Český festival
Czech that Film v Torontu
Satellite 1-416 je mediálním partnerem festivalu
Od čtvrtka 27. dubna do pondělí 1. května 2017 bude v torontském kině Revue (400 Roncesvalles Ave., stanice metra Dundas West) festival českých filmů. Během pěti dnů, tak můžeme vidět šest zajímavých filmů.
Lída Baarová (The Devil‘s Mistress)
27. dubna 19:00, režie Filip Renč
***
Kobry a užovky (The Snake Brothers)
28. dubna 19:00, režie Jan Prušinovský
***
Učitelka (The Teacher)
29. dubna 18:45, za přítomnosti režiséra Jana Hřebejka
***
Polednice (Noonday Witch)
30. dubna,16:00; režie Jiří Sádek
Jedná se o debut absolventa písecké akademie Jiřího Sádka na motivy básně Karla Jaromíra Erbena. Přestože jde o český horor, film měl poměrně dobrý ohlas v tisku. Zřejmě poprvé od roku 1970, kdy Jaromil Jireš natočil Valerii a týden divů, byl tako ohodncen tento žánr. V titulní roli hraje Daniela Kolářová, matku Aňa Geislerová a její dceru Karolina Lipowská.
***
Teorie tygra (The Tiger Theory)
30. dubna, 19:00; Radek Bajgar
Jiří Bartoška zde hraje veterináře Jana, který je pod pantoflem, což si uvědomí v okamžiku, když zemře jeho tchán. Zjišťuje, že jeho tchýně (Iva Janžurová) prakticky vždy rozhodovala o všem. Nyní je na tom stejně a o všem rozhoduje jeho žena Olga. Jan vidí, že ho čeká stejný osud a snaží se s tím něco udělat. Inspiraci hledá u svého klienta papouška, s podezřením na Alzheimera. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající.(CinemArt CZ)
***
Já, Olga Hepnarová (I, Olga Hepnarová)
1. května 19:00 režie Tomáš Weinreb a Petr Kazda
V dubnu 1974 se konal před Městským soudem ve Spálené ulici v Praze proces s dvaadvacetiletou Olgou Hepnarovou. Rozzuřený dav si přál popravu mladé dívky, která 10. července 1973 na zastávce tramvaje na Strossmayerově náměstí autem zabila osm lidí (tři zemřeli na místě, tři téhož dne v nemocnici a další dva ná následky zranění později). Městský soud šílenou řidičku odsoudil k trestu smrti a přestože její matka žádala Lubomíra Štrougala (zastupujícího nefunkčního prezidenta Svobodu) o milost, ten po určitém váhání rozsudek 3. března 1975 potvrdil a Olga Hepnarová se o devět dnů později stala poslední popravenou ženou v Československu. Možná, že právě nyní, kdy těchto příběhů bylo v poslední době několik, je tento film aktuální. Z filmu, který chtěli autoři udělat, co nejvíce dokumentární, je patrné, že Hepnarová nebyla zcela normální a její pomsta společnosti postrádá jakoukoliv logiku. Naskýtá se pouze otázka po motivaci těchto lidí. Hepnarová měla, podobně jako dnešní teroristi, sklon k násilí. Cvičila se ve střelbě, podpálila usedlost, chtěla vyhodit místnost plnou lidí, chtěla zahájit střelbu na lidi na Václavském náměstí. Nakonec se rozhodla pro automobil. Před svým činem poslala dopisy o tom, co zamýšlí, do Mladého světa a do Svobodného slova. Film nezachycuje události, které se děly okolo procesu, ale soustřeďuje se pouze na Hepnarovou, kterou hraje polská herečka Michaela Olszańska.
Aleš Březina; foto: kinobox.cz, akurnik.cz, Finále-Plzeň, filmserver.cz
***
Polednice
Teorie tygra