Navrat na hlavni stranu

Bohemia mia
Statni svatky, ktere ted mame v Cechach k vyroci ukonceni 2. svetove valky jsem vyuzila mimo jine i k nasledujicimu psani, ktere souvisi take s valkou, ale s tou prvni a s historickou skutecnosti nebyvale moralni hodnoty o ktere moc Cechu vubec nic nevi, coz povazuji za skodu.
Na konci leta roku 1915 se na vesnickych stavenich v udoli italskeho jezera Ledra,
(oblast Trentino), kde tato lokalita tehdy patrila Rakousku, objevil ze dne na den rakousky prikaz k evakuaci zen, deti a starych lidi ­ prakticky za nekolik hodin uz museli tito lide nastoupit do zebrinaku a pak do nakladnich vlaku s padesati kilovymi zavazadly na rodinu a odjet neznamo kam. Rakousky valecny rezim touto evakuaci civilniho obyvatelstva resil vyklizeni lokality, kde se predpokladaly frontove boje. Italsti bezenci byli takto vysidlovani do hloubi Rakouska Uherska. Vetsina lederskych obyvatel se po petidenni neuveritelne namahave ceste ocitla v neznamych Cechach. Rakouska mocnost vydala prikazy o jejich rozmisteni do jednotlivych vesnic, nejvice kolem Kladna, Pribrami, Rakovnika, Turnova, Susice, ale i do nekterych lokalit moravskych.
Zacalo se jim nespravne rikat "italsti uprchlici" ­ ve skutecnosti slo o italske vystehovalce, pricemz vystehovani jejich vesnic, svym rozsahem, nemelo zadne dalsi historicke srovnani. Prvni hodiny travili tito zubozeni lide v pohostinstvich, kam je ubytovali tehdejsi starostove. Vsichni byli hladovi, spinavi, nedokonale obleceni a obuti a hlavne jim nikdo nerozumel ­ jazykova bariera byla obrovska. Presto si v pomerne kratkem case nalezli ubytovani v ceskych rodinach a zapojili se do prace, vetsinou na polich. V mnoha pripadech zastoupili chybejici ceske muze, kteri byli odvedeni do valky. Ohromnou pomoc jim poskytovali knezi a to jak moralni tak hmotnou. Napriklad diky farari Gerolamu Viviani z Moliny ziskali bonus na obleceni z centralniho vojenskeho skladu ve Vidni. Pan farar ze Svate Hory u Pribrami jim vymohl pridel obycejne krmne kukuricne mouky, ktera svou kvalitou nedosahovala te, na kterou byli zvykli z Italie, ale milovanou polentu z ni pripravovali. Trpeli nesmirne hladem, nebylo vlastne nic, chybely brambory, mouka, maso, mleko, chleba. Zivili se ovocem a k udivu ceskych lidi varili i pampelisky, pojidali sneky, zaby. Cesi je naucili sbirat houby, coz do te doby neznali. Maso jim nahrazovala muchomurka ruzova, kterou varili ve vode. Jeji oznaceni neumeli vyslovit, tak ji zacali rikat masak a uz to tehle hoube zustalo. Obce na kazdeho z nich dostavaly od rakouskych uradu asi 70 haleru. Diky neurode se v Cechach v roce 1917 objevil hladomor a v roce nasledujicim spanelska chripka. Mnoho vystehovalcu zemrelo a jsou pochovani na ceskych venkovskych hrbitovech. Jen pro lepsi pochopeni uvadim, ze vystehovalcu zijicich v Cechach a na Morave bylo 3 335, v Rakousku 624, v exilu jich zemrelo 405, ponejvice na stari, tuberkulozu a bronchitidu o cemz existuji zapisy v matrikach. Take se zde ale 107 novych bambini narodilo.
A kdyz uz jsem u tech deti, je dobre vedet, ze velmi brzy byly v obcich otevreny skolni tridy, do kterych italske deti zacaly chodit. Spolecne s nimi chodily i deti mistni, na vek se nehledelo. Ve tridach ucili vetsinou knezi a italsti ucitele, uvolneni pro tuto cinnost z fronty. Ceskym a italskym detem zadna jazykova bariera nevadila a staly se brzy jakymsi dorozumivacim clankem mezi dospelou populaci. Italske deti mluvily cesky zcela bezchybne, psaly foneticky. Dopisovani setrvavalo jeste dlouho po ukonceni valky a bylo uzasne a plne pratelstvi. V sedesatych letech zacal komunisticky rezim dopisovani hlidat a dopisy adresatum v Cechach zadrzoval. Presto se jich urcita mnozstvi zachovala a tak si lze pri vyjimecnych prilezitostech i neco z nezabavene korespondence precist. "Myla Mazenko, primni odeme sdrecni pozdrav", tak takovyto zacatek ma pozdrav, ktery jeste v roce 1968 poslala Marii Slavikove do Cech Maria Oliari. A jina, zachovala vzpominka z Pribramska Gizely Gasperi "Po kratkem pobytu v tanecnim sale jsme se premistili do Sudovic na statek jednoho barona, u nehoz muj otec nasel praci. Bydleli jsme sami v bytecku az do konce valky. Vstavali jsme v sest, snidali jsme mleko, nekdy i kavu, pak jsme sli pracovat na pole nebo se starali o dobytek. Pan baron nam daval pytle psenice, mleko, brambory a take drevo na zimu."
