Navrat na hlavni stranu

Lucie Radonova s bratrem Jaroslavem

Jeste jeden rozhovor s Lucii Radonovou
Pro Satellite a CzechFolks.com Plus rozmlouval Josef Cermak
Pred nekolika malo mesici jsem se z krajanske septandy dozvedel, ze se v Torontu nachazi mlada Ceska, ktera do Kanady prijela trenovat kanadsky olympijsky kajakovy tym. Protoze jsem obdivovatelem zenstvi (inspirovan starobylou a dnes mozna trochu vratkou Goetheho moudrosti: "to vecne zenske nas povznasi", pocitil jsem mocny napor zvedavosti. Kdyz jsem preletel jeji sedmiradkovy zivotopis (ktery najdete na konci naseho rozhovoru), moje zvedavost se zmenila v obdiv, ktery se zmnohonasobil, kdyz jsem si precetl jeji odpovedi na me otazky. Pro zajimavost: Lucie Radonova chodila do zakladni skoly a gymnazia v Nymburku, ktery Torontu na cas propujcil herce a rezisera Adu Tomana, na nehoz dodnes vdecne vzpominame. A nyni tedy Lucie. Pripomina mi skvostneho basnika mladi, Franu Sramka a (pamatuji-li se spravne) zaverecnou vetu jeho Leta: "Leto budiz pochvaleno" I mladi, i mladi
Co je vase nejranejsi vzpominka?
Pochazi z jesli. A zcela jasne si pamatuji, jak mi prvni den byla pridelena osobni znacka na skrince "rohlik". Moc spokojena jsem nebyla, rohlik mi pripadal obycejny, a kdyz jsem pozdeji ziskala znacku "berusku" brala jsem to jako velke vitezstvi. Asi patrne jeden z prvnich projevu vrozene soutezivosti.
Mela jste stastne detstvi?
Detstvi jsem mela z meho pohledu velmi stastne. Mozna trochu osamele, ale proto pro me stastne. Socializaci se svymi vrstevniky jsem v detskem veku nikdy nevyhledavala.
Jak jste vychazela se svymi uciteli?
Zadne ucitele ze zakladni skoly si nejsem schopna vybavit, takze asi dobre. Na gymnaziu obcas dochazelo ke sporum, predevsim s uciteli humanitnich predmetu, coz hodnotim kladne. Na profesory na univerzite jsem mela stesti, takze obecne jsem s nikym spatne nevychazela.
Dala vam zakladni skola, co jste od ni ocekavala? (pokud jste neco ocekavala)
Na zakladni skolu jsem se tesila a ocekavala mnohe. Bohuzel jsem byla zklamana, zrejme jsem si predstavovala vetsi naroky od ucitelu a mozna i lepsi uroven spoluzaku. Ve treti tride jsem zacala navstevovat tridu s rozsirenou vyukou francouzstiny, coz znamenalo vetsi naroky na uceni a pripravu a to bych rekla, ze me uspokojilo.
Hralo nabozenstvi roli ve vasi vychove?
V me vychove hralo roli krestanske nabozenstvi a jsem za to rada. Pozdeji, predevsim behem studia FF jsem poznala, ze znalost Bible jako literarniho celku je naprosto elementarni pro dalsi pochopeni nejen literatury ale i jinych (napr. pravnich) textu. Dnesni ceska spolecnost povazuje otazky na tema nabozenstvi a nabozenstvi ve vychove deti za velmi intimni, coz je spatne. Vira jako takova, nehlede na druh nabozenstvi, je nutnou berlickou a pomoci v urcitych zivotnich situacich.
Souhlasite s autorem Ludkem Frybortem, ze "stavse se ateisty ztratili Cechove smysl pro cest, poctivost, ferovost?
To, ze Cesi ztratili smysl pro cest a poctivost je evidentni. Samozrejme existuji mnohe vyjimky, nechci narod zobecnovat. Nikdy jsem nad touto spojitosti takto nepremyslela, ale zni to logicky. Nedovedu odhadnout, kdy se to presne odehralo. Kazdopadne se jedna o relativne kratky casovy usek, kdy nabozenstvi ztratilo svou ulohu. Rekla bych, ze v jinych evropskych zemich se takova plosna ateizace nedela. Ale nikdy jsem to dopodrobna nestudovala.
Souhlasite s Ludkem Frybortem, ze (ackoliv on si svuj transcendentalni nazor vytvari sam), vetsina lidi se neobejde bez neceho hotoveho, pevne formulovaneho a v tom hraje cirkvemi reprezentovane nabozenstvi nezastupitelnou ulohu?
Nesouhlasim s tim, ze v nabozenstvi hraje cirkev nezastupitelnou ulohu. Prave dnes, v 21.stoleti potkavame stale vice lidi, kteri se obraceji k ruznym druhum nabozenstvi resp. samotne vire a nepotrebuji mit toto reprezentovane cirkvi jako instituci. Pravdou ovsem je, ze i dnes relativne "moderni" vychodni druhy nabozenstvi a uceni maji pevne formulovany program, ktereho se da drzet.
Ludek Frybort se domniva, ze je nalehave treba zaplnit diru zpusobenou vyvrzenim ­ Masarykovsko-legionarskou legendou - z ceskych dejin tri habsburskych stoleti, marsalem Radeckym a hrdinstvim ceskeho vojska pod zlutocernym praporem, vesmes civilizacnim usilim katolicke cirkve, vcetne jezuitu." Jen pro zajimavost: prave ctu knihu slanskeho ucitele a autora Vaclava Stecha "Pres ostnate draty /Pameti ceskeho tvrdohlavce/", ktera vysla jako fejeton Narodnich listu v roce 1935. Na st. 285 jsem se docetl, jak nasi lide videli Viden v sedesatych letech 19. stoleti: "O tomto duchu let sedesatych svedci zajimava listina, objevena po prevratu r.1918, kterouz mi v opisu laskave pro vzpominky moje zaslal archivar mestsky, Jindrich Hulinsky. Tato listina byla dana do bane, kterouz byla (pod historickym kohoutem) ozdobena pri oprave brana velvarska. Zni: Nasim potomkum srdecne pozdraveni! Zijeme v ustavicnem boji s nemeckou vladou videnskou a vubec s celym Nemectvem o posvatna prava koruny ceske a o nasi narodnost; boj ten dosahl prave sveho vrchole. Stihani, vysetrovani, uveznovani muzu nejryzejsi povahy jest na dennim poradku. Udavacstvi je v nejbujnejsim kvetu a druha persekuce od roku 1620 proti narodu ceskemu v plnem proudu A co tomu rikate vy? Zajima vas a vasi generaci historie vubec?
Nenapada me, jak presne by bylo mozne zaplnit prazdne misto. Je zajimave, ze "ustavicny boj" s jakoukoliv nadvladou jako by byl osudem nasi zeme. Boj s Nemectvem, vystridal boj s jinym gigantem. Ve skutecnosti i Evropska unie je jakousi nadvladou. Mozna ale Cesi potrebuji nad sebou pevnou ruku, sami se se svobodou moc vyrovnat neumeji. V porovnani napr. s mladymi Madary o historii moc nevime, ale tam je to dano velmi silnym nacionalnim citenim, ktere v Cechach temer zadne neexistuje. Pokud tedy zrovna neslavi uspech narodni hokejovy tym, to pak vlajky vlaji vsude. Jako by se zapominalo, to je ale prave ten kamen urazu. Je treba se o dejinach informovat, aby se nase historicke chyby neopakovaly. Samozrejme znalost historie je primo umerna kvalite vzdelani. Ja jsem v tomto ohledu mela velke stesti.
Ludek Frybort nevylucuje, ze kolem roku 2050 bude Evropa islamska. Sdilite jeho casovy rozvrh?
Evropa tezko bude zcela islamska, rozmach muslimu je presto znacny. Pravoslavne nabozenstvi zabirajici vychodni a jihovychodni Evropu je natolik ortodoxnim, ze bude tezko vytlaceno, ale s integraci a koexistenci muslimu se musi pocitat. Rozhodne ne ale zpusobem, jakym se integrace resi ve Francii, muslimska ghetta nejsou zrovna stastnym resenim a vede to k problemum. Dovolim si citovat Dominika Duku: "Nadeje je v tom, ze vic muslimu bude dostavat vzdelani a ze dopreji zenam rozumnou emancipaci".
Studovala jste v Budapesti, videla kus sveta, ted zijete v Kanade. Jak se vam ­ pod timto zornym uhlem ­ jevi zivot doma: politicky, spolecensky, kulturne?
Lide v Cechach si nevazi hodnot toho druheho. Soucasna krize politicka vychazi z krize hodnot. Vetsina lidi jde do politiky, aby si neco nakradla. Proto se dostavaji zpet k moci komuniste, coz je katastrofa. Politickou scenu ovladaji kmotri, je to typicke pro spolecnost postkomunisticke vychodni Evropy. Pro nekoho zijiciho v severni Americe naprosto nepochopitelne. Vidim ale zablesk nadeje. Libi se mi koncept Karla Janecka, ktery zalozil nadacni fond proti korupci. Je dulezite, aby ho predevsim mladi lide, kteri v republice ziji, volili. Snazi se spasit nasi politickou scenu zmenou volebniho systemu. Po kulturni strance jsou Cesi relativne na vysoke urovni, souvisi to s dobrou kvalitou naseho skolstvi. Myslim tedy v porovnani s kulturni urovni anglicky mluvicich Kanadanu.
Jaka je vase skala hodnot: penize, slava, stesti, pravda,cest, sluzba bliznimu, rodina, vlast?
Nerekla bych primo skala hodnot, spis jsou dulezite veci, kterych si clovek vazi. Tezko postavit jednu vec nad druhou. Ja si vazim predevsim zivota samotneho a sve rodiny. Pokud toto umite, da se hovorit o stesti. Diky tomu, ze jsem mela moznost zit i v jinych zemich, tak si dokazu vazit sve vlasti, i kdyz v nasi zemi je to s pravdou a cti nekdy trochu slozitejsi.
Jste zrejme mimoradne talentovany clovek. Po vystudovani literatury v madarstine a trenovani kanadskeho olympijskeho kajakarskeho tymu, do ceho se pustite po pristi olympiade?
Predstavuji si svuj zivot zpatky doma, v Praze nebo v Nymburce, odkud pochazim. Rada bych zacala pracovat vice na necem "svem" a ne pracovat tolik pro ostatni. Momentalne me napada i moznost setrvani v Kanade a pusobeni na akademicke pude v oblasti vychodoevropskych studii. To je ovsem zatim vzdalena hudba budoucnosti. Treba se nase sny a plany pro Rio 2016 neuskutecni a budu dal pusobit u tymu az do dalsich her.
"Dekuji za rozhovor."
***
Lucie Radonova: Narozena 2.1.1983 v Kutne Hore Zakladni skola a Gymnazium Nymburk, Mgr. Titul Filosoficka fakulta univerzity Karlovy v Praze ­ obor Hungaristika a Vychodoevropska studia se specializaci Serbistika, Studium madarskeho jazyka a literatury v Budapesti Eötvös Lorand University, Studium trenerstvi na Fakulte telesne vychovy a sportu UK v Praze a univerzite Semmelweis v Budapesti.

Navrat na hlavni stranu