Art Canada 5

Vystavni sin Novomestske radnice

Gallery at the New Town City Hall

Karlovo namesti 23

(Vchod z Vodickovy ulice 2 patro/Entrance from Vodickova St., 2nd Floor)

9. cervna - 8. cervence 2005

June 9, - July 8, 2005

Otevreno denne mimo pondeli: 10:00 - 18:00

Open daily except Mondays: 10 am - 6 pm

 

Otazka pro MARIU GABANKOVOU

V prazske vystavni sini v Novomestske radnici byla ve stredu zahajena vystava Art Canada 5. Prezentuje se na ni petice Cesek, ktere se pred lety setkaly v Torontu: Maria Gabankova, Jirina Marton, Vladyana Krykorka, Helena Wilson, Alena Foustkova. Jednu z nich, malirku Mariu Gabankovou, jsme pozadali, aby sebe a sve kolegyne predstavila. Co vas pet spojuje?

Akoliv mame stejne - ceskoslovenske - koreny, jsme vlastne vsechny emigrantky, i kdyz kazda z nas odesla do Kanady v jine dobe. Jirina Marton a Vladyana Krykorka jsou v Kanade dost zname jako ilustratorky knizek pro deti. Vladyana si dokonce vydobyla zvlastni postaveni, kdyz zacala spolupracovat s eskymackym spisovatelem Michaelem Kusugakem a ilustrovala sedm jeho knih. Jezdila za nim na sever a studovala zivot techto puvodnich obyvatel. Helena Wilson je fotografka a v Praze predstavi zabery, ktere poridila mezi domorodymi indianskymi umelci. Alena Foustkova vystavuje abstraktni obrazy a ja se zabyvam figuralni malbou, portretovala jsem i vyznamne osobnosti ceskoslovenskeho exilu, napriklad Josefa Skvoreckeho, Karla Kryla, Oskara Morawetze.
Jsme kazda jina, ale cosi mame spolecneho. Pouzivame neco viditelneho a pochopitelneho k vyjadreni toho, co je skryte a co nelze tak snadno dat najevo. Pokud chcete, muze jit o hledani domova. Tim se ostatne dnes na svete zaobira mnoho lidi. Stalo se totiz uplne beznym, ze clovek zije jinde, nez se narodil. Vznikaji zajimava spolecenstvi lidi, kteri se lepe uci vnimat cizi krajiny a zeme, ale kteri zaroven hledaji neco, o co prisli, co meli v mladi, co je obklopovalo, kdyz vyrustali, ale navzdy to ztratili. Vratit se do vlastniho mladi, do sve nekdejsi vlasti uz nejde.
Jiste jsme vsechny prozily podobne zacatky, zapasily jsme s anglictinou a snazily se szit s tim tehdy novym svetem. Kanadska realita byla odlisna od toho, co clovek mohl zazivat tady pred prevratem. V Torontu se setkava cely svet, jde o velmi mezinarodni mesto, kde potkate lidi ze vsech koutu planety. Vsechno je tam otevrene, navic jde o velmi mladou zemi, ktera teprve hleda svou identitu. Ale jak jsem si mohla vsimnout, v posledni dobe se to same deje tady v Praze.
Byla jsem tu naposledy pred dvema lety a jen za tu kratkou dobu citim, jak se ceska spolecnost meni.
Nas pet stoji predevsim o to navazat nejaky kontakt s mistni umeleckou scenou. Jak se sem od osmdesateho devateho vracim, neprestava me fascinovat, kdyz zjistim, ze treba nejaky umelec pracoval ve stejne dobe na podobnem tematu jako tehdy ja. Jen mezi nami lezelo mnoho tisic kilometru. Kdysi nekdo vzal desku a vlozil ji do mraveniste, aby jej rozdelil na dve poloviny. Kdyz ji vyndal, chodbicky na sebe navazovaly. Lide v emigraci zili oddelene, ale v podstate maji stale neco spolecneho s lidmi zde.
Vystava Art Canada 5 je otevrena do 8. cervence.

Art Canada 5