Navrat na hlavni stranu

Relativne vzato
V poslednich letech, pokud si vzpominam, vyjadroval jsem se spise kriticky nezli pochvalne k tomu, co se deje v mem druhem a nepochybne konecnem, domove, Kanade. Nemam v umyslu brat ted cokoli z vyrceneho zpet. Ale jsou chvile, kdy se mne zmocnuje nutkani zalistovat pameti, vydat se proti toku casu zpet o tricet i vic let a po tom okruhu vzpominek vratit se zpet do pritomnosti zmobilizovat v sobe veskerou snahu a dobry umysl byt objektivnim. A nejen to. Vnimat mnohe veci a deni nejen absolutne, ale i relativne. Nebot to, co za jistych okolnosti muze vypadat jako cerne, za jinych barvi se do seda, ba modra nebo zelena ...
Ke kritice cehokoli dochazi mnohdy v obdobi, kdy clovek ma roupy nebo jej pali dobre bydlo, receno lidovym mudroslovim. Tedy v dobe, kdy vlastne neni skutecny a opodstatneny duvod k narkum a stiznostem. Dokonce se mi zda, ze v dobe, kdy situace je skutecne svizelna, kriticka, proste na draka, na stiznosti neni dost casu. Jde do tuheho, je treba vybabrat se z nejhorsiho. A v tom, vetsinou, musi si kazdy pomoci sam. To ale neznamena, ze v same podstate neni nikdy duvod k nespokojenosti. K pocitu, ba jistote, ze by mohlo byt mnohem lepe nezli je.
Jenze pro nekoho je teply a trochu omasteny brambor vybornou veceri, pro jineho stejna krme je dukazem, ze vsechno je ztraceno a nastava bida s nouzi. To je, strucne a nedokonale receno, take relativita. Velmi uzitecny a zajimavy pojem. Co pro nekoho je v jisty den bile, to je pro jineho ve stejny den, ale za jinych, pro nej platnych okolnosti, cerne. Muze k tomu byt duvodem deprese, z nejakeho duvodu kalamita, odraz neslouziciho zdravi.
A tu se dostavam k podstate zamysleneho kratickeho pojednani o Kanade. O svem soucasnem domove. O tech, kteri vlivem svych funkci a sveho postaveni utvareli tuto zemi, tento muj druhy a posledni domov. O tech, jejichz pusobeni mnohdy se mi nelibilo, udivovalo me, povazoval jsem je bezmala za debilni. Na techto nazorech nemeni ani dnes pranic. A prece relativita. Onen fenomen, ktery nelze ignorovat pri posuzovani jevu a tendenci. Ktery mnohdy je zneuzivan, ale v mem pripade tez ignorovan.
Co me ted privadi prave k temto uvaham?
Na takovou otazku existuje odpoved jen pomoci vyctu jistych faktu a skutecnosti.
Jako kazda hudebni skladba neobejde se bez predznamenani, pokusim se, aby takovym predznamenanim techto radku byla snaha o pravdive a objektivni. Takovemu snazeni dnes muze napomoci cas, ktery, jak pravi uslovi a text pisne zpivane v blahych casech meho mladi Rudolfem Cortezem, vsechny rany zhoji ...
Pojednou mne napada, ze jsem vlastne stastlivcem, ktery by si nemel na nic stezovat, vyjimaje snad veci ryze osobni. Narozen v dobe, kdy Hitler vstoupil na uzemi domoviny, valku jsem prozil v perince a posleze prvnich kratkych kalhotach, bez moznosti stat se hrdinou ci zbabelcem.
Z konce valky zustal mi v pameti jen cpavy zapach vetrem se nesouci az k nasemu domu z vybombardovaneho komplexu Ceskomoravske Kolben Danek, tovarny ve Vysocanech.
Komunisticky rezim muj zivot poznamenal odlozenim moznosti kvalitniho vzdelani z duvodu tridni nezpusobilosti. Zdravotni problemy a zamestnani me zeny v nemocnici zbavily mne povinnosti slouzit v armade, jejiz smysl a poslani pripadalo mi protichudne memu filosofickemu vnimani sveta a jeho politickeho usporadani, jak jej videla vlada me domoviny.
Ale i tak, nakonec a popravde, vystudoval jsem na statni utraty. A nebylo to, nastesti, vzdelani politicke, ale technicke.
