Navrat na hlavni stranu

Gibraltar
Dostala se mi do rukou utla knizka Pavla Dobese Gibraltar. Nakoukla jsem a vidim cestopis. A uz jsem neprestala, dokud jsem ji nedocetla celou. Manzele - znamy folkovy zpevak a krasna novomanzelka jedou na svatebni cestu z Cech az na konec sveta. Oddani uz jsou, maji chlapecka - 4 a pul roku, ktery jim cestu zpestruje a oni vychutnavaji radost z necekane podzimni dovolene, z cestovani, ze sveho vztahu a z toho maleho ditete, ktere je jednou stredem pozornosti, pece a vnasi do cesty sva prani a objevy. Je to denik, ale velmi poeticky a vtipny a psany lehkou rukou basnika. Vzala jsem si knihu sebou na dovolenou (ze o ni neco napisu) a ma prakticka zcestovala kamaradka se hned do ni pustila a svitila mi do noci, aby ji take docetla. Hned ocenila, ze jsou tam trasy a ceny, co kde zaplatili a moc ji vrtalo hlavou, ze brali to dite sebou - i kdyz ona s dcerou vzala do Spanelska rocniho vnuka autobusem a ostatnim ucastnikum zajezdu vysvetlovala, ze to dite ma plenky a je tudiz na tom lepe nez oni. Zazitky ze Spanelska vcetne koridy a fotbalu jsou nejlbarvitejsi. V knizce jsou postrehy i o dalsich navstivenych zemich na te ceste a humorne jazykovedne odbocky. Na zaver prekvapeni - ucet zajezdu.
Knihu vydalo nakladatelstvi PEAR, ma 130 stran, na obalce vzadu je zpevak ve svem stastnem obdobi a prejeme mu, aby se tak hezky jako v knizce citil i dnes. Vidam ho, bydli nedaleko zde v Hradci Kralove...
Olga Cizinska-Hradec Kralove
***
Valecne deníky
Jeji uspesnou knihu "Valecne deniky", do ktere prilozila napinavou manzelovu cestu do odboje, vydalo prazske nakladatelstvi Volvox Globator, ktere ji v kvetnu vystavovalo na mezinarodnim kniznim veletrhu v Praze. Je jen stestim osudu, ze tato kniha mohla spatrit svetlo sveta. Mlada Olga zanechala po valce sve deniky u sestry v Praze, a dostala je az po nekolika desitkach let. Znovu si je precetla az po smrti sveho manzela v roce 1984. Protoze se ji vnoucata casto ptala na jeji a dedeckuv zivot za valky, prepsala do pocitace vsechny sve i Milosovy rukopisy a prelozila je pro ne do francouzstiny. Jinak, jak rika, by asi vsechny tyto ceske rukopisy skoncily v kosi.
Posledni chybejici denik nasla doma jeji neter Olga Bezdekova-Rejtharova, ktera jej vloni privezla do Montrealu a pomohla tete Olze se psanim na pocitaci v cestine. Pozdeji ukazala tyto zajimave deniky nakladatelstvi Volvox Globator, ktere deniky uvitalo jako vhodny doplnek knihy valecnych vzpominek jejiho otce Stanislava Rejthara, letce RAF, Dobri vojaci padli, kterou jiz vydalo vloni ve tretim vydani. Olga Bezdekova-Rejtharova tez Valecne deniky pozdeji editovala, a ma nespornou zasluhu na jejich vydani.
Olga Hornickova-Novakova se narodila pred devadesati lety v rodine diplomata na nasem vyslanectvi ve Varsave. V roce 1938 ve svych patnacti letech zacala "Olicka" psat svuj denik. Za normalnich okolnosti bych nikdy necetl zadny divci denik (nikdy jsem necetl ani denicek nasi dcery), ale na jeji knizku jsem se velice tesil a nebyl zklaman. Zhltnul jsem ji kdyz jeste pomalu vonela cerstvou tiskarskou cerni. Jeji denik ma co rici a je svedectvim doby. Od rannych let ztravenych v miru dej graduje a dostava spad, ze by to clovek precetl nejradeji na jeden zatah.
