Navrat na hlavni stranu

I emigrace mela svoji "antichartu"
Pomerne hodne se v posledni dobe v Lidovych novinach diskutuje o Charte 77 i anticharte a motivech a moralizovani ci tolerovani tech, kteri antichartu podepsali.
V zahranici byl vyznam Charty 77 po jejim uverejneni pozitivne ocenen, zejmena politickym exilem, ktery rozeznal moznosti tohoto textu, jako kladeni durazu na plneni lidskych prav v tehdejsim Ceskoslovensku. Byl to pocin, ktery exil ocenil jako moralni vyzvu a take jako moznost pomoci chartistum ve forme poukazovani zahranicnim vladam a parlamentum na jejich pronasledovani a na celkovou politickou situaci, kdy ceskoslovenska vlada neplnila Helsinske dohody o lidskych pravech, k jejichz dodrzovani se zavazala.
Posuzovano ze zahranici, kazdemu bylo take jasne, ze podepisovani anticharty byla formalita a ulitba za to, aby umelci a jini mohli profesionalne prezit. Je take ale pravda, ze nekteri z nich nemuseli navic pronaset projevy nebo podepisovat nadbytecna prohlaseni. Bohuzel, tak jak to byva, nekteri z antichartistu nyni jsou velkymi demokraty nebo antikomunisty a na sve byvale nadbytecne angazovani nyni radi zapominaji. A je jedno zda pani Vondrackova antichartu podepsala nebo ne, jeji servilni prohlaseni v kanadskem tisku pri jejim zahranicnim zajezde o nepronasledovani umelcu v Ceskoslovensku bylo dostatecne trapne.
Na ceskou a slovenskou emigraci si majori v letenske kachlikarne vymysleli podobnou vec, ve forme tzv. "upravy vztahu" (pisatel techto radek za poukazovani na tyto metody byl zbaven ceskeho obcanstvi, o cemz nebyl uvedomen a dovedel se to az v roce 1990). Byla dana moznost emigraci bud si upravit vztah, to je nasledne si znovuobnovit ceske ci slovenske obcanstvi a zaroven se zavazat, ze nebudou vyvijet zadnou nepratelskou cinnost proti Ceskoslovensku. Za tento ukon sice podle vyse vzdelani museli zaplatit, odmenou bylo vsak povoleni jejich cest do Ceskoslovenska, kde se mohli velkoryse "ukazovat" svym pribuznym a pratelum, popripade meli lukrativni nabidku promluvit s prislusniky StB o jejich dalsich moznostech. Druhou prilezitosti co majori nabidli byl souhlas se zrusenim ceskeho nebo slovenskeho obcanstvi a takto mirneji upraveni jen se zahranicnim obcanstvim jim po zaplaceni pomerne vysokych poplatku bylo umozneno navstevy rodne vlasti, nyni jako jeji neobcane. Pochopitelne pokud by se "prohresili", byla jim dalsi navsteva odmitnuta. Bylo sice mozne chapat z humannich duvodu navstevu nemocnych rodicu, prevazne slo ale o znamou ceskou vypocitavost, nebo jak pani Siklova pise, do niceho se neplest.
Nutno rici, ze velka vetsina ceske a slovenske emigrace na tuto hru majoru nepristoupila, jiz take z toho duvodu, ze by popreli duvody proc vlastne puvodne z rodne vlasti v dobe utlaku odesli (utlaku, ktery po odchodu jeste zesilil) a pozadovali v zahranici udeleni politickych azylu, ochrany a vytvoreni podminek pro zacatek noveho zivota ve svobodne zemi, coz jim bylo velkoryse umozneno.
Milos Suchma, Kanada

 

Navrat na hlavni stranu