Navrat na hlavni stranu

Horici ker na Torontskem festivalu
Kdyz jsem se dovedel, ze znama polska reziserka Agnieszka Holland bude tocit film o Janu Palachovi, byl jsem na rozpacich. Videl jsem nekolik jejich skvelych filmu na predchozich Torontskych festivalech, ale celkem jsem nevedel nic o jejim zivote.
Narodila se v roce 1948 ve smisenem zidovsko-katolickem manzelstvi. Jeji prarodice zahynuli v ghettu. Matka byla v odboji, otec bojoval v Rude armade. Oba rodice byli novinari. Jeji otec zahadne zemrel pri vyslechu, kdy Agneiszce bylo trinact let. Po studiu na gymnaziu se rozhodla pod vlivem ceske nove vlny studovat v Praze, kde prozila rok 1968. Dokonce byla sest tydnu zavrena za protesty, ktere nasledovaly. V Cechach se take provdala za Laco Adamika, s kterym ma dceru a ktery zije stale v Polsku. Spolupracovala s polskymi rezisery Andrzejem Wajdou, Krysztofem Zanussim a Krysztofem Kieslowskim. Prvniho vetsiho uspechu dosahla s filmem Provincni herci, ktery dostal cenu kritiky na mezinarodnim festivalu v Cannes v roce 1980. Do povedomi divaku vsak hlavne vstoupila s filmem Evropa, Evropa z roku 1991. Naposledy byla nominovana Polskem v roce 2011 na Oskara v sekci cizojazycnych filmu za snimek V temnotach, ktery byl v kanadske koprodukci.
Duvod pro otaznik nad filmem z tak nedavne minulosti je hlavne v tom, ze si dobu velice dobre pamatuji a slysel jsem jiz radu dokumentarnich poradu o roce 1968, ktere se rozchazeji s tim, co si pamatuji. Jinak videli dobu studenti, moji vrstevnici, jinak lidi ponekud mladsi a jinak starsi generace. Jinak vse videli lidi v Praze, na Morave nebo na Slovensku. Vzdyt jiz v sedmdesatych letech, kdy normalizace zapustila sve koreny, podavali jine svedectvi studenti z Olomouce a z Prahy. Natoz po petactyriceti letech, kdy se dokumentarista obraci na pisemne doklady.
Agnieszka Holland vsak celou tuto dobu prozila v Ceskoslovensku a pamatuje si ji. V tom je jeji prednost. Dokazala postihnout to nejdulezitejsi atmosferu a beznadej doby.
Videl jsem cast teto trilogie na Mezinarodnim filmovem festivalu v Karlovych Varech. Vice nez o Janu Palachovi vypravi o advokatce Dagmar Buresove, ktera haji Palachovu rodinu proti komunistickemu poslanci Vilemu Novemu, ktery znevazil pamatku Jana Palacha jako nesvepravneho mladika, ktery byl naveden agresivnimi radikaly.
Jeji manzel (hraje skvele Jan Budar) prijde o misto v nemocnici a musi kazde rano dojizdet do okresniho mesta. Duvodem je, ze nechce hrat hru, kdy vlk se nazere a koza zustane cela. Odmitne prijmout dutku, ktera by znamenala, ze si zachova pracovni postaveni, ale prizna svou chybu. Z vlastni zkusenosti vim, protoze se mi stalo neco podobneho, ze takto se zachovalo i vedeni skoly, kde jsem tehdy studoval. Take jsem byl pozdeji vyloucen.
Dagmar Buresova svuj proces prohraje, ale v roce 1989 se stala prvni ministryni spravedlnosti po padu komunismu.
Ctyrhodinovy film, ktery byl natocen pro televizi HBO bude uveden na Mezinarodnim filmovem festivalu v Torontu. Datum uvedeni filmu oznamime v pristim cisle.
Ales Brezina

 

Navrat na hlavni stranu