Vůně kávy z bývalé Ferdinandovy třídy
Mám hodně ráda dobrou kávu a zažila jsem si i situaci, kdy v Praze nebylo moc míst, kde si ji člověk mohl dopřát – tak takováto doba je už naštěstí definitivně pryč a nové kavárny vyrostly rychlostí blesku. Jsou hezké, milé, na zajímavých místech i s dobrou nabídkou, ale samozřejmě, že takovým kavárnám, jaké vznikaly před a v první republice se vyrovnat nemohou. Každopádně se domnívám, že mezi ty nejúžasnější patřily určitě kavárny Slavia, Louvre, Unionka, Demínka, Národní, Imperiál, Savoy, Arco a samozřejmě další. O některých jsem už psala, ale teď to ještě trochu rozšířím.
Do kaváren chodívala velká plejáda tehdejších spisovatelů, novinářů, umělců a ti zde nejenom popíjeli kávu, ale i tvořili, vedli diskuse, hádali se o svoje názory, po střetech nazlobeně odcházeli, aby hned příští den zde byli znovu. Chodili sem i politici, bankéři, majitelé podniků, herci. Byla to nadmíru pestrá společnost a logicky zde vytvořila rozsáhlé podhoubí pro generace pozdější. V kavárnách platily zvláštní nepsané zákony – u jedné kávy se mohlo sedět nekonečně dlouho, kavárník dobře znal svoje hosty a dělal vše proto, aby se v jeho kavárně cítili dobře, mnohdy vypomohl i s útratou. Číšníci byli ochotní, inteligentní, ovládali cizí jazyky, věděli přesně jaké noviny ten, který host čte, totéž platilo o časopisech. Úžasný kavárenský rozkvět se dá zaznamenat v době secese, v té totiž nevznikaly jen obrovské dámské klobouky, zdobené mašlemi a květinami, nádraží, veřejné osvětlení, v té době vznikaly ty nejkrásnější kavárenské podniky s dokonalou kávou a množstvím zajímavého zahraničního novinového čtiva. Hodně se té krásy vytratilo, jak šla dál doba, mnohé z kaváren zanikly jako například slavná Unionka anebo Tůmovka a jen ti nejstarší dovedou ještě určit místo, kde vlastně stávaly.
Zůstaneme nadále na Ferdinandově, dnešní Národní třídě a vstoupíme do Národní kavárny, která pochází z roku 1896. V roce 1923 prošel celý dům rekonstrukcí a od tohoto data se Národní kavárna stala moderní pražskou atrakcí. Sloužila jako lidový hostinec i jako setkávání velkoměstské elity. Zapsala se do dějin i tím, že zde vznikl Devětsil, spolek české kulturní avantgardy. Největší slávu zažívala v letech 1923 – 1928, tehdy se zde bylo možné setkat prakticky s každým, kdo v české kultuře něco znamenal. A protože už neexistovala kavárna Unionka, většina jejich hostů se přestěhovala sem. Takže zde začal sedávat Nezval, Čapkové, Halas, Hrubín, S. K. Neuman, Dyk, Bass, Peroutka, Vančura a další. Po únoru 1948 patřil celý dům Svazu spisovatelů a z kavárny vznikla jakási galerie výtvarného umění. Obnova začala až 2007 po vyřešení restituce a v roce 2013 proběhla komplexní rekonstrukce, která znovu navodila finální design první republiky. Dnešní interiér je příjemný a vhodně připomíná tehdejší slavné hosty, jejichž citáty zdobí stěny kavárny. Chodívám tam, líbí se mi tam, chutná mi jejich káva a Rulandské šedé a kamarádce Modrý Portugal. Sedáme u stolečku, od kterého vidíme na citát pana Ferdinanda Peroutky a Vítězslava Nezvala a přes sklo pozorujeme po chodníku chodící lidi a povídáme si o všem a o ničem, protože od toho jsou kavárny.
Všechno se zničilo v únoru 1948, dokonce cenné vybavení bylo vyházeno okny na chodník. Komunisté promyšleně v ničivé práci pokračovali, novým nájemcem se stal státní podnik Potrubí. Teprve v roce 1991 začal tehdejší podnik bytového hospodářství hledat změnu a na zcela zdevastované prostory vypsal výběrové řízení. Začala změna pod vedením kavárníka a podnikatele Silvio Spohra – mnoho roků překonával těžkosti, ne zcela šťastně zvolil svou první koncepcí, jejímž výsledkem byla jakási americká kavárna – lidem se to nelíbilo. Teprve druhý pokus vyšel a to s vazbou na prvorepublikovou tradici, a nový Louvre byl znovu na světě a trvale si získal lidskou přízeň.
Žádný oficiální konec moje povídání mít nebude, protože u kaváren prostě konec udělat nelze, jsou další a další, o kterých je možné přemýšlet, třeba je navštívit a při šálku kávy si udělat pár poznámek k článku dalšímu. Vždyť právě v kavárnách vznikalo hodně novinových fejetonů, povídek, tak proč bych se o to neměla pokusit i já. A proč bych vám zase o tom někdy nenapsala, napíšu, a ráda!
Jana Fafejtová – Praha
***