Zpocatku popisuje sva studia se sestrou ve Varsave na francouzskem lyceu, jakoz i prazdniny v Ceskoslovensku v letech 1937 a 1938. Po prepadeni Ceskoslovenska Hitlerem v roce 1939 odchazi s rodici a celym vyslanectvim do exilu do Francie, kde se snazi se sestrou pokracovat ve studiu. Po prepadeni Francie a velice komplikovane plavbe v zaminovanem mori unikaji bombardovani a dostavaji se v roce 1940 do Anglie, kde jeji otec jiz pracuje v kabinetu exilove vlady Dr. E. Benese. Jeji valecna anabaze s popisem vsech kritickych udalosti dovede strhnout ctenare do viru dejin, a casto i zvednout adrenalin.
Obe sestry zacnou studovat v Oxfordu a v cervnu 1942 se tam obe vdaji pri dvojite svatbe za nase zapadni vojaky. Olga si bere JUDr. Milose Novaka, ktery slouzil u ceskoslovenske tankove brigady v zahranici a zucastnil se tez boju v Normandii pri oblehani Dunkerque (1944 - 1945). Jeji sestra Vlasta si bere letce RAF Stanislava Rejthara (kteremu vysla jiz vyse zminena kniha Dobri vojaci padli). Rok nato obe uspesne ukonci v Oxfordu sva studia. Obe rodiny se rozrostou a jejich stesti kali pouze cekani navratu otcu z boju a zakerne nalety V1 a V2.
Druhou cast knihy tvori denik Dr. Milose Novaka a jeho napinavy osud, ktery velice dobre doplnuje vypraveni Olgy cim vsim oba za valky prosli. Aby se dostal na zapadni frontu do Francie, utika z Protektoratu pres Slovensko do Madarska, kde je uveznen a deportovan zpet na Slovensko. Dalsi jeho pokus byl uspesny a dostava se konecne do Francie. Po napadeni Francie odchazeji cesti vojaci a letci do Anglie.
Po skonceni valky se rodina presune do Prahy, pozdeji sluzebne do Belgie a po roce 1948 odchazi do exilu v Montrealu. Zaver knihy popisuje zivot v Montrealu, soubezne s osudem rodiny jeji sestry, ktera po roce 1948 zustala v Ceskoslovensku, a za komunistu trpela jako ostatni zapadni letci a jejich rodiny. Rodina Olgy a Dr. Milose Novaka prozila v Montrealu velice stastny zivot, az do smrti dr. M. Novaka v cervnu 1984. Pani Olga byla profesorkou francouzstiny a dr. Novak diky svemu malirskemu talentu byl vedoucim grafickeho oddeleni letecke firmy Canadair, a poslednich 14 let pracoval v grafickem oddeleni Royal Bank, nejvetsi banky v Kanade. Nejvetsi radosti pani Olgy je jeji velka rodina, citajici 7 deti, 37 vnoucat a 26 pravnoucat. Prestoze uz v zari oslavi sve 90. narozeniny, je stale velice cila a aktivni. Mimo to, ze je vedouci naseho montrealskeho Klubu senioru, dosud ridi auto, a v neposledni rade nezapre ze byla v mladi mimo jinych sportu tez uspesna vitezka mnoha plaveckych zavodu. Jeste i letos si jiz nekolikrat zaplavala kraula v kanadskych jezerech a rekach statu Vermont.
Jsem moc rad, ze jsem si mohl tuto jedinecnou knizku precist, a rad si ji prectu znovu. Kazdemu ji rad a vrele mohu doporucit. Kniha Olga Hornickova-Novakova, Milos Novak: Valecne deniky je k dostani doma ve vsech knihkupectvich.
Ladislav Krivanek-Montreal

Navrat na hlavni stranu