Zajímavosti z kopané

2020-08-31

1. 2.kolo:

Ostrava-Budějovice 2:2 (1:2) Budějovice vedly již 2:0, do konce poločasu snížil z penalty  Potočný. V závěru vyrovnal Chvěja.

Slovácko-Jablonec 1:1 (0:0) Fotbalisté Slovácka remizovali v druhém ligovém kole 1:1 s Jabloncem a v součtu s pohárem neporazili svého soupeře už 14 utkání.

Opava-Karviná 1:2 (0:0) Po bezbrankové první půli sice domácí celek poslal do vedení Karol Mondek, hosté ale díky trefám Michala Papadopulose a Rajmunda Mikuše otočili skóre.

Mladá Boleslav - Zlín 1:3 (1:1) Druhá porážka Boleslavi. O utkání rozhodly branky Zlína v druhém poločase.

Slavia - Příbram 3:0 (2:0) Slavia udeřila na začátku utkání Provodem a Bořilem. V prodloužení kopala penaltu, kterou brankář Kolář proměnil.

Pardubice - Teplice 2:1 (1:0) Nováček oslavil v exilu v Ďolíčku první výhru. Sledovalo 1167 diváků.

Liberec - Plzeň 4:1 (3:0) Domácí vedli již ve 14. minutě 3:0. Dvě branky vítězů vstřelil bývalý hráč Bohemians Mosquera.

Brno-Bohemians 0:0. Bohemians letos ještě neinkasovali a jsou třetí. Brno naopak získalo první bod.

Sparta - Olomouc 3:0 (2:0) Dvě branky vítězů vstřelil v prvním poločase Juliš. Třetí připojil v závěru Kozák.

Tabulka po 2. kole: 1. Slavia 6, 2. Sparta 4, 3. Bohemians 4, 4. Slovácko 4, 5. Jablonec 4, 6. Karaviná 4, 7. Liberec 3, 8. Teplice 3, 9. Zlín 3, 10. Pardubice 3, 11. Plzeň 3, 12. Olomouc 3, 13. Ostrava 2, 14. Brno 1, 15. Budějovice 1, 16. Opava 0, 17. Příbram 0, 18. Ml. Boleslav 0.

2020-08-26

Liga mistrů

Alkmaar-Plzeň 3:1 (1:1, 0:0)

Drželi už v ruce postup a s ním i minimálně jistotu účasti v základní skupině Evropské ligy. Fotbalisté Plzně ještě zkraje 94. minuty středečního duelu 2. předkola Ligy mistrů vedli v Alkmaaru díky trefě Limberského 1:0, v samém závěru ale domácí z penalty vyrovnali. V následném prodloužení Nizozemci rozhodli dvěma brankami o vyřazení českého vicemistra. Viktorii nyní čeká 3. předkolo Evropské ligy.

2020-08-24

Čelo ligy jako v pohádce…

Teď už definitivně! Nezmar končí ve Slavii

Zdaleka ne poprvé se zdálo, že je na odchodu, zatím však pokaždé zůstal. Až nyní se loučí. Dosavadní viceprezident pro sport Jan Nezmar ukončí k 31. srpnu své působení ve fotbalové Slavii. Jeho nástupcem představenstvo jednohlasně zvolilo Jiřího Bílka, který dosud působil ve sportovním úseku se zodpovědností za B-tým, mládež a ženy.

Když se na podzim roku 1965 po vítězství Slavie v Bratislavě nad Slovanem objevila Slavia na prvém místě, následována Spartou, která měla horší skóre. Objevil se v Mladé frontě provokativní titulek ČELO LIGY JAKO V POHÁDCE. Totéž bychom mohli napsat i po prvním kole problematického ročníku 2020/2021, protože na prvním místě je Slavia, druzí jsou Bohemians a třetí je Sparta.

Budějovice-Slavia 0:6 (0:3)

Slavia skórovala Teclem již po 45 vteřinách hry, když Tecl překonal z pravé strany brankáře Drobného. Další branka nedala na sebe dlouho čekat. V 5. minutě to byl Bořil, který z blízka doklepl míč za záda českobudějovického gólmana. V pohodě hrající Tecl připojil v 25. minutě třetí branku a o výsledku již nikdo nepochyboval. V druhé půli to byl v 58. minutě Masopust, v 64. minutě Tecl dokončil hattrick a na konečných 0:6 upravil čtyři minuty před koncem Holeš.

Bohemians-Mladá Boleslav 4:0 (2:0)

Na jaře váleli, získali dokonce víc bodů než mistrovská Slavia. Fotbalisté Bohemians 1905 pohodu přes dovolenou neztratili, v nedělním duelu 1. kola první ligy roznesli 4:0 Mladou Boleslav. Za vítězstvím je nasměroval brzký gól Puškáče, do poločasu zvýšil z penalty Jindřišek. Po přestávce dokonali dílo boleslavské zkázy Bartek s Dostálem.

Jablonec-Pardubice 1:0 (0:0)

Jedinou branku utkání vstřelil v 61. minutě Hrubý.

