Navrat na hlavni stranu

Rodina Lubose a Jany Fryntovych Julinka, Barunka, Elinka, Tomas, Jonas, Lilinka...
Nejprve nekolik slov Magdaleny Krondlove, emeritni profesorky na Torontske univerzite: Pokud si dobre pamatuji, tak Jana a Lubos Fryntovi se seznamili v 90. letech, v autobuse "Svycarsko ­ CSR", kdy Lubos odjizdel z Curychu do Prahy z navstevy Jana a Evy Faltysovych. Jan je Lubosuv stryc a Eva moje sestrenice. Lubosovi prarodice pochazeli z Chocne, kde na namesti meli obchod se striznim zbozim. Pan Faltys byl mimoradne mily clovek, Sokol. Jan byl nejmladsi ze tri deti. Nejstarsi byl Ludek, druha byla Milenka, maminka Lubose a ma nejlepsi kamaradka, spoluzacka z mladi. Behem valky, kdyz jsem byla v Anglii, pracovala Milenka jako sekretarka me matky, ktera byla prokuristkou v letecke tovarne meho otce. Pro matku byla Milenka mou nahradou. V tovarne se Milenka setkala s panem Fryntou, svym budoucim a nyni jiz zesnulym manzelem, otcem Luboska a jeho dvou starsich bratru, Jiriho a Vladimira, oba tez letci.
Lubos se zastavil ve Svycarsku na ceste z Toronta, kam prisel z Nemecka, kde pracoval uspesne jako inzenyr po ukonceni studii a uteku z CSSR z politickych duvodu. Do Kanady se dostal, kdyz jsem ho sponzorovala na zadost jeho tety Evy. Lubos se zpocatku snazil ziskat zamestnani jako letec. Nez si poridil vlastni domek, bydlel u nas. Pak nas pravidelne navstevoval kazdou nedeli.
Zpet k autobusu ve Svycarsku. Za Lubosem sedely v autobuse dve divky, ktere svitorily cesky. Jednou z nich byla Jana Strnadova. S Lubosem se pozdravily bez blizsiho seznameni. Pristi rok pri odjezdu z navstevy stryce ve Svycarsku jel Lubos stejnou autobusovou linkou, kde se necekane setkal s onou divkou Janou.
Myslim, ze Jana pracovala ve Svycarsku jako osobni asistentka u jedne rodiny a vracela se domu, do obce Chuchelna u Semil. Tak zacala jejich znamost. Brzy pote Lubos Janu pozval do Kanady a privezl ji k nam na chatu na Muskoku predstavit. Brzy pote se v Cechach vzali.
Domek v Chuchelne, kde bydlela matka Jany a take Jana, si Fryntovi rozsirili pro svou potrebu. Staveni ma krasnou polohu na kraji obce pod lesem ve velmi puvabne krajine, kterou Jana miluje. Jana ma bratra Michala a jeji otec byl starostou obce.
Lubos byl v te dobe jiz v Toronte usazeny, mel vytecne misto hlavniho inzenyra v nejvetsi potravinarske firme Nestle a domek s peknou polohou blizko jezera a skoly, idealni pro rodinu. Presto nebylo pro Janu snadne se
presadit do noveho prostredi z krasne ceske krajiny, i kdyz poznala cizinu, Svycarsko. To vsak byla jeste Evropa. Proto, kdyz pak prisly deti, bylo pro ne venkovske prostredi Chuchelny snazsi nez torontske velkomesto.
V prubehu let se jako prvni narodila krasna holcicka Julinka, po dvou letech nasledovala dvojcatka, klidna a premysliva Barunka a miloucky diblik Elinka, pak pribyli dva chlapci, Tomas a Jonas a rodinku ukoncila nejmladsi holcicka Lilinka.
Tydenni navstevy Lubose s rodinou u nas pokracovaly s holcickami nez se narodili chlapci. Od te doby pravidelne a s uzasem sleduji tuto cesko - kanadskou rodinu c. 1.
Tezko by se nasel podobny respekt, laska, ohledy, pece jednoho o druheho v jine rodine. Deti jsou dokonale dvojjazycne, vynikaji nejen ve skole, kde jsou vybirany do skolnich predstaveni, ale i ve sportech, tanci a hudbe. Vystupuji casto v krajanskych hudebnich a divadelnich predstavenich. Jsou cleny torontskeho Sokola, kde jsou oba rodice aktivni.
V detech se odrazi rodinna pece a laska a spravna vychova, dnes tak vzacny ukaz.

A nyni nekolik otazek Josefa Cermaka Lubosi Fryntovi:
JC: Co Te na Jane zaujalo? Pamatuji se, ze jste se setkali nekde na ceste domu. Cim chtela puvodne byt, co studovala?
LF:
Kdyz jsem tenkrat jel nocnim autobusem z Curychu do Prahy, chtelo se mi strasne spat, ale ta dve devcata za mnou povidala a povidala, uz jsem zacal byt nevrly. Pak jsem si ale vsimnul, ze jedna z nich ma strasne prijemny, vlidny hlas. Otocil jsem se a vsimnul si, ze je ke vsemu i moc hezka, takze to bylo asi, co vzbudilo muj zajem. Kdyz jsem ji v tom samem autobuse potkal o rok pozdeji, uz jsem moc nevahal. Janinka chtela vzdycky byt ucitelkou, protoze ma hrozne rada deti. Bohuzel ji ale na Pedagogickou Fakultu neprijali, a tak zustala u toho, co ji na Stredni ekonomicke skole naucili, to jest ucetnictvi. Pracovala nekolik let jako mzdova ucetni v Dopravnich podnicich hl. mesta Prahy. Tam prozila take sametovou revoluci a kratce pote odesla do Curychu opatrovat deti. 
