Navrat na hlavni stranu

Archiv divadla

Predpremierovy rozhovor s Brigitou Hamvasovou
Poprve jsme ji na scene Noveho divadla videli jako herecku. Pozdeji uz jeji jmeno pronikalo v souvislosti s rezijni a dramaturgickou praci, coz, jak sama doznava, je ji nejblizsi: vzpomenme treba dramatizaci Villonovy poezie, hudebni konverzaci o G. F. Handlovi. Z repertoaru Noveho divadla tady mame uspesnou komedii, upravenou v tonu commedie dell'arte Tri v tom a v lonske sezone odehranou hru Bretislav a Jitka, kterou Brigita Hamvasova s potesenim zdramatizovala podle humorneho romanu Miloslava Svandrlika. A dnes mame pred sebou premieru dalsi jeji rezijni prace: komedii Carla Goldoniho (1707-1793) Mirandolina, jednu ze sto ctyriadvaceti her italskeho klasika, poprve hranou v roce 1753 ve vyprodanem divadle.
Proc zrovna komedie?
"Divadlo je pro me obraz sveta, ktery nam pomaha rozpoznat nase postaveni ve skutecnem svete, je to pro me misto, kde nabirame silu, kde zijeme pres osudy ruznych hrdinu ten zivot, ktery je ocim jinych lidi skryty. Proto ma divadlo nejvetsi uspech tehdy, jestlize to, co vidime na scene koresponduje se skrytymi pocity v nas. Z pohledu divaka je divadelni predstaveni velice ocistny proces. A z pohledu herce zrovna tak, a to v tlumoceni svych vlastnich pocitu v tvorbe postavy. Divadlo je zobrazovani sveta spojene s praci na sobe...", takto charakterizuje pojem divadla reziserka a dramaturgyne Brigita Hamvasova.
Podle vyberu doposud uvedenych her by se dalo dohadovat, ze uprednostnujes zejmena klasicke komedie s romantickym nabojem. Mohu mit za to, ze je mas radeji nez hry s vaznym obsahem?
"Neni tomu tak docela. Jako dramaturg mam rada vsechny divadelni zanry, dokonce i tragedii s nametem ze soucasnosti. Ovsem pokud jde o me rezijni zamery, prece jenom uprednostnuji klasicke komedie, protoze poskytuji amaterskemu souboru vetsi moznosti pro uplatneni ruznorodeho hereckeho potencialu, nezli truchlohry. Bohata galerie smesnych figurek, pronikava typologie komickych hrdinu a komplexnost tragikomickych charakteru komedie - to je ta nejlepsi ucebnice herecke vychovy vcetne techniky tvorby."
Mas dojem, ze soubor Noveho divadla potrebuje nejakym zpusobem obrodit ci inovovat svuj herecky potencial?
"Soubor Noveho divadla disponuje mnohymi dobrymi herci, jejichz talent byl v poslednich letech nejednou konfrontovany hostovanim velkych hereckych osobnosti soucasne ceske a slovenske divadelni sceny a podle meho mineni ne jednou cestne obstal. Zastavam ovsem nazor, ze udrzet jakoukoliv profesionalni nebo amaterskou hereckou tvorbu na dobre urovni, zejmena pokud jde o praci s novymi a mene zkusenymi adepty, je mozne ne v kopirovani jinych, ale v hledani vlastniho hereckeho vyrazu, a to na zaklade silne a dobre dramaticke predlohy."
Proc sis pro tento cil vybrala zrovna Carla Goldoniho?
"Goldoni je povazovany za prvniho divadelniho reformatora, ktery strhl z hercovy tvare masku commedie dell'arte a vlozil do jeho rukou zavazny text. Timto cinem se pozornost vsech divadelniku prenesla do oblasti psychologicke tvorby, tj. do oblasti, v niz se rodi presvedciva a pravdiva kreace. V divadelni praxi to znamena nejen jiny pristup v rezii herce, ale i vetsi pece o kazdy detail hercovy tvorby. Komedie o rozmarne Mirandoline na scene Noveho divadla je predevsim hereckym predstavenim, a jestli se vydari, tak i koncertem herectvi."
