Turci pohřbili Česko, skvělí Slováci postoupili, Islanďané bojovali jako Vikingové

Jestliže Češi hráli proti Španělsku 87 minut neuvěřitelně dobrou defenzivu a pouhé tři minuty scházely české reprezentaci v šampionátovém prologu v Toulouse, aby obrala úřadující mistry Evropy o body. Češi hájili bezgólovou remízu také díky tomu, protože se po půli přece jen zvedli a drželi Španěly na distanc od Petra Čecha, dokonce i ke gólu měli blízko, jenže nerozhodný výsledek nakonec neuhájili. Hlavičkující barcelonský stoper Piqué je ztrestal. Ještě v závěru utkání mohl Darida vyrovnat, ale španělského brankáře de Goyu nepřekonal.

Ačkoliv trenér Vrba pro utkání proti Chorvatsku sliboval ofenzivní hru, opak byl pravdou. Během prvního poločasu hráči v bílých dresech na Subašičovu branku nevystřelil. Rakitičovu střelu v začínající 37. minutě ještě Čech vykopl a svůj tým spasil. Zázračně, poté co si legionář z Barcelony pohrál s Hubníkem jako se školákem, objevil se před gólmanem ve vyložené šanci úplně sám. Pár desítek vteřin poté se snažil na ránu Perišiče rovněž dosáhnout. Marně, protože chorvatský legionář ve službách milánského Interu dostal po nepochopitelné Plašilově ztrátě balónu od Sivoka tolik času a hlavně prostoru, že mohl pálit, jak se mu uráčilo. Čech neměl nárok, takže Chorvatsko osm minut před půlí zaslouženě vedlo. Po čtvrthodině druhé půle už ale hůř bylo, protože Brozovič parádní přihrávkou našel Rakitiče, jenž se zjevil sám před Čechem. Pochopitelně že ho přeloboval a vedení Chorvatů zvýšil na 2:0. Trenérovi Vrbovi nezbylo, než založit ruce na prsa a po sedmi minutách se pokusit střídáním o zázrak, Sivokovi pak burcováním probrat spoluhráče. Nic nepomáhalo, protože soupeř zápas opanoval a Manžukič a spol. si připravovali další a další šance. Nevyužili je, takže po centru Rosického přišel z hlavy střídajícího Škody trest a probuzená naděje na zvrat. Ve výkonu, ale i skóre. Světlice a dělbuchy létající ze sektoru chorvatských fanoušků zápas přerušily a českému celku pomohly. Chorvati vypadli z tempa a koncentrace, Vida si při hlavičkovém souboji se Sivokem sáhl na míč rukou a vynikající rozhodčí Clattenburg nařídil penaltu. Necid ji ve třetí minutě nastavení nekompromisní bombou proměnil, takže zachránil remízu. Po tomto výkonu však nebyl optimismus na místě a jestliže výkon Čechů proti Chorvatsku byl s výjimkou poslední čtvrthodiny mizerny, tak v závěrečném zápase proti Turecku byl přímo žalostný. Vrbova zázračná karma přestala působit. Nejen v klíčovém duelu skupiny, ale na celém šampionátu přestal být oním mužem políbeným Štěstěnou. Po prohře s Turky 0:2 si musel on a celý český tým s ním už jen povzdechnout: „Balíme to, pánové.“ Se ziskem jediného bodu totiž skončila česká reprezentace ve skupině D na poslední příčce a na osmifinále tudíž nemohla ani pomyslet. Osm let starý příběh z mistrovství Evropy se opakoval, tým půlměsíce opět vyřadil Čechy už ve skupině. Branky Turecka vstřelili v 10. minutě Yilmaz a  v 65. minutě Tufan.

