Navrat na hlavni stranu

Charta 77 po petadvaceti letech
Oficialni datum vzniku Charty 77 je 1. ledna 1977. O jejim vzniku koluje mnoho legend. Byla zverejnena o par dnu pozdeji a jeste nedopatrenim v parizskem L'Monde. Vydani ze 6. ledna totiz vyslo jiz 5. ledna odpoledne. Takze, kdyz ji Vaclav Havel vezl s Pavlem Landovskym na Hrad, uz meli policajty v patach a nahodni chodci si mysleli, ze Landovsky nataci nejakou detektivku.
Tento tyden udelal Cesky rozhlas na prazskem Hlavnim nadrazi anketu o jejim vzniku. Mnoha lidem tento dokument jiz nic nerikal. Jini odpovidali, ze se jednalo o bandu opilcu, kteri chteli na sebe upozornit. Dalsi skupina tvrdila, ze slo o lidi, kteri si pozdeji z toho udelali karieru. Nekteri z nich se vsak priklaneli k tomu, ze to byl jediny pokus o odpor proti normalizacnimu rezimu v Ceskoslovensku.
Co prazsky rozhlas nezminil bylo, ze rada chartistu skoncila v exilu. I zde zustalo bile misto na mape. Prestoze se jedna o znacnou skupinu signataru tohoto dokumentu, kteri museli zacit svuj zivot v jine zemi, v jinem prostredi a mnohdy zacali i jine zamestnani. Nekteri se po roce 1989 vratili, jini zustali venku.
O co vlastne slo v dokumentu Charty 77. V lete 1975 se konala Helsinska konference, na ktere predstavitele vsech evropskych zemi (s vyjimkou Albanie), Spojenych statu a Kanady podepsali dohodu, ve ktere se mimo jine rika, ze kazda ze zemi musi dodrzovat zakladni lidska prava, vcetne prava na svobodu slova, tvorby a vyjadrovani. V zapeti vsak - na jare 1976 po koncertu v Bojanovicich u Prahy - byli zavreni hudebnici z tzv. nezavisle kultury, kteri na tomto koncertu ucinkovali a na podzim s nimi probehl v Praze proces, znamy jako proces se cleny skupiny Plastic People of the Universe. Ve skutecnosti vsak byl z teto skupiny odsouzen pouze saxofonista (!) Vratislav Brabenec a manazer Ivan Martin Jirous receny Magor. Svatopluk Karasek vystupoval solove se svymi pisnickami a Pavel Zajicek byl clenem skupiny DG 307. Prave v techto dnech byl v New Yorku uveden dokumentarni film Ceske televize s nazvem Plastic People. New York Times ve sve recenzi k filmu z nedele 13. ledna upozornuji prave na vliv teto skupiny na vznik Charty 77.
Behem procesu doslo k nekolika kuriozitam. Ve spisu obzalovaneho Brabence byla veta: Brabenec se na techto vytrznostech nepodilel zpevem, ale pouze hrou na saxofon. Tento proces byl vlastne testem, jak se prave podepsane umluvy dodrzuji a behem procesu se ho zucastnilo nekolik desitek intelektualu, kteri pozdeji formulovali dokument Charty 77, v nemz pozadovali, aby se i v Ceskoslovensku dodrzovala lidska prava. Puvodni dokument podepsalo tehdy 242 lidi. Do konce roku 1977 bylo podpisu pod Chartou 77 tisic. Pak jiz signatari pribyvali pomalu a v roce 1989 jich bylo asi 1800.
Cili nejednalo se o nejake velke masove hnuti, ale jednalo se o skupinu lidi, ktera byla schopna nest svoji kuzi na trh. Prvnimi mluvcimi Charty 77 byli Vaclav Havel, Jan Patocka a dr. Jiri Hajek. Jestli bylo neco charakteristicke pro tehdejsi rezim tak to, ze zpanikaril. Snazil se dokazat, ze se jedna o bandu asocialnich zivlu. V tisku se objevily fotografie naheho Ludvika Vaculika. Severoceske krajske noviny Pruboj prinesly dramatickou reportaz o Chatre 77. Jindy se objevil zase clanek o farmari Ladislavu Lisovi, ktery dela podivne klobasky (patrne ze psu). A major Zeman mel o jeden pripad navic: V krcskem lese skupina fetaku vedena potrhlym hysterickym fararem zpiva biblicke pisne. (Bic Bozi se stal pozdeji mezi undergroundem skutecnym hitem.) V Narodnim divadle se pro zmenu podepisovala Anticharta a nejeden z umelcu by dnes chtel tento podpis z techto historickych archu vymazat.
Podobne jako v padesatych letech, meli i pracujici odsuzovat samozvance a vlastizradce. Jenze tato akce moc nevysla. Pracujici clovek chtel Chartu 77 nejprve cist a to mu rezim neumoznil. V polovine ledna vsak doslo na tehdejsi dobu k neuveritelnemu pocinu. Charta 77 byla odvysilana Hlasem Ameriky. Jednalo se tehdy o preklad anglickeho prekladu a mnozi se domnivali, ze znel lepe nez original. Kdyz jsem po letech mluvil s lidmi z Hlasu Ameriky, tak byli presvedceni, ze se jednalo o original. Do te doby se takoveto pocinani bralo jako zasahovani do vnitrnich zalezitosti a Hlas Ameriky byl na takove akce velice opatrny. Teprve s prichodem Carterovy administrativy prislo uvolneni a s nim duraz na lidska prava.
Mezitim StB v Praze zacala vyslychat disidenty a zavrela pomerne neznamou dvojici ze severnich Cech, inzenyry Ladislava Lastuvku (nyni poslanec za CSSD) a Alese Machacka (zijiciho pozdeji v Anglii), kteri Chartu 77 nepodepsali, ale podileli se na sireni exiloveho tisku. Dalsimi zatcenymi byli o neco pozdeji Vaclav Havel, Jiri Lederer a Ota Ornest.
Mezi tim navstivil Prahu holandsky ministr zahranicnich veci van der Stoehl, ktery se mimo jine s profesorem Patockou setkal. Nasledovalo osocovani Jana Patocky a dlouhe vyslechy, z nichz posledni trval jedenact hodin. Vycerpany filosof po nem 13. brezna 1977 zemrel. Jeho pohrbu se zucastnilo v Brevnove asi tisic lidi. Behem pohrbu byla nad hrbitovem helikoptera. Na nedalekem plochodraznim stadionu se konal trenink zavodniku Rude hvezdy Praha, takze ani nekolik metru od recnika nebylo nic slyset. Statni bezpecnost tehdy pouzila novinku - videokamery. Cely obrad a hlavne vsichni ucastnici byli zdokumentovani. Mestska a automobilova doprava byla z Brevnova odklonena. Na hrbitov bylo mozne se dostat pouze pesky. Sam profesor Patocka pred smrti neocekaval, ze by k padu komunismu doslo brzy. Oznacil to jako boj na nekolik generaci.
Je az s podivem, jak malo se dnes o tomto obdobi vi, a nejen na Hlavnim nadrazi v Praze, kde se konala zminena anketa Ceskeho rozhlasu. Po prichodu do Kanady jsem najednou objevoval v exilovem tisku clanky, ktere nejen Chartu 77 kritizovaly, ale dokonce i v konkurencnich Nasich hlasech byla vyzva sefredaktora: Jiz ani slovo o komunistickych chartistech! Kdyz prinesla BBC dokument o Patockove pohrbu, docetl jsem se v exilovych novinach vychazejicich v Holandsku, ze reziser mel hodne fantazie a udelal z Patockova pohrbu akcni film, kde letaji vrtulniky a svisti pneumatiky. Cloveku zijicimu na Zapade se to zdalo neuveritelne, zda se to zrejme i neuveritelne dnes mlade generaci v Cechach. Sam nevim, jestli je to dobre nebo spatne, ale hovorit o teto dobe by se melo, aby ta doba jednou, treba i v jine podobe, neprisla zpatky.
Ales Brezina
***

Navrat na hlavni stranu