Kanadská reflexe
Myslím si, že každý z nás, Kanaďanů, by měl jednou za svůj život navštívit hlavní město Kanady – Ottawu - prvního července, tedy v den jejího zrození. Oslavy to jsou vždy velice mohutné, já jsem si svoji návštěvu již odbyla, a řeknu vám, byla to jedna z nejkrásnějších zkušeností a zážitků mého dosavadního života! Proč to tak cítím? Představte si, že se nacházíte v nějakém restauračním, nebo větším domácím prostředí s mnoha lidmi kolem sebe, většinu z nich sice neznáte, ale přesto zde panuje uvolněná atmosféra, neformálnost, až skoro nespoutaná veselá zábava, bez problému se vám se všemi komunikuje i žertuje a je tím i snadné plně prožívat probíhající okamžiky. Jak vám to zní? Úplně magicky, že? A teď si toto prostředí promítněte do velikosti města Ottawy. Neskutečné? Ano, i já jsem to zprvu tak cítila, když jsme chodily (moje sestra, obě dcery a já) po zaplněných ulicích a chodnících města. Oblečeny do červeného, celý svět se nám jevil v růžovém oparu, bezproblémový, prožívala jsem pocit sounáležitosti, momenty pohody a spokojenosti. Na místo aut silnice byly přeplněny živými tvory a tvořícími se hloučky lidí, kteří sdílejí stejné zaujetí pro určitou věc, vede psychologicky k získání pocitu jistoty, že někam patříme. Bez rozdílu barvy pleti. Tento pocit jistoty a sounáležitosti byl oním stěžejním vjemem tohoto dne.
Kdo to byl Tim Horton? Takže tedy, Tim, narozen v Cochrane, Ontario, 1930, byl kanadský velmi úspěšný hokejista. Premiéru na ledě, coby profesionální hráč, měl v roce 1950 a jeho prvním klubem bylo Toronto Maple Leafs, později hrál i i za jiné NHL kluby. Jeho hokejová kariéra trvala až do jeho smrti v roce 1974, kdy zřejmě pod vlivem alkoholu po oslavách vítězství svého klubu a rychlé jízdě, na dálnici u St. Catharines, Ontario, havaroval. První Tim Horton donut shop, se svým obchodním partnerem, otevřel v roce 1964 v Hamiltonu, Ontario, na Ottawa Street. Dnes tam před ním stojí velká jeho socha, nemůžete místo minout. Byznysu se dařilo a v době jeho smrti, jak statistiky ukazují, bylo Timů v Kanadě již 40, v roce 2013 rovných 4600!! Po jeho smrti jeho obchodní partner odkoupil od rodiny podíly a podnikání se daří dál! Dnes už si nedovedeme představit ani jedno nákupní středisko nebo ulici, kde bychom někde v blízkosti nezahlédli jeho poutací logo, určitě by nám scházel! Dalo by se skoro říci, že je jedním ze symbolů Kanady. Když přiletí na návštěvu moji vnuci z Hong Kongu, jejich první cesta je vždy k Timovi!
Za ušetřené peníze za nocleh jsme se pak vydaly na nezapomenutelnou večerní projížďku lodí po Ontarijském jezeře kolem Thousand Islands (Tisíc ostrovů). Moje sestra, žijící v Čechách, byla zážitky přímo nadšená a kafe od Tima přímo miluje!
Jak jsem slyšela, tak letošní oslavy byly vskutku velkolepé. A nejen v Ottawě. Pořádala se kulturní představení, nescházela bohatá květinová výzdoba v barvách červené a bílé a kam oko dohlédlo visely vlajky. I já jsem si jednu pověsila, ale ne tu, co mi poslal poštou zdejší poslanec ve vládě. Brala jsem to jako příkaz. Že jsme museli mávat prapory na 1. máje, chodit v průvodu a ještě k tomu s pionýrským šátkem kolem krku, toho bylo dost, to stačilo. To, že jsem svojí vlajku vyvěsila, bylo moje svobodné rozhodnutí. A kde jsem slavila? Správně po kanadsku - na chatě! Koupila jsem si k tomu Molson Canadian Beer (pivo) a dortík s červeným a bílým krémem. Víte, že Molson Brewery (pivovar) je nejstarším pivovarem v Severní Americe a pořád se zde ještě pivo vaří? Založil ho John Molson, který jako osmnáctiletý v roce 1782 připlul z Anglie do Kanady, usadil se v Montrealu a v květnu 1786 už bylo první pivo na světě! Byl to podnikavý mladý muž, v té době v Montrealu žilo hodně Angličanů a Irů, ceny vína, rumu a portu rostly, a tak ve výrobě piva uviděl svoji příležitost. To se mu vyplnilo, pivo šlo na odbyt, není se čemu ale divit, když se láhev prodávala za pět centů!! Nezůstal ale jen u výroby piva, brzy otevřel i pilu. Molson byla také první společnost s parními loděmi převážející cestující a zboží mezi Quebekem a Ontariem. Založil i banku, která později splynula s Bank of Montreal. V jeho šlépějích pokračovali jeho tři synové.
První červenec roku 1867 je dnem, kdy se tehdejší provincie New Brunswick, New Scotia, Quebec a Ontario spojily a zformovaly The Dominion of Canada, britskou zámořní državu, v dnešní době již samosprávný stát v britském společenství národů. Jako hlavní město byla vybraná Ottawa, původní jméno Bytown, kvůli svému centrálnímu položeni. V té době byla průmyslovým městem, dřevařský průmysl se vzmáhal, pil přibývalo a stavěla se železnice. Dnes je to naopak – žádný průmysl, jen vládní budovy, university a překrásné okolí. První prime minister byl Sir John A. MacDonald. Ostatní provincie vstupovaly do konfederace postupně, jako poslední byly Nunavut (1999) a Newfoundland (1949). A mohla bych psát a psát…Historie Kanady je určitě velice zajímavá a pestrá, proč neotočit pár stránek a neoprášit si své vědomosti?? České dějiny máme určitě v malíčku, proč si do druhého nedat i kanadské, pokud tam ještě nejsou??
Přiznávám, Kanadu mám projetou z Ontaria až do Vancouveru křížem krážem dvakrát a pak i nahoru až do Northwest Territories, ale východní provincie zatím neznám. Jen z fotografií a ty jsou úžasné. Mám to ale v plánu a na přednostním místě. Příště vám ale povím, jak jsem v rámci poznávání Kanady šlapala po stopách zlatokopů v době Zlaté horečky Chilkoot Trail, obávané Golden stairs (Zlaté schody) a navštívila i hrob dobrodruha, zlatokopa, lovce i cestovatele Čecha Jana „Eskymo“ Welzla v Dawson City na Yukonu. Bylo to dobrodružné!
Přeji i vám hlavu plnou plánů a neutuchajícího elánu!!
Naďa Humlová - Červenec 2017
***