Během týdne byla výstava fotografií z Krylovy návštěvy v Torontu v roce 1988, záznam koncertu na Masaryktownu z 1. dubna 1988 a do expozice byl uveden Krylův portrét z roku 1984. Snad nejpodrobněji o programu informovaly Novinky.cz a redaktor Aleš Fuksa:
Dárek z Kanady. Jedinečný portrét Karla Kryla
je po čtyřiceti letech v Česku
11. 4. 2024, 18:56
Do Česka poprvé doputoval originální malířský portrét Karla Kryla. Z Kanady do Kroměříže ho v minulých dnech přivezla dvojice písničkářových známých. Právě v tomto městě se autor protestsongů narodil, v pátek by oslavil 80. narozeniny.
Obraz dorazil s dvojicí českých emigrantů, jeho tvůrkyní, malířkou Marií Gabánkovou a novinářem a fotografem Alešem Březinou. Portrét Kryla namalovala Gabánková při jedné z jeho koncertních šňůr po Americe před 40 lety.
„Při jednom z koncertů mu Aleš v roce 1984 umožnil několik dnů bydlet u sebe doma. A já jsem žila nedaleko. Měla jsem v podkroví malý ateliér. Ukazovala jsem mu nějaké své práce, třeba portrét Josefa Škvoreckého,“ přiblížila Gabánková.
Foto: Aleš Fuksa, Právo
Malířka Maria Gabánková portrét Karla Kryla namalovala před čtyřiceti lety.
„Strašně moc mě zajímá figura, psychika a výraz ve tváři. Vnitřní rozpoložení člověka ztvárněné do vnější podoby. A jemu se ta myšlenka líbila. Dokonce mi dával návrhy. Taky rád kreslil, byl vystudovaný grafik,“ dodala žena, která do Kanady emigrovala s rodiči a bratrem v roce 1968.
Namalovat písničkářův portrét byl její spontánní nápad.
„Celé to portrétování bylo velice zajímavé, protože Karel samozřejmě nemlčel. Pořád jako model skládal nahlas verše. Bylo úžasné jej sledovat, ale o to těžší bylo se soustředit na malbu. Přišel mi sednout kvůli portrétu asi čtyřikrát. Na zemi bylo i několik flašek piva, to ale na portrétu samozřejmě není,“ pousmála se autorka obrazu.
Na rozdíl od jiných modelů, kteří bývají strojení nebo naopak příliš strozí, působil Karel Kryl na malířku velmi přirozeně.
Foto: Aleš Fuksa, Právo
Přátelé Karla Kryla Maria Gabánková a Aleš Březina u jeho portrétu.
„Pro mne jsou nejdůležitější tvář a pohled, zachytit duši člověka a ruce, ty taky mají svoji vlastní řeč. U Karla jsme ale dlouho pózu nehledali,“ reagovala Gabánková.
Portrét nakonec zůstal po celých 40 let v Kanadě u autorky, i když se jej snažila dát samotnému Krylovi a později jeho druhé ženě.
„Jednou došlo i ke komické situaci, kdy o obraz projevil zájem jeden Kanaďan, který ani Karla Kryla neznal. Jeho to pak šíleně vytočilo, že jsme chtěli prodat jeho portrét,“ podotkla autorka.
„Říkal: ‚Vy byste kšeftovali s mým portrétem?‘ Nakonec se to všechno uklidnilo a obraz nám zůstal,“ pousmál se Březina, který do Kanady přišel v roce 1980. „Karel měl neuvěřitelný smysl pro humor,“ doplnila jeho slova Gabánková.
Březina zavzpomínal na Krylovu nekompromisní povahu. „Byl to přímý člověk. On skutečně ty kompromisy nechtěl dělat. Vadilo mu například, když se hned začátkem devadesátých let začal propojovat byznys s politikou,“ uvedl.
„Že se začaly používat opět vedlejší praktiky. Vznikl takový privatizovaný komunismus. Za komunismu se znárodňovalo a teď privatizovalo. Ale byl i velmi nespokojený s rozdělením Československa. Měl pocit, že oba národy patří k sobě,“ podotkl Březina.
Blíž se seznámit s Karlem Krylem a jeho osobností i tvorbou mohou lidé v expozici Karla Kryla v Kroměříži. Výstavou je prováděla Jana Knapková, která měla také možnost se s písničkářem osobně poznat.
