen psani je to, v cem se citi byt "doma". Tim je prave i televize. Jen ve strucnosti: v Praze vystudovala televizni a filmovou zurnalistiku na fakulte socialnich ved Univerzity Karlovy v roce 1991, pak pet let pracovala jako redaktorka a moderatorka CT, pozdeji zacala psat scenare k publicistickym poradum a filmovym dokumentum, kterych ma na svem konte pres tricet. V letech 1995-98 se stala redaktorkou a moderatorkou Prazske kabelove TV, nakonec cele studio, v nemz byla zodpovedna za nepretrzity ctyriadvacetihodinovy provoz, i vedla.
Jak by takovy porad mel vypadat?  
"Dlouho jsme premysleli o nejvhodnejsi forme. Nakonec zvitezil typ magazinu - zivy a pestry, zkratka pro kazdeho neco.
Nosnym tematem pulhodinoveho poradu by mela byt akce ci  udalost v komunitnim zivote, nebo nektery z jejich problemu," odpovida Marketa Slepcikova. "A vzhledem k tomu, ze budeme vysilat o vikendu, v sobotu v 9 hodin rano, mame moznost  dostat se ke vsem typum divaka. Druha cast programu bude vyclenena zajimavym osobnostem, kulturnimu zivotu v komunite, dulezitym informacim, dobrym napadum apod.
Pevne verim ve spolupraci se vsemi organizacemi -  s ceskym konzulatem i velvyslanectvim, Masarykovym ustavem i Ceskym a slovenskym sdruzenim. Tak se muzeme venovat i narocnejsim oblastem. Ohlasum divaku, napadum a podnetum by pak patril zaver vysilaciho casu. Na zpetnou vazbu  klademe velky duraz, protoze jedine ta nam pomuze postupne vytvorit takovou podobu poradu, jakou si divaci budou prat," upresnila.
Firma  Rogers Media (Kanal  CFMT ­ dnes znam jako OMNI.1, Canada's first free over-the-air multilingual/multicultural television system, dostal licenci v roce 1979 jako 47. torontsky kanal. Rogers Broadcasting Limited jej ziskal v roce 1986.) nabizi zdarma vysilaci cas vsem etnickym skupinam v Ontariu. Kanadska rada pro rozhlasove a televizni vysilani projekt schvalila a podporila. Podle nej by kazda komunita mela mit program ve svem jazyce. Myslim si, ze by byla skoda teto moznosti nevyuzit," venuje se  M. Slepcikova technickemu problemu a dodava, " ze na televizi je vzdy nejdrazsi prave vysilaci cas."
Pokud ten je  zdarma, pak by se mohlo zdat, ze je  nejvetsi problem vyresen. Ale neni tomu tak, jak se dozvite dale, protoze ten nejpalcivejsi zahrnuje ty finance, kterych je zapotrebi pro vlastni realizaci projektu:
"Pokud by uz dnes nekdo uvazoval, ze si chce dat do naseho programu reklamu, pochopitelne to radi uvitame," objasnuje problematiku Marketa. "Musim predeslat, ze podminky pro reklamu i sponzoring jsou velice pozitivni. Signal CFMT ma dosah po celem Ontariu a v prubehu roku se rozsiri do Quebeku a do zapadnich provincii. Dnes napr. dosahne do Buffala v USA.  Jiz dnes mi nekteri zajemci o inzerci rikali o svem zajmu o Chicago, kde je velka ceska komunita, a oni by chteli rozsirit sve vyrobky na tamejsi trhy. I to je mozne, a to i presto, ze tam vysilaci signal nedosahne. Da se to resit tak, ze do jejich multikulturalni stanice muzeme zaslat druhou kazetu s nasim programem. Timto zpusobem je mozne ziskat divaky jakehokoliv vetsiho mesta v Kanade nebo USA, pokud by to bylo v ramci pozadavku inzerenta. Jen ve strucnosti: ve tricetiminutovem vysilani, coz by byl nas pripad, muze byt nanejvys sest minut spotu.  My mame k dispozici tri minuty, a reklamni spoty mohou byt bud tri po minute nebo sest tricetisekundovych.
Technicke zazemi pripravy vysilani jiz nyni zajistuje torontska firma Canex International, kterou vlastni obetavi manzele  Jiri a Dana Kruzikovi. Toho  nejpodstatnejsiho se ujal Jirka ­ kamery a strihu -,  a pokud se tyka dodrzeni technickych parametru provozovatele, je v kontaktu s televizni produkci CFMT. Manzelka Dana upravuje porad graficky a vytvari veskere propagacni materialy.
Dalsi redaktorske prace se jiz dnes ujala Antonia Miovska , ktera ma zkusenosti primo z kanadskeho televizniho a filmoveho prostredi. Pracovala totiz  pro televizni stanici CBC, na svem konte ma investigativni televizni programy, jeji domenou je dokumentaristika.
Chtela bych, aby z obrazovky zaznela nejen cestina, ale i slovenstina, takze bych byla rada, kdyby vedle cesky mluvici moderatorske dvojice Marketa Slepcikova a Jaroslav Jarosil byla  postavena  dvojice slovensky mluvicich moderatoru. Neklademe si zadne podminky, kdo by mohl tento program moderovat. Idealni by byl clovek s redaktorskou praxi ­ muz a zena, ci s praxi moderatorskou nebo alespon s nejakymi hereckymi zkusenostmi. Pokud se mezi ctenari takovi najdou, budu rada, kdyz se mi ozvou (416/535-4990 nebo na emailovou adresu: slepcikovam@sympatico.ca)." Tohle pochopitelne neni konecny pracovni tym. Predpokladam, ze se postupne rozroste jednak o stabilni a jednak o prilezitostne spolupracovniky."
Videla jsem ukazkove (pilotni) vysilani, ve kterem se jako moderator velice zdarile predstavil Jirka Grosman. Jiz dnes ale vim, ze bohuzel nesetrva, protoze jednoduse se mu vedle hudby na dalsi tak narocnou aktivitu, jakou priprava televizniho tydenniho magazinu zajiste bude - nedostava casu.  Porad reagoval na zaplavy, ktere v srpnu zahltily uzemi CR, zejmena vsak zachytil reakci emigrantu v Toronte. Marketa situaci v programu  podchytila velice profesionalne. V dalsi casti se zamysli s povolanymi lidmi nad problemem, zda ceskou skolu ano nebo ne. Konecne, neni nad bezprostredni dojem. Takze si ani toto pilotni vysilani nenechejte ujit. Je ozvuceno prozatimni znelkou, na nove v soucasne dobe violoncellista Jaroslav Jarosil pracuje. Ma byt pro vsechny  prekvapenim.       
V zaveru rozhovoru Marketa potvrdila, ze nejsou vitany jen nabidky ke spolupraci, ale i pripominky, rady, doporuceni a uskutecnitelne navrhy v oblasti financi a realizace vysilani.
Takze, v breznu ­ jeste nevime presne datum  (ale melo by to byt v 9 rano) -  to vsechno propukne pak uz s tydenni pravidelnosti. Ale o tom budete, nasi ctenari, urcite vcas zpraveni.   
Za rozhovor dekuje: Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu