Navrat na hlavni stranu

Zahada mne trapi, kam se ten cas ztrati
Gertrude Steinova rekla Hemingwayovi a spol. v Parizi dvacatych let, ze jsou ztracena generace, protoze prezili valku, a behem toho prezivani se sami sobe ztratili.
Po shlednuti chytreho filmu Pulnoc v Parizi, mne Mervyn vtahl do rozhovoru, jak se nekdo muze ztratit a nevzpirat se tomu jako urazce na cti. Mervyn je provokater od natury a vzpira se cemukoliv, co clovek nema; napriklad tomu, ze nema CAS. Byl jsem nekolikrat svedkem toho, ze si nekdo pred Mervynem povzdechl, ze nema cas, a Mervyn se optal: Kdes ten cas ztratil? A nikdy jsem neslysel odpoved, tedy vysvetleni. Mervyn dotiral dal: "Mel jsi cas nez jsi ten cas ztratil? A proto ted cas nemas?"
Nejlepsi co jsem slysel, kdyz Mervyn takto dotiral, bylo toto: "S tebou se neda o casu normalne mluvit." A Mervyn se nedal odradit: "Jak se da ztratit cas?"
Po sedesatce lide ztraceji mnoho veci i vlastnosti, to pozoruji. Sedesatnici ztraceji zuby, vlasy, nekteri zdravi, taky optimismus a chut do zivota, coz drive meli, jak tvrdi. Ale jak se ztraci co nikdy nemeli? Selsky rozum, napriklad, anebo uspory, anebo cas.
Onehdy prisla sousedka Betty, ktera ma u nas schovane rezervni klice, kdyby klice ztratila. Eva dala Betty jeji nahradni klice a s uzasem si vsimla, ze Betty se nechtela dostat do baraku, ale z baraku odejit a nechat si udelat nove klice. Eva logicky rekla, ze Betty ztratila ty klice v baraku, kdyz se dostala do baraku, a ulozila si ukol, ze pomuze Betty klice v baraku najit. Betty rekla, ze uz vsecko prohledala, a palicata Eva kontrovala, ze by ty klice nasla, kdyby vsecko prohledala, a sly hledat spolu. Za hodinu se Eva mrzute vratila a zavrcela: Nenasly! a Betty odjela udelat nove klice.
O par dnu pozdeji Betty prinesla nahradni klice k nam do uschovy a rekla, ze ty ztracene klice nasla, kdyz spustila pracku: v pracce cinkalo, a ona zjistila, ze klice vhodila do pracky v kapse spinave kosile. Eva priznala, ze v pracce klice nehledaly a byl konec story.
Ja ztracim veci soustavne a vim to, protoze jsem hledany predmet pred chvilkou mel; trebas bryle na cteni; cim upenliveji hledam, tim mene se mi dari najit. Nejlepe je na hledani zapomenout stejnym zpusobem, jak jsem zapomnel ty bryle, a pak se ejhle bryle objevi jako potrestane tim, ze je uz nehledam; proto mam cteci bryle troje. Nekdy ztratim dvoje, ale treti ma Eva pod dohledem, pujci mi treti a najdu dvoje a ty treti ji dam do uschovy. Lec hledani veci, ktere clovek mel, ztratil a chce zpatky je drobnost oproti hledani toho, co clovek nikdy nemel, napriklad sebe, viz Hemingway; anebo ten cas.
Krestane verici v Boha a zivot vecny po smrti v nebi to maji lehci, myslim si: jednak vsechny ztracene veci se skladuji na nejake nebeske hromade, odkud si vyzvednou vsechny ztracene slunecni bryle, penezenky i klice a budou mit vecnost, aby se tyto veci, ktere se behem pozemskeho zivota ztratily pak v nebi vyuzily do sytosti. A cas, to nedostatkove fluidum pritomnosti, se promeni na vecnost a bude casu do aleluja.
Jeden muj znamy, horlivy luteran, ktery taky soustavne nema cas, tvrdi, ze po smrti a na nebesich bude mit cas na vsecko, co v tomto slzavem udoli nestihl.
O Velikonocich jsme kamarada luterana potkali; tedy on potkal nas, kdyz jsme sedeli pred kavarnou Books&Beans a popijeli kafe a vychutnavali jarni slunicko, a zeptal se: "Jak to ze vy, Firlovi, mate vzdycky cas?"
