Navrat na hlavni stranu

Zapisky od Pacifiku (4)
Snad me pamet nemejli. kdyz jsme v listopadu roku 1968 Prahu opousteli, byl vybudovan jen podchod na Vaclavskem namesti. Metro, ktere pri kazde navsteve Prahy obdivuji, bylo v prvnim useku dokonceno 9. kvetna 1974. Povazuji to za snad jedine pozoruhodne a uzitecne dilo, ktere po sobe totalitni rezim zanechal.
***
Na vystavu del H. Matisse a nekolika jeho soucasniku ve vancouverske galerii jsme jeli autobusem, nebot pan starosta Robertson odstranil nektera mista pro parkovani a nahradil je cyklistickymi stezkami. Odradila nas i cena (ta mela byt vyssi jen po dobu ZOH, ale zustane bez pochyby vecne).
Jen docela drobna zminka v ramci snad dosud platne svobody slova: do autobusu pristoupily dve male postavy zahalene odshora az po paty s vyjimkou skviry pro oci. Pohled na ne nam zpusobil mirne rozpaky, ktere jsme samozrejme nedali najevo. Enough, pisu, stejne jak koncil sve dopisy pratelum H. Miller.
Vystava je pekna, k exponatum se dostava bohatych komentaru a informaci na stenach, kupr. o sestrach E. a G. Coneovych, pritelkynich a sberatelkach del Matisse i nekolika jeho soucasniku. Obrazy H. Matisse jsou zde vystavovany v celku bohatem poctu a navstevnik muze dobre sledovat vyvoj stylu umelce v informativnich textech na stenach.
Ve druhem patre galerie nachazi se vystava fotografickych del, ktere jsme ale minuli pomerne rychle, abychom si nepokazili dojem z umeni H.Matisse a jeho kolegu.
***
Mozna, ze nejeden z dopisovatelu Satellitu ma sve oblibene tema nebo dve, pripadne tri. Pokud jde o mne, rad bych se zminil (nikoli prvne) o tom svem, ktere mi lezi hlavne v posledni dobe v hlave. Abych dlouho a zbytecne nenapinal, jde o fenomen zvany Inflace.
Moje mala Encyklopedie sdeluje (ve volnem prekladu) o tomto jevu nasledujici:
Inflace je charakterizovana rustem cen zbozi a sluzeb s nasledkem poklesu kupni sily penez. Sdeluje dve zakladni priciny inflace: Jedna (anglicky Coil-Push) vysvetluje inflaci jako zdrazovani cen produkce coz vede k vyssim cenam a pak druha (Demand-Pull) teorie, ktera udava duvod inflace jako prilisne seskupeni pozadavku pusobene prebytkem penez v pomeru k dostupnemu zbozi a sluzeb, coz opet zvysuje ceny vseho, co bych si chtel ac mnohdy zcela nezbytne poridit, stejne jako vy, mili ctenari.
Naprava pry, sdeluji odbornici, zavisi na tom, ktera z techto teorii se prijme.
V prvnim pripade to muze byt kontrola dodavky penez do obehu za ucelem potlaceni extremnich pozadavku, druha teorie radeji dovoluje zvyseni nezamestnanosti a nebo zavede kontrolu platu k omezeni jejich inflacniho rustu. V minulosti ovsem doslo k obdobim inflace nejednou. Snad nejvetsi postihla Nemecko po prvni svetove valce. Dneska se, zatim, situace nepodoba teto katastrofalni inflaci, ale obdobi inflace je tady znovu. A muj, snad ponekud laicky nazor na to, dovoluji si poznamenat: V poslednich dvou letech se cena benzinu zastavila v celkem male toleranci. Toto tolerancni pasmo zvysila jen nase BC vlada o dva centy za obycejny benzin. A prave cena teto krajne dulezite kapaliny najednou byla brana za duvod ke zvysovani cen.
Proc ale, kupr. z mesice na mesic televizni magnat SHAW zvysil cenu sveho produktu o 20 procent? Jaky vliv ma na jeho produkci a sluzby cena benzinu, mimochodem ted, kdy cena ropy na trhu je relativne nizka (tedy pod sto dolaru za barel, jestli se nemylim)?
Bohuzel nejde jen o televizni mogul Shaw cable. Tento mor zvysovani cen se siri vsude, i tam kde s tim cena benzinu (mimochodem po delsi dobu jiz stabilni) nema nic spolecneho! Jsou ale nastesti i male vyjimky ... dneska jsem byl napriklad spokojen s nakupen v obchode Safe on Food.
Zde si dovolim rici, ze jsem ponekud skepticky pri sledovani ekonomickych rozboru nejednim v te veci snad odbornikem, nebot v minulosti se jiz rada podobnych odborniku ve svych prognozach mylila. Dneska mam casto pocit, ze temi, kdoz maji k tomu moznost, dochazi k jakemusi naskoceni do vlaku inflace at uz je to nezbytne nutne nebo ne. Co k tomu ma clovek, snazici se dat jednu k jedne, rict? Jenom to, ze se stal, mnohdy, obeti hladovosti a nesolidnosti tech, kteri na solidnost davno zapomneli.
***
Vcera, dnes a zitra je nazev jednoho z filmu italskeho rezisera slavne italske neo-realisticke vlny, Vittoria de Sicy. Ten nazev ve mne vyvolal radu pocitu, vzpominek a pohnutek k malemu nebo i vetsimu zamysleni. A tak se snad pokusim tento impuls realizovat v pristich Zapiscich od Pacifiku. Takze ted jenom tato zminka pro ctenare, aby se mohli a meli na dalsi cislo Satellitu pravem tesit!
Vladimir Cicha-Vancouver

Navrat na hlavni stranu