JC: A opacne?
LF:
Co Janinku na mne prilakalo, presne nevim, pri prvnim rozhovoru si myslela, ze jsem spion, protoze jsem o ni vsechno vedel, zapomnela totiz, ze jsem pred rokem vsechno vyslechl, kdyz za mnou k me nevoli celou cestu svitorila se svou kamaradkou. Kdyz jsme si zacali psat, vedela uz, ze jsem inzenyr, ale vzdycky se smala, ze jsem ji napsal: Jmenuji se L.F. , je mi 36 let... a nez ten dopis dosel, tak mi bylo 37 V jednom jsme si ale s Janinkou od zacatku padli do noty, a to bylo, ze jsme ani jeden nemeli zadne ambiciozni osobni cile, chteli jsme tu byt jen jeden pro druheho, mit hezkou rodinu a vykaslat se na ten tolik posetily a uspechany okolni svet.
JC: Myslim, ze Ty i Madla Krondlova mate zvlastni vztah k letadlum. Jak jste k te vasni prisli?
LF:
Jak asi vis, tatinek Madly, ing. Jaroslav Mraz, byl majitelem velke tovarny v Chocni. V jedne pulce se vyrabela mrazici a chladici zarizeni (reklamni slogan Vase zbozi chladi Mraz) a v druhe se od roku 1935 vyrabela mala sportovni letadla. Ing. Mraz mel tudiz velice dobry cich na dobre ksefty (jeho podrizeni o nem tvrdili:" kdyby starej dneska zjistil, ze od zitrka bude epidemie prujmu, tak uz od vcerejska vyrabi nocniky..."). Takze kdyz se zacala rozjizdet akce 1000 pilotu republice, pozval do Chocne osvedcenou dvojici leteckych konstrukteru Benes a Hajn z prazske Avie a zacal vyrabet sportovni letadla. Madla, coby zvidave a energicke devce byla od zacatku u toho, a kdyz presvedcila tovarniho pilota, aby ji tu a tam svezl, naucila se i sama letat. Ja sam jsem se k letani dostal pres otce a bratry. Otec byl jednim z prednich povalecnych leteckych konstrukteru a sam byl sportovnim pilotem, ucitelem letani a nacelnikem prazskeho letiste v Letnanech. Oba starsi bratri take letali v Aeroklubu, takze ja jsem samozrejme v patnacti letech zacal s bezmotorovym letanim, v 21 letech jsem byl instruktorem a v 25 letech jsem mel pilotni prukaz na motorova letadla. Oba bratri to pak dotahli na dopravni piloty, ja jsem diky emigraci mou leteckou drahu prerusil a nakonec zustal u cokolady. 
JC: Kdy jste se - a proc - rozhodli odejit do Kanady? Pohled Tvuj a Janin
LF:
Do Kanady jsem se rozhodl odejit, jeste nez jsem Janinku poznal. Zil jsem tenkrat v zapadnim Nemecku a moje zadost o politicky azyl byla zamitnuta. Vedouci cizineckeho uradu mi rekl, ze mne asi bude muset nechat odsunout zpatky ke komunistum, ale dal mi dve moznosti (prekladal jsem pro nej, kdyz bylo potreba, takze se mi snazil pomoci); bud se prohlasim za Nemce, mam preci skoro nemecke jmeno, mluvim plynne nemecky To jsem odmitl, protoze v nasi rodine dva lide prisli za valky diky Nemcum o zivot, takze jsem se nikdy zadnym Nemcem necitil. Druha moznost byla zazadat si o imigraci do treti zeme. Zkusil jsem USA, Velkou Britanii, Izrael, Norsko, Australii a jedina Kanada byla ochotna mne prijmout. Madla mi tenkrat prostrednictvim sveho manzela Dr. Krondla zprostredkovala sponzorovani pres Ceskoslovenske sdruzeni v Kanade. Janinka pak za mnou do Kanady prisla, protoze se holt vdala za Kanadana
JC: Prijezd do Kanady a prvni dojmy ­ hledani zamestnani
LF:
Me prvni dojmy byly smisene. Na jedne strane nizsi zivotni uroven nez v zapadnim Nemecku. Tam byl poradek, vsechno fungovalo a i obycejny clovek dostaval docela slusny plat, od zacatku sest tydnu dovolene, atd. Lide byli slusni, i kdyz ne moc pratelsti k cizincum Politicky system ale plne demokraticky, svobodomyslny, liberalni a tolerantni. V Kanade trochu neporadek, lide ze vsech koutu sveta, zivotni uroven nizsi. Lide ale jeste tolerantnejsi, otevreni, svobodomyslni. Zkratka profesionalni zivot lepsi v Nemecku, osobni zivot lepsi v Kanade. 
JC: Kdy jste si zacali zvykat - Janina laska k rodnemu koutu (nekde v Ceskem raji)?
LF:
Janinka mela od prvopocatku velke problemy zvyknout si na velkomesto, na placate Ontario, na obrovske vzdalenosti, na politickou korektnost, a zkratka moc se ji stykalo. Pred par lety uz to bylo tak daleko, ze jsme dokonce odeslali par krabic s nasimi vecmi do Cech, s tim, ze se zakratko budeme stehovat. Nakonec k tomu nedoslo z nejruznejsich duvodu, hlavni z nich vsak ten, ze se nasim detem libi ve zdejsi skole.
Fryntovi... nadherna rodina. Vsichni je obdivujeme a milujeme.
Clanek pripravili: Magdalena Krondlova a Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu