Navrat na hlavni stranu

Ani tucet borcu z NHL nezachranil cesky hokej od debaklu na mistrovstvi sveta 
Domaci prokleti prolomeno
Ze Stockholmu od naseho spolupracovnika JAROSLAVA KIRCHNERA
Hokejove dejiny se prepisovaly a truny se kymacely. A cesti fanousci se pritom vztekali: "Nejpotupnejsi vyrazeni v historii svetovych sampionatu!" Tech se mimochodem odehralo uz sedmasedmdesat... Projdeme-li tuhle neskutecne bohatou historii, ktera se zacala psat uz v roce 1920 v ramci olympijskych her 1920 v Antverpach, paradoxne nikoliv zimnich, nybrz letnich, nebudeme-li venovat prehnanou pozornost ceskoslovenskym vypraskum od Kanadanu ci Americanu v dobach hokejoveho praveku a zamerime se na obdobi poslednich trech desitek let, vybavi se nam tri nejmene vydarena mistrovstvi sveta. Tedy po strance predvedene hry a vykonnosti. V roce 1986 v Moskve, kde z toho bylo seste misto, ke stejnemu umisteni take jeste Ceskoslovensko doklopytalo v roce 1991 ve Finsku a letosni selhani znamenalo pricku sedmou. V prvnich dvou pripadech pod hokejovym krachem byli podepsani treneri Jan Starsi a Stanislav Nevesely, letos Alois Hadamczik. Pochopitelne ale i jimi nominovani hraci.
Letos ve Stockholmu, kde sampionat konany podruhe za sebou spolecne ve Svedsku a Finsku, vrcholil, obleklo vsak cesky reprezentacni dres dvanact borcu pusobicich v kanadsko-americke NHL. Navic jejich jmena lze oznacit za zvucna. Prohry ve stockholmske skupine se Svedskem i s Kanadou stejnym pomerem 1:2 urcite nelze povazovat za tragedii, mnohem vetsim varovanim byla uz ta se Svycarskem 2:5... K teto negativni bilanci vsak jeste pribylo utrapene vitezstvi nad Danskem 2:1 az po samostatnych najezdech a vyhra ve stejnych krecich 4:2 s poslednim a sestupujicim Slovinskem, s nimz Cesi jeste v polovine zapasu prohravali 1:2. Po techto vysledcich se Hadamczikovi sverenci propadli az na pate misto a stacilo, aby Norsko v normalni hraci dobe zdolalo Svycarsko a cesti reprezentanti by se vubec poprve v dejinach mistrovstvich sveta nedostali ani mezi osm nejlepsich celku...
Dvere se oteviraly dokoran
Nastesti si Svycari s Nory poradili 3:1 a o ceskem postupu do ctvrtfinale uz mohlo rozhodnout v poslednim stretnuti prime vitezstvi nad Nory. Tesne pred timto soubojem muzstvo Ceske republiky posilily dve hvezdy vysoke hokejove zare a to obrance New Jersey Devils Marek Zidlicky s utocnikem Montrealu Canadiens Tomasem Plekancem, ktery pri zisku bronzovych medaili na lonskem sampionatu zastaval roli reprezentacniho kapitana. Za danych okolnosti jejich rozhodnuti bylo velkym sebeobetovanim! I jejich nemalou zasluhou jsme norskeho protivnika smetli 7:0 a dvere k velkemu uspechu se necekane otevrely dokoran. Vzdyt ve skupine jsme skoncili ctvrti a ve ctvrtfinale nas cekal jeji vitez - Svycarsko. A ze by s nim Cesi prohrali i podruhe, necekal snad nikdo. Navic kratce predtim v helsinskem ctvrtfinale Americane senzacnim vysledkem 8:3 vyradili Rusy, kteri v posledni chvili byli posileni hvezdnym Alexandrem Oveckinem z Washingtonu Capitals a co vic pro semifinale bychom si mohli prat nez celek USA?
