Tampa získala Stanley Cup

2021-07-05

Mistrovství světa v Rize

Tragická smrt hrdiny úvodního utkání

Obrovská tragédie otřásla hokejovým světem. V pouhých 24 letech v neděli náhle zemřel gólman Columbusu a národního týmu Lotyšska Matiss Kivlenieks. V pondělí o tom informoval lotyšský hokejový svaz, ale i další zdroje. Příčinou smrti byl původně označen pád na hlavu při úprku po nehodě s ohňostrojem, dnešní pitva však ukázala, že ho smrtelně zranila zábavní pyrotechnika. Kivlenieks o sobě dal nejvíce vědět na letošním mistrovství světa, kde vychytal vítězství nad Kanadou 2:0. (sport.cz)

***

Kanada mistrem světa

Finsko-Kanada 2:3 (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Finále bylo skutečně ozdobou šampionátu. Kanada s mužstvem sestaveným na poslední chvíli a kterému nikdo nevěril nakonec získala mistrovský titul i když se finále pro ní nevyvíjelo příznivě. V 9. minutě Ruohama dal vedoucí branku Finů. V druhé třetině Comtois mířil do tyče. V 25. minutě se však již mohl radovat, když dotlačil puk do finské branky. V 37. minutě rozhodčí neuznali Kanaďanům branku po předchozím ofsajdu. V závěrečné třetině Lindbohm z kruhu z pravé strany dostal Finy po druhé do vedení. Když se zdálo, žae Finové dotáhnou zápas do vítězného konce, Comtois nahrál Henriquemu a bylo to 2:2. V prodloužení při hře tři na tři zaznamenla vítěznou branku Paul.

Nejlepší hráči MS na jednotlivých postech (podle direktoriátu turnaje):

Brankář: Cal Peterson (USA),

obránce: Moritz Seider (Německo),

útočník: Peter Cehlárik (Slovensko).

Nejužitečnější hráč turnaje (podle akreditovaných novinářů): Andrew Mangiapane (Kanada).

All Star tým (podle akreditovaných novinářů): Jussi Olkinuora (Finsko) - Moritz Seider, Korbinian Holzer (oba Německo) - Andrew Mangiapane (Kanada), Conor Garland (USA), Liam Kirk (Velká Británie).

O třetí místo

Německo-USA 1:6 (0:1, 0:4, 1:1)

Německu se ani po 68 letech nepodařilo získat na světovém šampionátu medaili. Rozhodujících bylo šest minut v druhé třetině, kdy Američané čtyřikrát skórovali. Teprve v 50. minutě Bittner zaznamenal za stavu 0:5 čestný úspěch Němců. Branky a nahrávky: 6. Wolanin, 27. Garland (Robertson, Wolanin), 29. Drury (Chmelevski), 32. Robertson (Garland, T. Thompson), 33. T. Moore (Garland, T. Thompson), 50. Donato (Clendening, T. Thompson) – 50. Bittner (Plachta, Kahun).

2021-06-05

Semifinále MS

USA-Kanada 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Na Kanaďany by v úvodu šampionátu, kdy prohráli s Lotyšskem, Švýcarskem a Německem nevsadil nikdo ani pověstnou zlámanou grešli, jenže pak se chytili a se štěstím proklouzli do závěrečných bojů, kdy zdolali nejprve v prodloužení Rusko a v semifinále dokonce i Spojené státy. Hrdinou se stal celkem neznámý hráč z Calgary Flames Andrew Mangiapane, který rozhodl nejen zápas proti Rusům, ale i proti Američanům vstřelil dvě branky. Úvod utkání patřil javorovým listům a Pirri dostal Kanaďany již ve 3. minutě do vedení, na které dokázal Blackwell v 18. minutě odpovědět. Druhá třetina však již patřila Kanaďanům. Nejprve to byl právě Mantiapane, který dal vedoucí branku, v zápětí ještě Henrique dopravil puk do sítě, ale branka nebyla uznána. V úvodu třetí dvacetiminutovky šla Kanada díky zmiňovanému střelci do dvoubrankového vedení. Chmelevski sice ještě šestnáct minut před konem snížil, ale závěrečná power-play Američanům nevyšla a Danforth pečetil do prázdné branky. Kuriozitou bylo, že utkání řídili rozhodčí ze Spojených států a Kanady. 

Finsko-Německo 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Finové se opírali o skvělého brankáře Olkinuora, který držel neprůstřelnost 127 minut. Přestože počet střel na německou branku by se dal spočítat na prstech jedné ruky nakonec ji Finové vyhráli 2:0 brankami Pakarinena a Björminena. V 32. minutě sice Plachta dal kontaktní gól. Největší příležitost vyrovnat měl v poslední minutě měl Eisenschmi, ale nahrávku Dominika Kahuna minul.

2021-06-03

Čtvrtfinále MS

Švýcarsko-Německo 2:3 (1:0, 1:1, 0:1, 0:0 - 1:2) SN

V dramatu vedli hráči helvetského kříže 2:0 brankami Untersandera a Herzoga. V 38. minutě však zaznamenal Künhackel kontatktní gól. V závěru normálního času odvolali Němci brankáře, Dominik Kahun, který se narodil v Plané u Marianských Lázní, zatáhl puk po pravé straně odcentroval před branku Gawanke z nahrávky Noebelse vyrovnal. Jelikoř v prodloužení branka nepadla, přišly na řadu samostatné nájezdy. Za Švýcary nejprve Meier proměnil. Dominik Kahun však v následující sérii vyrovnal a Noebels proměnil vítězný nájezd.

Slovensko-USA 1:6 (0:3, 1:1, 0:2)

Naděje Slovenska trvaly pouze do 14. minuty, kdy Boyle zajistil Američanům vedení do konce první třetiny připojili Blackwell a Garland po brance. V druhé třetině sice Cehlárik z nahrávky Lantošiho snížil, ale to bylo vše. Ještě v závěru druhé třetiny to byl opět Blackwell, který dostal Američany do tříbrankového vedení. V třetí třeině pak Slováci otevřeli hru a inkasovali ještě dvě branky od Chmelevkého a Garlanda.

Česko-Finsko 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Ani českému týmu se nepodařilo postoupit. V závěru prvního dějství se sice Finové radovali, ale Pakarinenova střela podle zámořských rozhodčích nepřešla brankovou čáru.V úvodu druhé třetiny sice po střele Ohtamay zazvonila pouze tyč, ale v 33. minutě Innala již dorazil Pakarinenovu dělovku a dostal Finy do vedení.  V závěrečné třetině pak Češi přidali, ale branku se jim už nepodařilo vstřelit.

Rusko-Kanada 1:2 (0:0, 1:0, 0:1, 0:1)

O další senzaci se postarali Kanaďané, když v prodloužení v 63. minutě díky brance Mangiapaneho zdolali Rusko. Rusko vedlo od 35. minuty brankou Orlova. V 45. minutě byl vyloučen Tarasenko a Henrique po Brownově přihrávce vyrovnal. Znamená to, že do semifinále postoupily všechny týmy z B skupiny.

2021-06-01

Základní soutěž MS

Češi, Slováci i Kanada postupují


Slovensko-Česko 3:7 (2:0, 2:1, 3:2)

V utkání šlo pouze o umístění na třetím a čtvrtém místě. Obě mužstva nechala odpočívat své hlavní opory. První branku vstřelil již v 29. minutě Zadina. Ještě v první části zvýšil Špaček na 2:0. V 23. minutě Radil připojil třetí branku. Sukeľ sice snížil na rozdíl dvou branek, ale v závěru druhé třetiny Šulák obnovil trojbrankový náskok. Branky v závěrečné třetině Stránský, Blümel a Hájek. Za Slovensko skórovali Bučko a Pospíšil.

Kanada-Finsko  2:3 (1:0, 1:1, 0:1, 0:0 - 2:3) SN

Kanaďané dvakrát vedli Pirrim a Comtoisem. Rutsolainen dokázal dvakrát vyrovnat. Po druhé čtyři minuty před koncem. Rutsolainen proměnil i rozhodující samostatný nájezd. Kanaďané tedy museli čekat na výsledek večerního utkání, kdy je zachránilo Německo, které porazilo Lotyšsko 2:1.


