Navrat na hlavni stranu

Historie Noveho divadla

Uvodnik Brigity Hamvasove
Na zaver nasej divadelnej sezony sa vam predstavujeme Shakespearovou Komediou omylov. Humor tejto prvej veselohry velkeho anglickeho dramatika prameni zo zameny, ktoru sposobuje vonkajsia podobnost dvoch bratov a ich sluhov v serii necakanych ironickych nahod i dobrych umyslov. Pri jej nastudovani sa herci a reziser musia rozhodnut, ci ju hrat ako vaznu komediu s problemom identity, co je dnes velmi moderna tema, vysvetlujuca frekventovanost hry v sucasnom repertoari divadiel i vo filmovom priemysle, alebo ­ hrat ju ako veselohru, v ktorej koniec vsetko napravi.
Pretoze amaterske divadlo je cinnost radostna, hrame Komediu omylov v jej povodnom zanri ­ ako situacnu frasku, ktora provokuje hravost herca a jeho zmysel pre vtip. Inspirovani zapletkou hry si pri skusani vymyslame nove figle a gagy, ktore by iste potesili aj samotneho Shakespeara. A mame to lahke, pretoze dramatikove scenicke poznamky sa obmedzuju na "pride" a "odide" ­ a nam nic nebrani v tom, aby sme si s radostou vymyslali dalej!
My vsak vieme, ze hrame pre milovnikov klasickej divadelnej kultury a rodnej reci, a tak sa snazime vytvarnym riesenim, hudbou a hereckym vykonom uspokojit divakovo oko, jeho usi aj dusu a ­ zarobit si popri tom aj zopar "drachiem" navyse. Preco uvadzame zisk v tejto starej mene? Pretoze sme Komediu omylov preniesli do slnecneho Grecka, do starobyleho Efezu, kde sa jej dej zacina a stastne aj konci. Zmena miesta podciarkuje lahkost a usmevnost pribehu a navodzuje pohodu stredomorskeho prostredia, kde je vsetko mozne, pretoze konecnou instanciou je "Deus ex machina". V nasom jazyku ­ krasna nahoda, vdaka ktorej sa rozkolisany svet vrati do rovnovahy. Dakujeme vam za vasu priazen a tesime sa na stretnutie s vami.
Brigita Hamvasova
***
Neplacena oznamka
Komedie omylu: chvala Brigity Hamvasove a Noveho divadla (a trochu i Williama Shakespeara)
Na prknech (ktera znamenaji prkna) torontskeho Noveho divadla jsem se uz chvilku neobjevil (a ja si nestezuji ­ jednak mi to uz moc nefunguje a pak jsem liny a radsi se koukam, jak se honi nekdo jiny). Az pred nekolika mesici se mi zminila Brigita Hamvasova (jejiz torontske inscenace jsem obdivoval), ze bude delat Shakespearovu Komedii omylu a ze by tam pro mne mela docela malickou rolicku. Ponevadz jsem v podstate duse, ktera dost nerada rika ne a take proto, ze v tom okamziku se pred mym duchovnim zrakem otevrelo jeviste a na nem jsem stal ja a divoce se uklanel, zatimco preplnene divadlo bourilo potleskem a na jeviste letaly ruze a lahve sampanskeho a... Trochu zdrahave (to aby to nevypadalo, ze jsem do toho zhavy) jsem nabidku pani reziserky prijal. Na zkousce jsem zatim byl dvakrat (kolikrat muzete opakovat pet vet?) a musim rict, ze Brigita Hamvasova je nejdukladnejsi a nejpeclivejsi reziserka, kterou jsem kdy videl pri praci. A take je to reziserka odvazna: nabidla roli - a to hned na zacatku hry - i kdyz docela malou (ale ja si nestezuji) cloveku, jehoz vek sam o sobe v sobe chova nebezpeci, ze zapomene polovinu role (i kdyz jde o roli docela malickou) nebo (jeho rovnovaha zacina byt vachrlata a neni vylouceno), ze se zamota a spadne z jeviste do publika. Je ovsem take mozno argumentovat, ze jde o reziserku, ktera ocekava, ze se to skutecne stane a tim se predstaveni dostane dalsich, publikem necekanych, komickych efektu. Pokud jde o mne, prijde-li vas, nasich milovanych divaku (muj pristi pracovni obor bude reklama) velke mnozstvi, jsem ochoten se pokusit z jeviste spadnout ­ text zapomenu zcela urcite. Proto, prosim, nevahejte a zamluvte si vstupenky. A o tom Shakespearovi (i kdyz nikdo nevi, kdo to vlastne byl), ktery tu hru napsal, se rika, ze byl docela slusny dramatik...
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu