Vojta Náprstek – vlastenec, sběratel, mecenáš
Ke svému bohatství se Fingerhutovi dostali svou každodenní osobní těžkou prací v živnosti, což nebývalo tehdy úplnou samozřejmostí, aby majitelé sami pracovali. Především Anna přicházela do pivovaru jedna z prvních a večer odcházela jako poslední. Tento pracovní rituál se ještě více utužil po smrti Antona. Anna měla v sobě neutuchající energii, pracovitost a přísnost. Kromě těchto vlastností byla velice zbožná s přesvědčením pomáhat chudým. Každý začátek měsíce nechávala přicházet chudinu do svého domu pro chléb a almužnu. Byla tím proslulá po celé Praze a okolí, vysloužila si přezdívku „Panimaminka od Halánků“. Vzdělání, zejména u žen považovala za zbytečné, také jí samotné se ho nedostalo. Jiný názor měla u svých dvou synů Ferdinanda a Vojtěcha, u kterých je považovala za zcela nezbytné pro jejich život.
Pro aktivní vystupování na shromážděních a projevech, které pronášel ve Vídni se brzy ocitl v hledáčku tamní policie a v roce 1847 byl dokonce zatčen. Také revoluční rok 1848 prožil v plné aktivitě proti monarchii. Po jeho vystoupení na Slovanském sjezdu v Praze už nezbývalo než se rozhodnout mezi vězením anebo emigrací. O té přemýšlel už dříve, viděl v ní hlavně cestu za poznáním, méně politickou nutnost. Uvažoval o Rusku, Číně nebo Americe. Zajímavou je poznámka z jeho deníku z Nového roku 1848: Dne 1. ledna 1849 doufám oslaviti v Baltimore neb New Yorku nebo ve Filadelfii! Bylo to myšleno v nadsázce, netušil, že se mu přání vyplní. Zvolil Ameriku, ale snu o Asii se nevzdával, stejně tak se nevzdával myšlenky na vybudování české osady. Rozhodoval se těžce hlavně kvůli matce – přesto se nakonec rozhodl a v jeho poznámkách si lze přečíst: Vzdaluji se sice od drahé vlasti mé, ale při všem cokoli podniknu, budu myslet jen na Vás, na drahou otčinu, při všem budu jedině jen k tomu směřovati, abych se tím po návratu svém prospěšným státi mohl národu svému…
V říjnu 1848 se nalodil se svou osudovou přítelkyní Kateřinou Krákorovou, nesmírně emancipovanou a sebejistou ženou na plachetnici Leontine a v prosinci obdivovali New York. Brzy se však dostavilo zklamání, adresy, které mu měly na počátku pomoci nefungovaly, neznal řeč, neměl žádné místní přátele, chyběly mu peníze a jakýkoli kontakt s matkou v Praze. Byl zoufalý, ale nevzdával se. Na určitou dobu založil český spolek, ve kterém se stal knihovníkem a stále vytrvale vyhledával české a ostatní slovanské krajany. Začal se stěhovat z místa na místo – všude vykonával nejrůznější zaměstnání, aby si obstaral alespoň základní prostředky. V roce 1850 se usadil v Milwaukee, kterému krajané říkali Milvánky, kde založil úspěšný obchod s knihami doplněný o další zajímavé zboží jako hudební nástroje a hračky, obojí od českých výrobců. Město Milvánky se nacházelo na břehu Michiganského jezera, mělo okolo 20 tisíc obyvatel, z toho asi polovinu tvořili Němci. Začal psát do německých novin a jeho Kateřina, zvaná Tinka se pokoušela vyučovat hře na klavír a šití. Vojta se plně ponořil do společenského dění, založil několik spolků, divadelní, pěvecký. Věnoval se i sociálním problémům. Všude si postupně získával autoritu a respekt, všude byl uznáván. Nelze vyjmenovat celou plejádu toho, co v Americe za deset roků udělal, tak alespoň to základní: osobní podíl na systému výuky v české škole v Bohemii ve státě New York, přednášky v české spolkové síni v Texasu, rozvoj české farmy v Nebrasce, založení a shromáždění rozsáhlé sbírky pro budoucí muzeum v Čechách, úspěšné vyjednávání jménem dakotských indiánů, založení mnoha spolků, vydávání novin.
Vytrvale psal matce o odpuštění, ta však stále mlčela. Hlavním důvodem mlčení byl vztah s Tinkou - ten se však neukázal trvalým a k radosti matky Anny ještě v Americe skončil. Matka se všemožně pokoušela zajistit Vojtovi u úřadů beztrestný návrat. To se jí nakonec podařilo. Z Ameriky se vrátil v roce 1858 jako sebevědomý člověk, s nápady a duševní silou posouvat dál rozvoj české společnosti.
Nedokázal se smířit se zdejší zaostalostí oproti Americe. Jeho návrat byl v Praze přijímán s ohromným zadostiučiněním a slávou. Zajímavý je text Boženy Němcové k této události: Velkého hluku tu dělá příjezd Vojty Náprstka. Matka dává po kolik dní už chudým jíst, na poděkování. Každý o něm mluví a divže se na něj nejdou lidé podívat. Je ale ten starý pudivítr, jaký býval. Viděla jsem ho v divadle.
Takže se vrátil do domu U Halánků a začal matce vypomáhat s živností. Brzy však mezi nimi nastaly problémy, kdy Vojta nesouhlasil s její každoměsíční podporou chudým a domníval se, že lze pomoci účinnějším způsobem, stejně tak nesouhlasil s nemoderním vybavením pivovaru a její domácnosti. Ani v jednom se však nedokázali domluvit, takže U Halánků zůstal pivovar beze změny, almužny se rozdávaly dál a vařilo se ve staré černé kuchyni. Vojta se s plnou vervou pustil do osvícenské činnosti, podporoval vznik spolků, Sokol, turistiku, pořádal přednášky, založil dokonalou knihovnu, ve které kromě knih byly i časopisy, kalendáře, almanachy, obrazy, zavedl výstřižkovou službu a nabídl zájemcům velkou módní technickou novinku, kterou bylo stereoskopické kukátko. Začal připravovat sbírky pro technické muzeum, které jako soukromá osoba později otevřel. U Halánků vznikal jeden z nejdokonalejších pražských salónů, který navštěvovala řada vynikajících českých osobností jako Neruda, Němcová, Světlá, Krásnohorská, Palacký, Holub, Masaryk, Purkyně a další. Nechodit k Halánkům byl kulturní a politický hřích.
Od roku 1881 byl Náprstek radním Prahy – od této doby vyřešil anebo napomohl vyřešit moderní a prospěšné věci městu. Jmenuji jen některé – stavba Petřínské rozhledny, zavádění plynu a vodovodů do domácností, osvětlení ulic, zhotovení mapy města se zakreslením zeleně, větší důraz na hygienu v Praze, moderní pražské pohřebnictví s použitím kremace.
A protože byl mužem mnoha paradoxů, nahlédneme trochu i do jeho soukromého života. Po návratu z Ameriky se objevila jeho druhá osudová žena a sice Josefa Křížková, nazývaná Pepičkou nebo Pepou. Mladé, dvacetileté děvče zaměstnané matkou Annou jako mladší stoličná, později starší, což bylo označení pro pracovnici u výčepu. Pepička byla zvyklá již od dětství těžké práci a vykonávala ji k plné spokojenosti Anny i v pivovaru. Zamilovala se do Vojtěcha a to tichou, obdivovanou láskou, ve které si uvědomovala propastný rozdíl ve společenském postavení. Její vzdělanost byla jen na úrovni základního psaní, čtení, počtů a náboženství, nic víc. Tím, že byla Vojtovi trvale nablízku, začalo se tichou cestou rozšiřovat její kulturní, společenský a vlastenecký rozhled. K tomu jí napomáhala vysoká inteligence. Po několika letech Náprstek lásku opětoval - to už pro něj nebyla jen přítelkyní, ale i spolehlivou ženou pro práci v knihovně, přípravě sbírek, organizování přednášek. A opět to byla jeho matka Anna, která jejich vztahu nepřála, a to i přesto, že Pepu pracovně uznávala, mohla se na ni ve všem spolehnout a mnohdy jí považovala téměř za dceru. Vůdčí postavení v domě si Anna zachovala až do své smrti v roce 1873. O dva roky později se Josefa Křížková stala paní Náprstkovou, při čemž zvolili, na tehdejší dobu velmi neobvyklý, civilní sňatek. Nevěstě bylo 37 roků a ženichovi 49.
Jana Fafejtová – Praha, foto internet
***