Krome korespondence se zachovaly v pomerne hojnem poctu i rodinne fotografie, protoze zrejme mit foto patrilo k tehdejsim spolecenskym zpusobum a to i v exilu. Na fotografiich jsou vetsinou dost pocetne rodiny, lepe receno, matka, babicka, dedecek a nemaly pocet ruzne starych deti. Pokud se na fotografii vyskytuje i vojak, pak je to otec rodiny, prijizdejici z fronty do Cech na propustku anebo vojak s nejakym zranenim.
"Rakovnicky obzor" vychazejici na Rakovnicku prinesl 27.11.1915 nasledujici zpravu: "Prvni hloucky uprchliku ze smavych, krasnych zemi jiznich, v jejichz oblasti prave radi litice valecna, prisly na Rakovnicko pred mesicem. Zeny v pestrych a tesnych suknich a bluzkach ­ moda sirokych satu damskych letosniho roku jest u nich pro nastalou valku zanedbana Na zimni pocasi nejsou nijak vystrojeni, patrne tak jak je valka v letnim osaceni zastihla. Jinak jsou vnimave mysli, prochazeji se kolem vykladnich skrini. Chovaji se ve smyslu nasich spolecenskych zpusobu, zeny s nadechem prijemne koketnosti." (Na Rakovnicku bylo kolem 1000 vystehovalcu, hlavne v Pavlikove, Vsetatech, Vseni).
S vyjimkou knezi se nesmeli bez povoleni vzdalovat z mist pobytu. Smeli na pout na Svatou Horu u Pribrami, coz s ohledem na jejich poboznost byla udalost, na kterou se nepredstavitelne tesili. Na pout prichazela velka procesi z celych Cech. Bylo to i misto k setkani se znamymi a popovidani. Ja jeste tak trochu povazuji za osudne, ze kostel zde vznikl na zaklade navrhu italskeho architekta Paulo Lurago.
Italove zili v Cechach az do roku 1919. Spolecne s nasimi lidmi se tak dockali i 28. rijna 1918 a jednoznacne tuto udalost chapali. Mezi ceskym obyvatelstvem a jimi vznikla hluboka pratelstvi, ktera setrvala i po jejich navratu domu do zcela valkou znicenych domovu. Po celou dobu se snazili Cechum zde oplacet jejich vrely vztah kazdodenni vytrvalou praci na polich, chmelnicich, vinohradech. "Cechy" byly exilem "tout court" a po navratu domu vyraz "byt v Cechach" nebo jeste lepe "prodelat Cechy" vyjadroval komplexni prozitek vyhnanstvi a to at byl exil kdekoli i jinde v Rakousku.
Mezi italskymi obcemi a nasimi byla v letech 2008 ­ 2009. podepsana dohoda o pratelstvi a vzajemne ucte a spolupraci. Bylo tak zpeceteno nevsedni setkani ke kteremu skoro pred sto roky doslo a ktere nevymizelo. Na ceskych hrbitovech jsou umistene pametni desky, na Svate Hore je pamatnik jako vzpominka na ty, kteri v Cechach zemreli. V udoli Ledra jsou v jednotlivych mesteckach nazvy ulic se jmeny ceskych obci, ktere vystehovalcum poskytly nahradni domov.
Miluji Italii a trvale hledam vsechny zajimavosti z tehle zeme, takze jsem o vystehovalcich uz dlouho vedela a dokonce pred nekolika roky shledla na toto tema televizni dokumentarni film. Za popsane skutecnosti vdecim tomu, ze jsem si mohla v techto dnech prohlidnout putovni vystavu Bohemia Mia - mostra fotografica v Praze v Italskem kulturnim institutu. A dokonce jsem na vystavu pozvala i svou torontskou kamaradku, ktera v te dobe zde travila dovolenou. A proc by tyhle veci nemeli znat i dalsi lide? A nejenom moje kamaradka. Proto jsem to cele napsala. A jeste tri malickosti, ktere vam na zaver reknu. Tou prvni je, ze si Italky vysily v obci Chynave v Cechach vlajku s napisem "Colonia Profughi Chinava ­ 1915 ­ 1919" a ta zdobila lokomotivu, ktera je vezla zpet domu do Italie. Tou druhou, ze v udoli Ledra si muzete pochutnat na gnocchi boemi a neni to nic jineho, nez ovocne kynute knedliky podle receptu z Cech. A tou treti je to, ze vzpominky na Cechy si ledronsti vypraveji z generace na generaci, stale znaji nektera ceska slova a stale se do ceskych obci vraceji vyhledavat vzpominky na sve predky.
Ing Jana Fafejtova

Navrat na hlavni stranu