„V květnu v devadesátém roce jsme zorganizovali jeho koncert na zimním stadionu v Kroměříži pro pět tisíc lidí. Prošla jsem si s ním město, hodně jsme si povídali. Byl sice kritický a jízlivý, ale zároveň nesmírně vlídný a laskavý,“ přiblížila Knapková.
Zmínka byla i v regionálním vysílání Zlín a v dalším vysílání Českého rozhlasu.
Pokud pojedete do Kroměříže zastavte se v Starém pivovaru. Expozice Karla Kryla, kterou vytvořil architekt Konečný je zajímavá a od stejného architekta je i romské muzeum v Brně.
***
English Biography
Karel Kryl (12 April 1944 – 3 March 1994) was a Czechoslovak (Moravian born and Czech speaking) poet, singer-songwriter and author of many hit protest songs in which he identified and attacked the hypocrisy, stupidity and inhumanity of the Communist (and later also the post-communist) regime in his home country.
The lyrics of Kryl's songs are highly poetic and sophisticated, with perfect rhyming and a frequent use of metaphors and historical allusions. The sparse sounds of his guitar served to underscore the natural flow of the lyrics themselves. Kryl has been compared with the young Bob Dylan, because of the complexity of his lyrics, his accompaniment by a single acoustic guitar, and his great popularity.
Having lived for twenty years in forced exile, he was initially keen on the collapse of communism in his country, but very quickly he became bitterly and uncompromisingly critical of the new regime and its protagonists as well, including Václav Havel, and especially of those who were responsible for the dissolution of Czechoslovakia in 1992.
Kryl was born on 12 April 1944 in Kroměříž, in the Nazi occupied Protectorate of Bohemia and Moravia, however his family had roots in Nový Jičín, where they later moved to. The Kryl family owned a printing business, which was confiscated from them after the communist takeover in 1948. Kryl planned to be a potter and studied at an industrial secondary school in Bechyně where he specialized in ceramics. He graduated in 1962.
Kryl moved to Prague in 1968 as an assistant at Czechoslovak Television. In his spare time he performed his romantic and satiric folk songs in numerous small clubs. When the Warsaw Pact armies occupied Czechoslovakia on 21 August 1968 to suppress the Prague Spring reform movement, Kryl released his first album. The title song Bratříčku zavírej vrátka (Keep the Gate Closed, Little Brother) was composed spontaneously on 22 August 1968 as an immediate reaction to the occupation. The album described his perception of the inhumanity of the regime and his views on life under communist rule. The album, released in early 1969, was banned and removed from shelves shortly after, but this could not prevent the songs from getting around the audience and becoming cult hits.
Kryl left Czechoslovakia in 1969 to attend a music festival at Waldeck Castle in West Germany. Faced with certainty of imprisonment in his homeland, he decided to apply for political asylum and stay abroad. His second album, Rakovina (meaning "Cancer" in Czech) was banned in Czechoslovakia; however, copies were smuggled into the country and circulated widely. The title song, and other songs on the album, reflected on the paralysis that brought the nation of the Prague Spring on its knees and into a new subjugation; they reference the self-sacrifice of Jan Palach as well as the brutal suppression by the Czechoslovak police of peaceful protests on the first anniversary of the 1968 invasion. Kryl attained a second, German, graduation in 1973 and went on to study art history and journalism at the Ludwig Maximilian University in Munich, though he never attained a title. For the majority of his time in exile, Kryl worked for Radio Free Europe and released a number of albums during this period. Though his albums were banned in Czechoslovakia and not played on government-controlled radio stations, many of his songs became iconic back in his homeland, where listening to his records or singing his songs became a major component of underground protest. Kryl went on several tours across Scandinavia, North America and Australia. During this time, he composed songs not only in his native Czech, but also in Polish and German.
In the enthusiastic November days of 1989, during the Velvet Revolution, Kryl returned to Czechoslovakia to attend his mother's funeral. At first he was thrilled with the end of totalitarianism, but he soon became openly disappointed with the course of transformation of the politics and society. He continued to write protest songs (e.g. Demokracie, "Democracy") criticising politicians and others responsible for the failure of the country's transition to an authentic democracy, especially those who left the Communist party in or after 1989 and suddenly became 'democrats'. Kryl also attacked those who sought to manipulate the Czech and Slovak citizens by nationalist catchphrases and lies about economic transformation. Due to the conditions in the country that he considered unbearable, he decided to leave for Germany again. On 3 March 1994, just a month before his fiftieth birthday, Karel Kryl died of a heart attack in a Munich hospital. (Wikipedia)
***