Navrat na hlavni stranu

Josef Svoboda: Tri inkarnace
V roce 2011 vysla ve vydavatelstvi Radioservice, a.s. kniha Josefa Svobody (doktora edmontonske univerzity a profesora University of Toronto) Tri inkarnace s podtitulkem Vzpominky skauta, vezne komunistickych kriminalu a arktickeho ekologa. Jak uz nazev knihy i podtitulek naznacuji, Josef Svoboda zil bohaty zivot. Narodil se v Praze, vyrustal v Kralupech a jako kluk z rodinneho domku sledoval vlaky, kterymi jezdival do Prahy Antonin Dvorak "a napsal o tom svou slavnou Humoresku. Zacina stejne, jak se lokomotiva rozjizdi: ta-tada-tada-tadata..." Ale jeho prvni vzpominka ma smutnejsi zabarveni. 10. rijna 1938 (bylo mu tehdy 9 let) nemecka armada okupovala Teplice a henleinovci povesili hakenkrajc na sokolovnu jednoty, jejimz byl jeho dedecek z matciny strany starostou (maminka byla nacelnici dorostu). Dedecka ranila mrtvice a neprezil to ­ jeho zena zemrela nekolik dni pred nim. Josefova maminka ztratila oba rodice v jednom mesici. Dvakrat videl Tomase Garrigua Masaryka: Poprve, kdyz projizdel v otevrenem aute s rumunskym kralem Karlem II. dolu po Vaclavskem namesti... Podruhe, kdyz Masaryk v roce 1937 zemrel. Sli jsme asi pul dne v dlouhem zastupu na Prazsky hrad, kde byl vystaven ve Vladislavskem sale. Sokolove a legionari stali podel katafalku jako cestna straz. Pamatuji si, jak jsem sel s tatinkem okolo jeho rakve. Bylo mi osm let.
Josefuv dedecek z tatinkovy strany se v Brne uspesne zivil povoznictvim. Brnenska babicka prodavala pres ulici z okna polivku, nejvic pro vozky. Brnensky dedecek ve stari nikomu neveril. Nechal si na hrbitove postavit hrobku a koupil si dubovou rakev, v niz byl (zemrel, kdyz mu bylo sedesat ctyri let) pochovan. Po jeho smrti se Josefova rodina prestehovala do Brna ­ ponevadz Josefuv tatinek byl zeleznicar dostal k dispozici prazdny vagon, nalozil do nej vsechen majetek a nechal jej poslat do Brna. V te dobe Brno bylo napolo nemecke a smisena manzelstvi byla bezna. Obe tatinkovy sestry si vzaly Nemce, kteri po okupaci optovali pro Hitlerovo Nemecko, coz prirozene narusilo rodinne vztahy. Na priklad: Josef byl skautem, jeden jeho bratranec vstoupil do Hitlerjugend a pri jedne Josefove navsteve u tety mu bratranec na klopy a na cepici napichal ruzne odznacky Hitlerjugend a teta mu rekla: "Ted pojedes domu a v tramvaji reknes: Einen kleinen geradeaus..." Pruvodci se na mne dival, videl, ze jsem maly blbecek, nerekl nic. Ale kdyz jsem prisel domu, maminka se na me podivala a rozcilila se: "Prosim te, strhni to, nebo se pujdu obesit." A podobna epizoda, jen z opacneho konce: Kdyz v dvaactyricatem roce rozhlas oznamil, ze byl spachan atentat na Reinharda Heydricha, Josef pribehl domu, zacal krepcit a volal: "Heydricha zastrelili, to je prima, to je bezva." Jeho otec ho chytil pod krkem: "Kdyby to slysel nekdo venku, tak nas vsechny zastreli." V tech dnech byly za schvalovani atentatu na risskeho protektora popraveny desitky lidi.
Skautem byl od deviti let. Obdivne vzpomina skautskeho vudce Eduarda Nalezeneho, kovare a zamecnika v kralovopolske zelezarne a skautem dusi zustal po cely zivot. Dodnes vzpomina na skladani zkousky tri orlich per. Jednim ukolem bylo odejit po vecerce z tabora, prezit noc pod sirym nebem a pred budickem se vratit. Josef se zavrtal do kupky sena, ktere pekne hralo a vonelo, usnul a spal a spal; a zaspal budicek. Ale orli pero dostal. Stejne verny jako skautu zustal i sve vire. Od deseti let ministroval. Jako septiman vykonal tridenni Ignacianske exercicie, pri nichz se naucil meditovat. Koncem roku 1957 (kratce pote co mu na marodce dr. Jiri Krbec v hornim levem klicku nasel tuberkulozu) byl pripraven prijmout jahenske a knezske sveceni. Z technickych duvodu (nebo "z tajemneho uradku Boziho", jak to videl on), k nemu nedoslo. Mezi lidmi, kteri hluboce ovlivnili jeho zivot (velci lide jeho zivota) byla rada knezi a teologu (Dominik Pecka, ktery Josefa za valky ucil nabozenstvi, jeho druhove ve vezeni Josef Zverina, dominikani Reginals Dacik a Silvestr Braito, jezuita Adolf Kajpr..., premonstrat Herman Josef Tyl (prosty Hanak s virou ditete a moralni silou apostola Petra) - na tabore Vojna s nim koncipoval dopis papezi Piu XII a pri sve navsteve v CSR v r. 1990 ho - jako opata tepelskeho klastera - navstivil v Marianskych Laznich, a pozdejsi kardinal Stepan Trochta. Josef Svoboda kapitolu o velkych muzich sveho zivota uzavira: Maminka mi psavala: "Never na nahody. Vede te Buh." Frantiskan otec Richard Rohr tvrdi, ze Buh k nam prichazi "prevlecen v nas vlastni zivot". (Nedavno jsem psal nekrolog o jinem hluboce vericim vyznamnem cloveku, ing. Vladimiru Kavanovi, ktery byl presvedcen, ze nad nim bdi jeho osobni andel strazny. Kavanuv i Svoboduv zivot je protkan tolika neuveritelnymi zvraty a nahodami, tolika konecnymi vitezstvimi, ze bych i ja, jemuz nebyl dan dar viry, snadno uveril, ze nad obema ­ ing. Kavanem i profesorem Svobodou - bdel a bdi andel strazny.
V kapitole Ivan jede Josef vzpomina ­ mene obdivne (predchazela ji nepekna povest) ­ na prijezd sovetske armady. Jeho otec rodinu odvezl do obce Bedrichov a tam se na stesti armada dlouho nezdrzela: Rusove odjechali a ve vesnici zustal jen jediny starsi vojak, rusky starsina. Svolal si mlade muze a poveril je udrzovanim poradku ve vesnici. Ovsemze jsem byl mezi nimi. Dostali jsme rudou pasku, kterou jsme si navlekli na levy rukav kabatu. V lese jsme si nasli prihodne zbrane na posileni nasi autority. Zbrane tam odhodili prchajici nemecti vojaci. Josef znarodnil vojenskou pusku a pouzdro s pistoli a jeho bratr, trinactilety Frantik, se oksiroval kulometnymi pasy a zabral tezkou pistoli. Takto vyzbrojeny se odebral na navstevu ke kamaradovi, kde pri pokuse kamaradovy maminky ty dva valecniky odzbrojit z pistole vyletela kulka a spalila Frantikovi bricho. Nakonec je odzbrojili hasici. Pak prisla neslavna epizoda sberu a vyhosteni nemeckych rodin do Rakouska, mezi nimi i jedne z Josefovych tet a jeji dcerky. Druha teta necekala a odjela sama ­ jeji manzel byl v Brne zajat a umrel na uplavici v zajateckem taboru v Minsku.
Josef Svoboda zbytek sveho zivota popisuje takto: Ve dvaceti me sebrali. Propustili me, kdyz mi bylo skoro tricet. Ve ctyriceti jsem odesel do Kanady. V mych sedesati to konecne 'prasklo', sovetsky monoblok se rozpadl, republika ziskala znovu svobodu. V tomto okamziku mam neodolatelne nutkani pouzit Masarykovo oblibene slovo, toz. Toz, tak jednoduche to nebylo... Jen o neco malo podrobneji Svoboduv zivot v edicni poznamce na konci knihy popisuje Milos Dolezal: Jeden zivotni pribeh, a pritom nespocet dramat, protikladnych svetu, politickych zvratu, setkani i louceni. A take profesi. Josef Svoboda byl studentem, veznem komunistickych zalaru, krmicem v zoo, cerpacem vody, technikem botanickeho ustavu, arktickym ekologem, profesorem univerzity, misionarem u Eskymaku. To je heslovity popis Josefovy druhe a treti inkarnace. Tato recenze jeho knihy se zastavi u nekolika okamziku techto inkarnaci, ne tak podrobne jako v pripade prvni inkarnace, ale bohateji nez Josefuv, ale i Dolezaluv popis.
Druha inkarnace zacina jeho zatcenim 23. zari 1949, ale nejak osudove se k nemu schyluje uz na konci vypraveni o prvni inkarnaci, kdy Josef se neuspesne pokousi utect za hranice, stava se clenem podzemni skupiny jako jeji spojka. Na podzim 1948 - to uz byl prvni rok na univerzite - dostal prikaz zajet do Hodonina, prevzit od jineho clena skupiny zalepenou obalku a predat ji tretimu clenovi. V tomto cinu, jak Josef v knizce pise, spocivala ma veskera ilegalni cinnost. A pak na to zapomnel. Pripomnela mu to skoro o rok pozdeji skupina muzu v civilu, kteri si pro nej prijeli v tatraplanu, vytahli ho z postele, namirili na nej pistoli: "Kde mas pistoli?" Nepomohlo, ze zadnou nenasli, ani to, ze maminka lomila rukama a obhajovala ho vetou, jez mela vsecko vysvetlit a vsecko ospravedlnit: "On je zamilovany". Odvezli ho do Brna a 'hodili do kobky', kam brzy pribyl student Karel Danek, ktereho (i jeho bratra) - jak se mnohem pozdeji Josef dozvedel ­ popravili v listopadu 1950... (i kdybych se sebevic snazil, bojim se, ze se mi nikdy nepodari videt komunistickou stranu jinak nez jako zlocineckou organizaci). A jeste jeden mlady muz byl v kobce ubytovan (i kdyz jen na zbytek jedne noci): vstoupil do kobky pozde v noci (chytili ho na uteku), byl oblecen v hnedem reholnim habitu. Josef ho pozval, aby se vtesnal na slamnik vedle nej. Presto, ze frantiskansky knez mel jednu plici prasklou, povidali si septem az do rana. Josef na tu noc vzpomina: "Jeho srdce horelo pro Jezise a rad by za nej polozil zivot. Zapalil i me nitro a ja jsem se mu vyzpovidal. Hned rano jej odvedli a ja jsem se s nim uz nikdy nesetkal. Jeho jmeno si nepamatuji, ale verim dodnes, ze te noci do cely Buh poslal sveho andela."
Pred vanocemi 1949 Josefa s nekolika dalsimi odvezli do veznice ve Znojmu. Fascinujici je Josefuv popis mezimestskych hovoru (hovoru s celami v jinych patrech). Hovory se konaly hajzlfonem: "V danou hodinu jsme vysplouchali vodu ze zachodove misy. Tim se otevrely kanaly (doslova) k dorozumivani. Jeden z nas strcil hlavu hluboko do misy a kamarad mu hodil pres hlavu deku, aby utlumil rozhovor. A mluvilo se. Odpadove potrubi roznaselo slova na velkou dalku..."
4. kvetna 1951 byl jako ideolog skupiny odsouzen na 11 let, o tri roky vic, nez byl navrzeny trest 8 let. Soud rozsudek zvysil pravdepodobne proto, ze na soudcovu otazku, zda se citi vinen, Josef odpovedel zaporne, protoze si myslel, ze to, co delal, bylo dobre pro narod a lidskou spolecnost, kterou si predstavoval jako demokratickou spolecnost, zalozenou na krestanskych principech.
Jeho skupina byla soucasti vetsi organizace, do jehoz vedeni byli infiltrovani komunisticti agenti, kteri vedeli o kazdem hnuti. Vudci teto vetsi organizace, Petr Krivka a Rudolf Pohl byli odsouzeni k smrti a popraveni. V temze roce byl Josef svedkem dalsich poprav. V ostravske veznici: "Jednou rano, jeste pred usvitem, jsme zaslechli na dvorku pod nasim oknem sbijeni prken... Jen nejake dva metry pod nasimi zavrenymi okny staveli sibenice... V absolutnim tichu letniho rana jsem zretelne slysel muzsky hlas, zrejme predsedy senatu, jak se tlumenym hlasem dotazuje predvedeneho vezne na jmeno a informuje ho, ze vsechna jeho odvolani byla zamitnuta a rozsudek smrti bude nyni vykonan. Odsouzeny neodpovidal. Retizky zarachotily. Slysim duty zvuk propadajici se podlahy. Nasleduje nekolik minut ticha. Po nem hlaseni lekare, ze smrt udusenim nastala... Privadeji druheho odsouzence... Ctyri popravy nam neznamych politickych veznu, primo pod nasimi okny... Teprve po letech jsem se dozvedel jmena popravenych. Onoho casneho rana 28. cervence 1951 jsme byli nemymi svedky poprav Miroslava Sykory, Milose Moravka, Josefa Polomskeho a Ladislava Cee. Kde jsou ti, co je odsoudili k smrti a popravy provedli?"
Josef Svoboda nastoupil trest v cervnu 1951 v Mirove, o mesic pozdeji ho presunuli do Ostravy, v prosinci tehoz roku do veznice Bory u Plzne, od cervence 1952 az do cervna 1955 hostoval v taborech Marianska, Barbora, Nikolaj, Rovnost, v udobi mezi cervnem 1955 a prosincem 1957 pusobil v institucich zvucnych jmen: Pankrac, Ilava a Leopoldov ­ muklovsky Vatikan, v prosinci 1957 se "na skok" zastavil ve Valdicich u Jicina. 5. brezna 1958 jeho bolestna odysea skoncila: v ten den byl na Pankraci propusten. Behem tech 8 let, 5 mesicu a 14 dni byl svedkem justicnich vrazd, zazil zimu a hlad i betonovy bunkr na Barbore; setkal se s lidmi vznesenymi jako skaut Eduard Nalezeny, premonstrat Herman Josef Tyl a budouci kardinal Stepan Trochta; se spisovateli Vaclavem Rencem a Josefem Kostohryzem; ale take se synovcem Klementa Gottwalda, mistrem kasarem jmenem Arnost. Na tabore Rovnost ho 5. brezna 1953 zastihla smrt Josefa Stalina. Vsichni vezni se radovali. Velitel tabora povestny Palecek jich desitky (predevsim verici) nechal postavit primo podel ostrelovaciho pasma, kde museli stat dny a noci (v noci jeste mrzlo), dokud nepadli." Jednoho z nich, mladeho Stepu z Moravskeho Slovacka, si Palecek pozval do vytopene kancelare a prohlasil: "Jen rekni, ze uz neveris, a my te hned pustime."
Stepa zavrtel hlavou a tise priznal: "To ja nemuzu". (Jaky to skvely vzor pro dnesni politicke vudce.)
Propustenim z vezeni pocalo v Josefove zivote mezidobi, ktere skoncilo prepadenim Ceskoslovenska armadami Varsavskeho paktu v srpnu 1968. Behem deseti let mezidobi se Josef zivil jak se dalo: jako krmic v zoo (do jeho kompetence spadala na priklad preprava stareho velblouda, ktereho se jeden z ceskych cirkusu potreboval zbavit); v te dobe se take staral o Jozinku, divku postizenou obrnou a pokusil se (neuspesne) ziskat povoleni k externimu studiu na Prirodovedecke fakulte Masarykovy univerzity; jako cerpac vody v maringotce; v zari 1962 ho mobilizovali a poslali k zenijnimu utvaru v Jeseniku, kde se nakonec stal sberatelem ranenych; po skonceni vojenske povinnosti se vratil k maringotce (take se zaslouzil o propusteni leopoldovskeho spoluvezne, na ktereho ctrnact let cekalo jeho devce); pak dva roky studoval na Prirodovedecke fakulte jako hospitant a dokonce mu dovolili delat zkousky. V polovine cervna se rozloucil se svym otcem-dopoledne ho navstivil v nemocnici. Kdyz odchazel, otec ho k sobe pritahl a drzel nezvykle dlouho v objeti. Tata se loucil. Zakratko zemrel. Na podzim roku 1964 se Josef ozenil s Kvetou, sestrou sveho komplice z odboje a nyni druha z maringotky; take si na zachode precetl inzerat, ze Botanicky ustav Ceskoslovenske akademie ved hleda technika na terenni vyzkum a neuveritelnou souhrou okolnosti misto dostal. Hur pochodil, kdyz se pozdeji pokusil o radne dalkove studium na Masarykove univerzite ­ vedouci katedry marxismu-leninismu, dr. Kucera jeho zadost odbyl slovy: "Znam Vase nazory. Takove lidi na univerzitu nepoustime." Prijali ho ale na Karlove univerzite, kde dalkove studoval az do prazskeho jara 1968. Na jare toho roku se setkal s dvema spoluvezni, Eduardem Goldstückerem (pomohl Josefovi s povolenim osobniho studijniho planu) a s tehdy jeste biskupem Stepanem Trochtou, ktery Josefa pozadal o ideje pro svuj inauguracni projev. Po sovetske invazi si Josef i jeho zena zazadali o pas a vizum do zapadniho Nemecka. Obe bez prutahu dostali a zacatkem prosince 1968 prileteli do Toronta, kam za nimi o tri tydny pozdeji priletel Josefuv bratr Frantik.
Prvni dojmy treti ­ kanadske- inkarnace ­ byly nevalne: V casti, kde nas ubytovali, byly jen stare ulice plne odpadku, s elektrickym a telefonnim vedenim na drevenych sloupech podel chodniku.... Pak si Josef vzpomnel, ze kdyz se v Botanickem ustavu s kolegy loucil, Milena Rychnovska se mu zminila, ze jeji bratr, Dusan Soudek, je v ontarijskem Londonu hostujicim profesorem v mikrobiologickem ustavu. Spojil se s nim, Dusan Soudek si pro nej prijel a ... Na podzim roku 1969 jsem zacal studovat (na Univerzity of Western Ontario, kde poznal vynikajiciho psychologa, profesora Jaroslava Havelku, na jehoz prednasky chodilo na pet set posluchacu a jehoz nektere knihy vysly v nakladatelstvi Atelier IM v Luhacovicich) a v dubnu 1970 jsem slozil posledni zkousku... Tentyz rok jsem nastoupil do postgradualniho programu na Albertske univerzite a o tri roky pozdeji, v cervnu 1973, jsem uz mel misto jako odborny asistent na Torontske univerzite. Meteoricka kariera!
Na Albertske univerzite Josef studoval u profesora Larryho Blisse, ktery ho pozval, aby se zucastnil expedice na ostrov Devon ve vysoke Arktide, kde meli zkoumat produktivitu tundry.
V souvislosti s touto cestou se Josef rozepsal o Kanade: Kanada je po Rusku nejvetsi zeme sveta. Na jeji plosnou rozlohu by se umistnilo temer sto tricet ceskych republik. I nektere z jejich mensich ostrovu jsou vetsi nez nase dobra stara vlast. Pres jeji nesmirnou rozlohu ji obyva jen trikrat vic lidi, nez ma nase republika.... Na uzemi nove vytvoreneho teritoria Nunavut, nejvetsi kanadske provincie, ktera by prekryla plochu dvou tretin Indie, zije vsehovsudy dvacet sedm tisic domorodych severanu. Rikaji si Inuite.
Ve vysoke Arktide (na prvni pohled se jevi jako mesicni krajina), na ostrovu Devon, se sesel se svym spoluveznem 'z uranu a z Leopoldova', nyni profesorem mineralogie na Albertske univerzite, Jirim Krupickou.
Pred vanocemi 1971 dostal zpravu od sestry, ze jejich maminka zemrela. Napsala pro sve deti kratky zivotopis a kdyz ji Josef z Edmontonu sdelil, ze odleta do Arktidy, odepsala: Bud opatrny, aby te neposlali na Mesic. Ti Americane jsou vseho schopni. O dva roky pozdeji se do Ceske republiky vratila Josefova zena Kveta, ktera tezce snasela pravidelne trimesicni odlouceni, kdyz Josef odjel do Arktidy. Kveta v republice umrela. Josef se pozdeji ozenil s Lewinou, dcerou hongkongske kupecke rodiny, ktera pracovala jako jeho asistentka na Devonu a s niz se pozdeji setkal v edmontonskem kampusu. Meli spolu dve deti, Misu, ktery tahnul ke skautu a k prirode a Ondreje, ktery rad behal kratke vzdalenosti, hral volejbal a bavila ho muzika. Na klavir se ucili hrat oba. Michal prestal v osmnacti. Ondrej pokracoval se svou vybornou ucitelkou, ceskou pianistkou Dagmar Rydlovou a nakonec si hudbu zvolil jako sve povolani. Po vanocich, 29. prosince, 2004 nahle zemrel. Pro Josefa a jeho rodinu to byla bolestna ztrata. Josefa vira drzela v zivote na nohou a pomohla mi i ve chvili, kdy jsem ztratil syna... Muze cerv obvinovat drozda, ze je panem nad jeho zivotem a smrti? Buh je bud dobry a pak vi, co cini, nebo je zly duch, a co proti nemu nadelam... Jak muze tvor soudit sveho tvurce? Ackoliv profesor Svoboda odesel do penze v roce 1994, jeho prace a prinos spolecnosti tim neskoncily. Jeste dnes prispiva esejemi, mnohotvarnou pomoci sve farnosti a novou misi: udelat vsecko, aby hudebni dilo neobycejne talentovaneho syna Ondreje nebylo zapomenuto.
Kniha Josefa Svobody Tri inkarnace je vyznamnym zaznamem nejen o jeho zivote, ale i dobe, v niz zil. Svedectvim, v nemz se prolinaji jeho zivotni pribehy s politikou, vedou, nabozenstvim a filozofii. Svedectvim o nadanem a statecnem cloveku, ktery nezil marne.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu