Navrat na hlavni stranu

Zapisky od Pacifiku (2013-5)
Neni to prilis davno, co se vetsina Kanadanu zaradovala nad ukoncenim dlouhe a nucene prestavky v NHL. Mladici hrajici ledni hokej aktivne, ci jen milovnici podivane na rychlou hru, stejne jako brichati fotri sledujici zapasy na stadionech nebo na gauci pred televizni obrazovkou. Vsichni s nadsenim privitali pokracovani v mnoha zapasech vrcholne kanadsko-americke hokejove profesionalni souteze.
Ac v mladi jsem hokej hral i par let zavodne a byl jako divak castym navstevnikem Zimniho stadionu v Praze, priznam, ze v poslednich mnoha letech jsem NHL sledoval jen velmi sporadicky. Hokej jako takovy pak vetsinou jen z mistrovstvi sveta nebo OH.
Stalo se mi ale nejednou, pri zapasech teto vrcholne souteze profesionalu, pri pohledu na chabou strelu bekhendem, ze v takove chvili jsem si pripomnel ony navstevy Zimniho stadionu v Praze, kde vzdaleny strycek kontroloval vstupenky u vchodu a zajistil mi vstup zdarma i na mezinarodni zapasy, vcetne pratelaku narodniho tymu s anglo-kanadskymi profesionaly Wembley Lions nebo kanadskym muzstvem Penticton Vees se skvelymi tremi bratry Warwickovymi. A to jsem si pripomnel skvele bekhendy Vladimira Zabrodskeho, jez byly postrachem brankaru pro jejich ne prilis snadne odhadnuti. Nic podobneho jsem, ke svemu prekvapeni, u zadneho profesionala ligy NHL nevidel.
Ano, Vladimir Zabrodsky, v letech ctyricatych a padesatych minuleho stoleti nejlepsi evropsky hokejista, vyborny tenista, inteligentni, ale poznamenany onou znamou nejasnosti, ac dnes k jeho obhajobne objasnenou neucasti na postihu ceskych hokejistu, mistru sveta, v padesatych letech, ale prokazatelnou ucasti na sazkovych podvodech (ac v jeho pripade jde, jak sdeleno v dale citovane knize, jen o jeden jediny fingovany zapas... Sparta-Ruda Hvezda), po odpykani trestu v ostravskych dolech opet aktivni pritahoval divaky bez rozdilu za jaky klub prave hral.
Jeho sledovanim ucil jsem se hokeji i tenisu. Tento muj sportovni idol, Vladimir Zabrodsky, se 7. brezna tohoto roku dozil devadesati let! Je jedinym zijicim z onoho slavneho teamu.
Pri posledni navsteve Prahy jsem si koupil dve knihy venovane dvema slavnym ceskym hokejistum, Stanislavu Konopaskovi a Vladimiru Zabrodskemu. Docetl jsem se, krome jineho, ze Vova pecoval o sve zdravi, pil jen prilezitostne a denne jedl dve jablka. A ze v roce 1965 jako dvaactyricetilety, v poslednim zapase hranem v Cechach pred svou emigraci, porazil mladeho Jana Kodese, pozdejsiho wimbledonskeho viteze 0:6, 6:4. 6:4.
A ze v roce 1997 byl uveden do Sine slavy mezinarodni hokejove federace IIHF.
***
Od te doby, kdy jsem v dusledku neduhu nemohl spat a abych nerusil, presidlil jsem do jine mistnosti, a tam i po zlepseni stavu obcas se presunu a to si poustim na Youtube programu dostupna dila i ceske filmove nebo televizni soucasne i davnejsi produkce.
A tu, nejednou a mozna prilis casto, smutek se mne zmocnuje misto pobaveni, pozitku, ci zamysleni nad prave promitnutym filmem (diky zazraku YouTube). Zasnu nad urovni filmu let sedesatych a tech (jsou samozrejme vyjimky) natocenych v letech nastale svobody.
Jaky to, ve vetsine pripadu, rozdil! Jake plytkost a omselosti nametu valne vetsiny filmu dnesni ceske produkce! Ano, jsou vyjimky, ale jaky je jejich pomer k dilum, ktere neco skutecne hodneho k zamysleni rikaji a nebo, pokud jde o jiny zanr, uchvacuji branice a mysl divaka vtipnosti a humorem v tom nejvlastnejsim smyslu v pomeru k tem plnych levneho zertovani!