Eva mu rekla zertem, ze asi mame nebe na zemi. Coz se luteranovi vubec nelibilo, ani se nepokusil dotazat, jak to Eva mysli a dela, a odchvatal nevim kam. Eva rekla, kdyz se vzdaloval, tak tohle je ztraceny clovek, kdyz chvata a nevi kam a nema cas a nevi proc.
Kyvnul jsem hlavou, a byl jsem rad, ze mam Evu a mam cas byt s Evou.
Ross Firla - Sudbury
***---
Omlouvam se redakci za tu svoji legraci
Dostal jsem rozliceny email z redakce Satellitu: Ales pise doslovne: Trochu jsi mi to posledne zavaril, kdyz jsi napsal, ze Harper vzkazal neco ze SEVEROKOREJSKEHO SOULU. Daval jsem si pozor, jak se pise spravne Soul a tuhle botu jsem pustil. Inu chybicka se vloudi, obzvlaste, kdyz korektorka neni doma.A ja se neomlouvam - ale priznavam, ze jsem to tam vsunul umyslne a mam perfidni radost, ze bylo povsimnuto.
Tusim, ze kazdy psavec ci autor driv neb pozdeji zavaha, je-li cten anebo si pise jen pro sebe. Proto jsem vsunul do clanku vyzyvavy zblebt coby kontrolku ctennosti. To jsem nevymyslil ja, ale muj davny kolega a srandista Frantisek Falesnik v casech ponure normalizace sedmdesatych let.
Tehdy se kazde ctvrtleti zpracovavaly ekonomicke rozbory hospodareni, coz bylo pouhe porovnavani planu s vysledky, pricemz vysledky byly cerpani planovanych nakladu versus planovane trzby. Kazdy vedouci hospodarskeho strediska musel ke statistice cisel pripsat odstavec ci nazor - byla to uplna hovadina.
Frantisek do sveho ctvrletniho hodnoceni HS vsunul veticku: Kdo to docte az sem, dostane ode mne flasku. Tento lehkovazny pocinek se provalil v roce 1977, kdyz ekonomicky namestek a garant ctvrletniho spisu zvaneho Rozbor odesel do penze a na jeho misto nastoupil ostry mladik jmenem Janecek jako novy ekonomicky namestek podniku.
Janecek dotycnou vetu odhalil a povolal Frantiska na koberecek:
Frantisek dle sveho zvyku vstoupil do kancelare namestka se slovy: "Soudruhu namestku, chtel jste se mnohou HOVNORIT?'
Pozdeji mezi kamarady u piva Frantisek licil, ze namestkuv vyraz se zmenil ve vyraz sopky pred vybuchem, lec ovladl se a tichym hlasem rekl: "Kde je, soudruhu Falesniku, flaska, kterou jste v rozborech slibil?"
Frantisek sokovan timto dotazem namestka opustil. Chvatal koupit prvotridni lahev vodky, kterou na konci pracovni doby s namestkem vyzunkli, potykali si a Frantisek priznal, ze tu stejnou vetu Kdo to docte az sem, ma u mne flasku zasouval do komentare k hospodareni HS tri roky a nikdo se o flasku neprihlasil.
Kamaradstvi s namestkem nemelo vsak dlouheho trvani, protoze Frantiskova proslulost ve vtipnych zpotvoreninach cestiny urazila namestkovu manzelku.
Stalo se to tak, ze mel Frantisek s namestkem jet sluzebne z Ostravy do Prahy; jak bylo zvykem, Frantisek uzival pro sluzebni jizdy sve auto a mel vyzvednout namestka po poledni z jeho cinzaku v Ostrave-Porube; lec Frantisek si rad vypil, a tehdy se kdesi opil a zavolal pani Janeckove, ze namisto po poledni vyzvedne namestka "az zitra casne za KURVOPENI."
"Coze", zvolala pani Janeckova do telefonu, a Frantisek ve sve podrousenosti pokracoval, ze "to jebani (a neopravil se, ze jednani) v Praze snadno stihnou."
Pani Janeckova to nevzala zlehka, udelala namestkovi Janeckovi scenu, ze namisto jednani jedou do Prahy delat kdovico a kamaradstvi zaniklo, Frantisek podal vypoved a odesel do jineho podniku delat co umel - hlavne srandu.
Jak vidno, Frantiskovi se jeho srandovani nevyplatilo, a ja slibuji, ze uz takove zerty jako byl severokorejsky Soul delat Alesovi nebudu.
Rosta Firla - Sudbury

 

Navrat na hlavni stranu