Hokej

Tipsport extraliga

V extralize nenajdete větší specialisty na základní část než Bílé Tygry. Liberec získal po výhře nad Plzní 4:1 s předstihem čtyř kol Prezidentský pohár, po 52 kolech je první v historii už pošesté. A trofej příští úterý pozvedne již počtvrté za poslední pětiletku. Sport.cz nabízí patero důvodů, proč liberečtí hokejisté mezi čtrnácti účastníky nejvyšší soutěže opět dominují.

Výsledky 48. kola: Liberec-Plzeň 4:1, Třinec-Zlín 2:1 sn, Litvínov-Hradec Králové 2:3, Pardubice-Liberec 1:4, Brno-Olomouc 2:4, Plzeň-Kladno 8:5, Boleslav-Hradec 3:2 sn, Litvínov-Karlovy Vary 6:4.
Slovenská hokejová Tipsport liga

Liptovský Mikuláš-Detva 2:0, Nitra-Slovan 1:4, Zvolen-Miškolc 45. kolo: 9:2, Banská Bystrica-Trenčín 5:4 sn, Nové Zámky-Michalovce  5:4 pp., Budapešť-Poprad 2:3.


Hokejová liga EBEL

  1. 8.kolo nadstavby: O postup do play off: Orli Znojmo - EHC Liwest Black Wings Linz 6:4. Znojmo je ve skupině B. třetí.

***

Švédské hokejové hry

Finsko-Rusko 3:0, Česko-Švédsko 1:2, Finsko-Česko 1:3, Švédsko-Rusko 5:2, Rusko-Česko 3:4, Švédsko-Finsko 5:1.

***

Tabulka Euro Hockey Tour po 9. kole

1. Česko         25:19            16

2. Švédsko    26:23        16

3. Finsko         21:22        14

4. Rusko        22:30        8

***

Mistrovství světa juniorů

Český hokej na mistrovství světa dvacítek nezískal medaili, skončil ve čtvrtfinále, kde mužstvo trenéra Václava Varadi prohrálo jednoznačně 0:5 se Švédskem a obsadilo nakonec sedmé místo. Medaili by si ale zasloužili fanoušci, přišlo jich na všechny zápasy 173 490, což je druhá nejvyšší návštěvnost v historii juniorských šampionátů, které se uskutečnily v Evropě. Výraznou stopu zanechali kanadští příznivci, kterých přijelo několik tisíc.

***

Skandál, nebo správný verdikt?

Pomoc kamery ke zlatu Kanady víří emoce, v zámoří se smějí

Strhující finále hokejového MS do 20 let mělo kuriózní vyvrcholení, v němž sehrála roli kamera kanadské televize TSN a rozhodnutí finských sudích Heikkinena a Vikmana, kteří se diskutabilně rozhodli v závěru neposlat Kanadu do tří.

Sudí se dostali do centra pozornosti už za stavu 3:1 pro sbornou, kdy puk odražený od brusle McMichaela skončil v ruské bráně. Arbitři si u videa ověřili, že nešlo o úmyslné kopnutí, branku uznali a Kanada nastartovala senzační obrat na konečných 4:3.

V závěru ale bránila těžce vydřený jednogólový náskok v oslabení a Rusové zkoušeli vyrovnat bez brankáře v šesti proti čtyřem, když vtom kanadský hráč vyhodil z obranného pásma puk přes plexisklo do hlediště. Čárový sudí signalizoval dvouminutový trest a Rusové by tak hráli přesilovku šest na tři, jenže hlavní jeho signalizaci zrušili.

Puk totiž ještě zasáhl kameru stanice TSN, sledující dění na ledě nad plexisklem. „To mělo být na dvě minuty," stěžoval si kouč sborné Valerij Bragin. „Měl jsem za to, že se musí vylučovat. Nechápu, proč k tomu nedošlo," zlobil se útočník Jegor Sokolov.

S opačným názorem přispěchal v Ostravě komentátor TSN Bob McKenzie. „Pravidla říkají, že pokud puk narazí na okraj skla nebo na jakoukoli strukturu, která je k němu připojena, nepovažuje se to za nedovolené vyhození puku. Možná jsme se tak nechtěně stali spolupachateli kanadského zlata," uvedl.

Ne každého ale přesvědčil. Třeba i kolega McKenzieho z TSN James Duthie si verdiktem rozhodně nebyl jist. Poukazoval na pravidlo 135/V, v němž se píše: „Hráči, který zahraje puk ze svého obranného pásma tak, že zasáhne nad ledem buď ukazatel času nebo jinou konstrukci, což způsobí přerušení hry, nebude uložen trest."

„Tohle může vysvětlovat, proč nebyl uložen trest na dvě minuty, ale upřímně, nejsem si jistý, zda je to správné. Obzvlášť velmi volná interpretace slov ´nad ledem´," napsal Duthie s odkazem na fakt, že kamera byla ukotvená za plexisklem, při svém pohybu ale zasahovala částečně i nad ledovou plochu.

V podobném duchu se rozčiloval třeba i expert švédské televize TV6 Erik Granqvist. „Tohle rozhodnutí je skandální a smutné," hřímal. „Měly to být jasně dvě minuty," doplnil jej kolega Håkan Södergren.

Každopádně v oslavující Kanadě se z kamery TSN stala lidová hrdinka. Vtipálci na sociálních sítích ji vyhlásili nejužitečnějším hráčem Javorových listů ve finále. Na jedné koláži se objevila zmíněná kamera se zlatou medailí. Sport.cz

Poznámka: Jak jsem konzultoval celou záležitos s komentátorem TSN G. Millerem. V tomto ohledu se liší pravidla Mezinárodní hokejové federace od pravidel NHL. Podle pravidel IIHF se dvouminutový trest za zásah kamery neuděluje, zatímco podle pravidel NHL ano.

***

February 26, 2020 at 8:44 PM