Navrat na hlavni stranu

Vzpominka na Stanislava Reinise
Z Wikipedie se dovidame, ze se Stanislav Reinis narodil v Nitre v roce 1931 a v roce 1957 vystudoval Fakultu vseobecneho lekarstvi v Praze. V letech 1961-1966 pusobil jako odborny pracovnik na teto fakulte, odkud odchazi pracovat na univerzitu v Ghane, kde je do roku 1970. Nasleduji tri roky postdoktorskeho pobytu v Torontu a od roku 1973 do roku 1998 je radnym profesorem univerzity ve Waterloo. Od 90. let prednasel fyziologii na 3. lekarske fakulte Univerzity Karlovy. Proslavil se hlavne pracemi v oboru neuropsychologie. Zemrel 7. cervence letosniho roku v Kitcheneru.
Prispival do konkurencniho Noveho domova, takze jeho ctenarum byl lepe znam nez mne. Presto v nasem vztahu nalezi Standovi jeden primat. Byl to prvni Cech v Kanade, ktereho jsem potkal. Cekal na mne 22. rijna 1980 odpoledne na torontskem letisti jako zastupce CSSK, organizace ktera mne sponzorovala. Spolu s nim tam byl i zastupce Amnesty International, ktereho Stanislav Reinis poslal domu s tim, ze se o mne postara a mne pak stroze oznamil, ze pojedu s nim do Kitcheneru, coz je asi 100 km od Toronta. Jelikoz jsem pred tim slysel o Kitcheneru pouze o klubu Kitchener-Waterloo Dutchmen, bylo to pro mne prekvapeni. Navic prislusnici Stb si pred odjezdem ze mne jizlive delali srandu, ze mne v Torontu bude cekat agent, ktery mne vyzdima jako citron a odhodi. Prestoze jsem jim neveril, nechapal jsem, proc mam jet do Kitcheneru a ke vsemu tento rysavy muz s fousy dodal: "Mame tam televizi, natocime s vami interview." Cestou jsme toho mnoho nenamluvili.
V Praze mne horel jeste vajgl na letisti a uz jsme se sinuli po 401 mezi dalnicnimi propletenci nekam do poli. Tak jsem navrhl, ze bychom mohli skocit do hospody. To jsem netusil, ze v Kanade u dalnice mnoho hospod neni. Zastavili jsme tedy na Coca-Colu v Macdonaldu. V podvecer jsme dorazili do domku na Ascot Place ve Waterloo, kde Reinisovi bydleli. Za dvermi jiz cekala pani Milada s veceri. Pak se zaslo dolu do basementu, kde bylo mnozstvi ruznych dobrot a v televizi davali mne neznamou hru baseball, kterou jsem videl hrat pouze jednou na Slavii, kdyz tam hrali na skvare americti diplomate.
Prvni vecer na kanadske pude dopadl dobre. Pomalu zmizely zabrany, ale byl jsem prilis unaven, abych se poustel do politickych spekulaci. Navic bylo pred americkymi volbami, a jak jsem pozdeji zjistil, zde v souboji Reagan-Carter na exulanty platila Reaganova retorika a ja jsem spis sazel na Carteruv duraz na lidska prava. Prvni vecer jsme zvladli dobre. S kurazi jsem tedy vstal druhy den do noveho zivota v novem domove a Reinisovi pro mne pripravili tentokrat mile prekvapeni. Slo se do hospody. Tam byla krajanska elita a ja zvykly na ceskou desitku, jsem si nevzal k srdci slova anglickeho rezisera Tony Richardsona, ze v Kanade je spatne pivo. Nevim, jestli to bylo pouze tim pivem, ale druhy den, kdyz jsem mel udelat interview pro casopis Zapad, jsem ho nemohl udelat ani kdybych chtel.
Za tyden mne odvezl Milos Suchma do Ottawy a tam jsem stravil prvni rok zivota v exilu. Jeste jednou mi Reinisovi pomohli a to, kdyz jsem zadal o misto redaktora Noveho domova. Reinisovi mi dali krasne doporuceni, ale nevim, jestli toho pozdeji, obzvlaste po roce 1989, nelitovali. Ale to jiz je jina kapitola a to jiz jsme se tolik nekamaradili a nase cesty se zacaly ubirat kazda jinym smerem.
Ales Brezina - Toronto
***---
Za Evou Seilerovou
Kdyz pred nemnoha mesici umrela Blanka Rohnova, Eva Sailerova reagovala tremi slovy: "Takova nadherna zenska!" A Blanka byla nadherna zenska. Evu jsem neznal zdaleka tak dobre jako Blanku, ale myslim si, ze i o ni se da pravem rict: "Takova nadherna zenska!"
Znal jsem ji hlavne z CSSK: v roce 1998 se stala clenem vyboru winnipegske odbocky. V roce 2002 byla zvolena predsedkyni a soucasne redaktorkou casopisu Pramen... Spolu s Josefem Dobrovolnym, Misou Gogelou, Vilemem Kunem, Vladkou Zvonikovou, Shelley Sweeney a dalsimi se zaslouzila o pravdepodobne nejpratelstejsi kongres CSSK, v kvetnu 2002 v St. Andrew?s College ve Winnipegu. Jeji zasluhy o krajansky zivot ve Winnipegu, vcetne ucasti odbocky na Folklorame, si zaslouzi zvlastni clanek a doufam, ze ho nekdo z winnipegskych napise.
Eva Sailerova promovala v CSFR s doktoratem v biologii, do Kanady prisla s tremi detmi v roce 1990 na postdoktoralni studie na Univerzite v Alberte. V roce 1994 presla na University of Manitoba. Byla cestna a statecna a snasenliva a uprimna a zanechava za sebou velkou diru. Kam vsichni ti nadherni lide odchazeji? Coz nevi, jak je nam po nich smutno?
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu