Navrat na hlavni stranu

Pohadka z jednoho prazskeho ostrova
Nez jsem zacala psat o Kampe, opakovane jsem ostrov navstevovala a bylo tam vsechno v naprostem poradku, jen vsude panovala zima a casty dest - jaro totiz letos do Prahy nepriletelo. Pak se to ale vse zmenilo a zacaly v Praze povodne. Posledni den maje uz byla situace znacne vazna a Vltava chrlila obrovske mnozstvi zlutohnede vody. Prazane zacali Kampu branit stavbou protipovodnovych zdi, ktere Kampa pri povodni roku 2002 jeste nemela. Dne 3. cervna byl prutok Vltavy kolem trech tisic kubiku za vterinu - v roce 2002 to bylo pet tisic. Jeste dnes 12. cervna se na Kampu nesmi a stavebni objekty se stale jeste schovavaji za hlinikovymi zabranami. Opet spatne dopadlo muzeum Kampa v Sovovych mlynech, skody budou obdobne skodam roku 2002. Letosni povoden nastesti nikterak nezasahla sbirky moderniho umeni. Symbolem letosni povodne bude bezesporu socha dalajlamy nainstalovana prave na Kampe. Diky jeji velikosti bylo mozne sledovat vysku vltavske hladiny.
Tim ostrovem je Kampa v bezprostredni blizkosti Male Strany, misto obestrene po mnoho stoleti romantickym tajemstvim, misto davajici na odiv barokni a klasicistni krasu slechtickych palacu, stejne tak i krasu domu mestanskych, misto nabizejici vzpominky na slechticke rody, ale take misto spojujici osudy mnoha vyznamnych i obycejnych lidi a lidicek. Ostrov preplneny historii, sentimentem, zamilovanosti, puvabem, legendami, nostalgii a jedinecnosti.
Kampa je umely ostrov s prvni zminkou uz v roce 1169, ktery vznikl vykopanim vodni mlynske strouhy pozdeji nazyvane Certovka. Stredoveke dilo je dukazne pripisovano johanitum z radu Maltezskych rytiru, kteri takto dokonale resili potrebu regulace vody pro chod tehdejsich mlynu na levem brehu Certovky. Dnes je Certovka napajena stolou z horniho smichovskeho zdymadla.
O puvodu jmena Kampa existuje mnoho verzi, jsou to vsak povetsinou jen a jen domnenky. Domnenkou uz neni, ze nazev Kampa se pouzival az od 2. poloviny 18. stoleti, pred tim se rikalo jen Ostrov. Staroslovansky je mozne souzneni od jmena kepa (kupa) coz zde mohlo znamenat nakupeny ricni pisek. Dalsi hezke vysvetleni je od jednoho z pozdejsich majitelu mistnich zahradnich domu a to Rudolfa Tychona Gansneba Tengnagla z Kampu, vyznamneho zemskeho soudce a hejtmana Prazskeho hradu, ktery do Cech prisel uz v 17. stoleti se svym otcem slavnym hvezdarem Rudolfa II., Tychonem Brahe a pak jeste vysvetleni latinske kde campus znaci plochost, planinu, pole a konecne i ceske, protoze zakampim bylo oznacovano stinne misto.
Puvodne Kampa predstavovala pouze jakesi anglicke krajinarske parky patrici vyznamnym slechtickym rodum a bohatym mestanum se zajimavou promenadou podel Vltavy a Certovky. Lze si tak pripomenout zahradu Michnovskou, Odkolkovskou, vyznamneho majitele Sovovych mlynu, Kaiserstejnskou, Kolovratskou a zahradu Nosticovu. Zahrady se zaznamenavaji uz ve 14. stoleti, nasledne stavby az o dve ste let pozdeji. Po druhe svetove valce pospojovanim uvedenych hlavnich zahrad a jejich architektonickou zahradni upravou se vytvoril dnesni temer trihektarovy nadherny prazsky park, ktery na prochazku primo vyzyva. Nabizi nezapomenutelne pohledy na plynouci Vltavu a panoramata obklopujici reku na jejim pravem brehu, pak neodmyslitelnou dokonalost Karlova mostu a samozrejme i historickou libeznost vlastniho toku dnesni Certovky - ne nadarmo se zde to misto nazyva "Prazske Benatky" - nehledejme vsak italske gondoly, nejsou zde a nehledejme ani ducha stare historie - ten se nam totiz nezjevi. Ujistuji vas ale, ze ten tady pobyva, v miste se usadil davno, predavno a z ostrova uz nikdy neodesel, aby mohl svou pritomnosti trvale dodavat tomuhle prazskemu mistu nicim nenahraditelnou mystickou atmosferu.
A tak jsme tedy na Kampe. Cest jak sem dojit je cela rada. Ta nase je zvolena z Karlova mostu, kde priblizne u Bruncvikovy sochy sejdeme dokonalym dvouramennym schodistem v novogotickem stylu na puvodni rynek Kampy a dnesni ulici Na Kampe. Hned na podeste schodu si nezapomeneme prohlidnout rohovy dvoupatrovy puvodni dum s neprehlednutelnym domovnim znamenim, ktere navozuje dojem zdobneho oltaricku s obrazkem panny Marie a Jezulatkem. K obrazku se poji nekolik legend, jednou je i ta, ze obrazek zachranili davni majitele domu z rozvodnene Vltavy. Kazdopadne tento dum patril vzdy k nejvice ohrozenym v dobach povodni, dodnes jsou ve zdivu znacky kam, az sahala voda v letech 1784 a 1845, zda je tam i povoden roku 2002 jsem asi prehlidla. Pametni deska pripomina malire a ilustratora Adolfa Kaspara, ktery v dome "U obrazku panny Marie" zil.
Tradici zdejsich hrncirskych trhu se podarilo obnovit a probihaji na rynku s kazdym jarem. Hrnciri zde totiz kdysi davno predstavovali nejrozsahlejsi remeslo. Krome nich zde byla usazena v hojne mire i dalsi remesla jako krcmari, bednari, pekari, platneri, mastickari, zlatnici a dalsi a zpod oblouku Karlova mostu vykukoval nejeden kramek. Na rohu ulic Na Kampe a Hroznove je nejstarsi kampsky dum, dnes zrekonstruovany na restauraci a hotel. Je ozdoben domovnim znamenim "U zlatych nuzek", takze znameni napovida, ze se kdysi davno jednalo o cech krejcovsky. Znak nuzek mel dum uz v roce 1568 a dobou se jen menily ze zlatych na zlute a treba stribrne. Dnesni podoba dvouposchodoveho klasicistniho domu je z roku 1804 od Ignace Palliardi, stresni vikyre jsou puvodni.
Ulice Na Kampe konci malym namestickem u parku a o co je mensi namesti o to je vetsi a honosnejsi zdejsi stavba. Je to Lichtenstejnsky palac. Stavba se datuje do let 1697-1698. Je provedena na neobvyklem sestibokem nepravidelnem pudorysu. Dum tehdy mel jedno patro, na vychodnim pruceli dve veze s cibulovitym ukoncenim a kolem celeho palace udrzovanou a zajimavou zahradu. Tricetilete valky palac poskodily a 18. stoleti se vyznacovalo hojnym stridanim majitelu, predevsim slechtickych rodu Kolovratu a Lichtenstejnu. Ti zmenili vzhled, odstranili obe veze a na pruceli Lichtenstejnove umistili svuj rodovy znak. Dnesni podobu dal palaci dalsi majitel, kterym byl zamozny mestan puvodem z pekarske rodiny, majitel vltavskych Sovovych mlynu, Frantisek Odkolek. Zvysil palac o dalsi patro a na vltavskou stranu pridal dva balkony. Palac byl upraven klasicistnim stylem. Do palace vedl na urovni hladiny Vltavy tunel pro lodky zakonceny malym pristavistem. Od roku 1897 patril palac Obci prazske. Ta pozdeji provedla potrebnou rozsahlou adaptaci, ve ktere byl vodni lodkovy tunel zrusen. Skoda! Po celou dobu 2. svetove valky byl palac obsazen gestapem, v zahrade vybudovali cviciste Hitlerjugendu. Dnes je palac upraven pro pobyty vyznamnych statnich navstev. Takze jiz zaznamenal spanelskeho krale Carlose, anglickou kralovnu Alzbetu II., prince Filipa, japonskeho cisare Akihito a dalsi.
Proti Lichtenstejnskemu palaci stoji nevelky a nemaly zahradni dum, ve kterem ve 20. stoleti bydlely vyznamne ceske osobnosti: herec a spoluzakladatel Osvobozeneho divadla Jan Werich, historik a znalec Prahy prof. Wirth, basnik Vladimir Holan. Puvodne dum patril Nosticum a slouzil jako kozeluzna. Hrabe Bedrich Jan Nostic dal dum upravit pro bydleni nemocneho Josefa Dobrovskeho, kneze a velkeho ucence, s kterym udrzoval velice dobre a pratelske vztahy. Takze vlastne uplne prvnim obyvatelem byl tento vyznamny patriarcha ceske slavistiky.
A uz jen docela maly kousek podel Vltavy a jsou tu Sovovy mlyny, pro jejichz zachranu se nesmirne angazovali Meda Mladkova a jeji dnes jiz nezijici manzel. Meda Mladkova patri k prednim svetovym sberatelum a stedrym mecenasum moderniho umeni. V historickych prostorach mlynu se ji, po navratu z emigrace, podarilo vybudovat rozsahle muzeum moderniho umeni. Hlavnimi umeleckymi smery, kterymi to zde dycha, jsou abstrakce malire Frantiska Kupky a kubismus sochare Otto Gutfreunda. Ale jsou i dalsi. Na travniku pred muzeem pokukuje nekolik obrovskych kovovych mimin Davida Cerneho a zda se, ze jsou tady mnohem spokojenejsi nez na zizkovske televizni vezi.
A presouvame se na jeden z mustku Certovky a nechceme uverit tomu, ze se pred nasimi zraky nepretrzite otaci obrovske mlynske kolo Velkoprerovskeho mlyna, jakoby se zde otacela davna historie zmizele a znovu nalezene Kampy. A kolo hlida zeleny panacek, neni to uz vodnik Cochtan pana Wericha, tenhle se jmenuje Vrbina. Jen o par metru dal na Velkoprerovskem namesti nahlizime do jine historie nove, mlade a moderni. Stojime u bohate pomalovane Lennonovy zdi, ktera v tichosti pripomina slavneho frontmana skupiny Beatles a ktera byvala i jakymsi protestnim mistem, kam se prichazelo vyjadrovat nespokojenost mladych lidi s rudym rezimem.
Boli vas nohy? Me hrozne, musim nekam za malickym odpocinkem do hospudky. Vyber je opravdu nasnade, ale ja uz to mam promyslene a tak vyhledam hospudku s docela nevsednim a trochu morbidnim oznacenim "Marnice" a do jeji zahradky vstupuji. Je na moc dobrem miste, je uplne u Certovky, je blizoucko patam oblouku Karlova mostu. Usmivam se pri vzpomince na jeden z dilu televizniho serialu "Hrisni lide mesta prazskeho", kdy prave tady sedel pan Filipovsky v roli soukromeho detektiva a hlidal a hlidal jistou zaletnou milostivou pani z protejsiho domu na Certovce. Po kaficku nastava znovuzrozeni, platim a pomalu odchazim rozloucit se s ostrovem. Jen jeste mrknu na uchvatny dum v c. p. 76 "U tri pstrosu" tesne u oblouku Karlova mostu. Dnes je to velmi vyhledavana honosna restaurace. Hospoda zde pry byvala uz ve stredoveku a tak se nabizi i myslenka, ze mohl byt jejim hostem klidne i sam Karel IV. ktery pry pravidelne kontroloval, jak pokracuje stavba jeho mostu. A tak tady mohl klidne posedavat se svym stavitelem Petrem Parlerem. Tolik legenda. Stavebnikem domu byl jisty Jan Fux, ktery provozoval velice zajimave remeslo a sice pernarstvi. Ze netusite, o co slo? Bylo to vynosne a vyhledavane remeslo, ktere umelo vyzdobit nejruznejsim perim a pericky predevsim klobouky a kloboucky vsem bohatsim a bohatym mestanskym damam. Uplnou tehdejsi modni spickou pak bylo peri pstrosi. Dum mel a ma ve svem stitu umelecky vypodobnene tri pstrosy - v tomhle pripade uz ani neslo o domovni znameni, ale o jakousi reklamu. Dum ma i dalsi zajimavost - v roce 1714 si zde jisty Armen Georgius Deodatus otevrel prvni kavarnu na Male Strane.
A jeste posledni informace. Kampe se tez prezdiva "Ostrov milencu" a je to zde videt opravdu vselikde v podobe privesenych visacich zamku nejruznejsich barev, velikosti a tvaru, ozdobenych inicialami anebo i celymi krestnimi jmeny milencu. Zamek dokazou koupit skoro vsichni, najit misto kam ho privesit a zamknout si tak pred svetem svoji lasku, se stava den po dni obtiznejsim, vhodit pak klic do Vltavy nebo Certovky je malickosti. Zvyk anebo zlozvyk? Napad k nam pry prisel z Rima, kde je zazamkovano leccos dokonce cely starobyly most Milvio a reka Tibera vlastni nepreberne mnozstvi vhozenych klicku. Nevim jak se k teto veci postavit, zda schvalovat nasledne odrezavani zamecku spravou prazskeho mesta a souhlasit s tvrzenim odborniku, ze zamky maji dlouhodobe nicici ucinek pro nase unikatni pamatky anebo brat "zamkovani" jako novy fenomen mlade, moderni doby. Mozna, ze ten fenomen je mi blizsi.
A jeste k tem povodnim. Vltava se rozvodnovala i v dobach davnych. Kampu si vybirala prakticky vzdy. Od 15. stoleti mela Praha svuj prvni vodoznak a sice kamennou sochu Bradace, stavitele Juditina mostu - ve vyusteni puvodniho mostu byla i umistena. V 19. stoleti byla premistena ve stejne puvodni vysce do nabrezni zdi na Krizovnickem namesti u Karlova mostu. A jedna zajimavost za dobu asi ctyr set roku byl Bradac celkem patnactkrat cely pod vodou. Technicky se vyska hladiny Vltavy odecita denne od roku 1825. Ted sviti konecne v Praze slunicko a tak nam dava pozapomenout na slova, ktera poslednich ctrnact dni mezi nami vsemi stale kolovala. Ptate se, co to bylo za slova? Inu, hasici, pytle s piskem, vltavska kaskada, kulminace, uzavrene metro, bahno, zatopene sklepy a dalsi.
Jana Fafejtova - Praha

Navrat na hlavni stranu