Navrat na hlavni stranu

George Gross stale aktivni
Malokdo z novinaru presahne hranice jednech novin a vstoupi do povedomi ctenaru jako osobnost, ktera je uznavana vseobecne, po cele zemi, a dokonce se dostane i do povedomi za hranicemi zeme, kde pusobi. V dobe, kdy je psane slovo stale vice vytlacovano televizi se stal takovou legendou George Gross. Ma za sebou sedesat let novinarske cinnosti a je stale aktivni. Pri prilezitosti tohoto vyroci byl snad jako jediny novinar ukazan v Air Canada Centre na obri obrazovce pri hokejovem utkani. Jeho portret je mezi velkymi postavami v teto hale. Vysla o nem sestnactistrankova priloha v Toronto Sun. Vloni na podzim byl uveden do slovenske hokejove Sine slavy spolu s hokejisty Vaclavem Nedomanskym, Petrem Stastnym a Stanem Mikitou. George Gross se vsak nevenuje jen hokeji. FIFA Magazine z prosince lonskeho roku zaznamenava, ze navstivil sedm fotbalovych sampionatu, osm hokejovych, dvanactkrat byl na Olympijskych hrach a ctrnactkrat navstivil Wimbledon. George Gross vynikal jako tenista a tenisu se venuje i dnes. Zde je deset otazek, ktere jsme mu pri teto prilezitosti polozili.
1. Co byl vas nejvetsi zazitek jako novinare?
Nejvetsim zazitkem byl utek Vaclava Nedomanskeho v roce 1974. Sam jsem to vypatral jako novinar, dozvedel jsem se, kdy prileti do Montrealu, cekal jsem na nej, jeho zenu a syna Vaska, leteli jsme dal spolu do Toronta. Na druhy den jsem mel svetovou exkluzivitu a vyhral jsem s temi clanky kanadskou novinarskou cenu. (National Newspaper Award - nejvetsi cena pro kandskeho novinare).
2. Prvni sportovni zazitek se zaryje hluboko do pameti. Odvazim si tipovat, ze u vas to byla Laufrova reportaz z roku 1934 Ceskoslovensko-Italie. Mylim se?
Souhlasim s Laufrovou reportazi Ceskoslovensko-Italie z roku 1934, i kdyz mne bylo jenom 11 let. Take se mi libily hokejove reportaze Stefana Maslonky, kdyz prekvapil ceske fanousky slovy, ze Trojak ma puk na palici. (Palice je slovensky hokejka, cesky hlava.)
3. Nejvetsim sportovnim zazitkem muselo byt, kdyz jste nastoupil spolu s Puskasem a Kubalou?
Hrat s nebohym Ladislavem Kubalou a Ferencem Puskasem na Fred Hamilton Parku v Toronte pred 25 lety byl pro sportovniho novinare jedinecny zazitek. Podobny tomu, kdyz jsem hral tenis s Johnem McEnroem, Vitasem Gerulaitisem, Johnem Newcombem, Martinou Navratilovou, Ivanem Lendlem nebo Chris Evertovou.
4. Kdyz jsme u fotbalu, jak je mozne, ze slibne se rozvijejici kanadska kopana v polovine osmdesatych let (ucast na MS v Mexiku, OH v Los Angeles) najednou prudce poklesla? Nemaji na tom vinu sdelovaci prostredky? Kopana chybi v televiznim zpravodajstvi, Kanada je zeme, ktera nema svoji celostatni soutez atd.
Co se tyce kanadskeho fotbalu, jsou dve zasadni chyby: neni celostatni profesionalni soutez, ktera by udrzovala talentovane mlade hrace v Kanade, a je nedostatek fotbalovych stadionu. Dale chybi financni podpora kanadske vlady a privatnich podniku. Proto hraji nasi mladi v Evrope, kde jsou dobre placeni.
5. Slovensko melo mnoho vynikajicich hokejistu, ale zatim pouze dva velikany, kteri pusobili v NHL: Petera Stastneho a Stana Mikitu. Koho byste k nim prirovnal?
Krome Petera Stastneho a Stana Mikity mel a ma slovensky hokej radu vynikajicich hracu. V prvni rade tam patril Ladislav Trojak, ktery hral za LTC Praha a byl uveden do Sine slavy v Bratislave ten samy den, jako ja s Peterem Stastnym, Mikitou a Nedomanskym. Krome nich mezi ne patri Marian Stastny, Dodo Rajman, Laco Horsky a cela rada hracu, kteri jsou nyni v NHL (dva Hossovci, Chara, Bondra atd.)
6. Jak vas na Slovensku uvitali, kdyz vas uvadeli do Sine slavy a jaky to melo ohlas v tisku?
Na Slovensku mne privitali s otevrenou naruci. Byli tam o mne a o me novinarske praci celostrankove clanky, i kdyz jsem jim rekl, ze jsem nikdy nehral v NHL. Na tiskove konferenci se mne ptali, jaky je to pocit byt v Sini slavy se slavnymi hokejisty. Ja jsem jim rekl, ze Stastny, Mikita a Nedomansky jsou kralove hokeje a z dejepisu si jiste i sportovni novinari pamatuji, ze kralove meli vzdy nejakeho saska s sebou. A ja ze jsem ten sasek. Druhy den mely jedny noviny hlavni titulek: Devet legend a jeden sasek
7. Slovensko se stalo hokejovym mistrem sveta. Je tezke spekulovat, ale myslite si, ze by k tomuto uspechu doslo, kdyby nebylo znamych udalosti kolem slovenske reprezentace na OH v Salt Lake City? Motivace a snaha po rehabilitaci byla ohromna
Rozhodne Salt Lake City melo vliv na motivaci muzstva, ale Slovensko melo velice talentovane muzstvo a zaslouzene vyhralo.
8. Ceskoslovenska tenisova skola ma sve jmeno. Po rozdeleni Ceskoslovenska se ocekavalo, ze budou ve svete vice dominovat teniste cesti nez slovensti. Opak je pravdou, prekvapilo Vas to? Koho z nich hodnotite za nejlepsiho (nejlepsi)?
Slovensky tenis se v minulosti nevyrovnal ceskemu. Nemeli wimbledonske viteze jako Jardu Drobneho a Jana Kodese. Jediny velky slovensky hrac byl Miroslav Mecir. Nyni jsou to Hantuchova, Hrbaty a Kucera.
9. Je o vas znamo, ze jste pritelem amaterskeho sportu. Castokrat se vsak zapomina na stovky treneru, kteri zasvetili amaterskemu sportu svuj zivot. Jednim z nich je treba pani Vlasta Brankovska. Neni jejich cinnost v mediich opomijena?
Pani Brankovskou znam uz nekolik let a vim, ze je vybornou ucitelkou tenisu, hlavne, co se tyce deti. Da jim zaklady, ktere jim pomohou pozdeji.
10. Dlouha leta jste pusobil jako mistopredseda AIPS (Svetove federace novinaru). Co je dulezite na teto organizaci? Co vam vadi na sportovnich novinarich? Nemate strach, ze internet jejich praci znici? Misto pribehu se stale vice do tisku dostavaji statistiky Misto samostatneho zpravodajstvi se prebiraji agenturni zpravy atd.
Je to dulezita organizace, uznavana Mezinarodnim olympijskym vyborem a vetsinou svetovych sportovnich svazu. Pomaha pripravit novinarske tribuny a technicka zarizeni, i pocet akreditovanych novinaru.
Co mne vadi na dnesnich novinarich je jejich snaha koncentrovat se na skandaly a na finance a ne na to, co se deje na hristi nebo ledove plose.
Co se tyce prebirani agenturnich zprav, to je vicemene vec financni. Poslat novinare na olympiadu a mistrovstvi sveta stoji hodne penez a mnohe noviny si to nemohou dovolit.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu