Navrat na hlavni stranu

Z festivalu do festivalu
V dubnu jsem odjel z Toronta na plzensky festival ceskeho filmu Finale a vratil jsem se 3. cervence z 48. Mezinarodniho festivalu v Karlovych Varech. Skutecnosti je, ze se oba festivaly daji tezko srovnavat. Plzensky festival je pro nas ze zahranici oknem do ceske produkce, zatimco karlovarsky festival je naopak pro mistni lidi oknem do sveta. Jestlize jsem v sobotu 30. cervna prisel rano na autobusove nadrazi v nadeji, ze odjedu prvnim nebo druhym autobusem do Karlovych Varu, zle jsem se mylil. Prestoze Student Agency pristavila nekolik zvlastnich autobusu, prvni volny byl az v pul treti odpoledne. Jet na festival v podvecer neni to nejlepsi, ale co se dalo delat; jeste se mi podarilo stihnout ten vecer dva filmy. Pro jistotu jsem si koupil listek i pro cestu zpatky a to z Karlovych Varu do Prahy. Chtel jsem co nejpozdeji. Nakonec jsem to usmlouval na patou vecer. Pravda, 13. zari 1980 jsem v jednom dnu dokazal na kole dojet do Karlovych Varu a zpatky za deset hodin, ale kde ze lonske snehy jsou a tak jsem musel par hodin pockat na autobus, ktery byl zaplnen do posledniho mistecka.
Vlastne skutecnym duvodem, proc jsem se do Varu vydal, byla nabidka Michala Otrisala z Nabozenskeho vysilani CTV, ze behem festivalu dojde k jakemusi setkani teologu a k diskusim o jednotlivych filmech. Tech setkani melo byt nekolik, ja jsem se zucastnil pouze jednoho, ale byl bych rad, kdyby se mi neco podobneho podarilo uskutecnit v Torontu, protoze na filmech mne fascinuje hlavne to, jak jsou vnimany v kine, ale i nekym jinym.
Ocekaval jsem, ze se teologove budou venovat osmdesatiminutovemu italskemu snimku Giovanni Columba Su Re (O krali), kde se reziser jaksi strihovymi az chaotickymi zabery snazi vypovedet hlavni body novozakonni zvesti. Pri hlasovani o tom, ktery film bude rozebiran vsak jednoznacne zvitezil film jineho italskeho rezisera Paola Sorrentina La grande bellezza (Velka nadhera): Damy z lepsi spolecnosti i z polosveta, intelektualove, politici i pamatky, vse pozorovano vedoucim pohledem Jepa Gambardelly, novinare a autora jednoho romanu. Zestarly svetak v podani Toniho Servilla zna v Rime kdejake tajemstvi, ve vlastnim zivote se vsak tezko vyzna. Rim, jak se jevi Paolu Sorrentinovi pul stoleti po Sladkem zivote. Tak uchvatny, ze z jeho krasy muze i puknout srdce. (Tolik programovy pruvodce.)
Proc se vlastne mladi katolicti teologove (Tomas Vaclik, Ondrej Sabol, Benedikt Mohelnik a Ondrej Spindler) chteji zabyvat timto filmem, to mne docela zajimalo, protoze na prvni pohled se zda, ze se jedna o jakousi reprizu filmu Frederica Felliniho. Stary svetak je vsude ve spolecnosti vitan, ale nevidime za nim zadnou vyoranou brazdu. Dokaze kde koho urazit ci zesmesnit, zadna zena mu neodola, ma pristup snad k samotnemu papezi, ale vse je pro nej nudou. Vzpomina na jeden krasny okamzik lasky, kdy se setka s divkou o neco starsi, ale nic tento okamzik nedokaze prehlusit, vsechny zazitky jsou prazdne. Pohybuje se Rimem od jednoho mejdanu k druhemu. Obrazy starych mistru jsou mu pouhou kulisou.
Zazrak, kdy v jakesi soukrome ZOO nebo malem cirkuse zmizi zirafa je pouhym trikem. A pak prijede jakasi reholnice, misionarka z Afriky, ktera pusobi spise jako karikatura Matky Terezy. Tato stara zena je pri vsech klasickych ceremoniich nemozna. Nehodi se do prostredi pompy a luxusu. Usina, kde muze, dokonce pri nejakem oceneni ztrati botu. Nakonec se vytrati a jde spat na kus papiru kamsi ven. V tu chvili, nevim, do jake miry je to biblicka nebo nejaka jina symbolika, usednou nad jeji hlavou plamenaci a kdyz ji nekdo probudi, tak pouhym fouknutim je posle zpatky do Afriky. To neni trik jako se zirafou, to je realita. Znamena to, ze nova zvest prichazi do Italie prave z Afriky? Najednou divak objevuje ve filmu stale krasnejsi momenty, ktere se jen tak mihnou. Nadeje neprichazi skrze kardinaly, ale prave skrze ty opomijene - skrz jeho hospodyni trpaslici, ke ktere sosak vzhlizi s respektem. Film zrejme nebude nijak moc divacky uspesny, ale beze sporu stoji za zhlednuti.
Bohuzel jsem nevidel celou trilogii polske reziserky, ktera zila nejakou dobu v Kanade, Agnieszky Holland Horici ker. Jedna se o jeden z mala filmu, ktery popisuje des normalizace na pribehu Jana Palacha. Hlavni postavou je vsak advokatka Dagmar Buresova, ktera neuspesne hajila Palachovu rodinu proti komunistickemu funkcionari Vilemu Novemu.
Zajimavy byl i slovensky snimek Zamatovi teroristi (Sametovi teroristi). Jedna se o pribeh tri muzu Stana, Frantiska a Vladimira, kteri se pokusili bud vyhodit komunistickou tribunu pri prvomajovem pruvodu, ci spachat atentat na Husaka anebo rozbuskami vyhazovat komunisticke pomniky. Obzvlaste posledni pribeh o Vladimiru Hucinovi doporucuji ke zhlednuti. Reziserovi se mistrne podarilo ukazat, jak tento clovek dokaze ovladat druhe lidi.
Tesne pred odjezdem z festivalu se mi podarilo udelat kratky rozhovor s umeleckym reditelem festivalu Karlem Ochem.
ABE: Kolikatym rokem jste reditelem festivalu?
KO:
Reditelem jsem tretim rokem.
ABE: K jakym doslo za tu dobu zmenam?
KO:
Snazime se soustredit na stredoevropsky a vychodoevropsky film. Tim je nas festival zvlastni a ojedinely. Kazdy festival by mel mit svou specialitu, kterou by byl odlisny od jineho festivalu. Jinak splyne s ostatnimi festivaly a lide pak nemaji duvod na nej jezdit. My jsme posilnili sekci Na vychod od Zapadu, ktera je venovana novym tvurcum. Jejich prvnim a druhym filmum, kteri pochazeji ze stredni a vychodni Evropy. Souvisi to s projektem Works in Progress, kde jsou predstavovany nove projekty.
ABE: Vidim, ze lide maji o filmy zajem, ale problemem je, ze prijedou sem do Varu a na nektere filmy nedostanou listky. Konkretne mam na mysli ceske a slovenske filmy.
KO:
My se snazime vsechny filmy opakovat dvakrat az trikrat, ale nestaci kapacita. Je lepsi mit mene filmu a vicekrat je opakovat, protoze divak, ktery prijede na festival na dva nebo tri dny, ma tak vetsi sanci videt film, o ktery ma zajem nez o film, ktery na nej vyjde. Nastava jakasi obroda slovenskeho filmu. Pred sesti lety jsme nemeli ze Slovenska co nabidnout a ted je zde mnozstvi nadejnych filmaru a hlavne filmarek.
ABE: Jak to vypada s dokumenty?
KO:
Dokumenty jsou nedilnou soucasti karlovarskeho festivalu od druhe poloviny devadesatych let. Na festivalu uvadime deset celovecernich a sest kratkometraznich filmu a pak jsou zde jeste dokumenty mimo soutez.
ABE: Velmi mne oslovil film Agniezky Holland Horici ker. Projevil jiz nekdo o tento film zajem?
KO:
Film mel premieru v TV HBO a pak byl na festivalu v Rotterdamu. Problem je, ze ma zahranicniho producenta Beta Cinema. Jelikoz se jedna o tak znamou reziserku, jiste bude o nej zajem u televiznich spolecnosti. My jsme ho vsak uvedli na velkem platne, protoze ma parametry klasickeho filmu.
ABE: Byl na tomto festivalu zastupce z Torontskeho mezinarodniho filmoveho festivalu?
KO:
Pred casem sem jezdil torontsky kritik Dimitrij Ejpides, ktery se stara na TIFF o filmy z nasi zony, je velkym obdivovatelem filmu Jana Hrebejka, ten zrusil navstevu na posledni chvili, ale pokud Toronto projevi zajem, tak kontaktuje primo filmare, nikoliv nas.
ABE: Byl jste vy sam nekdy v Torontu?
KO:
Vloni nebyl, ale pred tim dvakrat ano. Toronto koliduje s Benatkami a San Sebastianem. Je to festival, kdy muzete behem jednoho vecera potkat kazdeho, coz pro nas je nedocenitelne.
ABE: Karlovy Vary jsou oknem do sveta, Plzen pro zahranicniho divaka je oknem do Ceska
KO: Myslim si, ze Plzen dela velice zasluznou praci tim, ze mapuje kompletni domaci produkci. Pro nase divaky neni dulezite, jestli byl film pred tim jiz nekde promitan nebo jestli je promitan po prve.
ABE: Jaky film byste doporucil z nasich filmu do Toronta?
KO:
Skvely je novy film Jana Hrebejka Libanky. Mozna bude i v Torontu. Dobry je dokument DK o predcasne zemrelem architektovi Davidu Kopeckem. Je to velice radikalni film, vzpominka na blizkou osobu. Doporucil bych oba slovenske filmy Zazrak a Sametovi teroristi. Slovenske filmy dokazi mit v sobe takovou zvlastni hravou ironii, coz se mi osobne libi.
ABE: Videl jsem, ze zde byl uveden film Vaclava Taborskeho, ktery zije v Torontu Zablacene mesto
KO:
Vloni festival v Benatkach uvedl zrestaurovany film Very Chytilove Pytel blech a spolu s nim byl uveden i film Vaclava Taborskeho Zablacene mesto. Tento film je pro mnohe nase divaky neznamy a kdyz je tak pekne zrestaurovany, tak jsme ho pochopitelne uvedli.
ABE: Co chystate do pristich let?
KO
: Zatim nemame cas premyslet o budoucim festivalu, ale chceme zustat verni svemu vkusu. Doufame take, ze zacneme trochu pozdeji, asi tak 4. cervence 2014.
Ales Brezina, Karlovy Vary

Navrat na hlavni stranu