Navrat na hlavni stranu

Sarvatky kolem USTR
Ustav pro studium totalitnich rezimu (USTR) byl zrizen v roce 2007 a jak nedavno napsal Mark Kramer, reditel programu studii o studene valce na Harvardske univerzite a nekdejsi clen vedecke rady USTR, od zacatku byl stredem sporu. Kramer - stejne jako treba Vilem Precan - od zacatku chtel, aby USTR byl profesionalni, nestranickou organizaci, neco jako nemecky ustav Bundesbeafragte, zodpovedny za archiv Stasi, ktery si uchoval svoji samostatnost hlavne diky Joachimu Gareckovi, ochotnemu postavit se i kancleri Helmutu Kohlovi. Kramer zduraznuje, ze zakon zrizujici USTR stanovil jako hlavni ukol Ustavu pochopit a dokumentovat utiskujici mechanismus nacistickeho a komunistickeho rezimu v Ceskoslovensku, zatimco nekteri clenove Ustavu zadali, aby se venoval vyzkumu individualnich socialnich pozic delniku, inteligence, funkcionaru rezimu pozice narodnostnich mensin atd. K posledni krizi doslo v polovine dubna, kdy vsech patnact clenu vedecke rady zni odeslo na protest proti odvolani (nekterymi zamestnanci videneho jako politicky motivovanemu) byvaleho sefa ustavu Daniela Hermana. Reditelka USTR, Pavla Foglova se pred sestavenim nove vedecke rady obratila na radu osobnosti s dotazem, zda by clenstvi ve Vedecke rade USTR prijali. Vilem Precan odpovedel: "Jsem pripraven podilet se na soucasnem pokusu ucinit z USTR odbornou instituci schopnou celit i nepriznivym politickym tlakum. Vychazim z predpokladu, ze USTR ma sanci (mozna posledni) stat se tim, co od neho ideologicky nezatizena cast verejnosti ocekava." V rozhovoru pro CT24 15. kvetna 2013 Precan, ktery v rade pusobil uz v letech 2009 az 2010, rekl: "Do vedecke rady vstupuji proto, aby se vedecka rada stala hrazi proti jakemukoliv zneuziti ustavu."
Reditelka Foglova kandidaty do vedecke rady predlozila hlavni rade USTR, ktera sestaveni noveho vedeckeho panelu odsouhlasila peti hlasy (Nadezda Kavalirova se zdrzela hlasovani). Nova vedecka rada ma 12 clenu (predesle vedecke panely mely 15 clenu):
Zdenek Benes - Profesor ceskych dejin, Filosoficka fakulta UK.
Muriel Blaiveova - Historicka (ceske a ceskoslovenske dejiny), Institut Ludwiga Bolzmanna ve Vidni.
Peter Bugge - dansky historik a bohemista (prednasi ceske a stredoevropske dejiny a ceskou literaturu na univerzite v Aarthusu.
Ladislav Cabada - Politolog, vysokoskolsky pedagog. Soucasne prednasi v Plzni a na Metropolitni univerzite Praha.
Michal Pehr - Historik a politolog, pracovnik Masarykova ustavu AV CR
Petr Pithart - Disident, byvaly cesky premier, pozdeji predseda Senatu, vysokoskolsky pedagog
Adrian Portmann von Arburg - Svycarsky historik dlouhodobe pusobici v Praze. Venuje se dejinam migraci, predevsim vysidleni Nemcu z ceskeho pohranici. Prednasi historii na Filosoficke fakulte Masarykovy univerzity v Brne.
Vilem Precan - univerzitni profesor, zabyva se ceskymi i slovenskymi dejinami. Stoji v cele Ceskoslovenskeho dokumentacniho strediska. V roce 1998 ziskal Rad Tomase Garrigua Masaryka.
Jan Rataj - Historik a politolog, zabyva se modernimi ceskymi a cs. dejinami, vyucuje na prazske VSE, externe pusobi i v Ustavu ceskych dejin FF UK.
Oldrich Tuma - Historik, od roku 1992 pracuje v Ustavu pro soudobe dejiny (USD) Akademie ved CR. Od roku 1998 je jeho reditelem.
Karel Vodicka - Politolog, zabyva se zejmena transformaci politickych systemu stredovychodni Evropy. Od srpna 2010 pracuje na Institutu Hannah Arendtove pro vyzkum totalitarismu pri Technicke univerzite v Drazdanech.
Tomas Vrba - Prekladatel a novinar, v letech 2004 az 2007 predsedal rade CTK. Prednasi literaturu na New York University v Praze a zaseda ve spravnich radach Nadace Forum 2000 nebo Ceskoslovenskeho dokumentacniho strediska nebo dozorci rade Divadla Archa.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu