Navrat na hlavni stranu

Kdo jsou to Moravians?
Moravians postihuji nazorny priklad stehovani myslenek: stejna idea se totiz muze premistovat z jedne zeme do jine. Dusevni otec teto ideje (zivota podle Bible, jak to bylo u puvodnich krestanu) byl Petr Chelcicky (narozen 1370) zazil husitske valky s jejich ukrutnostmi. Chelcickeho knihy vlastnil husitsky prazsky arcibiskup Rokycana; od neho si je vypujcil jeho synovec Rehor. Ovlivnen myslenkami Chelcickeho zalozil Rehor nabozenskou komunitu v Kunvalde, ze ktere pak vznikla odstepena cirkev Unitas Fratrum ci Cesti bratri (1457). Ta byla jako kacirska potlacovana, jak Jirim z Podebrad, tak o stoleti pozdeji Ferdinandem I., zvlast po nezdarenem povstani 1547. Napriklad biskup Augusta byl veznen 16 let na Krivoklate. Az teprve Majestatem cisare Rudolfa II (1609) byli Bratri v ramci Ceske konfese legalizovani. Jim vdecime za Blahoslavuv preklad Noveho zakona, ktery se stal zakladem Bible Kralicke (prelozena v letech 1579-1593). Pri vykopavkach v 20. stoleti byla nalezena v Kralicich dokonce i pismena pouzivana pro tisk Bible. Cesti bratri se vsak dlouho netesili ze svobody; po bitve na Bile Hore jich bylo patnact popraveno na Staromestskem namesti a od te doby az do 19. stoleti byli pronasledovani. Nebyli ani zahrnuti do Tolerancniho patentu Josefa II. (1781). Proto mnozi z nich emigrovali do ciziny: do Saska, Polska, Uher a pozdeji do Pruska. Jejich vira se rozsirila i mezi severomoravskymi nemeckymi venkovany. Existence puvodni ceskobratrske cirkve se prakticky ukoncila smrti jejiho posledniho biskupa J. A. Komenskeho (1670). Jeste vnuk Komenskeho bratrsky biskup Figulus-Jablonsky, dvorni kazatel pruskych kralu se staral o bratrske uprchliky v Prusku, Polsku a na Slovensku. Zato nemecky mluvici moravsti emigranti se uchylili do Saska na panstvi hrabete Zinzendorfa, ktery pro uprchliky zalozil osadu Herrenhut (Ochranov - 1722), byl sam ziskan pro novou viru cetbou Komenskeho a 1727 byla ustanovena Moravska cirkev, jejiz ustava i teologicka povaha se uz nekryla se starou Jednotou (Pekar). Ovsem protestantske statni evropske cirkve nevitaly vznik dalsiho konkurenta. Sam Zinzendorf mel pro svou viru neprijemnosti, a tak videl nejlepsi reseni v premisteni sve cirkve na severoamericky kontinent.
Biskup Nirchmann, vysveceny vnukem Komenskeho, se stal jednim ze zakladatelu mesta Betlehem v Pensylvanii (1741) a dodnes je tu sidlo Moravskych bratri. Hrabe Zinzendorf navstivil osobne tuto osadu v roce 1742. Jiny moravsky biskup Spangenberg zalozil v Severni Karoline osadu Winston-Salem. Obe osady vyrostly poctem obyvatel na dnesni statisicova mesta. Moravska forma krestanstvi se postupne prenesla nejen do Nemecka, ale i do Britanie, Danska, do Spojenych statu i jinam.
Jednou z hlavnich myslenek nove viry byla intenzivni misionarska cinnost mezi pohany ve Stredni Americe, v Surinamu na Jamajce, v Africe, Tibetu, na Labradoru a v Gronsku. Byly vybudovany nemocnice pro malomocne i dum pro prestarle. Jako jakesi dedictvi po Ceskych bratrech prevzali moravsti silny zajem o skolstvi (i skoly pro zeny), hudbu a zpev, coz tehdy bylo nezvykle, obzvlaste v koloniich. Napr. na moravskem pobrezi na Labradoru v 18. stoleti se mistni inuite naucili cist z Bible v dobe, kdy i v Evrope bylo mnoho analfabetu. Po odchodu moravskych misionaru se vsak vratili ke svym tradicim. Vychovna cinnost moravskych misii kdekoliv na svete byla na vysokem stupni a byla vseobecne kladne hodnocena.
Cinnost Moravskych bratri velmi trpela valkami, jak v Evrope (hlavne obe svetove valky), tak i na americkem kontinentu valkami s indiany a pozdeji obcanskou valkou Severu proti Jihu.
Moravska cirkev je si dobre vedoma, odkud jejich ideje vysly; poklada Jana Husa jaksi za sveho zakladatele; jeji minulost je v ceskych zemich a je pysna na to, ze je jeste predreformacni vetvi krestanstvi. Moravsti usporadali misii i do zeme odkud jejich nabozenstvi vzeslo (1872) a v roce 1967 se konal jejich synod (shromazdeni) v Ceskoslovensku.
Vzpominku na cinnost Moravske misie mame i zde v Ontariu. Nedaleko Chathamu na silnici cislo 2, na miste byvale Moravske misie je indianska rezervace Moraviantown. Misto je i dejistem bitvy z roku 1813 mezi postupujicimi Americany a Brity. Ustup az utek britskych jednotek - jejich velitel gen. Procter byl pak postaven pred vojensky soud - byl kryt nekolika tisici indiany pod vedenim legendarniho nacelnika Tecumseha, ktery v bitve padl. Jeho pomnik jakoz i male muzeum, ktere informuje o dejinach teto rezervace a o cinnosti Moravskych bratri, stoji skutecne za navstevu.
Dusan Soudek- Kingston
***

Navrat na hlavni stranu