Jestliže jelo Slovensko na ME po vítězství nad mistry světa Německem 3:1 s obrovskými ambicemi, které se ještě zvětšily v úvodu utkání, kdy Marek Hamšík překonal waleského brankáře Warda, ale Davies jeho střelu stačil zblokovat na brankové čáře, pak v následujících minutách se rozplynuly. Historická premiéra na evropském šampionátu pro Slovensko dopadla neslavně. Fotbalisté Slovenska, v jejichž základní sestavě nastoupili i čtyři hráči z české nejvyšší soutěži, podlehli ve skupině B v Bordeaux rovněž debutujícímu mužstvu na ME Walesu 1:2. Ostrovní tým poslal do vedení v 10. minutě povedeným přímým volným kopem Gareth Bale, po hodině hry srovnal Ondrej Duda, jenž v té chvíli byl na trávníku jen minutu. O výhře Walesu, který na velké akci startuje poprvé po 58 letech, ale rozhodl v 81. minutě další střídající hráč - Hal Robson-Kanu. I v druhém utkání proti Rusku byl znát na slovenských hráčích v prvním poločase útlum. Úvodní půlhodina utkání, hraného pod zataženou střechou, příliš šancí nepřinesla, většina pokusů skončila mimo branku. Nejnebezpečněji vypadala Smolovova střela z 28. minuty, záložník Krasnodaru ale zpoza vápna mířil těsně vedle tyče. K první střele na branku se Slovensko dostalo až v 32. minutě a hned z toho byl gól. Hamšík poslal z vlastní poloviny přihrávku za obranu Weissovi, který si míč zpracoval, obehrál nedůsledné obránce a pravou nohou překonal Akinfejeva. Oslavil tak první reprezentační trefu od loňského března, kdy v kvalifikaci ME skóroval do sítě Lucemburska. V poslední minutě prvního dějství si Weiss a Hamšík vyměnili role. První jmenovaný rozehrál nakrátko rohový kop a záložník Neapole se prezentoval krásnou střelou, na niž Akinfejev nemohl dosáhnout. Podobná rošáda střelce a asistenta se na Euru povedla naposledy anglické dvojici Rooney - Scholes před dvanácti lety. Na další nebezpečný moment si museli fanoušci v Lille počkat do 80. minuty, kdy Rusko snížilo na 1:2. Šatovův centr umístil hlavou za Kozáčikova záda nehlídaný Glušakov. I přes následný drtivý tlak ruské reprezentace ale Slováci udrželi tři body. Marek Hamšík ve středečním duelu evropského šampionátu jednoznačně potvrdil, že je nejlepším slovenským hráčem současnosti. Neapolský středopolař režíroval výhru Kozákova výběru nad sbornou, která oživila šanci našich východních sousedů na postup do osmifinále turnaje. Nejprve lahůdkovým pasem připravil úvodní gól, druhý nádhernou ránou obstaral sám. Po zápase byl právem vyhlášen nejlepším hráčem duelu. "Dlouhodobě je v reprezentaci klíčovou postavou, vůdcem mužstva. Jeho výkon proti Rusku byl skvělý a hlavně týmový, protože velmi pomohl i v defenzivní činnosti. A dal také krásný gól, velkou měrou přispěl k vítězství," citoval slovenského trenéra Jána Kozáka server pravda.sk. Ve čtvrtek pak Anglie porazila Wales 2:1 a má téměř jistý postup. Slovenští fotbalisté se ve svém závěrečném vystoupení v základní skupině B evropského šampionátu rozešli v St. Étienne s favorizovanou Anglii bez branek. Svěřenci trenéra Jána Kozáka jsou v tabulce se čtyřmi body třetí, o bod za Anglií a Slovensko dosáhlo premiérově na postup do osmifinále turnaje. Vítězem skupiny se stal se šesti body Wales, který v Toulouse porazil Rusko jednoznačně 3:0 a spolu s Anglií je již jistým účastníkem vyřazovacích bojů.

Před minulým mistrovství světa málem došlo k senzaci, když se země s počtem obyvatel okolo 370 000 obyvatel probojovalo na Mistrovství světa v kopané. Nakonec odešel Island poražen v baráži s Chorvatskem. Při letošním ME již Islanďané nechybí. Dokázali vyřadit i favorizované Holanďany a skončili ve skupině za námi a před Tureckem. Na ME prý dorazilo osm procent populace, takže se ostrov téměř vylidnil. Byl jsem v zemi gejzírů dvakrát. Poprvé téměř měsíc v roce 1969. První, co mne překvapilo byla zima i v srpnu, téměř denně pršelo. Projel jsem tehdy celým liduprázdným ostrovem až na sever na ostrov Hrisey, kde působil Kári Valsson, luteránský farář, který se narodil ve východních Čechách. V Reykjavíku jsem měl základnu v kempu poblíž malého stadionu, kde hrála všechna místní mužstva. Pokud se pamatuji tehdy hrálo ligu deset týmů, dnes dvanáct. Všichni hráči byli amatéři nebo poloprofesionálové. V té době hrálo první islandskou ligu i Akureyri (skutečný název je Akureyrarkaupstaður), osada, kde dnes žije 17000 obyvatel. Odtud pocházel i můj povídkový hrdina. Tehdy nehrál žádný islandský fotbalista na kontinentě a tak příběh o něm byl holou fantazií. Skutečností je, že dnes všichni islandští reprezentanti hrají v Evropě, ale většinou v nižších soutěžích. Zvláštností Islanďanů je, že nemají příjmení a tak druhé jméno je křestní jméno otce. Koncovka -son, znamená syn. Na Islandu je tedy telefonní seznam podle křestních jmen. Zajímavý je třeba osud islandského brankáře Hannes Haldórssona, který je povoláním filmový režisér. V utkání proti Portugalsku měl několik neortodoxních zákroků, ale nakonec přispěl k další islandské senzaci. Island dokázal remízovat s vysoce favorizovaným Portugalskem 1:1, když vedoucí branku Portugalců vstřelil Nani v 31. minutě. Za Island vyrovnal v 50. minutě Birkir Bjarnason. Bylo to jedno z nejdramatičtějších utkání prvního kola šampionátu. Rovněž v druhém utkání Islanďané remízovali 1:1 s Maďarskem. Tentokrát však měli Islanďané smůlu. Seveřané vedli po gólu Gylfiho Sigurdssona z penalty, situaci předcházela chyba maďarské hvězdy v brance Gábora Királyho. V závěru si při tlaku Maďarů dal Birkir Saevarsson vlastní gól... Island i podruhé remizoval a k jistotě postupu potřebuje v posledním utkání ve skupině porazit Rakousko.