E-mailové lži

„Prostě jsem to tam dal, ono to přišlo několikrát, něco jsem si vybral a něco jsem tam dal,“ říká ve dveřích své ordinace svitavský praktický lékař Vítězslav Podivínský.

Mluví o 21stránkovém materiálu rozesílaném e-maily během prezidentské volby. Podivínský ho umístil na své webové stránky určené i pacientům. Dokument je mimo jiné zaměřen proti islámu, uprchlíkům a Evropské unii. „Islám je nejodpornější způsob myšlení dnešního světa. Každý muslim je nositelem smrti,“ lze se v něm například dočíst.

Miloše Zemana líčí jako kandidáta stavícího se proti přijímání uprchlíků, Michala Horáčka a Jiřího Drahoše naopak jako prouprchlické kandidáty. V Drahošově případě připomíná výzvu vědců, která odmítá šíření strachu v souvislosti s imigranty. Drahoš ji podepsal, kvůli čemuž na něj jeho odpůrci útočili jako na „vítače uprchlíků“, což sám kandidát opakovaně popíral. Podivínský mu to ale neuvěřil. „On to prostě podepsal, tak s tím souhlasí," řekl pro iROZHLAS.cz bez nejmenších pochyb.

Argument, že výzva není pozvánkou uprchlíkům do Česka, nepřijímá. Zároveň ale neříká proč. „Já prostě nesouhlasím s tím, aby se říkaly věci, které mi vadí. Já jsem dlouho odolával pokušení něco takového vůbec psát, někam dávat, ale od jisté doby jsem se rozhodl, že budu egoista a budu se starat o svoji rodinu a o svoji vlast. To říkám natvrdo. Dehonestující kampaň vůči Zemanovi byla značně tvrdá, tak jsem si řekl, že mohu pomoc i tímto způsobem,“ vysvětluje lékař.

Vítězslav Podivínský patří mezi ty, kdo během letošní prezidentské volby dostávali lživé e-maily a neváhali je šířit dál. Psalo se v nich například, že Drahoš je homopedofil a spolupracoval s StB. Je členem „zednářské“ organizace Římský klub. Pokud se stane prezidentem, justice umožní posílat děti na výchovu k pedofilům, obchodníkům s bílým masem, na prostituci a orgány.

Česko dosud nikdy nezažilo tak masivní nárůst dezinformací jako během nedávné prezidentské volby. Nejde přitom jen o falešné zprávy šířené na sociálních sítích a publikované na dezinformačních serverech. Především starší lidé si mezi sebou lživé informace přeposílali právě prostřednictvím e-mailů.

Riziko týkající se e-mailových lží potvrzuje i nejnovější výzkum Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci a společnosti Seznam.cz. S přibývajícím věkem podle ní roste ochota šířit dezinformace e-mailem. „E-maily varující před nebezpečím (například migrace, islámu) rozšiřuje 35 procent osob ve věku 55 až 64 let a 47 procent osob starších 65 let. To je čtyřikrát více než u osob mladších. Pravdivé i nepravdivé zprávy o politickém dění posílají senioři šestkrát častěji než osoby mladší,“ uvádí zpráva publikovaná tento týden.

Dezinformace se přitom v drtivé většině týkaly prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. „Existují i protizemanovské, ale ten poměr je 30:1,“ vypočítává pro iROZHLAS.cz jeden z autorů zprávy, vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Kamil Kopecký. Proti vítězi volby Miloši Zemanovi byla například namířena fotografie první dámy Ivany Zemanové v hidžábu s popiskem, že tajně přijala muslimské jméno.

Loni v listopadu se na facebooku objevil příspěvek, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu několik měsíců života. Jeho autorem byl brněnský politik Svatopluk Bartík. ,Hrad zprávu dementoval a prezident oznámil, že bude soudně požadovat omluvu a odškodné pět milionů korun, které chce věnovat na provoz Klokánků pro ohrožené děti.

I když šlo původně o žert, jako dezinformaci je podle Kopeckého třeba vnímat i zprávu, že Zemanovi voliči nemusí k prvnímu kolu voleb, protože prezident automaticky do druhého kola postupuje. Zatímco Zeman čelil spíše zesměšňujícím kolážím, na Drahoše podle Kopeckého mířily vyložené lži.

O původcích dezinformací lze podle Kopeckého pouze spekulovat. Dohledat jejich prvotní zdroje se zdá téměř nemožné, jisté ale je, že část z nich je organizovaná. „Není možné, aby někdo vytvářel takto se doplňující informace. Jeden napíše, že Drahoš byl v StB, druhý jméno jeho vyšetřovacího důstojníka, který reálně existuje. Třetí zpráva pak tyto informace doplňuje. To přece nemůže vzniknout izolovaně. Už jen to, že daleko víc dezinformací bylo proti Drahošovi, vypovídá o tom, že to není náhodný jev,“ je přesvědčen šéf Centra prevence rizikové virtuální komunikace.

Server iROZHLAS.cz se pokusil vyhledat ty, kteří dezinformace během prezidentské volby vytvářeli či šířili. Kromě lékaře Podivínského jsou mezi nimi advokát, farmář nebo důchodce. Všichni dostali příležitost vysvětlit, proč materiály napsali nebo šířili nebo doložit zdroje, z nichž uváděné informace čerpali.

Podivínský nicméně nesouhlasí s tím, že jím zveřejněný materiál obsahuje dezinformace. „Samozřejmě nevěřím tomu, že Drahoš je pedofil, nejsem debil. Je pod tímhle podepsaný? Je. Tak to není dezinformační kampaň. Vím, že to může vypadat všelijak," ukazuje na pasáž pojednávající o výzvě vědců. Materiál prý dohromady nedával, ani ho dál e-mailem nešířil. Od koho ho dostal, si ale prý nepamatuje. "Tohle někdo poslal, ale hned jsem to smazal,“ vysvětluje lékař.

Dokument v jedné z pasáží odkazuje na stránku volbyprezidenta.cz, která je registrována na jméno pražského advokáta Norberta Naxery. Ten v minulosti kandidoval v krajských volbách na Plzeňsku jako lídr koalice vedené Republikány Miroslava Sládka. Patřil také do týmu prezidentského kandidáta Josefa Tomana, který tvrdí, že ke kandidatuře nasbíral podpisy 75 tisíc občanů, ale podle ministerstva vnitra jich dodal pouhých 11.

Naxera tvrdil, že petiční archy někdo ukradl, aby „nepohodlnému kandidátovi“ znemožnil ucházet se o Hrad.

V případě dezinformačního dokumentu však advokát popírá, že ho vytvořil nebo šířil. „Já vám to neřeknu přesně, na ty stránky nepíšu jen já, má tam přístup více lidí. Já osobně jsem nic nerozesílal. Jestli to dělal někdo jiný, to nevím. Je to možný, ale musel bych se zeptat,“ říká neurčitě.

S kolegy prý obsah publikovaných ani rozesílaných materiálů nekonzultuje. „Na to nemám čas. Pokud by tam opravdu bylo něco nepravdivého, to by mi samozřejmě vadilo. Nic vědomě nepravdivého jsem nešířil a nemyslím si, že by na stránkách něco takového bylo,“ odmítá.

Vykreslení Drahoše jako „vítače uprchlíků" je ale podle něj v pořádku. „To je pravda. Přece říkal, že jestli se stane prezidentem, přijme jich 200 tisíc. Přesně si to nepamatuji, ale říkal něco takového. I když to několikrát popřel, já jsem to někde slyšel,“ dodává Naxera k otázce, z jakých zdrojů vychází.

K autorství dvou dezinformací se naopak hlásí Byzantský katolický patriarchát. Na Ukrajině ho založil exkomunikovaný český kněz Eliáš Antonín Dohnal. Právě z Ukrajiny se v e-mailech masově šířily dva materiály. První je otevřeným dopisem Jiřímu Drahošovi.

Bývalý šéf Akademie věd ČR je podle něj představitel „zla a smrti“ a pravděpodobný zednář, jenž bude muset prosazovat program „nadnárodních elit, které chtějí zavést globalizaci a tzv. Nový světový řád“. „Tento program zahrnuje plánovanou islamizaci a zničení evropské křesťanské kultury. Vy se netajíte, že to chcete a vidíte v tom dobro!“ stojí například v otevřeném dopise.

Druhý text se obrací přímo na příjemce, kteří se podle něj musí rozhodnout mezi volbou života, a smrti. „Prezident Zeman nejenže ekonomicky pozvedá stát a postupně ho zbavuje otrocké závislosti, ale brání národ před autogenocidními proudy,“ píše se v dopise. Vyplývá z něj, že Drahoš naopak patří k proudu podporujícímu „autogenocidu“ lidstva.

Sílu těchto dvou šířených zpráv dokládá i fakt, že se od nich veřejně distancoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „V Česku nejsou registrovanou náboženskou společností, i když se o to opakovaně snažili. V poslední době sami sebe označují za sektáře. Jejich mnohé postoje nelze považovat za shodné s katolickou církví, ani za lidsky vyzrálé a rozumné. Katolická církev se od jejich aktivit distancuje,“ uvedl na adresu Byzantského katolického patriarchátu.

Organizace skutečně sama sebe označuje jako sektu. „V současné době Byzantský patriarchát přešel do exilu (Praha – Doněck),“ uvádí na svém webu v sekci kontakty. Server iROZHLAS.cz jeho zástupce oslovil prostřednictvím e-mailu. Požádal o osobní schůzku či alespoň o informace týkající se rozesílaných dezinformačních zpráv. „Co sledujete a proč? Chcete podpořit pravdu a život, anebo lež a smrt?“ zněla první odpověď podepsaná otcem Josefem.

V dalších e-mailech pak osobní setkání zástupci patriarchátu odmítli. „Poněvadž Vy jste na rozdíl od nás znám jako odborník v odhalování kriminálních kauz, proto posluchači Českého rozhlasu jistě uvítají, když jim tuto závažnou problematiku vysvětlíte i bez nás. Až tuto zednářskou kauzu jako specialista v kriminálních případech postavíte do pravého světla, pak se znovu na nás obraťte, čeká Vás řada dalších aktuálních úkolů. Čest práci!“ odepsal jeho sekretář Metoděj.

Ondřej Golis, rozhlas.cz, Praha  9. února 2018

***