Ostrava-Karviná 0:0

První poločas přinesl jedinou vážnou akci. Ostravský bek Pokorný si naskočil ve vápně na Holzerův centr, ale brankář Bolek jeho hlavičku vyrazil na rohový kop. Naopak Karviná v úvodním dějství Laštůvku vůbec neohrozila. Hostující trenér Kozel musel už ve 34. minutě střídat, když zraněného Zajíce vystřídal Kuzmanovič.

abe-sport.cz

***

Liga mistrů:

PSG-Bayern 0:1 (0:0)

O vítězství Mnichovanů rozhodl v 59. minutě v Lisabonu Pařížan Kingsley Coman. V dresu vítězů zahrál skvěle Kanaďan Alphonso Davies, který oslaví v listopadu teprve 20 let a byl označen listem The Guardian za jeden z největších šedesáti talentů. V roce 2019 jsme ho mohli vidět v Torontu v utkání proti Spojeným státům, kdy vstřelil vedoucí branku Kanady, která zvítězila 2:0.

***

22. srpna 2020

Fortuna liga

Brno-Sparta 1:4

Fotbalisté Sparty vstoupili do nové ligové sezony výhrou 4:1 na půdě nováčka nejvyšší soutěže Brna. Pražané rozhodli zápas úvodního kola už v prvním poločase, kdy se trefili Andreas Vindheim, Lukáš Juliš a poté dvakrát Bořek Dočkal. Za Zbrojovku snížil po pauze Peter Štepanovský. Brnu nevyšel návrat do nejvyšší soutěže po dvouleté odmlce a jejímu kouči Miloslavu Michálkovi premiéra na prvoligové lavičce.

***

Ostatní zápasy:

Příbram-Teplice 1:3

Branky: 79. Rezek – 14. Nazarov, 66. Heidenreich, 73. Řezníček.

Olomouc-Liberec 1:0

Branka: 16. Pablo Gonzáles

Zlín-Slovácko 1:2

Branky: 47. Poznar (penalta) – 63. Navrátil, 77. Daníček (penalta).

***

21. srpna 2020

Plzeň-Opava 3:1

V nadsázce, víc času než na hřišti strávili fotbalisté Plzně v posledních době při testování na koronavirus. Po dvou pozitivních případech žili dva dny v nejistotě, jestli v pátek proti Opavě otevřou nový ligový ročník. Rozplynula se teprve tři a půl hodiny před výkopem, kdy byly oznámeny výsledky ranních odběrů. Všechny byly negativní, Západočeši dostali zelenou. Soupeře, který dohrával přes poločas bez vyloučeného Hrabiny, zdolali 3:1.

Branky: 45. Bucha (penalta), 55. Beauguel, 76. Be Loua – 44. Helešic.

Evropská liga

Sevilla – Inter 3:2

Brankář Tomáš Vaclík si od začátku profesionální kariéry přál jednou vyhrát velkou evropskou pohárovou soutěž a sen se mu splnil v pátek, kdy s fotbalisty Sevilly po finálové výhře 3:2 nad Interem Milán ovládl Evropskou ligu. Jednatřicetiletý reprezentační gólman zůstal v zápase na lavičce, ale prvenství si cení úplně stejně, jako kdyby chytal.

MLS

Toronto-Vancouver 1:0

Jedinou branku vstřelil Richie Laryea v 18. minutě. Další zápas sehraje Toronto v Montrealu v pátek 28. srpna 2020.

***

5. srpna 2020

Poněkud chaoticky se začal letošní ročník Fortuna ligy. Jelikož se minulá sezóna nedohrála, nikdo nesestupoval a z druhé ligy postoupily dva týmy: Pardubice a Brno. Pardubice, které nemají svůj vlastní stadion budou hrát v Praze na hřišti Bohemians.

Podle serveru sport.cz budou v soutěži následující pravidla: Epidemiologická situace v zemi se nezlepšuje, vedení Ligové fotbalové asociace (LFA) se tak musí nachystat na vážné problémy i v nové sezoně. V nejvyšší soutěži budou hráči testováni na koronavirus před každým zápasem. A pokud se třeba nepodaří ročník dohrát, tabulka se určí podle koeficientu, kdy se budou body přepočítávat na počet odehraných zápasů, přičemž musí být odehráno alespoň 50 procent utkání v celé soutěži...

V první lize se budou hráči testovat před každým zápasem. Nastoupit na hřiště mohou jen s negativním testem, který není starší než tři dny. Ve druhé lize půjdou hráči na testy jednou za měsíc, náklady si ponesou samy kluby.

„Primárním cílem je udělat vše pro to, aby se odehrál kompletní program celého ligového ročníku, tedy všech 34 kol," hlásí předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

V minulé sezoně se nedohrála skupina o záchranu, takže nebyla vyhlášena konečná tabulka. V nové sezoně bude mít první liga osmnáct účastníků a poslední tři sestoupí. Druhá liga se bude hrát se čtrnácti týmy a jen první postoupí, takže se pak obě nejvyšší soutěže vrátí k tradičnímu počtu šestnácti týmů.

„V případě nedohráni ročníku se tabulka sestaví podle koeficientu, kdy se budou body přepočítávat na počet odehraných zápasů, přičemž musí být odehráno alespoň 50 procent utkání v celé soutěži," připomněl Svoboda novum, které grémium odsouhlasilo.

Pokud by byla odehrána polovina soutěže, ale některý tým by za sebou neměl aspoň 50 procent svých utkání, nemůže se stát mistrem ani se kvalifikovat do evropských pohárů. Sestoupit ale může.

Veškeré náklady na testy hráčů a členů realizačních týmů ponesou kluby. V praxi to bude znamenat, že kluby musí ve svých rozpočtech počítat na sezonu s částkou dva miliony korun na testy.

„Samozřejmě že dva miliony nejsou málo, ale nejsou to nepřekonatelné peníze," reaguje na další ekonomickou zátěž pro kluby Svoboda. „Navíc jsem optimistou a věřím, že se situace kolem koronaviru bude zlepšovat, takže doufám, že testy před každým střetnutím budou hráči absolvovat jen dva měsíce či tři."

dos, zp, Sport.cz

***

Slovenská Fortuna liga

1. 1.kolo: Nitra-Slovan 0:5, Ružomberok-Trenčín 2:2, Michalovce-Trnava 0:2, Z. Moravce-Pohronie 2:2, Senica-Žilina 0:2, Dunajská Streda-Sereď 6:0.

2. 2.kolo: Trnava-Ružomberok 3:1, Žilina-Nitra 1:2, Slovan-Michalovce 5:0, Sereď-Senica 4:0, Trenčín-Z. Moravce 1:1, Pohronie-Dunajská Streda 1:2.

3. 3.Trenčín-Žilina 2:4, Trnava-Pohronie 1:1, Dunajská Streda-Nitra 6:0, Z. Moravce-Slovan 2:1, Ružomberok-Sereď 0:0, Senica-Michalovce 3:0.

4. 4.Dunajská Streda-Trnava 2:1, Nitra-Ružomberk 1:1, Pohronie-Žilina 2:1, Michalovce-Z. Moravce 1:0. Odloženo: Sereď-Trenčín a Slovan-Senica.

5. 5.Ružomberok - Pohronie 0:0, Zlaté Moravce - Dunajská Streda 1:2 (24. Hrnčár - 36. z penalty Kalmár, 84. Divković), Žilina - Michalovce 6:2 (17. z penalty a 74. Kurminowski, 42. Ďuriš, 49. Myslovič, 61. Kiwior, 68. Bičachčjan - 55. Žofčák, 66. Begala). Trenčín - Slovan Bratislava 1:2 (22. vlastní Medveděv - 45. a 71. De Marco). Senica - Nitra 0:0.

Tabulka: 1. Dunajská Streda 5/15, 2. Slovan 4/9,. 3. Žilina 5/9, 4. Trnava 5/7, 5. Sereď 4/7, 6. Pohronie 5/6, 7. Z. Moravce 4/5,  8. Nitra 5/5, 9. Ružomberok 5/4, 10. Senica 4/4, 11. Michalovce 5/3, 12. Trenčín 4/2.

***

Pohroma pro slovenského mistra. Slovan přišel kvůli koronaviru o šanci na Ligu mistrů

Evropská fotbalová unie UEFA zkontumovala zápas 1. předkola Ligy mistrů mezi Slovanem Bratislava a Klaksvíkem ve prospěch týmu z Faerských ostrovů. Utkání se minulý týden nehrálo kvůli koronaviru v kádru slovenského mistra.

Slovan Bratislava řeší velké problémy... (ilustrační foto)

skslovan.com

O kontumačním vítězství 3:0 informoval na svém oficiálním webu Klaksvík, jenž se v druhém předkole ve středu utká v Bernu s tamními Young Boys. Jméno svého soupeře potvrdil i švýcarský klub.

Slovan se měl s Klaksvíkem na jeho hřišti střetnout minulou středu. V pondělí byla zjištěna nákaza covidem-19 u nejmenovaného hráče a funkcionáře a klub bez nich odcestoval k utkání. Podle prohlášení Slovanu byly testy ostatních členů výpravy negativní, přesto bylo utkání přeloženo na pátek.

Slovan kvůli tomu ve čtvrtek povolal z Bratislavy sedm hráčů, kteří nebyli v původní výpravě, a doplnil je o devět juniorů. Před odletem byli všichni negativní, ale na místě byl u jednoho člena provizorní nominace zjištěn koronavirus. Zápas byl proto zrušen a jeho osudem se začala zabývat disciplinární komise UEFA, jež rozhodla o postupu Faeřanů.

Generální ředitel Slovanu Ivan Kmotrík ml. už dříve uvedl, že se v případě kontumační porážky hodlá proti rozhodnutí odvolat.