Navrat na hlavni stranu

Urbanizace v Cine
1. cast
Pro Satellite z Ciny byvaly konsul v Torontu Richard Krpac
Vesnican vyrabejici plastove hracky v Kantonu nebo uklizejici ulice v Sanghaji ma pro cinskou ekonomiku petkrat vyssi prinos nezli tentyz vesnican hospodarici na svem pulhektarovem policku uprostred secuanskych hor
.
Tato, ponekud cynicka pravda, kterou vzalo pragmaticke komunisticke vedeni zeme za svou mantru okolo roku 1980, se stala hlavnim motorem cinskeho ekonomickeho zazraku uplynulych triceti let. Stovky milionu obyvatel vesnic v cinskem vnitrozemi se vydaly za vidinou lepsiho zivota do cinskych aglomeraci na vychodnim (Peking, Sanghaj, Tianjin) a jiznim pobrezi (Guandong/Kanton, Shenzhen). Cina tak v mnoha aspektech nasleduje cestu, kterou v historii usly mnohe dalsi zeme v Evrope i v Severni Americe. Pittsburgh, Detroit nebo Chicago by se v devatenactem stoleti stezi staly prumyslovym srdcem americkeho Stredozapadu bez prisunu levne pracovni sily z Evropy a prumyslova revoluce v Britanii by se zahy zadrhla nebyt stovek tisic vesnicanu vyhnanych z poli do manufaktur v Glasgow, Manchesteru a Londyne v ramci procesu ohrazovani.
V cem se cinska cesta lisi od britske ci americke na prvni pohled je magnituda. Cinska cesta k urbanizaci a k prosperite neni postavena na zadech a mozolech milionu, ale stovek milionu osob. Zatimco v roce 1980 zilo v cinskych mestech 200 milionu obyvatel, o tricet let pozdeji v roce 2010 se uz hovori o takrka 700 milionech a v roce 2030 bude dle prognoz zit v cinskych aglomeracich 1 miliarda obyvatel (sic!). Jinymi slovy, behem pul stoleti od smrti Mao Ce-tunga, ktery az do sveho skonu dogmaticky trval na striktnim rozdeleni venkova a mesta, naroste pocet obyvatel cinskych mest o 800 milionu - o populaci USA a EU dohromady. Predpoklada se, ze v roce 2030 bude 221 cinskych mest vetsich nez jeden milion a 23 vetsich nez pet milionu. V ramci cinske urbanizace tak mimodek dojde k daleko nejvetsi migraci v historii lidstva. Zajimavym ukazatelem urbanizace, resp. industrializace zeme je okamzik, kdy pocet mestskych obyvatel prevysi pocet obyvatel vesnic - ve Velke Britanii k tomu doslo v roce 1851, v USA v roce 1920 a v Cine v roce 2011.
Dalsim rozdilem cinske urbanizace oproti evropskym a americkym je, ze cinskou hrbolatou cestu k prosperite nepopisuje Charles Dickens, Emile Zola nebo Upton Sinclair, ale urednici Svetove Banky, OECD, Greenpeace a McKinsey. Pribehy cinskych Oliveru Twistu tak ponekud zanikaji mezi statistickymi udaji a prognozami budouciho vyvoje. Pritom o dramaticke a mnohdy i tragicke lidske osudy neni nouze, nebot, podobne jako v pripade jinych zemi, i Cina ma problem podelit se o vynosy industrializace s temi, na kterych je cely jeji uspech postaven. V soucasne dobe se odhaduje, ze vice nez 250 milionu pristehovalcu z vesnic nema povoleni k pobytu ve meste, kde zije a pracuje - a je nadale registrovano ve vesnici sveho puvodu, odkud odesli leckdy i pred nekolika desitkami let.
***
Hukou - cinske povoleni k trvalemu pobytu
Povoleni k trvalemu pobytu, tzv. hukou, vzniklo v padesatych letech dvacateho stoleti a hlavni inspiraci pri jeho zavadeni byla kontrola a restrikce obyvatel dle sovetskeho vzoru. Drzitele vesnicke hukou meli predevsim povinnost zivit delniky ve mestech, resp. odvadet druzstvu potazmo statu vynosy svych poli. Lide ve mestech nemeli narok na pudu, ale dostavali potravinove listky. Hukou zaroven komunistickemu rezimu poslouzilo k naprostemu odriznuti vesnic od mest a zamezeni migrace behem hladomoru a represi behem Velkeho skoku a Kulturni revoluce. Od smrti Mao Ce Tunga v roce 1976 se postupne rezim hukou uvolnoval - dnes je jeho hlavnim smyslem v pripade vesnicke hukou pravo k uzivani cca pulhektaroveho pole, a pravo na bydleni, socialni a zdravotni zabezpeceni a k pristupu deti do statnich skol v pripade mestske hukou.
Z teto ponekud generalizujici definice (v kombinaci s neochotou mistni samospravy vydavat pristehovalcum mestska hukou) vyplyva hlavni problem cinske urbanizace, ktery nekteri komentatori nazyvaji cinskym urbanistickym apartheidem. Ctvrt miliardy pristehovalcu zije ve mestech bez pristupu k socialnim a zdravotnickym sluzbam. Vetsina z nich nema narok na standardni prispevky na bydleni, zije v ubytovnach postavenych vedle tovaren, pracuje sest dni v tydnu, 10 ­ 12 hodin denne za prumerny mesicni plat okolo 6 000 Kc. Do domovske vesnice se vraci jednou rocne na dva tydny behem cinskeho Noveho roku. Deti obvykle zustavaji s prarodici na vesnici ­ rodice na ne ve mestech nemaji cas a statni skoly je nemohou prijmout.
Na druhe strane, prumerny vydelek farmare na vesnici je ctyrikrat mensi nezli nejnizsi mzdy ve meste - pouhych 1500 Kc mesicne. A mnozi migranti vydelaji ve meste za mesic tolik, jako jejich bratranci na vesnici za rok. Motivace ekonomicky aktivni casti populace k presunu do mest tak je zrejma na prvni pohled a jen stezi lze predpokladat, ze proud pristehovalcu ustane.
Situace cinskych migrantu ve mestech v leccems pripomina situaci pristehovalcu ci cizincu v mnoha rozvojovych (Indie, Brazilie), ale i vyspelych zemich - viz jiz mnoho let trvajici vypjata diskuse v americkem Kongresu a nekterych statech americke Unie o pravech mexickych nelegalnich pristehovalcu na vzdelani jejich deti a socialni podporu. Situace v Cine je vsak navic komplikovana neobvyklou strukturou financnich toku mezi cinskym statem a mistni samospravou. S mirnou nadsazkou lze rici, ze cinsky stat bere vse, nedava zpet nic a navic ocekava, ze mistni samospravy pokryji veskere naklady na bydleni a zdravotni a socialni zabezpeceni svych obyvatel z vlastnich zdroju. Podle zpravy Svetove banky disponuje mistni samosprava pouhymi 34 procenty danovych odvodu, zato je povinna hradit 60 procent nakladu na verejne sluzby pro sve obyvatelstvo.
Tento alibisticky pristup cinskeho ustredi ma nekolik dopadu. Za prve, stat je na urovni samosprav vyhladovely a zadluzeny, zatimco na urovni ustredi se topi v prebytku. Za druhe, mistni samospravy financuji sve potreby prostrednictvim velmi diskutabilnich financnich nastroju, potazmo prodejem zemedelske pudy, ze ktere vypudily vesnicke obyvatelstvo. Za treti, ochota mistnich samosprav platit socialni a zdravotni naklady za pocetnou migrujici komunitu je logicky miziva. A konecne za ctvrte, mestske obyvatelstvo nejen, ze hledi na pristehovalce jako na nizsi kastu vykonavajici podradne prace, ale zaroven trpi obavou, ze se drive ci pozdeji s nimi bude muset delit o sve mestske vyhody.
Reforma hukou - povoleni k trvalemu pobytu byla jiz nekolikrat v minulosti pripravovana, aby byla vzdy potichu zastavena. Experti se vsak shoduji, ze reformu nelze odkladat donekonecna a ze vlada prezidenta Xi Jinpinga a premiera Li Keqianga, o niz se predpoklada, ze bude vladnout do roku 2023, k ni bude muset relativne brzy prikrocit. Naklady na pokryti socialnich a zdravotnich potreb 300 milionu migrujicich obyvatel odhaduje vladni think-tank (Centrum pro vyzkum) rozvoje na 3,6 bilionu Kc rocne, coz je castka rovnajici se trem procentum cinskeho HDP. Na takto obrovskych nakladech by se samozrejme velkou merou musela podilet centralni cinska vlada ­ radnice uz nyni dluzi kvuli masivnim injekcim do infrastrukturnich projektu behem financni krize 40 ­ 60 bilionu Kc. Reforma hukou vsak neni jen samoucelnym pozadavkem lidsko-pravnich idealistu - krome odstraneni diskriminace by zvysene prijmy pristehovalcu mely zasadni pozitivni dopad na roztoceni kola spotreby ­ a zvysujici se domaci spotreba je povazovana za zakladni predpoklad pokracujiciho cinskeho rustu.
Status migrujicich pracovniku jako obcanu druhe kategorie je dlouhodobe neudrzitelny. Nektera progresivni mesta (Chongqing, Sanghaj) jiz zacala s pilotnimi programy zamerenymi na napraveni situace. Rozhodujici roli vsak bude hrat rozhodnuti na centralni urovni o radikalnim navyseni financnich zdroju mistnich samosprav.
Pokracovani priste

 

Navrat na hlavni stranu