2021-05-31

Česko-Dánsko 2:1 (0:1, 0:0, 1:0, 0:0 - 4:3) SN

V dramatickém utkání vedli Dánové od 4. minuty brankou Niklase Jensena. V 46. minutě však Kubalík po akci Chytila a Vrány vyrovnal. Když ani v prodloužení branka nepadla, následovaly samostatné nájezdy. Za Čechy Hanzl,Vrána, Kovář a Chytil proměnili, zatímco dva Dánové Meyer a N. Andersen neproměnili. Jelikož v druhém utkání ve skupině Rusko porazilo na samostatné nájezdy Švédsko 3:2, je jisté, že ze skupiny A postupuje Švýcarsko, Rusko, Slovensko a Česko. Ze skupiny B postupují zatím Finsko a Spojené státy.

2021-05-30

Švédsko-Slovensko 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Slovensko vedlo od poslední minuty první třetiny 1:0 brankou Cehlárika. V polovině druhé třetiny se podařilo Sörensenovi vyrovnat. O vítězství Švédů rozhodla branka Olofssona v 52. minutě. Nápor Slováků v závěru nevyšel a naopak Lundström skóroval, když Slovensko hrálo v  závěru utkání power-play šest proti čtyřem.

Itálie-Kanada 1:7 (0:4, 1:2, 0:1)

Kanaďani uchovali naději na postup. O povinném vítězství hráčů javorového listu rozhodla první třetina, kdy skórovali Perfetti, Mangiapane, Stecher a Henrique. 

2021-05-29

Slovensko-Dánsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Utkání bylo dlouho nerozhodné, teprve ve 48. minutě dostal Peter Cehlárik Slovensko do vedení. O pět minut později potvrdil Jánošík a dvoubrankové vítězství Jánošík.  Brankář Hudáček udržel čisté konto.

Česko-Velká Británie 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

Čtyři branky českého týmu vstřelili obránci. O utkání rozhodla druhá třetina, kdy Češi zvýšili na 4:1. Teprve v poslední minutě druhého dějství zaznamenal Mayers jediný gól Britů. Dvě branky českého týmu vstřelil Šulák, po jedné Klok, Hronek, Chytil a Lenc.

2021-05-28

Kazachstán-Kanada 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Kanaďané se na vítězství nadřeli víc, než by se čekalo. O vítězství rozhodl v čase 47:40 Cole Perfeti. Pojistku připojil tři vteřiny před koncem Connor Brown.

2021-05-27

Švédsko-Česko 2:4 (2:0, 0:0, 0:4)

Švédům patřil úvod utkání a již v 16. minutě vedli 2:0 brankami Wingerliho a Rakella. Tento stav trval až do závěru druhé třetiny, kdy Švédové šli do oslabení a Jakub Vrána po změně strana, o jehož startu se pochybovalo, kvůli zraněnému ramenu, střelou do šibenice dal kontaktní gól. Další branku připojil Kovář v 45. minutě a vítězný gól vstřelil Klok. V 59. minutě Flek přebruslil dva Švédy a do prázdné branky pečetil na konečných 4:2.

Švýcarsko-Slovensko 8:1 (1:0, 3:0, 4:1)

Švýcaři odčinili debakl, kdy prohráli se Švédy 0:7. Hokejisté Švýcarska rozstříleli na mistrovství světa v Rize Slovensko 8:1. Švýcaři dali pět branek v přesilovkách, čtyři body za dva góly a dvě nahrávky zaznamenal útočník Grégory Hofmann. Jedinou branku Slovenska vstřelil za stavu 0:6 v 46. minutě Krištof.

2021-05-26

Kanada-Norsko 4:2 (2:0, 1:2, 1:0)

Kanada tentokrát vsoupila do utkání  velmi ambiciozně a již v první minutě Brown dostal javorové listy po nahrávce Henriquea do vedení. V 11. minutě si oba hráči úlohu vyměnili. V druhé části hry se V. Olsenovi a R. Olsnovi podařilo vyrovnat, ale Mangiapane opět dostal Kanadu do vedení. V závěrečné části nejlepší Kanaďan Henrique v oslabení ujel po levé straně a dal čtvrtou branku.

2021-05-24

Německo-Kanada 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Kanada opět prohrála tentokrát s německým týmem.  Již v pvná třetině šli Němci rychle do vedení Loiblem a Plachtou. V závěru první části hry sice snížil Paul na rozdíl jediné branky.Tento stav vydržel až do závěru utkání, kdy v  58. minutě Holzer do prázdné branky upravil na 3:1.

Slovensko-Rusko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Slovensko i na potřetí vyhrálo. První branku vstřelil v polovině utkání Keleman, ale Barabanov v polovině utkání vyrovnal. V dramatickém závěru pak Gernát v 54. minutě od modré čáry zaznamenal vítěznou branku. Minutu před koncem utkání Ďaloga po souhře celého útoku dal třetí gól.

Česko-Bělorusko 3:2 (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)

Dominik Kubalík nakonec zachránil v prodloužení po samostatném nájezdu v 62. minutě o prvním vítězství Čechů na letošním šampionatě. Dramatická byla druhá třetina, kdy se Bělorusové ujali vedení Šarangovičem. Kovář a Zadina otočili sice skóre, ale v 52, minutě Jerojomenko vyrovnal a tak utkání šlo do prodloužení, které rozhodl Kubalík.

2021-05-23

Kanada-USA 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)

Další kanadská blamáž, kdy Kanaďané prohrávali po dvou třetinách se Spojenými státy 0:4. Branky a nahrávky: 52. Comtois (Beaudin) - 8. Robertson (Garland), 22. Clendening (Hellickson), 24. Moore (Robertson), 39. Moore (Garland), 58. Tennyson (Clendening, Labanc).

Velká Británie-Slovensko 1:2 (0:1, 1:1 0:0)

Na obou slovenských brankách se podílel Lantoši. Na první v úvodu nahrál Hrivikovi. Druhou po nahrávce Cehlárika vstřelil. Slovensko tak ani ve druhém utkání neztratilo bod.

2021-05-22

Česko-Švýcarsko 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

I v druhém utkání Češi prohráli, nestaačili tentokrát na Švýcary, i když vedli od 15. minuty brankou Chytila. Ještě do konce první třetiny srovnal Hofmann. Katastrofou byla druhá třetina, kdy nejprve Meier dostal hráče helvetského kříže do vedení a pak Scherwey v závěru dokázal zvýšit na 3:1. V 51. minutě dokonce Meier pod břevno zvýšil na 4:1. V 55. minutě Smejkal sice tečoval střelu Chytila, ale předčasná power-play a vyloučení Kováře znamenalo další přesilovku Švýcarů, kterou zužitkoval Hofmann.

2021-05-21

Česko-Rusko 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)

Rusové třikrát vedli brankami Burdasova, Švece-Rogového a Barabanova, Češi dokázali třikrát vyrovnat. Když už se zdálo, že utkání půjde do prodloužení 19 vteřin před koncem normálního Času zbytečně špatně střídali, ujel Grigorenko a poslal puk nad lapačku brankáře Hrubce. Češi doplatili na chyby v obraně a ve skutečnosti se porazili sami.

Bělorusko-Slovensko 2:5 (0:3, 0:0, 2:2)

Slovensko začalo pohádkově. V 12. minutě vedlo již 3:0, když dvakrát skóroval Pospíšil a jednou Cehlárik. Když v 46. minutě Hrivik zvýšil na 4:0, zdálo se, že dohrají v pohodě. Jenže Bělorusové, v jejichž řadách hraje několik zámořských hráčů, dokázali během dvou minut brankami Stefanoviče a Šarangoviče snížit na rozdíl dvou branek a z utkání bylo drama, které ukončil až v 60. minutě střelou do prázdné branky Cehlárik.

Kanada-Lotyšsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Hrdinou utkání byl lotyšský brankář Kivlenieks, který kryl 38 střel. Vedoucí branku Lotyšů vstřelil vteřinu před koncem první třetiny Indrašis. Druhý gól připojil v 29. momutě Batna.

 

Finále Stanley Cupu

2021-07-07

Play offs - 5. zápas:

Tampa Bay-Montreal 1:0  (4:1 na zápasy)

2021-07-05

Play offs - 4. zápas:

Montreal-Tampa Bay 3:2 pp  (1:3 na zápasy)

2021-07-02

Play offs - 3. zápas:

Montreal-Tampa Bay 3:6  (0:3 na zápasy)

2021-06-30

Play offs - 2. zápas:

Tampa Bay-Montreal 3:1  (2:0 na zápasy)

2021-06-28

Play offs - 1. zápas:

Tampa Bay-Montreal 5:1  (1:0 na zápasy)

***

Semifinále Stanley Cupu

2021-06-21

Play offs - 7. zápas:

Tampa Bay-NY Islanders 1:0  (4:3 na zápasy) Postupuje Tampa Bay

2021-06-24

Play offs - 6. zápas:

Montreal-Vegas 3:2 pp (4:2 na zápasy)  Postupuje Montreal

2021-06-23

Play offs - 6. zápas:

NY Islanders-Tampa Bay 3:2  pp (3:3 na zápasy)

2021-06-22

Play offs - 5. zápas:

Vegas-Montreal 1:4 (2:3 na zápasy)

2021-06-21

Play offs - 5. zápas:

Tampa Bay-NY Islanders 8:0  (3:2 na zápasy)

2021-06-20

Play offs - 4. zápas:

Montreal-Vegas 1:2 pp (2:2 na zápasy)

2021-06-19

Play offs - 4. zápas:

NY Islanders-Tampa Bay 3:2 (2:2 na zápasy)

2021-06-18

Play offs - 3. zápas:

Montreal-Vegas 3:2 pp (2:1 na zápasy)

2021-06-17

Play offs - 3. zápas:

NY Islanders-Tampa Bay 1:2 (1:2 na zápasy)

2021-06-16

Play offs - 2. zápas:

Vegas-Montreal 2:3 (1:1 na zápasy)

2021-06-15

Play offs - 2. zápas:

Tampa Bay-NY Islanders 4:2 (1:1 na zápasy)

2021-06-14

Play offs - 1. zápas:

Vegas-Montreal 4:1 (1:0 na zápasy)

2021-06-13

Play offs - 1. zápas:

Tampa Bay-NY Islanders 1:2 (0:1 na zápasy)

***

Jednotlivé série

Finále divizí

Boston-NY Islanders 2:4 na zápasy Postupuje NY Islanders

Tampa Bay Carolina 4:1 na zápasy Postupuje Tampa Bay

Colorado-Vegas 2:4 na zápasy Postupuje Vegas

Winnipeg-Montreal 0:4 na zápasy Postupuje Montreal


Severní divize

2021-06-04

Play offs - 4. zápas:

Montreal-Winnipeg 3:2 pp (4:0 na zápasy) Postupuje Montreal

2021-06-04

Play offs - 3. zápas:

Montreal-Winnipeg 5:1 (3:0 na zápasy)

2021-06-04

Play offs - 2. zápas:

Winnipeg-Montreal 0:1 (0:2 na zápasy)

2021-06-02

Play offs - 1. zápas:

Winnipeg-Montreal 3:5 (0:1 na zápasy)

2021-05-31

Play offs - 7. zápas:

Toronto-Montreal 1:3 (3:4 na zápasy)

Ani tentokrát nedokázalo Toronto udalot Canadiens. Po bezbrankové první třetině, dokázali montrealští dvakrát skórovat v druhé části hry Gallagharem a Perrym. I přes zoufalý nápor Toronto v závěrečné části hry se nepodařilo Maple Leafs vstřelit kontaktní gól, ale naopak necelé tři minuty před koncem Tpffoli do prázdné branky pečetil vítězství. Teprve za stavu 0:3 Nylander zaznamenal čestný úspěch domácích.

2021-05-29

Play offs - 6. zápas:

Montreal-Toronto  3:2 pp  (3:3 na zápasy)

Šestý zápas byl jako přes kopírák pátého utkání. Do 46. minuty byl stav bezgólový. Následovaly dvě rychlé branky Montrealu Perrho a Toffolliho, které znamenaly dvoubrankové vedení Canadiens. Spezza a Brodie však dokázali srovnat skóre a utkání šlo do prodloužení, v kterém Toronto doslova ostřelovalo Pricovu branku, ale  Jasperi Kotkaniemi v  16. minutě rozhodl o tom, že se v pondělí bude hrát sedmý zápas.

2021-05-27

Play offs - 5. zápas:

Toronto-Montreal  3:4 pp  (2:3 na zápasy) Postupuje Montreal

Maple Leafs nedokázali využít prvního mečbolu a prohráli v pátém zápase v Scotiabank Areně. Úvod utkání patřil Canadiens a Joel Armia dvakrát skóroval. V druhé třetině pak Jasperi Kotkaniemi zvýšil na 3:0. Teprve 26. minutě Zach Hyman zaznamenla první branku Toronta. V třetí třetině sice Muzzin dvěma góly dostal utkání do prodloužení, které netrvalo však ani minutu, kdy Suzuki využil nájezdu dvou hráčů na brankáře Campbella a rozhodl utkání.

2021-05-25

Play offs - 4. zápas:

Montreal-Toronto 0:4  (1:3 na zápasy)

O utkání rozhodla druhá třetina, kdy Nylander, Spezza s Thorton vstřelili po brance. Čtvrtý gól Maple Leafs připojil tři a půl minuty před koncem Golčeňuk.


2021-05-24

Play offs - 3. zápas:

Montreal-Toronto 1:2  (1:2 na zápasy)

Po bezbrankové první třetině se podařilo Nylanderovi dostat Maple Leafs do vedení, ale ještě v druhé části hry Suzuki vyrovnal. Rozhodnutí padlo rovněž v druhé třetině, kdy skóroval v 37. minutě Morgan Rielly. V závěrečné části i přes nápor Canadiens se na skóre nic nezměnilo.

Play offs - 4. zápas:

Winnipeg-Edmonton 4:3  (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 0:0, 1:0) v 3p

(na zápasy 4:0 - postupuje Winnipeg)

2021-05-23

Play offs - 3. zápas:

Winnipeg-Edmonton 5:4 pp  (3:0 na zápasy)

2021-05-22

Play offs - 2. zápas:

Toronto-Montreal 5:1 pp  (1:1 na zápasy)

I tentokrát šli Canadiens do vedení brankou Fina Kotkaniemiho.  Pak již skórovali pouze torontští. V první třetině vyrovnal Jason Spezza. V druhé části hry pak skórovali Matthews a Sandin. V závěrečné části hry Nylander dal čtvrtou branku a Kerfoot pečetil na 5:1 83 sekund před koncem do prázdné branky.

2021-05-21

Play offs - 2. zápas:

Edmonton-Winnipeg 0:1 pp  (0:2 na zápasy)


2021-05-20

Play offs - 1. zápas:

Toronto-Montreal 1:2  (0:1 na zápasy)

Maple Leafs po vážně vypadajícím zranění vypadli z tempa, což v zápětí zužitkoval Josh Anderson v 13. minutě. V úvodu druhé třetiny sice Nylander vyrovnal a když už se zdálo, že mají Maple Leafs hru pod kontrolou a hráli v závěru přesilovku Byron ujel a v leže překonal Campbella.2021-05-19

Play offs - 1. zápas:

Edmonton-Winnipeg 1:4  (0:1 na zápasy)

NHL.com

Naši v NHL

2021-05-15

Naši v Stanley Cupu

2021-06-25

Brankáři v Stanley Cupu

2021-06-09

Brankáři v NHL

2021-05-14

Poznámky: Č - Čech, S-Slovák,

D - Dominik Kahun reprezentuje Německo, ale narodil se v Mariánských Lázních

U - Paul Šťastný je synem slovenského hokejisty Petera Šťastného

V první kolonce jsou sehrané zápasy. následují branky, asistence, a kanadské bodování

# Zúčastnil se letošního Stanley Cupu, ale jeho mužstvo bylo již vyřazeno

* Frk, Chlapík  a Kaut nejsou na soupisce mužstva

Brankáři: Počet sehraných zápasů, průměr inkasovaných branek na zápas, procento úspěšných zákroků

 

Sport.cz -TSN , ČT-Sport