Navrat na hlavni stranu

Dopoledne na konzulatu - i senatori se nekdy zapoti
Bylo to jako z nejakeho Formanova filmu. Venku 38°C a krajane, pracovnici konzulatu a velvyslanectvi spolu s delegaci senatu vcele s predsedou stale komise senatu pro krajany zijici v zahranici Tomasem Grulichem, senatorem Pavlem Caslavou, senatorkou Alenou Polackovou a tajemnici Marii Sramkovou miri do patnacteho patra budovy na rohu Bloor a Yonge v Torontu.
Na stesti za dvermi je cekala pekne vychlazena mistnost, kava a studena voda, ktera byla v tomto pocasi k nezaplaceni. Trochu vadilo, ze delegace byla jednobarevna, cili modra, slozena z clenu ODS. Nebyli jsme proto svedky nejake bourlive diskuse. Generalni konzul Vladimir Ruml a velvyslanec Karel Zebrakovsky uvitali hosty a ti se nam predstavili a sdelili, proc maji zajem o praci s krajany. Vzpomnelo se take na Evu Seilerovou, ktera zemrela koncem minuleho mesice ve Winnipegu. Alena Polackova zduraznila, ze je z generace, ktera byla postizena odchodem rady pratel a to ji primelo k tomu, ze se zacala zajimat o zivot krajanu. Senator Grulich shrnul problematiku do nekolika bodu:
1. Je to zadost o zruseni KSC. Zakaz KSC vlada podporuje, ale pravne je to nepruchodne.
Dovolim si zde komentar, ze jsem nepritelem jakychkoliv politickych zakazu, protoze ty mohou fungovat pouze docasne. Spise mne vadi vytvareni nostalgie po starych dobrych casech, komunisticke serialy a jejich promitani v televizi. Vytvari se tak nepravdivy obraz doby. Dulezita je podpora lidem, kteri proti komunistickemu rezimu bojuji napriklad v Cine. Rovnez je i dulezite pripominat si nacistickou okupaci, coz se letos stalo pripominkou Lidic a heydrichiady.
2. Problem restituci, ktery se hlavne tyka ceskych obcanu v USA, kteri ztratili obcanstvi a restituce byly vazany prave na ceske obcanstvi.
3. Zemedelsky majetek a vlastnictvi pudy. Zde se narazelo hlavne na druzstevni pozemky.
4. U korespondencni volby je proti hlavne socialni demokracie. Mistopredseda strany Jiri Dienstbier mladsi tvrdi, ze by mohlo dojit k zneuziti, ale v soucasnosti je novela pripravena a mohla by byt prijata pred podzimnimi volbami do senatu.
5. Ocekava se i zmena v zakone o dvojim obcanstvim. Protoze pri soucasnem uplatnovani zakona Ceska republika ztraci cast obyvatelstva, ktera nabyla zkusenosti v zahranici. Zakon neodpovida situaci v diaspore.
V diskusi pak Josef Cermak zminil problem, ze Ceska televize ma k dispozici program o Cesich a Slovacich v Kanade. Zatimco slovenska televize jiz podobnou verzi odvysilala, ceska nikoliv. Tezko vsak muze vlada nebo parlament nakazovat verejnopravni televizi, co ma vysilat a co ne.
V dalsi diskusi se hovorilo o skolstvi a vyuce ceskeho jazyka v zahranici. Situace je odlisna v ruznych zemich. V ekonomicky vyspelejsich krajinach mohou deti jezdit na prazdniny k pribuznym, zatimco treba z vychodni Evropy je to narocnejsi. Take je rozdil mezi detmi v Jizni Americe a napriklad ve Spojenych statech a v Kanade, jak pripomnela senatorka Alena Polackova. Unikatem je Torontska univerzita, ktera cestinu vyucuje. Ministerstvo zahranici vsak take zrizuje kurzy cestiny v Dobrusce. Dulezite by bylo vytvorit oddeleni pro migraci, ktere by resilo soucasne problem emigrace i imigrace.
Jak jiz jsem se zminil, skoda, ze delegace byla prave jednobarevna, takze nemohlo dojit k vymene nazoru mezi jednotlivymi ucastniky a pokud jsou nejake problemy, je to diky te druhe strane, ktera bohuzel v Torontu na setkani nebyla. Presto prave dobre vime, ze v otazce dvojiho obcanstvi to byla ODS v cele s prezidentem Klausem, ktera dvoji obcanstvi odmitala. Vzdyt to byl Vaclav Klaus, ktery v Torontu genialne srovnal otazku obcanstvi s tehotenstvim a nutno pripomenout, ze mu krajane na Masaryktownu zatleskali. Pokud by se za pusobeni soucasne vlady alespon tento zakon zmenil a prispela k tomu torontska navsteva, pak cesta na konzulat, byt s vyplazenym jazykem, mela smysl.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu