Toronto severoamerickým fotbalovým mistrem

Toronto FC-Seattle Sounders 2:0 (0:0)

Vloni se poprvé probojovali fotbalisté Toronta FC do finále Poháru MLS, kde v domácím prostředí nedokázali ani v prodloužení vstřelit branku a po 120 minutách se utkání skončilo 0:0 a v penaltovém rozstřelu zvítězilo mužstvo Seattle Sounders, které získalo tuto trofej. Letos na BMO field v Torontu proti sobě nastoupí stejná mužstva. Nastoupila stejná mužstva a dlouho to vypadalo, že se historie bude opakovat. Útok za útokem se valil na branku bývalého torontského brankáře nyní ve službách Seattlu Stefana Freie, který však byl vždycky na místě. Po změně stran se situace nezměnila. Torontští fotbalisté poháněni vyprodaným stadionem se marně snažili prorazit obranný val v zelených dresech až do chvíle, kdy na vlastní půlce získal míč rodák z Barcelony Victor Vazquez, ten našel na středové čáře Itala Sebastian Giovinca, ten
na jeden dotek poslal dopředu hrdinu z předchozího zápasu proti Columbusu Jozy Altidora. Altidore pronikl jako nůž máslem obranou Seatlu, marně ho stíhal obránce Joevin Jones. Jozy se dostal až před Freie a bezpečně poslal míč k pravé tyči. Čas na hodinách ukazoval 66 minutu a 15 vteřinu. Dvě minuty se čekalo na to než rozhodčí u videa zkontrolují, zda vše bylo v pořádku, protože torontský útočník se pohyboval na hranici ofsajdu. Po vedoucí brance Toronta se se očekávalo, že hostující mužstvo, které nemělo už co ztratit, otevře hru. Seattle převzal iniciativu, ale skvělý Bono v domácí brance si všechny centry směřující do pokutového území pohlídal. Naopak v poslední minutě unikl Sebastian Giovinco, ale v šestnáctce byl faulován. Píšťalka rozhodčího však oněměla. Znamenalo to, že se budou  nastovovat další čtyři minuty. V 94. minutě to byl opět Giovinco, který uvolnil Coopera, ten obešel brankáře, ale jeho dělovka skončila na tyčce. Míč se však odrazil k Vazquezovi, který dopravil míč do sítě. Konečně mohly nastat oslavy. Torontský kouč Greg Vanney označil vítězství Toronta za historické, protože vyhrálo, jak základní soutěž MLS, tak i získalo Pohár. Získalo nejvíc bodů během základní soutěže a poprvé se největší severoamerická trofej stěhuje do Kanady.
Seatle před tím vyřadil Houstonské Dynamo celkovým skórem 5:0, když v Texasu
zvítězili Sounders 2:0 a doma pak dokonce 3:0. Jestliže loňský semifinálový souboj mezi Torontem a Montrealem byl skutečnou přestřelkou, při které padlo dvanáct branek a Montreal dokonce v úvodním utkání vedl 3:0, pak letošní semifinále mezi Torontem a Columbusem bylo o tom, kdo vstřelí rozhodující branku a tu zaznamenal v torontské odvetě v 60. minutě Jozy Altidore, když na hranici šestnáctky vybojoval míč Sebastian Giovinco a poslal dopředu Victora
Vázqueze, který uvolnil právě Altidora. Skutečností je, že Altidore se těsně před touto brankou zranil a byl několik minut ošetřován mimo hřiště, vrátil se na trávník a se zraněným kotníkem, čekal na vystřídání, ke kterému došlo až 11 minut po vstřelení branky. Velkou příležitost dostat Toronto do vedení měl již v prvním poločase právě Vázquez, ale neproměnil pokutový kop. Jeho střelu do pravé strany brankář Columbusu Steffen kryl. Toronto se opíralo o kapitána amerického národního týmu Mika Bradleyho. Ironií je, že mužstvo Spojených států na MS v Rusku poprvé od roku 1990 nepostoupilo, stejně jako Itálie, která v závěrečné baráži nebyla schopná vstřelit Švédsku branku a během kvalifikace rozhodně nebyla ve střelecké pohodě, zatímco samotný Giovinco vstřelil v MLS v 27 zápasech 16 branek a na dalších 6 nahrál a impozantní je i jeho celková bilance v 85 zápasech dal 55 branek a na 37 nahrál. V tomto ročníku dal sedm gólů přímo z trestného kopu. Některé jeho branky byly tak lahůdkové, že by je těžko chytal i samotný italský reprezentační brankář Buffon. Černý rok pro Spojené státy tedy má dvojnásobnou hořkou příchuť – nejenže se Američané
neprobojovali na MS, ale nezískali ani titul v domácí soutěži. A ještě je nutné dodat, že před tímto utkáním dopoledne však proběhla v torontském Westin Harbour Castle Hotel prezentace MS 2026, které chtějí uspořádat společně Spojené státy, Kanada a Mexiko.