Navrat na hlavni stranu

Camino de Santiago
Rada chodim. Miluji dlouhe prochazky. Mam rada prirodu. Zajimam se o historii. Nejsem ateistka. To byly duvody, proc jsem se vydala na 820 km dlouhou stredovekou poutni cestu, znama take jako Camino Frances, severnim Spanelskem. Ze St. Jean Pied de Port (Francie) pres Pyreneje - Roncesvalles - do Spanelska az do Santiago de Compostela, provincie Galicia. Jestli nekdo z vas videl film The Way s Martinem Sheenem v hlavni roli, pojednavajici prave o teto prochazce, bude vam mozna pripadat toto putovani jako velmi romanticka zalezitost. Ve filmu ale neni zminka o namozenych svalech, puchyrich na nohach, otlacich, vyvrknutych kotnicich a dalsimu nepohodli. Plus batoh na zadech a dale i prespavani v ubytovnach s treba i dvaceti dalsimi poutniky ve stejne mistnosti, pri cemz caste nocni prirozene telesne zvuky neprinasely klidny spanek. Na vsechny ty bolesti i ten narusovany nocni klid si ale jeden za nedlouho zvykne, je to totiz neodmyslitelna soucast Camina, patri to k tomu. Vyjimky vsak existuji a ne vsichni, kdo Cestu zacali, ji dokoncili. Ano, bylo to narocne, jak fyzicky tak i psychicky, sla jsem stale pesky a stale s batohem, zadne ulejvani nebylo (zadne taxi ci autobusy, doprava batohu z mista na misto), dvakrat jsem chtela uz skoncit, ale neskoncila jsem. Kdyz jsem po tricetipeti dnech ke katedrale v Santiagu dosla a moji Compostela dostala, (doklad,ze jsem putovala), byla jsem velmi stastna a potesena, ze jsem to zkratka zmakla!!!
Proc jsem se na tuto nelehkou, ale jak se ukazalo nezapomenutelnou pout vydala, jsem naznacila jiz v uvodu. Uz par let jsem o ni premyslela, az letos tedy prisel ten cas. Precetla jsem si nekolik knizek napsanych lidmi, kteri Camino sli, abych byla trochu pripravena na to, co mne ceka. Nekolik vystupu, stejne tak sestupu, horska udoli, reky, plane, pole, nekolik vetsich mest, hlavne male vesnicky, pocasi podle toho jak se matka priroda vyspi a dlouhe strece solitude, tudy vedla Cesta. Mela jsem u sebe pruvodce s mapou na kazdy den, ubytovny (albergues), fontany s vodou, bary pro obcerstveni byly vyznaceny na mape podel cesty, stejne tak presne namereny vzdalenosti z jedne vesnice do druhe, plus jeste dalsi potrebne informace i historicke nacrty, kudy se prochazi. Cesta byla a stale je znacena zlutou vroubkovitou musli a sipkou. Z Parize, kam jsem priletela z Toronta, jsem se vydala vlakem do St. Jean Pied de Port, vychoziho bodu meho putovani. Vybrala jsem si pro zacatek toto klasicke Camino, existuji totiz jeste dalsi, celkem asi dvanact, zacinajicich v ruznych mistech Francie, Spanelska a Portugalska, ale vsechny vedou do Santiaga. Proto ta vroubkovita musle s vroubky sbihajicimi se do jednoho bodu. Existuji tisice dlouhych prochazek, ale jenom Camino dosahlo svetoveho uznani pro svuj historicky a spiritualni vyznam a to prinasi s sebou i stale vetsi pocet poutniku, kteri si preji zazit fyzickou i spiritualni obnovu. Proc prave Camino de Santiago? Tady, podle legendy, v katedrale lezi ostatky sv. Jakuba, jednoho z apostolu Jezise, ktery za nejakych par let po jeho ukrizovani, priplul do Galicie. Zde se svymi nasledniky zacali hlasat pohanum krestanstvi. Jeho mise vsak nebyla uspesna a kdyz se vratil do Jeruzalema, byla mu Herodem Agrippou stata hlava. To se psal rok 44 naseho letopoctu.
Po jeho mucednicke smrti jeho stoupenci prevezli jeho telo zpatky do Galicie, tenkrate to byl konec sveta - Finis Terre. Zde vsak narazili na legendarni kralovnu Lupu, ktera jim chtela pohrbeni Sv. Jakuba prekazit a je znicit. Ve snaze uniknout planum teto nepratelsky naklonene kralovne a hledat cestu ke svobode, prekrocili most pres reku Tambre, ktery ihned po jejich prechodu zkolaboval. Libredon, dnesni Santiago, nebyl daleko a tak zde byly ostatky Sv. Jakuba ulozeny k odpocinku. V roce 813 pastyr nasledoval "jasne svetlo" nebo hvezdu, ktere ho privedlo k mistu, kde byla evidence rimskeho hrbitova. Zde byla objevena hrobka a bylo potvrzeno, ze je to hrob Sv. Jakuba. Tento nalez dal podnet k opetnemu vzkriseni legendy o tomto apostolu a k jeho zasluham se pricita i konecne vitezstvi Spanelu nad roztahovacnymi Maury ve 13. stoleti. Sv. Jakub se pak stal patronem Spanelska. Zminka o prvni poutnicke ceste je z roku 950, kdy sam biskup Gotescalco ji podstoupil. Od te doby tisice a tisice poutniku vazi tuto cestu. V dnesni dobe, kdy mame dobre boty, obleceni, jidlo i spani podel cesty, je definitivne tato pout nesrovnatelne snadnejsi, nez jak to bylo drive. Kolikrat me az zamrazilo, kdyz jsem si uvedomila, ze kracim cestou, kudy vedly kroky lidi v davne minulosti. Rozhodnout se tenkrat pro tuto cestu, kdy byli pesi odkazani jen na milodary jidla, sandaly, peleriny, spani na zemi nebo na slame nekde ve staji, tito lide museli mit silnou viru a presvedceni v sobe, proto tuto strastiplnou cestu mohli podstoupit. Hodne jich nedorazilo do cile, a jeste vice jich neprislo pak ani zpatky. V kazdem mestecku, meste, ci vesnici, kudy jsem sla, byla vzdy zminka o nemocnicich a nekde jich bylo treba v jednom miste az pet. A nebyly to male budovy, z nekterych jsou dnes udelany velke petihvezdickove hotely. Vubec se nedivim, ti chudaci si potrebovali trochu odpocinout, osetrit svoje zkrvavene nohy, najist se, nabrat sil a vydat se dal. (Dnes, na misto nemocnic jsou pro moderni poutniky rozesety cestou lekarny s plnou skalou leciv, masticek a dalsich pomucek na bolava tela a nohy).
Rostouci poutnicka vasen dala podnety i k rozvijeni se okolnich osad, mest, mostu, stavbe klasteru, kostelu, kapli a katedral. Nebylo dediny, kde by nebyl kostel nebo aspon mala kaple. Nekdy jsme meli stesti, kostelik byl otevren a nebo dokonce i mse se slouzila a nam, poutnikum, se dostalo pozehnani.
Zajima-li vas to, podivejte se na mapu, tech 820 km vedlo severnim Spanelskem pres hory a doly a kdyz pro nic jineho, tak jen pro tu krasnou, malebnou a rozmanitou prirodu to stoji za to, si na tuto dlouhou prochazku vyjit! Prevazne jsem slapala pres male stredoveke vesnice, casto napul rozpadle, nekdy treba s jednim obyvatelem. Ano, nekdy jsem si pripadala, ze prochazim vesnici duchu. Nikde nikdo, vse ciste, upravene, dlazdene ulice, kamenne domy, stale jeste kvetiny v oknech, ale zadni lide! Pry uz odjeli, byla nejcastejsi odpoved lokalnich, prijizdeji jen na leto.
Casto jsem sla kilometry a kilometry mezi poli, ted uz zoranymi, jen ptaci mi byli spolecniky a poslouchala jsem hudbu prirody. Byly tu ale take vetsi mesta jako Pamplona, Burgos, Leon a dalsi mensi s historickymi stredy, ktere staly za navstevu a prozkoumani s krasnymi katedralami v kazdem z nich. Mesta sama jsou atrakci, jeden nemusi atrakce hledat, jen jit ulicemi a divat se. Pocasi mi na cestu pralo, zprvu to bylo pouze na tricko, slunicko na obloze, jen obcas drobny dest, ranni mlhy. Posledni tyden, to uz v Galicii, silne prselo, pridalo to ceste na dobrodruznosti. Mapa vedla z velke vetsiny jen po prirodnich cestach i stezkach, kdyz to bylo nevyhnutelne, tak nekdy se slapalo I po asfaltu.
Poutnictvi zrejme prinasi dobry zdroj obzivy lokalnim obyvatelum, protoze o bary, restaurace, obchudky, ubytovny kolem cesty neni nouze, az na vyjimky, kdy dlouhe kilometry neni nic a tak vodu I potravu bylo nutne si vzit sebou. Domaci jsou k poutnikum vstricni, parkrat se mi stalo, ze jsem dostala na cestu par jablek nebo zemle i zdarma piti se kolikrat objevilo. A nebo to bylo donativo (tzn. trochu mi zaplat). Zatezkavajici zkouskou pro vetsinu z nas byl prvni den, prechod z Francie do Spanelska, z 170 metru nad morem to vyslapnout nahoru do 1450 metru. Byl to zaber!, ale pak jeste dolu, poradny sesup, jeste, ze jsem si koupila do vybavy dve hole! Ta namaha za to ale stala, slunce svitilo a rozhled byl uchvacujici. Po sestupu, muj prvni albergue! Jen jsem se vysprchovala, najedla v lokalni restauraci - Menu pro poutniky - a v pul devate uz jsem spala. A to nejen ja, ale vsichni kolem mne. Rekla bych, ze ten prvni tyden, nez si telo a nohy uvykly, byl nejtezsi. Ubytovny jsou vetsinou moderni - postele nad sebou, horka voda, spolecne koupelny, kuchynky, pracka, susarna (dulezita v dobe deste!!!), internet.
Sice obcas to nekde zaskripe, ale s tim se musi pocitat. Plati zde pravidlo, ze poutnik zde muze prespat jen jednu noc a rano v osm uz musi byt vsichni z budovy venku. Otevira se znova az ve tri odpoledne. Pocet posteli je v kazdem albergue jiny, takze se take muze stat, ze jeden prijde k ubytovne a uvita ho cedule: Plno! Nezbyva, nez jit do jine, nekdy treba I dalsich par kilometru. Stalo se mi to jenom jednou, ze jsem musela slapat o kus dal. V dobe prazdnin, kdy je na ceste nejvice poutniku-turistu, to pry jsou uplne zavody, aby jeden dostal postel!
Mela jsem jeden den volno, ale bylo to vynucene tak nejak okolnostmi. Jeden den totiz poradne prselo. Mela jsem na sobe sice kvalitni Gortex, vcetne pohor, ale malo platne, do albergue v Astorga jsem prisla promocena na kuzi. I spacak byl mokry. A to nejen ja. Takze nastalo velke hromadne suseni a tenhle den zustane v me pameti jako jeden z tech nejprijemnejsich. Susili jsme vsichni neco, pujcovali jsme si navzajem suche obleceni, sedeli jsme kolem velkeho krbu, varila se spolecna vecere - ten kdo mel suche obleceni dosel koupit zasoby - vypilo se nekolik lahvi vina, povidalo se do noci. Neznali jsme se a presto panovala mezi nami velka solidarita, porozumeni a hodne jsme se nasmali. Druhy den nase obleceni bylo jeste zavlhle a tak nekolik z nas jsme zustali v tomto zajimavem meste o den dele a meli tak prilezitost si ho prohlednout a ochutnat zdejsi cokoladu, ktera ma byt jednou z nejlepsich na svete, ze by?
Tady, prave v honbe za cokoladou, jsem si vyvrkla kotnik a s bolavym jsem pak sla dal. Elasticke obinadlo a Advil hodne pomohly. Toto mestecko lezi v horske oblasti, kde muzeme jeste spatrit zbytky Maragato kultury, hlavne v pestrych odevech a v jidle. Kdyz tedy byl cas, tak jsme s moji francouzskou kamaradkou zasly na obed ochutnat to, o cem cele mesto si povida. Velmi stylova spanelska restaurace, prinesly nam plny talir ruzneho masa a trochu zeleniny, takze jsme se s radosti pustily do jidla: Ona maso, ja to zeli, ktere bylo velmi zvlastni chute. Na zaver jsme dostaly gratis bylinkovy horky liker, inu, ten urcite spalil vsechny bacily v tele! Rozradostneny jsme se pak vydaly na toulku mestem. Jeste jednou jsem smele ochutnala lokalni specialitu a sice v Galicii chobotnici, spanelsky pulpa. Obsluhujici ji prinesla na kousky nakrajenou na taliri, ocesnekovanou, koukam na to, tuhle oko, tuhle dalsi, oci jsem odkrojila, zbytek snedla. Za nedlouho jsem byla v jinem mestecku a na namesti velky stanek, kde se prodavala pulpa, oblibeny, ale ne laciny pokrm Spanelu. Dlouha fronta, lidi pribyvalo. Kouknu na to, chobotnice byly v kadi, prodavajici ji vytahl, pak nuzkami rozstrihal na male kousky, okorenil a podaval cekajicimu v rade. No tak na tohle ja stat frontu nebudu, jednou jsem ochutnala, to uz stacilo! Ty oci mi nejak vadily, haha! Je dobre umet aspon trochu spanelsky, s anglictinou se dojde daleko, ale ne nejdal, pokud jeden nenarazi na anglicky mluvici jednotlivce. Koho jsem potkala cestou, tak nejvice to byli Spanele a ti vetsinou anglicky nemluvi - proc by taky? -jsou ve vlastni zemi. Je zde ale i dost Americanu, take Kanadane, Australane, hodne Evropanu, ale i Japonci a prekvapive dost lidi ze Severni Koreje. Cestinu jsem nikdy nezaslechla. Moje francouzska kamaradka znala jen par slov anglicky, ja malo spanelsky, dorozumivani nebylo snadne, ale mozna, prave proto jsme se spolu hodne nasmaly. Kdyz jsme se loucily v Santiagu, slz bylo plno.
Na tuto pout jsem se vydala tak jako vetsina sama. Myslim si, ze je to tak nutne, protoze jednim z duvodu teto cesty, je odlehcit si svoji mysl od vedlejsich vlivu a otevrit dvere k sobe samemu, objevit svobodu byt sam sebou. Jedine tak jsme pak schopni prijimat do sve duse a mysli poselstvi, ktera k nam prichazi. Kazdy z nas mame jine psychologicke, spiritualni iemocionalni potreby. Tim, ze uvolnime nasi vnitrni blokadu, nase prave JA vyjde ven. V konverzacich s prateli poutniky nejcastejsi otazka byla: "Proc jsi se vydal na tuto cestu? Jake pohnutky?" Odpovedi nebyly jednoznacne. Pro mnohe to byla celkem lacina, prijemna dovolena, cesta za zdravim. Pro druhe - vycistit si hlavu, ujasnit si myslenky, najit pripadne odpovedi k otazkam, jakou zivotni cestu si zvolit nebo jak dozit svuj zivot? Pro ty dalsi a nebylo jich malo - prava pout s dikuvzdanim za uzdraveni a nebo prosba o uzdraveni. V poslednich par tydnech naseho putovani se zacalo mluvit o tom, co pro nas Cesta znamenala, jaky vliv na nas ma/mela, zmenilo se neco v nasem mysleni, v nas?
Odhodili jsme stranou starou zakorenenou "pravdu", abychom mohli prijmout nove a vyssi perspektivy? Zmenil se nas nazor na zivot, na jeho podstatu, nase priority, zmenili jsme se my? Odpovedi na vsechny tyto otazky se casem objevi, pokud se jeste neobjevily, myslim si, ale jedna vec, o ktere vsichni mluvili, byla pokora, skromnost, porozumeni, tolerance, vsechny tyto lidske vlastnosti, ktere v normalnim nasem zivote nejsou jiz skoro viditelne a tak doufejme jen, ze se opet pevne zakoreni mezi nas zijici. Nikdo jsme nevynechal navstevu katedraly v Santiagu - zucastnit se mse a podekovat za bezpecne dokonceni nasi poute.
Zaverem - ano, byla to zajimava a nezapomenutelna nova zkusenost, ale co dalo Ceste te jedinecnosti, byli ti lide, ktere jsem cestou potkavala a s nekterymi se pak i vice sblizila. Ti byli tou tresinkou na dortu, ti udelali moje Camino specialnim. Na dalsi Cestu se opet vydam, nevim, jestli tato bude stejna a nebo jina, ale mam ted silnou motivaci se ucit dal spanelsky a viru, ze uvidim opet svoje nove Camino pratele!
Nada Humlova, rijen 2013

 

Navrat na hlavni stranu