Kam kráčíš Slovensko?
Správně by se tento úvodník mohl jmenovat Kam kráčíš východní Evropo? Slovensko je teď v krizi. Otázkou je, která ze zemí ve Východní Evropě není v krizi. Maďarsko? Polsko? Ukrajina? Státy bývalé Jugoslávie? Rumunsko? Bulharsko?
Někdo může namítnout, že Česká republika patří do střední Evropy, ale poslední volby, jak parlamentní, tak prezidentské jako by nás chtěly přesvědčit o opaku. Volba prezidenta Miloše Zemana na druhé období nesvědčí o bystrosti voličů. Od druhého kola prezidentských voleb došlo k několika událostem, které zpochybňují prezidentův zdravý úsudek. Připomeňme, že došlo k masakru na Floridě a mladí lidé ve Spojených státech v největších demonstracích od vietnamské války žádali o omezení prodeje zbraní. Ale český prezident by nejraději tento prodej, jak řekl v prezidentské debatě, zavedl, aby prodavačka v každém obchodu měla zbraň.
Miloš Zeman si pochvaloval své diplomatické úspěchy při jednání s Čínou, ale mezitím se ukázalo, že zmizel jeho čínský poradce Jie Ťien-ming. Podle některých informací byl v Číně 14. února 2018 na čínský Nový rok uvězněn. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Koupila řadu nemovitostí, fotbalový stadion Slavie a fotbalový klub. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím zatím zůstává, Zeman podle Hradu s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny. Mezitím se vypravili členové záchranné horské služby Martin Nejedlý, Vratislav Mlynář a Jaroslav Tvrdík přímo do jámy lvové. Vrátili se v sobotu, pravděpodobně, aby Jaroslav Tvrdík stačil derby Sparta-Slavia, ale výsledky záchranné expedice oznámí až během příštího týdne.
Mezitím se pan prezident po vzoru svého amerického kolegy Donalda Trumpa pustil do novinářů při svém inauguračním projevu a také do České televize. Vůbec mu nevadila skutečnost, že sousední Slovensko je kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka ve varu a že takový projev je v současnosti krajně nevhodný.
Situace na Slovensku se každým dnem mění. Reakcí na smrt novináře byly největší demonstrace od roku 1989.
Demonstrace proběhly nejen v Bratislavě a na celém Slovensku, ale i v Praze a v dalších evropských městech.
Situaci projednala i torontská pobočka sdružení ČSSK na své valné hromadě. Původně měl být zaslán dopis, ve kterém se požaduje odstoupení ministra vnitra Kaliňáka, ale jelikož k jeho demisi již došlo, bylo by zaslání dopisu nadbytečné.
abe
***