N‡vrat na hlavn’ stranu

 

Jiř’ Mičan

jeden z těch, kteř’ nezklamali

1929 – 1938

Narozen’ – Smrt Tom‡še Masaryka – Všesokolský slet – Mnichov

Narodil se v roce 1929 v starŽ českŽ selskŽ rodině v Hudlic’ch. Mezi jeho prvn’ a nejsilnějš’ vzpom’nky patř’ smrt prvn’ho československŽho prezidenta, Tom‡še Garrigue Masaryka. Ve tř’dě jim jeho smrt 14. z‡ř’ 1937 ozn‡mil učitel  Špachman. Skoro cel‡ tř’da (kolem 35 ž‡ků) se přihl‡sila k z‡jezdu do L‡n poklonit se tvůrci st‡tu. Jiř’ Mičan byl mezi prvn’mi.. Autobus je odvezl do L‡n a pak šli v dlouhŽm průvodu kolem Masarykovy rakve. Pochod trval skoro dvě hodiny. Ten den mu navždy utkvěl v paměti. I když – na rozd’l od  Jaroslava Seiferta – nezahlŽdÕ smrt rann’ mlhou odch‡zet od Masarykova lůžka, věděl, že odešel veliký člověk. A takŽ nejasně c’til (bylo mu osm let), že je na věky spjat se zem’, kter‡ ho zrodila. Ten pocit přin‡ležitosti zes’lil a zmohutněl, když o rok později se se svým bratrem Milošem zœčastnil z‡jezdu do Prahy na Všesokolský  slet. Jeho hrdost byla o to větš’, že se sletu nejen zœčastnil, ale že na něm i – jako ž‡k – cvičil. Ale rok 1938 by rokem nejen VšesokolskŽho sletu, ale i rokem MnichovskŽ dohody, mobilizace a prudkŽho sp‡du dějin.

Jiř’ Mičan (vpravo) při n‡vštěvě Československa

 

1939 – 1945

Obsazen’ zbytku Československa – Londýnský rozhlas – Konec v‡lky

V březnu 1939 německŽ jednotky obsadily zbytek okleštěnŽho Československa, začala druh‡ světov‡ v‡lka a země všech Jiř’ Mičanů se choulila do sebe, zat’m co b‡sn’k z nejvzdornějš’ch a nejtragičtějš’ch oslovil n‡rod hrdinnými verši: Malověrn’, myslete na chor‡l... Jiř’ Mičan jako statis’ce jiných poslouchal se svým otcem zahraničn’ rozhlas – hlavně Londýn – přesto, že Hitlerovi m’stodrž’c’ v Praze poslech trestali mučen’m, vězen’m i smrt’. Londýnský rozhlas nab‡dal posluchače sabotovat režim např’klad pomalou prac’ v tov‡rn‡ch, zvl‡šť ve zbrojn’m průmyslu. Jiř’ Mičan dostal n‡pad: měl malou tisk‡rničku na p’smenka. Ta p’smenka d‡val dohromady a tiskl n‡lepky v’tězstv’: ÒPRACUJ POMALUÓ a ty n‡lepky nalepoval v Kr‡lově Dvoře na sloupy. Zač‡tkem roku 1945 se do hudlickŽ sokolovny nastěhovala kolona ustupuj’c’ německŽ arm‡dy. A Jiř’ dostal dalš’ n‡pad: několikr‡t přeřezal telefonickŽ spojen’ německŽ kolony a dokonce se mu podařilo zničit antŽnu a z toho byl velký poprask a velkŽ vyšetřov‡n’, ale pachatele nenašli. Tentokr‡t Jiř’ měl mnohem v’c štěst’ než rozumu: to už mu bylo 16 a i když německŽ  arm‡dy byly na œtěku, kdyby ho kolona v hudlickŽ sokolovně dostala do rukou, už by tu skoro určitě nebyl.

1945

Konec v‡lky

Jiř’ si vzpom’n‡, jak 5.-6. května 1945 na silnici na Prahu st‡l se skupinou př‡tel a vzrušeně čekali na americkŽ tanky, kterŽ měly přijet na pomoc  Praze. Ty tanky už z Plzně vyjely, ale než dojely daleko, dostaly od gen. Eisenhowera rozkaz vr‡tit se do Plzně. Churchill se marně pokoušel Eisenhowera přesvědčit, aby svým tankům dovolil osvobodit Prahu. Bylo to napl‡nov‡no jinak. Bylo to napl‡nov‡no tak, že Prahu osvobod’ Rud‡ arm‡da, i když o jeden nebo dva dny později, než by to bývali mohli udělat AmeričanŽ. Jiř’ si takŽ vzpom’n‡, že mnoz’ češt’ lidŽ se z osvobozen’ Rudou arm‡dou radovali, ale podotýk‡: ãNe všichni, ne všichni.Ò

ònor 1948

Konec demokracie – červnový Všesokolský slet

Vývoj v roce 1947 silně naznačoval, že v př’št’ch volb‡ch komunistick‡ strana utrp’ značnŽ ztr‡ty. Rozhodla se pro puč. Došlo k němu v posledn’ch œnorových dnech roku 1948. Hlavn’mi protivn’ky byli studenti  h‡j’c’ demokracii na  jednŽ straně, a na druhŽ straně ozbrojenŽ komunistickŽ milice. Jiř’ patřil k tŽ prvn’ skupině. Byl jedn’m z těch kteř’ 23. œnora na V‡clavskŽm n‡měst’ skandovali protikomunistick‡ hesla. ȇst demonstruj’c’ch mladých lid’ – Jiř’ mezi nimi – se vydala k budově rozhlasu, aby vyj‡dřili svůj nesouhlas s pro-komunistickou rol’, kterou rozhlas hr‡l. Jiř’ si vymyslel vlastn’ heslo: ãTen n‡š rozhlas to je sranda sam‡ rud‡ propaganda.Ò Dostali se až před budovu. Při pokusu vstoupit do budovy narazili na ozbrojenŽ př’slušn’ky SNB, zabarik‡dovanŽ uvnitř budovy s kulomety a samoplaly, kteř’ vyzvali studenty, aby zmizeli, jinak do nich budou stř’let. Studenti se vraceli na V‡clavskŽ n‡měst’. Při tom skandovali novŽ heslo: ãSNB se nestyd’ s kulometem do lid’.Ò Pak se připojili k průvodu studentů. kteř’ se rozhodli pochodovat na Hrad. Tis’cihlavý průvod se dostal do Nerudovy ulice, kde narazil na odd’l SNB. Studenti začali zp’vat n‡rodn’ hymny. Pak zazněly výstřely a Jiř’ ještě nehodlal umř’t. TakŽ se chtěl ještě zœčastnit dalš’ho VšesokolskŽho sletu. Zœčastnil se ho se svým bratrem koncem června. Na N‡rodn’ tř’dě, kde pr‡vě proch‡zel průvod Sokolů, Jiř’ provol‡val sl‡vu prezidentu Benešovi až do okamžiku, kdy se před n’m objevili dva př’slušn’ci SNB, jeden z nich Jiř’ho nazval buřičem a provokatŽrem a nař’dili mu předat občanský průkaz. Pak mu nař’dili, aby na m’stě zůstal st‡t, dokud průvod nepřejde. Když přešel, odvezli ho s jeho bratrem na policejn’ stanici, kde s nimi sepsali protokol. Poněvadž se mu nepodařilo včas podat odvol‡n’, odseděl si 10 dn’ ve vězen’. T’m ale rok 1948 neskončil. V srpnu si Jiř’ zašel s kamar‡dem do kina. Před hlavn’m programem uv‡děli kr‡tký propagačn’ film. O tom, jak americk‡ arm‡da mohla zač‡tkem května 1945 osvobodit Prahu, ale m’sto osvobozov‡n’ se jej’ př’slušn’ci v Plzni povalovali a pop’jeli. To rušt’ voj‡ci byli jin’ čimani: jejich chrabr‡ rud‡ arm‡da musela urazit 150 km, než dorazila k hlavn’mu městu republiky a vyrvala Prahu ze sp‡rů nacistů. V tom okamžiku Jiř’ a des’tky dalš’ch začalo na protest p’skat. Za několik minut se v kině rozsv’tilo a všude byla policie, kter‡ p’skaj’c’ ml‡dež začala vyv‡dět na ulici,kde už st‡l autobus, který je odvezl do Ruzyně. Tam je drželi dva dny.

1949

Průmyslov‡ škola chemick‡ – Zemědělsk‡ brig‡da – òtěk – Z‡padn’ Německo

Ten rok Jiř’ studoval na průmyslovŽ škole chemickŽ v BetlŽmskŽ ulici. V listopadu přišel do tř’dy ředitel s nab’dkou na čtrn‡ctidenn’ dobrovolnou zemědělskou brig‡du na st‡tn’ statek v pohranič’, v Kunžvartu. Ředitel rozhodl, že bude nejlŽpe, když pojede cel‡ jedna tř’da. Den před odjezdem dostali den volno, aby se připravili a rozloučili s rodiči. Teprve po př’jezdu do Kunžvartu Jiř’ zjistil, že byli bl’zko bavorských hranic. To si uvědomilo i pět dalš’ch studentů, s kterými byl v bl’zkŽm styku. Věděli, že od režimu nemohou nic dobrŽho oček‡vat. Rozhodli se pro œtěk. A podařilo se jim to – dokonce na významný den: 17.listopaduÉ

Pak už šlo všechno jako na dr‡tku: pohraničn’ str‡ž je odvezla do t‡boru Valka. Výslechem na CIC a prověrkou na I.R.O Jiř’ byl uzn‡n za politickŽho uprchl’ka. Sl’bili jim emigraci do jinŽho st‡tu, ale z poč‡tku se zd‡lo, že o ně nikdo nem‡ z‡jem. Aby nezah‡lel, Jiř’ hodně cestoval po Z‡padn’m Německu (j’zdenky  obdržel od I.R.O a takŽ od cizineckŽ legie. Přes lŽto roku 1950  pracoval u sedl‡ků a na podzim asi dva měs’ce rozv‡žel uhl’. Koncem ř’jna bylo uprchl’kům ozn‡meno, že se otevřela emigrace do různých zemi, mezi nimi do Kanady, kter‡ hledala zemědělskŽ děln’ky, dřevorubce a horn’ky. Jiř’ se rozhodl pro dřevorubectv’.

1951

Kanada – N‡vštěva rodnŽ země

Do Kanady přiletěl 1.dubna 1951 a vydal se do lesa rubat dřevo. Ale v lese vydržel jen pět měs’ců (špatně se sn‡šel s kom‡ry a jiným hmyzem). Pak nam’řil do Toronta, kde vyzkoušel řadu zaměstn‡n’: ošetřovatel v  nemocnici, pomocný řezn’k u Shopsy, prodavač galoš’ u českŽ (rodina Steinský) firmy STEBA, kontrolor kvality (Drug Trading Co.,- šest let). V roce 1958 se oženil s Litevkou (kter‡ do českŽ společnosti dobře zapadla) a o rok později byl přijat jako chemik u firmy Polysar v Sarnii, kde pracoval šest roků. Po prodeji firmy se vr‡til o Toronta, kde našel zaměstn‡n’ ve svŽm oboru. I když už se bl’ž’ 85 dosud pracuje. Československo navšt’vil několikr‡t, hlavně během zaměstn‡n’ u firmy Polysar v Sarnii. A pokaždŽ, když přijel, byl bedlivě sledov‡n. Tak např’klad ve zpr‡vě st‡tn’ bezpečnosti Praha, 2.odbor – 1.oddělen’ z 11.srpna 1971, označenŽ za Ôpř’sně tajnouÕ, pojmenovanou ÒAkce ÔEmigrantÕ pozor.svazek č. 17934 –vyhodnocen’.Ó se prav’:

V pozorovac’m svazku č. 17934 je rozpracov‡n Miloslav ČAPEK, nar. 14.12. 1928, rozvedený, zaměstn‡n v z‡vodě elektrotepelných zař’zen’ Praha-Hloubět’n, jako elektromontŽr jezd’ na mont‡že po celŽ ČSSR, t.č. pracuje v Šumperku, bytem trvale Slaný, Fortensk‡ 38, o. Kladno, z podezřen’ ze styku s emigrantskou organizac’ v Kanadě, kter‡ vyv’j’ nepř‡telskou činnost proti ČSSR.

Miloslav ČAPEK je bývalým agentem CIC. V roce 1950 byl odsouzen na 12 let za protist‡tn’ trestnou činnost. TaktŽž je bývalým funkcion‡řem UV K 231 na okrese Kladno. ČAPEK udržuje p’semnŽ styky s emigranty, zejmŽna s bývalými funkcion‡ři UV 231 jak v zahranič’, tak v ČSSR. Nejintenzivnějš’ korespondenci udržuje ČAPEK s Jiř’m MIČANEM, nar.====, bytem=== zaměstn‡n jako obchodn’ z‡supce nezjištěnŽ firmy a jezd’ po celŽm světě. Je to spoluž‡k ČAPKA, který v roce 1949 ileg‡lně překročil St‡tn’ hranici se svými kamar‡dy do NSR v prostoru ČeskŽ Žleby okr. Prachatice, kde byli na zemědělskŽ brig‡dě. K tomuto œtěku mu dle zjištěn’ z œkonu K – 3 pom‡hal ČAPEK. Prověrkou Jiř’ho MIČANA bylo zjištěno, že dne 17.7. 1966 se ubytoval v hotelu International v Brně na jednu noc, pokoj č. 832Ò (jak oni ti soudruzi si všechno pečlivě zaznamen‡vali – to asi proto, aby to  mohli označit za př’sně tajnŽ!).Ó Po ubytov‡n’ v hotelu v 21.00 hod ihned odešel a vr‡til se ve 21.40, kde pož‡dal o tel. spojen’ s V’dn’, kde na uvedenŽm č’sle se mu ohl‡sil nějaký FRANK, který se ptal MIČANA, jak všecko dopadlo. MIČAN odpov’dal ãJinak vše v poř‡dku.Ò FRANK: ãBudu v‡s čekat na n‡draž’ u  podzemn’ho vchodu, jak bylo umluveno.Ò MIČAN: ãRozum’m a budu čekat.Ò

Čs.komunistick‡ výzvědn‡ služba musela být spokojena bohatstv’m informac’, kterŽ svým vyšetřov‡n’m vydolovala (ãJinak vše v poř‡dkuÒ .ãBudu v‡s čekat na n‡draž’...Ò ãRozum’m...Ò), poněvadž podle zm’něnŽ  př’sně tajnŽ zpr‡vy: Ébyla 12.června (1971) nasazena sledovac’ skupina na MIČANA k zjištěn’ jeho styků v Praze. Byly zachyceny tyto styky: v Praze se sešel s Miloslavem ČAPKEM na Forenci, autobusovŽ n‡draž’. Tuto schůzku dojednali už předem korespondenc’. Společně potom navšt’vili Vysokou školu zemědělskou v Praze-Suchdole, odkud odjeli ve společnosti jistŽ ženy, zat’m neztotožněnŽ, s kterou šli po Praze... potom je opět zavezli na VŠZ Suchdol.. Mičan po dobu svŽho pobytu v Praze navšt’vil Ing. Dr. Schlemra...., Zdeňka Pidrmana, vědeckŽho asistenta ....v òstavu fotografickŽ chemie ....a sešel se před hotelem Alcron s Jaroslavou Neumanovou, zaměstnanou jako sekret‡řka n‡městka ministra pr‡ce a soci‡ln’ch věc’...

Ale čs. komuistick‡ výzvědn‡ služba se tehdy d’vala i do budoucna: V průběhu dalš’ho rozpracov‡n’ akce bude pozornost zaměřena na činnost Miloslava ČAPKA a jeho styky... D‡le bude provedena hloubkov‡ prověrka osob, kterŽ Jiř’ MIČAN v Praze navšt’vil...

Miloslav Čapek a Jiř’ Mičan komunistům zřejmě leželi v žaludku A člověk se jim ani nemůže divit: Čapek i Mičan patřili k statečným. A ten př’slušn’k STB, který v červnu 1948 na VšesokolskŽm sletu Jiř’ho Mičana nazval provokatŽrem a buřičem možn‡ použil spr‡vných slov, ale d‡val jim falešný smysl. Mičan byl provokatŽrem a buřičem – z rodu Kozinů...

 Josef Čerm‡k

***

 

N‡vrat na hlavn’ stranu