Navrat na hlavni stranu

Letni odpoledne u Georgian Bay
Kanada si rozhodne nemuze narikat, ze se k ni priroda zachovala macessky. Ma asi ctvrtinu svetove zasoby sladke vody. Ponevadz je rozsahem druhou nejvetsi zemi na svete, muze si dovolit venovat rozsahle plochy parkum. A tak si vytvorila, na celkove plose vetsi nez cele Nemecko, system 42 narodnich parku (Pacific Rim National Park Reserve, The Mountains of Banf Park...), ktere maji zachovat vyznacne rysy kazde z jejich 39 prirodnich oblasti. Tento system, k nemuz patri 4 morske pobrezni oblasti, se rozlohou skoro rovna celemu Nemecku.
Jednim z tech 42 narodnich parku je Georgian Bay Islands National Park. Georgian Bay je zaliv Huronskeho jezera, dlouhy 220 km a siroky 100 km, a roztahuje se na 15,000 ctverecnich. km. Ve vodach zalivu uvazuje o vecnosti desetitisice ostrovu. Nejvetsi z nich pri severni strane zalivu, Manitoulin Island, je nejvetsim ostrovem na svete v sladkovodnim jezeru. Vetsina tech ostrovu je znacne mensi - v jedne jedine oblasti, kdyz si s tim budete ochotni dat praci, jich napocitate pres tricet tisic - tak se take ta oblast jmenuje "Thirty Thousand Islands"; v lete ji z Penetangu a z Midlandu projizdeji lode s tisici turistu. Ty vody a pobrezi byly po tisicileti domovem indianskym kmenum. Prvni Evropan, ktery tuto oblast prozkoumal a zmapoval (1615-1616 ­ jen nekolik malo let pred Bilou horou), byl Samuel de Champlain, ktery Georgian Bay nazyval 'Le Mer douce' (Klidne More). Pokrtil ji (podle krale George IV) porucik britskeho valecneho namornictva Henry Wolsey Bayfield.
Nejmarkantnejsimi poznavacimi znaky oblasti Georgian Bay (hlavne Algonquin parku) jsou vetrem oslehane bile borovice a rezava zulova zakladna, kterou odchazejici ledovce odkryly koncem posledni doby ledove pred 11 000 roky. Do tech vod a ostrovu, te rezave zuly a tech bilych vetrem oslehanych borovic, se zvlast zamilovala skupina kanadskych maliru, zvana Group of Seven. Telo prvniho z nich, Toma Thomsona, jehoz pribytek dramatizuje galerii par kilometru na sever od Toronta, bylo vyloveno z jezera Canoe v Algonquin parku v r. 1917. Dalsimi cleny teto skupiny byli Franklin Carmichael, A. J. Casson, Arthur Lismer, Lawrence Harris, A. Y. Jackson, F.H. Varley a jaksi se k nim prifarila vancouverska malirka Emily Carr. (Do Algonquin Parku se zamilovala cela rada nasich krajanu, mezi nimi Sokolove Jarmila Beckova, rodiny Dity a Charley Hykla a Jany a Lubose Fryntovych a take byvaleho gen. konzula CR v Torontu, Richarda Krpace).
Kolem Georgian Bay vyrostla rada vyletnich stredisek, jako Collingwood, Port Severn, Tobermorry, Penetang, Wassaga Beach, Scenic Caves, Tyrolean Village Resorts, Midland, Blue Mountain Resort. Nejvetsi a nejuspesnejsi z nich je bezpochyby Blue Mountain Resort, zalozeny slovenskym uprchlikem Jozo Weidrem. Jozo pred druhou svetovou valkou vlastnil v Male Fatre mezinarodne znamou chatu zvanou "Pod Rozsutcem". Chata se za valky stala partyzanskym utulkem a v roce 1944 byla nacisty rozmetana. Jozo a jeho ceska zena Helen ­ rodacka z Nymburku - prisli do Kanady v kvetnu 1939 a v r. 1941 Jozo zalozil Blue Mountain Resorts (v r. 1948 Helen a Jozo zalozili Blue Mountain Pottery) a dockal se ­ pred svou smrti v automobilovem nestesti - prvnich vyraznych uspechu. Po jeho smrti Helen napsala The Mountain Ballad, venovanou jejimu manzelu "ktery nalezel horam, narodil se a zil mezi nimi cely svuj pozemsky zivot, a svym popelem navzdy."
Cestou z Toronta na Georgian Bay ­ na polovicni ceste mezi Barrie a Collingwoodem ­ narazite na skvely dukaz ceskeho podnikatelskeho genia, Edenvalsky Aerodrome Milana Kroupy, kde se puvodne meli 11. srpna, ale pro spatne pocasi az 22. zari 2012 sjedou ci sletnou, na pokud vim nejvetsim festivalu toho druhu v Kanade, letadla (bude tam i letadlo, ktere bombardovalo Tokio) a historicka auta (bude jich tam na dve ste) a tisice lidi z celeho kraje.
Divate-li se s Blue Mountain pres jezero, uvidite na druhe strane male vyletni misto, Palm Beach, v jehoz okoli ma chaty rada krajanu, mezi nimi i clenky torontskeho Noveho divadla, Jana Fabianova a Dasa Hubschmanova. Par kilometru podel pobrezi smerem na zapad narazite na melkou kruhovitou plochu vody, vypadajici jalo rozsahle prirodni koupaliste, oddelene od jezera na nekolika mistech prerusenou hradbou kamenu. Celou tu plochu snadno prejdete. Uprostred prostranstvi pred koupalistem stoji vzprimena hrda briza. Travil jsem tu nejedno letni odpoledne. A dokonce jsem tu spachal basnicku.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu