Navrat na hlavni stranu

Chvala tolerancnimu patentu
Pred 232 lety 13. rijna 1781 vyhlasil cisar Josef II. tolerancni patent. Neni to kulate vyroci, ale tuto udalost bychom si meli pripominat nejen kazdy rok, ale kazdy mesic. Jelikoz se teto udalosti prikladalo ve skolach malo vaznosti, zopakujme, ze Tolerancnim patentem bylo povoleno vyznani augspurske (luterske), helvetske (kalvinske), reckopravoslavne (nesjednoceni Rekove) a zidovske (ktere nektere prameny nezminuji).
Prestoze nekatolicka nabozenstvi nebyla rovnopravna, ale pouze tolerovana (k jakemusi zrovnopravneni doslo az v roce 1861), muzeme pozorovat, ze tento patent sehral vyznamnou roli v 19. stoleti. Evangelici jako Kollar, Safarik a Palacky silne ovlivnili narodni obrozeni a meli vliv i na T. G. Masaryka.
Muj dlouholety pritel Jan Kozlik byl na jakemsi jednani v Turecku. Kdyz jsem se ho zeptal, co ho tam prekvapilo, bez vahani mi odpovedel, ze s nim casto jednali velice inteligentni blondate zeny (zrejme potomci zavlecenych Slovanu). A kdyz jsem se ho zeptal, co ho jeste prekvapilo, odpovedel, ze vsechny hajily islam, protoze udrzuje rad a poradek a dodal: "Namitl jsem jim, ze to je prave duvodem stagnace. Evropa se mohla rozvinout diky chaosu, ktery zde byl ve stejnou dobu."
Rekneme-li to velice zjednodusene: Proto chvala Josefu II. a Tolerancnimu patentu. Kdykoliv se zeme uzavrela pred vlivem jinych kultur, znamenalo to stagnaci. Bitva na Bile hore prinesla do Ceskych zemi stagnaci a Josef II. svym patentem prolomil barieru.
Dostavam obcas dopisy tu proti Romum, jindy proti islamu, take na podporu quebecke vlady, ktera chce zakazat noseni nekterych nabozenskych symbolu na verejnosti. Spolecnym jmenovatelem zde byva veta, ze se projekt kanadskeho multikulturalismu nepovedl. Nevim, proc pisatel s timto nazorem ho posila do etnickych novin, ktere jsou dukazem presneho opaku. Copak organizace jako Ceske a Slovenske sdruzeni nebo Masarykuv ustav ci nadace Hostyn nepatri do teto kategorie? Copak jsme nezazili obdobi, kdy radove sestry nesmely v nemocnici nosit obleceni, ktere patrilo k jejich vyznani? Kdy verici lide nesmeli byt uciteli? Copak neni dokladem opaku, ze v jedne zemi ziji v miru Srbove a Chorvati? Irsti protestanti a katolici, ci v Torontu na sever od 401 v jedne oblasti par kilometru od sebe zidi a muslimove?
Tyto hlasy se odvolavaji velice casto na krestanske tradice, ale pokud se podivame do Noveho zakona, pak je to prave apostol Pavel, ktery vystoupil v Areopagu (Sk 17, 16-33) a vstupuje v dialog s Atenany a hovori o Neznamem Bohu. Neni zde ani stopa po agresivite ci mocenskem prosazovani krestanstvi, ale naopak snaha o pochopeni druhe strany.
Josef II. byl velkym panovnikem; uvedomil si, ze tolerance a dialog maji svou hodnotu. Bohuzel tyto hodnoty jsou prave dnes v ohrozeni temito hlasy, ktere velice casto vypadaji libive.
Ales Brezina

 

Navrat na hlavni stranu