Kdyz vstoupily do zeme armady Rise zla, mohli jsme odejit ze zeme bez problemu. Vzdelani na CVUT ma i v Kanade glanc a bylo mi v novem domove uznano. Vycitek svedomi me zbavuje fakt, ze po tri roky zamestnani (po absolutoriu) muj plat byl jen zlomkem prijmu zamestancu v jinych, potazmo vzato nijakeho vzdelani nevyzadujicich, profesich. Nicmene, v Kanade je za ekvivalentni vzdelani, a troufam si rici, ze nizsi urovne, treba zaplatit. Doslova vysolit. Bud tatka nebo student, pracujici v MacDonalds ci jinych podnicich po vecerech.
Takze, z duvodu objektivnich stejne jako subjektivnich, ocitli jsme se, celkem snadno, v Kanade. A po leta to ocenovali, vazili si te moznosti, stali se obcany teto velike zeme, aniz bychom si svoje ceske obcanstvi zrusili. Ani po moznostech soucasnou ceskou vladou nabizenych, cehoz odmenou byla moznost navstevy domoviny, Hradcan, nemocnych rodicu, kamaradu.
A posleze zacali jsme se citit opravneni ke kritikam a nespokojenosti toho, jak tato zeme kanadska je rizena. Byly to stiznosti, myslim, vetsinou opravene. Ale mnohdy formulovane bez ohledu na relativitu veci!
A tu, cinim presmycku k situaci soucasne, ve snaze byt zcela objektivnim, napada mne nezbytnost sdelit jista fakta a skutecnosti.
Stali jsme se kanadskymi obcany po formalni frasce, aniz bychom vlastne dodnes presne znali kupr. slova kanadske hymny.
V relativne kratkem case dosahli jsme moznosti bydlet ve vlastnim dome ... ac tomu predchazelo zamestnani a sporeni jak moji zeny tak moje.
Bylo nam umozneno pracovat v oborech, ve kterych jsme nabyli (ano, jeste doma) patricne kvalifikace. Zadne vybirani odpadku nebo prodej, dum od domu, ci kremu na boty.
V 55 letech mohl jsem vystoupit z kola budovani systemu, po zhodnoceni nasich financnich podminek a situace. Pritom jsem nikdy nevyhral v loterii, na burze vice tratil nezli ziskal. Obcas jsem si pripomnel jisteho bulharskeho inzenyra, kdysi spolupracovnika v jednom prazskem podniku, jakemu sarkasmu byl vystaven jeho akcent (bez ohledu na to, ze jeho inzenyrstvi bylo vicemene pofiderni). Nic podobneho nepoznali jsme v Kanade nikdy, ac dodnes je nase anglictina akcentem poznamenana.
Par let let po prijezdu do Kanady mohli jsme se klidanko zelvicka vydat do sveta na mista, o kterych jsme v socialisticke domovine jenom mohli snit. Ale to vse jsou pro vetsinu krajanu zde zijicich dobre znama fakta a jejich zkusenostem podobna fakta.
Pisi to jen proto, ze navzdory vsem negativnim trendum, ktere kanadske vlady jiz po leta pestuji, mohlo by byt hur. Je to jiste debilni tesitko, ale fakta mluvi. Tato zeme je cilem mnohych obyvatel ostatnich zemi sveta. A ne jenom podvodniku a grazlu, kterym je znama az debilni laxnost kanadkych vlad rozeznavat zrno od koukolu, cinit rozhodnuti s ohledem na vlastni obyvatele, poctive danove poplatniky.
Kdyz je krasne zimni nebo letni odpoledne a ja si sam nebo s choti v dopolednim nebo casne odpolednim slunci kracim po pobrezi Pacifiku, od petapadesati let svobodne a bez zavazku ke komukoli, dvacet ctyri hodin minus minimum ke spanku jen pro sebe, pro svou lenost stejne jako pilnost, pro cetbu nebo tenis, lyzovani nebo opravy domu, kladu si vsetecnou otazku: Kde jinde bylo by mi toto umozneno? Oh, mozna, ze jsou takova mista. Ale ja mam pocit, ze tohoto meho soucasneho stata quo dosahl jsem za relativne mirneho usili a snazeni. A bez podvodu a machinaci. Bez jedine stopy po talentu obchodnim a podnikatelskem.. Mozna, ze se podcenuji - ale cosi mi rika, ze od pravdy nejsem dalek ...
Na druhe strane, na rozdil od dnesnich nove prichozich, platime dane a cenu letenky za prelet Atlantiku zaplatili jsme kanadske vlade v nekolika mesicich.
Presto si myslim, ze jsou chvile, kdy jeden se musi venovat onomu pojmu relativity se vsi poctivosti. A tak jsem se o to pokusil
Vladimir Cicha - Vancouver

Navrat na hlavni stranu