Druha potupa od Svycaru
Jenze v Globen Arene pred ostudne prazdnym hledistem, v nemz prihlizelo pouhych 2297 divaku, misto ocekavane herni lehkosti a udernosti, ktera nas predtim provazela proti Norum, znovu prisla nepochopitelna krec a s ni dve inkasovane branky, temer vlastni. Pri prvni, ktera byla pripsana Hollensteinovi, si puk do site nestastne kopl Zidlicky a pri druhe strelu Josiho, kdyz na trestne lavici sedel Hubacek, tecoval Irgl. Teprve v posledni tretine se dostavil tlak ceskych hokejistu, s nim Kutlakuv gol po Plekancove prihravce v nasi presilovce a pak uz bohuzel jen nevyuzite sance. Nejvetsi mel tri minuty pred koncem Vrbata, kdyz se ritil sam na brankare Gerbera, ale neprekonal ho.
Trener pod obrovskym tlakem
Hodne trpkou prohru 1:2 se Svycarskem trener Alois Hadamczik komentoval: "Svycari byli agresivnejsi, vyhravali vic osobnich souboju a take byli rychlejsi." A jake hlavni priciny tak spatneho vystoupeni svych sverencu na sampionatu videl? "Kdyz nepocitam zapas s Nory, kterym jsme dali sedm golu, tak jsme jich tady davali moc malo. Nepredcili jsme jsme soupere durazem v predbrankovem prostoru. Nasi hraci z NHL byli prekvapeni nasazenim nekterych tymu i jejich bruslenim! Nekteri z nich se dlouho adaptovali na zmenu casoveho pasma a jine rozmery kluziste, nez na jakych hraji v zamori..." Na otazku, co trener udela, kdyz se bude uvazovat o jeho rezignaci, zareagoval: "Ted na to nebudu odpovidat a resit to. Na dvou predchozich mistrovstvich jsem s muzstvem Ceske republiky byl uspesny. Privezli jsme dve bronzove medaile a z dvaceti zapasu jsme jich sestnact vyhrali..." Zatimco medialni tlak na Hadamczika po neuspesnem sampionatu byl silny, vedeni Ceskeho svazu ledniho hokeje ho jednoznacne podrzelo a o jeho odvolani vubec nehlasovalo. Takze pristi rok v Soci, kde se stejne jako na predchozich ctyrech zimnich olympijskych hrach, znovu predstavi nejlepsi hokejiste z NHL, bude mit sanci na uspesny reparat.
Chara hodne chybel
Ani Slovaci sve lonske senzacni stribro z Helsink nezopakovali a mnoho nechybelo k tomu, aby se popate behem poslednich sesti let neprobili ani do ctvrtfinale. Protoze velmi necekane podlehli Lotyssku 3:5 a Rakousku 1:2 na samostatne najezdy. I na ne se valila velka kritika slovenskych medii. V porovnani s lonskem jim hodne chybel znamenity obrance a kapitan Zdeno Chara, ktery v tu dobu v barvach Bostonu Bruins usiloval v zaverecnych bojich o Stanleyuv pohar a mnohem horsi formu tentokrat mel lonsky kanonyr Miroslav Satan, jemuz bude uz devetatricet... Presto sve zaverecne stretnuti v helsinske skupine tym Slovenska zvladl brilantne a take diky dvema hrubym chybam brankare Bishopa hned v uvodu porazil USA 4:1. Ve ctvrtfinale vsak proti Slovakum stali Finove a po prvni tretine se zdalo, ze je vsechno rozhodnute, nebot domaci hokejiste vedli uz 3:0. Jenze sverenci ceskeho kouce Vladimira Vujtka to nezabalili, jeste do druhe prestavky trefami Miklika i Sekery snizili a hned po triceti sekundach zaverecne tretiny Surovy vyrovnal na 3:3. Dokonce pak v presilovce pri vylouceni Kontioly meli prilezitosti, avsak byl to opet tym Suomi, ktery pred svym publikem golem Aaltonena rozhodl o tesnem vitezstvi 4:3.
Skoda prospane tretiny  
Vladimir Vujtek, ktery mimochodem v roce 2005 o jediny hlas prohral s Hadamczikem souboj o funkci ceskeho reprezentacniho trenera, konstatoval: "Skoda, ze jsme prospali prvni tretinu, ve ktere nam Finove mohli vstrelit jeste vic branek. Kdyz jsme pak vyrovnali a soupere dostali na kolena, znovu prisla nase osudova chyba, kterou jsme darovali Finum postup do semifinale." I tak ale celkovy vysledek slovenskeho muzstva, ktere sice obsadilo az osme misto, nebyl povazovan za neuspech...
Zazrak helvetskeho krize
O hokejovy zazrak, na nejz dejiny budou jeste dlouho vzpominat, se ve Stockholmu postarali Svycari! Vzdyt v minulosti, vlastne davne, se na svetovych sampionatech dostali pouze dvakrat k medailim. V roce 1935 ke stribrne a 1953 k bronzove, pricemz v obou pripadech se hralo v jejich zemi. Letos udivili vynikajicimi bruslarskymi kvalitami, herni disciplinovanosti i neuveritelnou silou v osobnich soubojich. Trebaze v tymu meli pouze dva hokejisty hrajici NHL, oba beky - Diaze z Montrealu Canadiens a Josiho z Nashville Predators, ve svych rudych dresech s bilym helvetskym krizem na prsou ze sebe zdimali vykony, nad nimiz experti nevericne kroutili hlavami. Na sve triumfalni ceste do finale ztratili jediny bod a to kdyz ve skupine porazili Kanadu 3:2 "jen" na najezdy... V semifinale smetli z ledu brankami Niederreitera, Walkera a Suriho 3:0 Americany, kteri predtim ve ctvrtfinale, jak uz jsme poznamenali, velmi necekane prejeli Rusy a nakonec si odvezli bronzove medaile. Take velkou zasluhou Paula Stastneho, ktery se sedmi goly a osmi asistencemi skoncil druhy v kanadske bodovani a je synem legendy legendy ceskoslovenskeho hokeje Petera Stastneho...
Ale jeste kratce ke Svycarum, kteri teprve ve finale podlehli Svedum 1:5 a ziskali stribrne medaile. Jejich trener Sean Simpson, vlastne Kanadan, to vyjadril vystizne: "Nejen Svycarsko, ale cely hokejovy svet zasne nad tim, co vsechno lze v tomto sportu dokazat!"
Famozni dvojcata rozhodla
Zatimco svycarsky hokej na medailove umisteni musel cekat plnych sedesat let, domacimu muzstvu na svetovych mistrovstvich trvalo sedmadvacet let, aby se postavilo na nejvyssi stupen. Pred Svedskem to naposledy byl v roce 1986 Sovetsky svaz v Moskve, rok predtim se to podarilo i Ceskoslovensku v Praze. Hlavnimi ozdobami svedskych Tre Kronor se stala triatricetileta dvojcata Daniel a Henrik Sedinove. Kdysi spoluhraci a velci kamaradi petinasobneho kapitana ceskych mistru sveta Davida Vyborneho ze svedskeho klubu Mo Do na posledni ctyri zapasy prileteli z Vancouveru Canucks a svou brilantni kombinaci byli temer temer u vsech svedskych branek. Nejvetsim dramatem vsak bylo ctvrtfinale s Kanadou, v nemz Svedove nepriznivy stav 0:1 otocili dvema zasahy utocnika prazskeho Lva v KHL Danielsona pri presilovkach a za nerozhodneho skore 2:2 i po prodlouzeni musela rozhodnout az ctvrta serie najezdu, ve ktere Pettersson primou strelou skoroval, ale Eberle pouze trefil tyc... V semifinalovem severskem derby, ktere kupodivu nebylo ani vyprodano, Svedsko jasne prehralo Finsko 3:0 a nezavahalo ani ve finale proti Svycarsku 5:1, trebaze souper v pate minute sel do vedeni diky nejlepsimu obranci a zaroven nejuzitecnejsimu hraci sampionatu Josimu. A trener Svedu Par Marts zduraznil: "Prozivame nezapomenutelne chvile, ale kdybychom s Kanadany nemeli stesti pri najezdech, nebyli bychom ani v semifinale. Takovy je proste hokej..."
Vysledky zaverecnych zapasu - ctvrtfinale: USA-Rusko 8:3, Svycarsko-Ceska republika 2:1, Finsko-Slovensko 4:3, Svedsko-Kanada 3:2 po samostatnych najezdech. Semifinale: Svedsko-Finsko 3:0, Svycarsko-USA 3:0. O 3. misto: USA-Finsko 3:2 po samostatnych najezdech. Finale: Svedsko-Svycarsko 5:1.
**

Navrat na hlavni stranu