N‡vrat na hlavn’ stranu

Oskarov‡ paleta, půlka je m‡ parketa

Jsem vskutku r‡d, když je mi př‡teli důrazně připomenuto, že jsem před p‡r týdny sl’bil ohodnocen’ filmových kandid‡tů na Oscara. Eva filmy zajistila, nakrmila mne a usadila před velkou obrazovku a r‡no si nechala vypr‡vět, co sama nem‡ trpělivost vidět a zkoumat; inu tomu se ř’k‡ týmov‡ spolupr‡ce v naš’ rodině.

Letošn’  šestaosmdes‡t‡ oscarov‡ show a ofici‡ln’ vyhodnocen’ a udělov‡n’ Oscarů za filmovou tvorbu roku 2013 bude 2. března v Los Angeles; posun data je o týden, aby přenos nekolidoval s přenosy zimn’ olympi‡dy, takže m‡m dost času provŽst svŽ priv‡tn’ hodnocen’ pro srandu kamar‡dům.

Z nominovaných filmů jsem viděl a str‡vil des’tku filmů, z čehož polovina nest‡la ani za shlŽdnut’ ani za řeč, když film nem‡ v dostatku trojici ukazatelů kvality filmu po-po-po (pobavit+poučit+pozitivně zakončit), tak nenalŽz‡m důvod, abych se o filmu zmiňoval.

Abecedně dle seznamu nominovaných filmu mne zaujal:

American Hustle, nešikovně přeložen do češtiny jako Špinavý trik, je to dobr‡ pod’van‡ do intrik dvou podvodn’ků, kteř’ tahaj’ prosť‡čkům pen’ze z kapsy. Leč nikdo nemůže podv‡dět věčně a podvodn’čci jsou vtaženi do větš’ho podvodu při rekonstrukci gamblingovŽ sl‡vy v Atlantic City v New Jersey, kde se nejedn‡ o švindlov‡n’ s tis’ci, ale s mili—ny - což smrd’ krchovem. Podvodn’ci Christian Bale s partnerkou Amy Adams jsou proz’rav’ a ve svŽm strachu, že jim jde o kejh‡k, hraj’ přesvědčivý tanec na vysokŽm laně nad huč’c’ řekou ambici—zn’ politiky a chamtivŽ mafie. Film je definitivně zaj’mavý pohled do finančn’ch machinac’ a podvodu.

Film August: Osage County je par‡dn’ rodinnŽ drama spletenŽ na pozad’ pohřbu otce (sebevražda), v kruhu trojl’stku dcer ve středn’m věku a vytýkaj’c’ch matce a vdově d‡vnŽ prohřešky a křivdy; matriarchu rodiny hraje Meryl Streep, 64 let, a tyranizuje dcery i dalš’ členy rodiny svou nemoci, rakovinou, a drogovou z‡vislosti; rodina se rozpad‡ a prch‡ z rodinnŽho domů a nen’ to ztracený čas přihl’žet rodinnŽ kolizi.

Dalš’ výtečný film Blue Jasmine, dabov‡ny do češtiny pod n‡zven Jasm’niny slzy, napsal a rež’roval osvědčený filmař Woody Allen a nezklamal moje oček‡v‡n’ filmovŽ lahůdky; film pojedn‡v‡ o pokroucenŽm vztahů dvou sester, kterŽ k sobě lnou na b‡zi pokrevn’ př’buznosti a ment‡ln’ z‡visti; atraktivn’ blondýna Jasm’ne (Kate Blanchett) se z krachu jalovŽho manželstv’ s Haroldem (Alec Baldwin)  přem’stila k sestře Ginger (Sally Hawkins) do mnohem nuznějš’ch poměru, než čemu je Jasm’ne uvykl‡ z New Yorku, do San Franciska. Od poč‡tku je zjevnŽ, že Jasm’ne je krůček od nervovŽho zhroucen’, zat’mco Ginger žije sic nuzně, ale spokojeně s nekomplikovaným př’telem; Jasm’ne však hled‡ vyšš’ œroveň a proch‡z’ sŽrii zpackaných zn‡mosti, což d‡v‡ filmu ř’z i šmak podle př’slov’: Lze oblbovat některŽ lid’ někdy a nikoliv všecky lid’ a furt.

Saving Mr. Banks je komorn’ lahůdka, jakŽsi intelektu‡ln’ střetnut’ mezi britskou spisovatelkou Pamela Travers (vynikaj’c’ Emma Thompson) a mistrem showbyznysu Walt Disneyem (Tom Hanks); Pamela let’ do Los Angeles spolupracovat na filmovŽ adaptaci svŽ kn’žky Mary Poppins; upjat‡ Britka s nelibost’ vn’m‡ bezprostřednost pracovn’ků ve filmovŽm podniku Walta Disneyho, jejich žovi‡lnost se ji př’č’, vyžaduje být oslovov‡na nikoliv Pamela, ale Ms. Travers a spolupr‡ce nepokračuje dobře, když Pamela ž‡rlivě střež’ každou větu v kn’žce a nerozum’ pr‡ci na filmovŽm scŽn‡ři; Banks je scen‡rista v neust‡lŽm konfliktu s Pamelou, kolize vrchol’ v kancel‡ř’ Walt Disneyho, který m‡ ve svŽho scen‡ristu tot‡ln’ důvěru, a s nelibosti sleduje obstrukce Pamely. Pamela střež’ svŽ d’lo psanŽ později, ale prožitŽ v Austr‡lii, zat’mco Disney chce podeps‡ny kontrakt na zpracov‡n’ filmu Mary Poppins. Toto od poč‡tku konfliktn’ jiskřen’ mezi tvůrkyni kn’žky a tvůrcem nesm’rně œspěšnŽho filmu podle knihy je b‡ječně zahran‡ studie a je zahran‡ ve filmu přesvědčivým a zaj’mavým způsobem.

Abecedně posledn’, ale pravděpodobně prvn’ v soutěži o udělen’ Oscara za nejlepš’ film roku je tř’hodinový velkofilm z d’lny velmistra Martina Scorcese The Wolf of Wall Street; kdo zn‡ starš’ filmy Scorceseho jako bylo Kasino a Mafi‡ni, ten zn‡ techniku jak přibl’žit velepadouchy a jejich osudy do stř’dmŽho života prostŽho člověka jako jsem j‡ a většina div‡ků. Leonardo DiCaprio hraje finančn’ho padoucha s gustem a virtuozitou; na poč‡tku filmu Jordan Belfort pracuje  na burze, aby zbohatl, což se nedař’, když burza krachuje a Jordan je vyhn‡n z burzy na ulici. Jord‡n hled‡ novou př’ležitost a objev’ obchodov‡n’ s tak zvanými penny akciemi, což je způsob jak se podnikatelŽ snaž’ z’skat kapit‡l k uskutečněn’ svŽho podniku; pravděpodobnost zbohatnut’ t’mto způsobem je o m‡lo vyšš’ než s‡zet do loterie neuskutečnitelných snů po zbohatnut’, ale mili—ny lid’ to dělaj’ a Jord‡n se chop’ tŽto př’ležitosti a vlož’ do podniku prod‡v‡n’ celou svou agresivn’ osobnost; z‡roveň dok‡že motivovat des’tky spolupracovn’ků a postupně roste firma do kolos‡ln’ velikosti a zakl‡daj’c’ partneři shrabuj’ mili—ny, kterŽ ukl‡daj’ do švýcarských bank a z‡roveň žij’ stratosfŽrický rozpustilý život. Kdo chce nahl’dnout pod pokličku burzovn’ch manýrů a machinac’, asi nebude tři hodiny dýchat a nad koncem filmu si povzdechne, kdy bude zfilmov‡n druhý d’l autentickŽ postavy Jord‡na Belforda alia Leonarda Di Caprio.

Tak a to je všecko a teď jsem napjatý, kdo mi to rozmluv’ a nebude čekat, to rozhodne velectěn‡ filmov‡ Akademie v Los Angeles 2. března.

Přeji hezký den a všecko dobrŽ!

Rosťa Firla, Sudbury

***

 

N‡vrat na hlavn’ stranu