Navrat na hlavni stranu

Intelektualni terorismus
Je zcela zbytecne vysvetlovat jak vypada ve svete terorismus Al Kaidy nebo islamskych radikalu a jinych psychopatu. Provadeji vrazedne utoky bez vyberu i na nevinne a zcela cizi lidi. Jedinym duvodem k teto cinnosti je sireni strachu, coz je pro normalniho cloveka tezko pochopitelne.
Vedle zmineneho fyzickeho teroru se ve svete rozmohl a nadale se rozmaha jev, ktery by se dal nazvat intelektualnim terorem. Postihuje temer kazdeho, kdo vyboci z nepsanych, avsak modnich trendu politiky, vedy, zurnalistiky a z programu takzvanych dobrodincu a zachrancu nekoho a neceho. Pod rouskou politicke korektnosti se vede neuprosny utok na jedince a skupiny, ktere se nedrzi teto praxe. Novodoba inkvizice postihne toho, kdo projevi svuj osobni nazor nehodici se do zabehnuteho proudu, at je jeho nahled spravny ci nespravny. Za svuj postoj je trestan podle povahy tematu oznacenim za rasistu, bigotniho cloveka, pravicaka nebo levicaka, fanatika nebo dokonce i neslusnou nadavkou. Nektere oblasti zivota jsou vyhlasene temer za tabu, o kterych dekorum nedovoluje verejne mluvit. Vyjadrit nesouhlas se zabehnutym smerem je zcela mimo ramec navyku. Jestlize chce vyslovit svuj osobni nazor i za techto danych podminek, vyzaduje to predem zdlouhave vysvetlovani, ze neni rasista nebo bigotni, podle toho ceho se jeho nazor tyka, aby svuj usudek na zalezitost mohl predlozit bez uhony.
Obdobne je to take v oborech vedy. Az zabavne bylo cist clanek v unorovem cisle Noveho Domova "Velky tresk" od Ing. Aloise Ambruze, zabyvajici se kosmologii, kde autor az po zdlouhavem vysvetlovani (na samotnem konci clanku), vyjadril svuj nazor na existenci Stvoritele. Snad proto, aby ho nekdo neoznacil za bigotniho.
V dalsich oblastech vedy nalezame totez. Za nejozehavejsi pripad se povazuje evoluce. Neni treba vyslovit opacny nahled, ale staci pouze jiny nazor, nez je zazita Darwinova teorie a to uz se poklada za herezi. Preferovana evolucni nauka nejen ze znemozni kazdeho, kdo eventualne prijde s necim vybocujicim z teto teorie, ale neni ani dovoleno stavet se ji do cesty. Nevadi, ze tato teorie svou mnohoznacnosti a nejasnostmi je natolik "vagni", ze se hodi kdekomu na podporu a podsouvani svych vlastnich ideologii. (Dobre se hodila i pro nadrazenost jedne rasy.) V soucasne dobe neni na skolach vubec pripustne uvadet soubezne s touto teorii tez nejakou jinou verzi. Nejspise je to ze snahy, aby zaci a studenti pripadne nevybocili z navykle tunelove vize. Eventuelne by si mohli vytvorit vlastni nazor, ktery, jak se zda, je pro dnesni dobu nepotrebny.
Dotknout se otazek nabozenstvi, ktere se smahem nahrazuje necim opacnym vedoucim nekam do neznama, je temer strkani ruky do ohne. Ilustraci tohoto neznama muze byt Dawkinsuv napis uvedeny pred nejakym casem na torontskych autobusech: "Pravdepodobne neni Buh. Prestan mit starosti a uzivej si zivota"!
K cemu vlastne tento napis, brany ciste z etickeho hlediska vybizi, vynechame-li jakoukoli viru nebo presvedceni? Jeho trendni vyrok vlastne ani nenabada k nejake zmene presvedceni. Prvni cast o "pravdepodobnosti" je pouzita jako predpoklad k propagaci druhe vety, ktera je nejen tendencne navadejici, ale je taktez klamna.
Logicky premyslejici clovek se musi predne zeptat s jakymi starostmi ma clovek prestat. Starosti o rodinu a deti, o zivot a zivotni prostredky? Jake uzivani zivota ma provadet?
Je snad nekomu odpirane z hlediska pravniho nebo nabozenskeho si uzivat zivota slusnym a moralnim zpusobem? Nebo Dawkinsuv slogan navadi k necemu jinemu? K nejakym necivilizovanym zpusobum vymykajicim se zakonum a spolecenske toleranci a k uzivani si zivota necestnym zpusobem a jednanim na ukor druhych? Lehce kazdemu dojde, kde konci kazde neeticke chovani. Je take mozne, ze se svym sloganem testuje, kolik toho populace snese, kdyz posouva svou reklamu az na pokraj arogance.
Krajne udivujici nachylnost k "Intelektualnimu teroru" se nachazi v politice a v novinarstvi. Vyboceni z novinarskeho trendu udavaneho politickou korektnosti natlakovych skupin je sebeznicujici. Kde potom zustava "Funkce intelektuala obracet pozornost k zastiranym skutecnostem", jak to vyjadril Sighard Neckel.
Zavest pozornost na mensinu ve spolecnosti kritickym nazorem je uplne mimo. Misto toho je bezne denne narikat nad puvodnimi obyvateli Ameriky. Kdo by vsak poukazal na skutecnost, ze domorodci Severni Ameriky vlastni vice pozemku nez bezni farmari a jsou tudiz majetnejsi, je pokladan za rasistu. Misto zminky o jejich potencialnim bohatstvi se predvadi pouze jejich chudoba. Dotazovat se, proc jejich velike bohatstvi neni vyuzite, se povazuje za nekorektni otazku. Oznacit spolecne vlastnictvi v rezervacich za nevyhovujici system by bylo zrejme politicko-medialni znemozneni dotycne osoby.
Mozna z techto duvodu vyvstal na internetu unikatni jev, kde koluji nescetne nazory temer na jakykoliv namet. Vyjimecny jev, ktery zrejme vyvstal z platformy, ze krome uzkeho okruhu pratel nebo rodiny pouze na internetu se muze vyjadrit otevrene osobni nazor bez uhony. Ac pravdivy ci klamny, ale stale jeste mozny. Snad proto koluji na internetu kriticke historky o mensinach. Mnohe z nich jsou o Romech v Cesku. Jak vyplyva z nahledu techto lidi, chteji vyjadrit nejakym zpusobem skutecnost, ktera je obtezuje a znesnadnuje jim zivot. Jake je potom opodstatneni umlcovat nazory a zivotni zkusenosti techto osob? Nebylo by vhodnejsi predlozit spornou otazku k reseni nez znemoznovat o ni mluvit?
Na jakou stezku se dala spolecnost, kdyz pravdive slovo je pranyrovane z politickych a mocenskych zajmu? Nenastoupili jsme na cestu vedouci k totalitarismu, ktery jako v komunismu umlcoval sve nejlepsi novinare a spisovatele?
Orwellovsky styl mysleni - intelektualni schizofrenie dvounazornosti se zakorenila ve spolecnosti. Z techto duvodu se da vyrknout opravdovy osobni nazor jen blizke osobe, ale zcela neco jineho se rika spolupracovnikum nebo na verejnosti. Vysloveni mimotrendniho nazoru, ac pravdiveho, je v soucasne spolecnosti ruinujici. Krasu orwellovskeho dogmatu predvedl politik, kdyz s klidem prohlasil: "Kolega je pitomec, rekl neco, co si ostatni jen mysli"! (Schwarzenberg). Nepravda se stala nutnosti, ktera se povazuje dnes za nalezite a bezne chovani. Motto - "Pravda vitezi", nam predhazovane od detstvi az ke hrobu, se nestalo zivotnim stylem.
Podstatou pravdy neni nic jineho nez vyjadrit skutecny stav. Pravda nema svoji agendu, je nestranna. Odsoudi vraha a osvobodi nevinneho. Presto, jak se zda, je velice malo popularni.
Jak se vyhnout skutecnosti predvede i banalni clanek novinare pisiciho o katastrofe nuklearnich elektraren v Japonsku: "Take vodni hraze jsou potencialni katastrofou. Protrzeni hraze muze vest k velkemu poskozeni majetku a ke ztratam zivotu. Z tohoto duvodu neni mozne zavrhovat atomove elektrarny".
Daji se eventualni katastrofy porovnat? Nebo je v nich podstatny rozdil, spocivajici v dlouhotrvajici smrtici radioaktivite. Nesrovnatelny priklad, presto novinar bez problemu udela rovnitko. Pravdepodobne to nebyla jeho neznalost, ale spise tim chtel nekomu poslouzit a ovlivnovat. V danych situacich lidem nahrava realita, ze lez ma take dlouhy polocas rozpadu. Vyuzivaji novinari fakt, ze pravda vitezi az naposledy? (Bohuzel tim padem ji mnozi behem sveho zivota ani nedosahnou.) Vyuzitim uvedeneho tahu se bystre umlcuji a terorizuji nehodici se nazory na ceste k moci a k penezum vedouci az k podmaneni lidi.
Nezodpoveditelnou otazkou zustava, proc lidstvo tak snadno ztraci sve pravo svobodneho projevu a pravdivosti, povazovane filosofy a mudrci za jedno z univerzalnich prav lidstva. Misto toho je spolecnost utiskovana nepravdou. Deje se to snad z duvodu, ze zatim co pravda nikomu nenahrava, polopravda a lez vetsinou neco vynesou, aspon na cas. Snad to podnecuje novinare, politiky i obycejne lidi volit radeji tyto cesty. Nedba se na to, ze volba lzi je z hlediska dejin a pravdy drive nebo pozdeji urcena k porazce. Ac pravdu nikdo nemuze vytvorit (je jen privlastkem), je velice oblibenym navykem lidi propagovat "svou pravdu", ktera vede k mnoha tragediim. Clovek vytvari jen ciny, dobre ci spatne, ale vzdy pravdive. Pravda je vseobecna, nikoliv osobni, na rozdil od politicke korektnosti, ktera se ohyba jako trtina ve vetru. Naklonnost tohoto druhu jsme zazili v dobe tridniho boje komunistu, toho casu tez povazovanou za korektni. Nahrazeni skutecnosti - pravdy, vlastni polopravdou ci nepravdou vede ke korupci nejen jedince, ale cele spolecnosti, ceho jsme bohuzel v soucasnosti svedkove.
Vilem A. Kun, Winnipeg
***
Dekujeme za prispevek. Osobne nemam tolik problemu s politickou korektnosti, jako s tim, co je slusnost a co je neslusnost. Jednou jsem vykladal jeden vtip s rasovym podtextem v Praze jedne Americance. Ona se mi zeptala, jestli bych ji ho rekl i kdyby byla cernoska. Zastydel jsem se. Mozna, ze bych ji ho rekl, kdyby mezi nami bylo velice silne pratelstvi a jeste bych si to rozmyslel. Mel jsem kamarada, ktery byl v invalidnim voziku a nas vztah byl takovy, ze jsem vedel, kdy ho urazim a kdy ne a mohl jsem mu vykladat vtipy o invalidech a mohl jsem si tedy dovolit vic nez k nekomu, koho potkam na ulici. Totez plati napriklad o cloveku, ktery pristoupi do tramvaje. Na prvni pohled mohu videt, jestli je jine barvy pleti nebo jineho nabozenstvi, ci jine sexualni orientace. Nedam mu tedy rovnou pres drstku, ale chovam se k nemu slusne. Totez plati i v novinach. Nedam hned v uvodniku intelektualni facku cernochum, romum nebo homosexualum To se nedela a nema to nic spolecneho s politickou korektnosti. To je normalni slusnost.
Nedavno jsem poslouchal cesky rozhlas, kde se v prvni polovine politickeho bloku rozciloval Milan Slezak nad tim, ze redakce francouzskeho satirickeho casopisu byla vybombardovana neznamym teroristou. Nikdo nezahynul a plamenne vyzval, aby se terorismu neustupovalo. Jsem znamy svym pacifistickym postojem a pochopitelne nesouhlasim s timto druhem nasili. Ale nebylo to pri nejmensim neco neslusneho vuci Tunisanum, kteri se rozhodli ve volbach pro umirnenou islamskou stranu a proc tuto neslusnost schvalujeme. Nebo snad vydame protikrestanske noviny, kdykoliv v Nemecku zvitezi krestansti demokrate nebo krestansti socialisti.
O par minut pozdeji byla reportaz o ceskem hokejistovi Sevcovi pusobicim ve Svedsku, ktery byl potrestan vysokou pokutou a zakazem cinnosti za rasisticky vyrok vuci souperi, ktery byl iranskeho puvodu. Vsichni redaktori tento vyrok odsoudili. Myslim si, ze meli pravdu. Nam zde take nejsou prijemne vyroky Dona Cherryho vuci Evropanum a antivychodoevropska politika nekterych klubu je az napadna. I my Cesi jsme v nekterych negativnich statistikach na spicce a presto bychom nebyli radi, kdyby jsme takto byli hodnoceni jako mensina (vzpomenme jen na napisy v rakouskych samoobsluhach Cesi nekradte!).
Ke slusnosti patri, ze Cech neurazi Slovaky, Nemce, Romy Beloch neurazi cernochy, protestant katoliky, katolik zidy muslimy ci buddhisty. Jedinou obranou je tyto projevy na internetu nesirit jako se treba na internetu mezi slusnymi lidmi nesiri pornografie.
S pozdravem
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu