Navrat na hlavni stranu

Cirkevni zakon a odluka cirkve od statu
Hned v uvodu rikam, ze i ja patrim k odpurcum zakona, ktery ted s nazvem "O majetkovem vyrovnani s cirkvemi" lezi ve Snemovne a rikam to nejen jako obcan, ale zejmena jako krestan, za ktereho se snad smim pokladat.
Pomijim ted zavazne namitky k zakonu, ktere vyslovuji erudovani pravnici, stranou nechavam i otazku, zda si spolecnost v ekonomicke krizi muze dovolit tak velkoryse odstupne cirkvim a zda je mravne to po spolecnosti pozadovat.
Pokud jde o mravnost, pak se mi spis jevi jako nemravne, jaky odchod (ci obchod) cirkvim zakon nabizi.
Jde o to, co je cirkev a jake je jeji poslani. Zeptate-li se jednoduse, kde je cirkev, odpoved je prosta: tam kde jsou verici. Nikoliv tam, kde je farar, biskup apod. Navrhovany zakon vsak neni o nicem jinem nez o tom, jak zajistit existenci cirkve tj. fararu a jejich nadrizenych - a to bez vericich. Cirkev je tedy tam, kde je majetek. Bude-li majetek na sebefinancovani instituce, pak uz nebude podstatne, zda verici budou ci nebudou. To je ale nesmysl.
Prave trvaly a nezadrzitelny pokles poctu tech, kteri alespon v nedeli chteji prijit do kostela a jeste mensi pocet tech, kteri jsou ochotni kvuli tomu sahnout do kapsy, je pravy a vlastni problem na statni podpore zavislych cirkvi a nelze se donekonecna vymlouvat na 40 let komunistickeho utlaku.
Aby nebylo mylky, jsem pro odluku cirkvi od statu. Proc by meli cirkev platit z dani obcane, kteri ji v drtive vetsine povazuji za zbytecnou? Ze vsech modelu odluky se mi nejvic libi model francouzsky, provedeny zakonem z r. 1905. Ten cirkvi veskery ji uzivany majetek zestatnil (jiste reknete: jako komunisti u nas!). Majetek slouzici k bohosluzebnym ucelum pak zpetne cirkvi bezplatne pronajal.
Na sebe tak stat (nebo region) vzal odpovednost za to, ze kostely nespadnou a budou funkcni. Provoz a farare si museji verici platit ze sveho. Bylo kvuli tomu tenkrat mnoho kriku (zakon prosadil blok levicovych stran proti vuli cirkve), ale po stu letech francouzska cirkev zije a funguje docela dobre. Co se vlastne stalo? Stat primel cirkev, aby se starala jen o to, kvuli cemu je ­ hlasat Bozi slovo. Nas navrhovany zakon chce pravy opak: budete se starat hlavne o svuj majetek.
Za nekolik desetileti sveho pusobeni ve starsovstvu naseho evangelickeho sboru ve Msene mohu rici, ze prakticky neresime nic jineho, nez starosti kolem udrzby a oprav kostela. Na otazky, proc tu vubec jsme a co vlastne chceme, casu nezbyva. A to je spatne.
Jan Kozlik - Mseno u Melnika

Navrat na hlavni stranu