Navrat na hlavni stranu

Prazsky dopis panu Alesi Brezinovi
Knihu "Retez blaznu" jsem si koupila a stahla do ctecky a od te chvile jsem uz krome cteni skoro nic jineho nedelala. Priznavam, ze uz jsem hodne dlouho nemela v ruce neco tak literarne nekonvencniho a snove dynamickeho a i hltave zajimaveho pro precteni a zaroven sloziteho pro pochopeni ­ vic to rozebirat nebudu, nebot na zadnou profesionalni kritiku nemam. Vse, co jsem ve svem zivote dosud precetla si docela obstojne pamatuji ­ pokud si myslim, ze to za to stoji a dal uz to nezapominam. Chci se priznat, ze podobne jako "Retez blaznu" mne kdysi hodne davno oslovil Petr Rakos s dilem "Korvina aneb kniha o havranech" a take  Tom Robbins. Od teto doby k tomu pridavam take "Retez blaznu".
S pribyvajicimi strankami jsem jednak litovala, ze prectene pribyvaji, na druhou stranu jsem se vsak dokazala lepe pohybovat v dejovych myslenkach a snech a uplne jsem take prestala myslet na to, zda se licene veci mohly opravdu stat. Uz jsem o nicem nepochybovala a netrapila jsem se s tim.
V mnoha popsanych situacich se mi vyjevily i obdobne situace mnou zazite. Par jich uvedu. Rok 1973 a moje uplne prvni more v Rumunsku ­ a ohromne zklamani. Na Sinaji strasne lilo a byla zima, stan nesel postavit, jacisi rumunsti delnici mi tam v horach v mlze nabidli rum, jen tak z lahve, chutnal, ale nevonel namalovanou plachetnici. Pod horami pred jednim kramem cekala fronta az dovezou chleba, take jsem si stoupla. Pak se uvnitr divili, ze chci jen jeden bochnik a ne vic. Kdyz jsem vitezne vysla pred kram, byla tam na nejakem sloupu cedule, na ktere bylo napsano "Traiasca partidul comunist roman" a ja blbka, koupila chleba jen jeden! Kousek od toho sloupu zebrala mala a spinava rumunstata zvejky. Zvejky jsem pro ne mela.
28. cervence 1976 uz od rana byla v Praze obloha ozarena sluncem a nebe jak modre oci. Na osmou hodinu jsem jela na ruzynske letiste, abych tam komusi predala nejake podklady k jednani v Bratislave. Komusi uz cekal na odbaveni, byl vesely, smal se a lichotil mi. Moje papiry narval do tasky. Dohodli jsme se, ze se u mne sejdeme po jeho odpolednim priletu a vypijeme spolu lahev dobreho vina. Cely den jsem se tesila, navic se mi Komusi hodne libil a vsechny rozpravy s nim byly napadite a chytre. Odpoledne jsem zacala pripravovat podpultove bifteky, z tranzistoraku mi hrala nejaka muzika. Najednou zmlkla. "Dnes doslo k leteckemu nestesti a letadlo CSA, ktere smerovalo z Prahy do Bratislavy z dosud nezjistenych duvodu spadlo do jezera Zlate Pisky." Rekl pateticky hlas. Volala jsem na letiste a pak jsem zacala cekat na zazrak, ten se vsak nekonal.
18. srpna 1988 jsem sla do nemocnice za svym nejlepsim celozivotnim kamaradem, ktery ten den vzdal boj s rakovinou. Oba jsme vedeli, ze je konec. Rekla jsem mu, ze maly a nenapadny ostrov, na kterem tajne mnoho roku provozuje detsky skauting pod zasterkou rude osatkovanych pionyru ponese jeho jmeno. Kecala jsem. Pri me navsteve umrel. Nevim, jestli jsem mu posledni okamziky mou lzi ulehcila. Prala bych si to.
Na Boha neverim i kdyz jsem chodila na nabozenstvi. Take me pokrtili a obdarili dvema jmeny a take pozdeji jmenem tretim, birmovacim. To posledni mi pridelil pan arcibiskup JB, ktereho pozdeji uz z Vatikanu nepustili zpet domu. V nabozenstvi me upoutavaly hodne "pohadky" Stareho zakona, ale predevsim uzasny muj pan katecheta, pusobici pod jmenem Rehor v Brevnovskem klastere a pak jako administrator u sv. Markety, ktery nam cetl z  cizi literatury a kteremu rezim nejak nemohl odpustit toho Huckleberry Finna a Toma Sawyera a dalsi hrdiny.
Zajimalo by mne, zda jeste plati ono vypraveni o sedmi tucnych a sedmi hubenych letech. Mam takovy dojem, ze se nachazime stale jen v  letech hubenych ­ neznam nikoho, kdo by mi to rozumne vysvetlil; panu katechetovi uz davno sviti svetlo vecne a urcite by to nedokazal vysvetlit nikdo z nasi slavne vlady. A k ministerstvu spravedlnosti ted uz take nema cenu podat podnet pro setreni. Mozna, ze by nasli odpoved na financich, ale tem bych neverila ani nahodou.
"Pane katecheto, bylo nekdy Ninive, to mesto uhlavnich zidovskych nepratel? A prisel prorok Jonas opravdu do toho mesta, aby jim tam kazal jejich zkazu? Ze si nejste jist? To je ale divne, to byste mel vedet uplne presne. Jak to pak mame vedet my, jen chybujici ovecky."
Prvni slovo me dcery nebylo mama nebo tata, ale Lala.
V davne fotbalove dobe se v Praze vypravel vtip, ze je cestina nesmirne slozita a ze je to s ni jak s anglictinou: jinak se pise a jinak se cte. Pise se Dynamo a cte se Slavie.
Pamatuji si vyrok meho muze po sestupu Slavie do druhe ligy: "Kdybych nemel rodinu, tak bych to tak nenechal".
Pamatuji si i jeho rozcarovani, kdyz jsem ho uhanela, aby si mne vzal a jela s nim do Struncovych sadu do Plzne na utkani Plzen - Slavie. A tam jsem zarvala "Lopata do toho". Tehdy s tim zenenim zavahal. Skoro cely svuj zivot jsem se potacela v rodine, ktera nemela jednotne fotbalove vyznani. Prijimala jsem tak drsne soudy jednoho Spartana, ktery si po prohre rozprostiral na koberec spartanskou vlajku a slapal po ni a kteremu nekolikrat musela moje matka davat na hlavu mokry obklad; pak jednoho zcela mladeho a tehdy i nezkuseneho obdivovatele Spartaku Trnavy, kteremu jsem obcas financne vypomahala, aby se mohl dojet podivat na sveho oblibeneho Adamce; a nakonec jsem si privedla domu geodeta, ktery zameroval kdysi davno i nejake ty zminovane vrty na tezbu uhli kdesi na Slansku a ktery obohatil nasi rodinu o sve nezlomne celozivotni slavisticke presvedceni.
To, co je v knize nazvano fotbalovymi pasijemi, je uzasne. Tak trochu si pamatuji, ze pasije predstavuji vlastne cele utrpeni Jezisovo ­ to prirovnani i kdyz samo o sobe je trochu drsne, nema chybu.
Take bych si prala, aby sportovni vitezstvi byla poctiva, silna, zdrava a cloveci. Bohuzel to moc neplati. Nekdy mne napada, ze urcitou zvlastnost ma v sobe Jaromir Jagr ­ puvodem docela obycejny kladensky kluk a to jeho klukovstvi ani moc nestarne a viditelne s nim hokej hraje nejaky jeho Buh, kteremu on veri.
Svoje poznatky a hlavne situace, ktere jsme prozili a ktere tvori nas zivot nesmime zapomenout. Vlastne jsou to pribehy a meli bychom je bud umet napsat a netrapit se, ze je treba nikdo nikdy neprecte. Ja myslim, ze je to primo nase povinnost a nejake takove nabadani na mne zautocilo i z Retezu blaznu. Jen se vsak chci zeptat, Eriku Claptone, co ale maji delat osameli lide, kteri nemaji ani kytaru, ani nedovedou malovat, ani nic moc nedokazou napsat, no, porad. Jednou jsem cetla, ze clovek je chodec a nema-li se stat zbloudilym poutnikem a zahynout odcizenim, ma mit jeho chuze smysl a cil. Mame tedy jedinecnou moznost stat se vlastnimi legendami na ceste k naplneni zivota. Z retezovych krouzku to tak na mne dychalo.
Retez blaznu je mi blizky pro svoji pravdivou absurditu, pro moudro fantazie, pro propojeni deje s evangeliem, pro lidsky smutek a predevsim pro viru v pravdu a slusne jednani, pro trvale hledani vlastni svebytnosti.
A urcite od Vas budu pozdravovat na Zlatem kopci, Bozim Daru, Abertamech, Perninku, Nejdku, - jen to uz neudelam v Karlovych Varech, protoze kdyz jsem videla uz i nad hospodou napis "Nas bar" provedeny nabytkovym pismem a u kliky cedulku "Otkryto", tak jsem si tohle mesto vyskrtla z meho seznamu milych mist.
Tak dik, pane Alesi Brezino!
Jana Fafejtova - Praha

Klepnutim na objednavku lze objednavku zvetsit

Navrat na hlavni stranu