Jak pozornemu ctenari divadelniho programu zajiste neuniklo, ve vyctu tvurcu Mirandoliny se objevuje i jmeno Majky Breinerove. Mam mit zato, ze jsi ji prizvala ke spolupraci prave z duvodu naplneni divadelni tvorby?
"Majku Breinerovou jsem prizvala ne k asistenci rezie, ale ke skutecne plnohodnotne spolupraci s herci, a dnes jsem opravdu vdecna za to, ze me pozvani prijala. Proces zkousek potvrdil, ze znalost techniky herecke prace a Majcin divadelni talent jsou nepostradatelnymi atributy rozvijeni umeleckych kvalit souboru. Pozornost si zasluhuje nejen jeji cit pro miru a detail hereckeho gesta a pohybu, ale i jeji laskavy pristup k hercum i v tech nejslozitejsich situacich, okorenenych navic jejim bezkonkurencnim smyslem pro humor. "
Majka Breinerova se v Novem divadle zapsala jako reziserka, kdyz si predtim ziskala obecenstvo svym prirozenym a presvedcivym profesionalnim herectvim. Reziseri si ji s duverou zvou k velkym projektum, protoze Majka lehce a s talentovanym citem umi - reknu to jednim slovem - herecky projev ucesat a sladit. At uz muzete ve sve predstavivosti pod timto pojmem chapat cokoliv, predevsim vsak ale to, ze umi, a tady cituji: "... sjednotit postavu pohybove, vyrazove a charakterove. Mam tu praci rada, bavi me to", odpovida Maja skromne, kdyz je postavena pred otazky, proc investuje tolik casu do hry, v niz pak sama dale neucinkuje. Ovsem vezte, ze je to citliva a temer bezedna tvoriva prace s herci pri respektovani zameru rezisera a poslani hry. A bez nadsazky tvrdim, v urcite etape rozpracovanosti hry patri Majka Breinerova k tem nejzamestnanejsim.
++
Nas ctenar si muze spolecne se mnou polozit otazku, co tedy muze od takove komedie ocekavat. Cim je pro nej prinosem dej s pikantni zapletkou a predem citatelnym rozuzlenim?
"Jako vsude jinde I v divadle plati 'nas zakaznik nas pan', cimz se pochopitelne nemysli ukojeni nejakeho jeho rozmaru, ale uspokojeni jeho vnitrnich potreb. Divak ma pravo na to, aby vstupem do divadla mohl vsechny svoje starosti nechat pred jeho dvermi a posileny dvema hodinami dobre pohody se k nim zase vratit a mnohe ze starosti i lehceji zdolat. Komedie je i v tomto smeru vice napomocna nezli tragedie. Zaobira se sice lidskymi chybami a slabostmi, ale vzdycky z pohledu jejich mozneho reseni, a protoze jeji dej nekonci zanikem hrdiny, tak i ze zorneho uhlu mozne druhe sance. A druha sance je to, co potrebujeme vsichni uz proto, ze nezijeme svoje zivoty podle konceptu z cistopisu, ale takrikajic nacisto. Po teto strance nas dobra veselohra vede take k tomu, abychom se na svet divali jako na komedii, a obdareni timto pohledem jsme byli schopni se z vlastniho zivota tesit a jinym odpoustet.
Podle meho nazoru, Goldoniho Mirandolina jednou z takovych komedii je. Nezbyva uz nic jineho, nez poprat tem, kteri se rozhodli sdilet ony dve hodiny v divadle s herci, dobrou pohodu a prijemny zazitek.
Nezapomente si udelati rezervace predem:  416/363-7686 - den,  416/463-3182 - vecer.
Za rozhovor dekuje Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu

Archiv divadla