Dojde k renesanci ceske kinematografie, aby se stala tak svetove uznavanou, jako byla v letech sedesatych minuleho stoleti?
***
Mensi nehoda male vnucky zavedla mne do lekarske ordinace. Protoze nehoda se stala v pokrocilejsi odpoledni dobe a moje chot, zdravotni sestra, byla prave ve sluzbe v nemocnici, jel jsem se snachou a postizenou vnuckou do Walking clinic, coz jsou ordinace, ve kterych maji stridave sluzbu lekari krome svych zavazku ve svych soukromych ordinacich, stejne jako ti, kteri svou lekarskou praxi konaji jen v techto klinikach. Vznikly pred nekolika lety.
Ta klinika, kde tez pusobi nas rodinny lekar, prestehovala se do vetsich prostor, patrne i s lepsim vybavenim. Cekarna je velika, solidne vybavena. V recepci jedna, nekdy i dve sily.
Po nasem prichodu a minimalnich formalitach, byli jsme vyzvani k vyckani v jedne z nekolika malych ordinaci, vesli do ni a cekali. Na vstup lekare. Mohl jsem otevrenymi dvermi videt na ostatni ordinacni prostory a spojovaci chodbu. Slouzici lekar vchazi do ostatnich miniaturnich ordinaci, nikoli do te, kde jsme cekali.
A tu me neco napadlo, kdo je majitelem mista, kde se takto nove zrizena klinika nachazi. Nepochybne jeji prostory nepronajimaji levne pro krasne oci pani recepcni ci vtipnost zde se stridajicich lekaru. A zde je chytacka, ktera mne napadla: Nespocet tech malych ordinaci je samozrejme v relaci k vysi najmu. Proc ale pacient nemuze pockat nez na nej prijde rada na pohodlnych sedadlech dosti velike cekarny, misto v jedne z tech medikalnich kukani? Proc by jejich pocet nemohl byt minimalizovan na dve, najem by se tim snizil a cekani pacientu by se odbylo v cekarne, na pohodlnych sedadlech, pripadne s magaziny dostupnymi ke zkraceni cekani jejich cetbou?
***
O krasach mesta Vancouveru bylo uz leccos napsano. Melo by se to, presneji, tykat hlavne mista, v nemz se mesto naleza. Vancouver je nasim tretim domovem. Mnoho lidi by se rado stalo jeho obcany, stejne jako se to podarilo nam. Nasinec, exulant, je ale svym zpusobem schizofrenik. To jsem si opet uvedomil, kdyz jsem si na monitoru pocitace prohlizel nadhernou serii fotografii nocni, osvetlene Prahy. Nic takoveho jsem dosud o Vancouveru nevidel a jsem si jist, ze bych ani videt nemohl, i kdyby fotograf zachycujici nocni Prahu, mel moznost pocinat si stejne ve Vancouveru.
***
Do noveho komplexu Park Village ve Vancouveru patri i velika restaurace. Cestou z Horseshoe Bay, od mladsi casti rodinneho klanu, stavel jsem se zde na jedno pivo. Rozhodl se pro Granville Island Lager. Cena v napojovem, dokonale vytistenem, solidnimi deskami vybavenem listku byla $5.75 dolaru.
Byl pekny den, sedel jsem u stolu pred podnikem, cetl si, shodou okolnosti dalsi z knih W. D. Gairdnera Oh, Oh, Canada. Kdyz mi byl prinesen ucet a tu, nevim proc, nebot vetsinou takove ucty podrobne nestuduji, prihodim minimalne 10 procent spropitneho ke konecne cene a pripravim si onu kouzelnou plastickou karticku, ktera pusobi dojmem, ze vlastne utrata je gratis. Nevim proc, ale tentokrat jsem se na ucet nejak lepe podival. A cetl jsem cena objednaneho piva sest dolaru plus dalsi dve dane, ktere obyvatel teto provincie musi prijmout (tedy zaplatit) bez protestu nebo s protestem, ktery ale na veci nic nezmeni.
Snad jeste mohu rict, ze cena toho jednoho piva, at je jakakoli, mne, nastesti, nezruinuje. Ale princip je princip. Privolam tedy t.zv. manazera. Jak jinak, byl to mladik, ktery mohl byt mym vnukem. Podnik, ktery zrejme vede, veru neni maly.
Poukazal jsem na rozdil ceny napoje v napojovem listku a ceny na mem uctu. Pravil, ze to je vec korporace vlastnici tento hostinec a ze zrejme doslo k chybe.
"Je to vsechno v pocitaci, ja za nic nemuzu," pravil a odesel, kdyz se jeste vlidne pousmal, vratil se pak s jinym uctem na nemz byla dolarova sleva.
Dodal jsem sve obligatni spropitne, usmal se vlidne servirku, ktera za ty nepresnosti nemuze, a sel k zaparkovanemu autu.
Kdyz se mi neco namane, co mne zajima, to veru nemam na mysli centy ani dolary, ale princip. Stavel jsem se v tom podniku na druhy den, kdyz jsem si v blizkem obchode kupoval oblibeneho kaprika. (Az dopisi tuto cast Zapisku, doufam, ze si na nem pochutnam).
Objednal jsem si stejne pivo a dostal stejne upraveny ucet s dolarovym oceneni prizne navstevnika. Nez jsem se nadal, naklanel se nade mnou onen mladicky manazer, usmival se mile, ocekavaje reakci na onen minus dolar na uctu. Zeptal jsem se, zda tato uleva bude trvat vecne.
"Jen jeste nekolik dni. Chyba v systemu bude opravena," rekl.
"A jak dlouho uz tuhle nepresnost mate?" zeptal jsem se.
"Oh ne vic nez tyden," rekl.
"A jeste nikdo na to neprisel jen ja?"
"Ano!" priznal.
"Takze vsichni ti, co byli uctovani o dvacet pet centu navic byli osizeni a ti budouci, kteri kvuli me pozornosti uz osizeni, jak rikate, nebudou, by mi meli podekovat, co rikate?" rekl jsem.
Bylo mi s usmevem receno, ze by meli
Tento podnik uz existuje na miste cca pet, mozna i vice let. A ze by se chyba vloudila do systemu pred tydnem? Nevim, kolik zakazniku si denne koupi Granville Island Lager. A podnik nezeje prazdnotou.
Je to samozrejme mala kradez oproti tem miliardovym, o kterych se dozvidame, dneska vice nez kdykoli jindy. Jednak je to diky informatice, jednak poklesu mravu. A je uz skoro jedno, o jakou zemi se jedna .
Podvod maly nebo veliky, to je ovsem v konecnem dopadu veliky rozdil. Ne tak ale s hlediska mravnosti a solidnosti.
***
Zacal jsem hokejem a zaroven s nim dnes koncim. Mnoho stranek se popsalo o tom dnes neblaze proslulem lonskem finale NHL hranem ve Vancouveru. Dlouho trvalo, nez ta divacka niciva chaska byla, alespon zcasti, potrestana. Tehdy mnozi vancouversti chodili po meste v dresech sveho klubu. Na mnohem z nich bylo jmeno brankare Luonga.
Kde ale je tento byvaly hrdina dnes? Bezmala by se dalo rici, ze ho zadny jiny klub nechce. Je mozna i obeti spatne sepsaneho kontraktu. Na novinovych strankach mozne videt jinou tvar tohoto muze dnes nez pred rokem.
Jeho osud neni ojedinely; obcas potka profesionalni hokejisty. A tim spis se mi zda divoke fandovstvi tomu ci onomu klubu, jeho hracum, bezmala az smesne. Je to vsechno jen otazka casu, kdy se sestava promeni.
Co me dneska nejvice mrzi, je ta strasna smula nesmirne talentovaneho Sidney Crosbyho, po dlouhou dobu vyrazeneho zranenim, ktery letos v plnem zdravi opet ovladl pole strelcu a nahravacu s naskokem deseti bodu, ale prisla dalsi neprizen osudu: rana pukem do tvare s devastujicim nasledkem.
To je mi mnohem vic lito, nez promena slavy brankare Luonga ve snad jen docasne smutno, postavu
Vladimir Cicha

Navrat na hlavni stranu