Navrat na hlavni stranu

PF 2002 a Internet
Bylo to pocatkem devadesatych let, kdy mne zaujal clanek ruskeho basnika Jevgenije Jevtusenka o tom, ze vlastne mizi rozdil mezi jednotlivymi mesty ci zememi, protoze nyni vsude vidime stejne obchody, stejne reklamy, stejnou architekturu a v restauracich dostaneme stejne jidlo. Ubehlo deset let a mame v Evrope i jednotnou menu. Radost je obrovska. Uz prakticky nepocitime zadny rozdil nejen, kdyz prejedeme z Rakouska do Nemecka, ale i z Rakouska do Italie. Oslavuje se nejen v Nemecku ohnostrojem, ale chvalu slysime od vsech poslancu ceskeho parlamentu. V Ceskem rozhlase si tentokrat notuji socialni demokrate s Unii svobody. Chvalu peje leva pravice i prava levice. Takova malickost, ze Euro za dobu sve trilete existence zdevalvovalo o 25 procent, se jaksi v tomto opojeni prehledne. Takovou malickost, jako ze dnes jednou z nejsilnejsich men na svete je ceska koruna, ktera stale stoupa, to uz nikdo nebere na vedomi. Ono totiz mit svou vlastni menu neni tak spatne a dovoluje to jednotlivym zemim jakysi prostor k manevrovani.
Ve stejnou dobu jako uvedeni Eura do praxe totiz na opacnem konci zemekoule zbankrotovala jina ekonomie - argentinska, ktera postavila sve peso na uroven americkeho dolaru a on zivot v Argentine je prece jen jiny nez ve Spojenych statech a tudiz je jina i ekonomie na burze v New Yorku a Buenos Aires.
Zijeme v dobe zvlastnich nabozenstvi. Jednou vzyvame jako spasitele socialismus, kdy ti nejlepsi z nas budou ridit spolecnost tak vedecky, ze kapitalisticka anarchie hospodarstvi skonci na smetisti dejin. Na smetisti dejin vsak skoncil vedecky socialismus. Jenze paradoxne globalni kapitalismus prevzal mysleni vedeckeho socialismu a chce opet ridit zivot. Jenze zivot je zase nekde jinde.
Kdyz jeste Vaclav Havel psal dobre hry, tak ve Vyrozumeni popsal spolecnost, kde vse je podrizene umele reci Ptidepe. Vsichni vedi, ze je to nesmysl, ale nikdo se proti tomu nedokaze vzbourit. Jednou vsak blbost dosahne toho stupne, ze uz se s Ptidepem neda zit. Nedojde vsak k tomu, ze by se umela rec nahradila prirozenym jazykem, ale nahradi se jinou umelou reci.
Nyni nahrazujeme socialismus jinym -ismem ci -izaci. Problem je, ze hlas tech, kteri na to upozornuji nema na vyvoj udalosti sebemensi vliv. Naopak, jsou zarazeni mezi nevedecke posetilce "chude duchem" a v okamziku, kdy se tento -ismus nebo -izace bude moci kritizovat ci stane se intelektualni modou ji kritizovat zustanou stale chudi duchem a tuto nalepku uz jim nikdo nikdy neodpare. Nastane obdobi vedecke kritiky a uvadeni do zivota nove umele reci.
Proc tahle uvaha? Stale si totiz myslim, ze se diky moderni technice zivot kolem nas nelepsi, ale horsi. Misto toho, abychom meli cas na lidi kolem sebe sedime pred pocitacem. Misto toho, abychom se zamysleli nad Dostojevskym, skaceme z jedne zpravy na druhou. Domnivame se, ze mame informace z ruznych zdroju, ale ony jsou to informace z jednoho zdroje, ktere k nam dorazeji po ruznych cestach. At otevreme noviny v Praze nebo v Toronte ci ve Vancouveru jsou vzdy stejne. Nezanechavame po sobe nic, co je osobite. Uz nepiseme dopisy, ktere byly nahrazeny faxy na papire, ktery se po case znehodnoti. Emajly a SMS se smazou okamzite. Uz ani nemame potrebu neco sdelovat. Sdelovat neco osobniho.
Moje sestra objevila nekde dopisy z tricatych let od nasich prarodicu. Najednou jsme se dovedeli spoustu detailu z jejich zivota, ale co se dovedi nasi potomci o nas? Mame my vubec neco k predani? Nebo by to bylo jen: 1. ledna: Oslava Noveho roku, 2. ledna: prace na pocitaci, 3. ledna prace na pocitaci 4. ledna: brusleni (2 hodiny) a prace na pocitaci Muze se nam stat a nejen nam, ale i budoucim generacim, ze budeme sedet cele roky, cele zivoty pred pocitacem a pokud se objevi nekdo, kdo tento zivotni styl nebude chtit prijmout, stane se spolecensky nepotrebnym
Vzdyt o tom psali tak genialne Capek v R.U.R., Huxley v Konci civilizace, Bradbury v 451 stupnu Fahrenheita Nepripomina dnesni politicka situace vice Orwellovo 1984 nez jak tomu bylo v roce 1984? Velkeho bratra, ktery se vsude diva a vsude nas chrani pomalu zaciname milovat. A nedavna historie se znovu prepisuje k obrazu, jak ho potrebuji mocni.
Patrim ke generaci, ktera byla ovlivnena filmy Bergmana, Bunuela, Godarda a Tarkovskeho. Patrim take ke generaci, ktera tento dar dokazala prosustrovat a vytvorit presne to, pred cim varovali vcetne klonovani lidi.
Neni pravdou, ze to, co jsme od nich prevzali je navzdycky pryc. Jeste o tom hovorime. A je zapotrebi hovorit o tom, co by se stalo, kdyby se perly nehodily pred svine, jak pravi Pismo. Je zapotrebi byt chudym duchem.
Jsem tedy proti internetu, proti tomu, co dela nas zivot prazdny a plochy, ale paradoxem je, ze se vzrustajici technikou mizi normalni zpusob komunikace. Uz neumime psat dopisy a vanocni noviny sly k nekterym ctenarum v Toronte tri tydny, takze se o programu vanocnich bohosluzeb dovedeli po Novem roce. Navic cena postovneho opet jde nahoru.
A tak se stalo, ze pres veskery odpor jsme museli i my zacit s internetem a webovymi strankami. Nepise se rok 1930, kdy zasilky sly po Praze potrubni postou par minut a posta chodila dvakrat denne, rok 1982, kdy noviny sly v Toronte postou dva dny, ale rok 2002 a my musime udelat neco proto, aby si ctenar mohl urcitou informaci zjistit rychleji nez k nemu dorazi postou. Doufame, ze diky internetu neztratime prilis mnoho predplatitelu, ale ziskame snad i nove ctenare.
PF 2002
preje
Ales Brezina

 

Navrat na hlavni stranu